FIV 101

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns teodoran spune:

Si eu am stat in pat in primele zile 3-4 zile.Dupa care am inceput sa ma misc prin casa. Eu am afacut ET pe 15 dec si pe 24 dec, am fost sa-mi fac analiza (singura cu masina) si a iesit hcg 13. Pana am asteptat rezultatul chiAR am fost la coafor. Nu stiu ce sa zic cu statul in pat. Am citit pe net si nu este relevant acest lucru, satul in pat. Mie dna. dr. a spus sa am comport normal. Dupa care stateam eu sa ma gandesc ca daca tau locului etunci embrionasii nu se misca si atunci poate nu au cum sa ajunga la peretele uterului.... Eu la primul FIV am stat numai in pat 14 zile, si nu am reusit, nu stiu ce sa zic. Depinde de fiecare cum considera ca e bine.
Va urez bafta multa

8+
http://bd.lilypie.com/qZ8Fp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris86 spune:

Madalina28,In ziua cant am facut ET a fost o doamna pacienta Dr Dracea care dupa ET a plecat la munte si doctora a spus ca e ok

cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadalinaM spune:

"Dupa care stateam eu sa ma gandesc ca daca tau locului etunci embrionasii nu se misca si atunci poate nu au cum sa ajunga la peretele uterului..."
si cealalta a plecat la ski, cristina? poate era Raduleasca deghizata...ea se mai lauda ca a fost la ski in a-nu-stiu-cita-luna de sarcina!

Din feri eu sint mai domestica!
Va multumesc oricum pt raspunsuri eu voi face o "combinata"(nu alpina) ca mai am exp. cu stat in pat mult timp si nu e deloc o fericire...
Cris prevad ca si azi vei fi aici toata ziua! tu si lap-top-ul tau! E in perioada de garantie si vrei sa-l soliciti la max? sa vezi cit rezista?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris86 spune:

MadalinaM,pai ce am de facut?macar asa trece timpu.

cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bombonique spune:

draga Pissi
Uite cum a fost la noi.
Dupa mai multe discutii cu fam, s-a ajuns la concluzia ca nu exista mostenitori ai tronului. Atunici care e pb? evident, (ca in evul mediu, cu toate ca ne pretindem f civilizati), "femeia"!!!
Atunci am fost la medici care mai de care in Cj, pana am ajuns la RUA din Gine 1 cj.
Am facut testele si eu si sotul si surpriza!!!
Mostenitorul fam Guldemburg, adica sotul meu, are pb, nu eu.
Nu au vrut sa creada evident, si am facut analizele in alta parte, unde au iesit super.
Dupa un TPC negativ, am repetat analizele sotului. Si surpriza...
astenospermie.
adica suficienti(la lim inferioara totusi)dar doar 23% mobili din min 50% normal.

s-a recomandat IUI.

teoretic, un IUI are aceleasi sanse cu un normal, adica 8-16%. dupa niste calcule, matematic vb, noi am ajuns la frumoasa sansa de 6-8%, prin IUI, si 0 prin faptic.

Facut IUI de 2 ori, in toamna 2006. Urmat vacanta dr, sarbatori legale, sarbatori de iarna, etc, si iata ca nervii mei o iau razna. Asa ca am decis EU, FIV.

acum am facut cercetari sa vad ce costuri impune procedura, macar teoretic, sa vedem cum procuram banutii. Din folclor stiu ca se vehiculeaza diverse sume, dar m-au limpezit fetele cat de cat.

Astept luna feb, (cu un premiu) sa stim pe ce ne bazam, si sa incepem procedurile.
Credeti ca va renunta Dr la cele inca 4 IUI pe care mi-le-a propus Dr initial si sa traca la FIV?
Credeti ca se tine o evidenta a IUI-urilor undeva?
Pt ca eu am vaga senzatie ca nu se noteaza.
Fiecare isi tine evidenta. (parerea mea). poate ma insel. poate ma trezesc cu ceva pe mine.
Bq

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadalinaM spune:

daca ti se pare mai usor/lejer sa citesti pe laptop uite aici dau fetele citeva link-uri la carti on-line
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=92422

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris86 spune:

teodoran,tu ai avut ceva sintome pana in Z9?

cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adhnana spune:

buna fetelor
vin si eu la raport. Va dati seama ca nu mai am rabdare. Aveti idee daca la Giulesti dau rezultatul la B-HCG in aceeasi zi? ca nu cred ca as mai rezista inca o noapte fara sa stiu rezultatul
crisce faci? am incetat eu si incepi tu cu testele? Hai ca nu mai ai asa mult.
Madalina28 - succes maine la ET!! O sa mergi si o sa-i vezi maine pe micuti. Sunt convinsa ca o sa ai si ce congela.
melutzicabine ai venit si multa bafta!
MadalinaM - indiferent de ce decizie vei lua iti doresc sa fie cea optima pentru tine
pussisunt ok acum. Astept cuminte rezultatul. Mai mult decat sa ma rog nu am ce face.
nicoll - inca o data felicitari! nu am auzit de asa valoare mare pana acum. Tare sunt curioasa cati bebei ai

Adhnana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galuscuta spune:

Fetelor- cu statul in pat, parerile sunt diverse .Eu la primul FIv am stat 10 zile fara sa ma misc din pat , la al doilea la fel si n-am reusit ....in austria si italia recomanda 2 zile de repaus ar dupa sa reiei viata normala fara eforturi exagerate...deci ,ce sa zic , eu cred ca dupa al 3-lea FIV o sa merg la servici dupa 3 zile daca ma voi simtii bine ca si asa stau doar pe scaun.
Pussi -

galuscuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris86 spune:

Adhnana,tot maine o sa ai razultatul da dupa 1


cristina

Mergi la inceput