FIV 101

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns M Oana spune:

Hola, am lipsit cam multicel, dar recuperez eu, timpul sa fie de partea mea...
Cu plimbatul dupa ET, e filosofeala multa, insa majoritatea profesionistilor recomanda "fara ski" macar in primele 2-3 zile, acu' om rezista noi fara pasiunea asta macar 2 zile din viata, ma gandesc ca n-o fi bai....
Dupa inseminari se recomanda mersul la munte, de placere, fara topaieli Radulescene, in mod frecvent, insa "inseminarea nu-i ca FIV-uiala", vorba lu' Baselu'.

Acum sa ne axam putin pe cat costa medicatia, ca am prins din zbor niste preturi si chiar sunt la momentul socotelilor finale, poate punem de niste reduceri, daca cugetam in grup.
Eu am primit urmatoarea lista de medicamente: dipherelin de 0,1 mg 3 cutii; gonaf F de 75 UI 10 fiole si menogon de 75 UI 20 de fiole.

Am dat o cautare pe Help Net si am gasit asa:
- dipherelin de 0,1 mg - o cutie cu 7 fiole costa 170 RON, deci 3 cutii costa 507 RON (dar Sherica a cumparat 3 cutii cu vreo 400 RON, deci o invit sa ne spuna sursa, care eu banuiesc ca e Gyuli, direct de la fabrica de bebici);
- menogonul 10 fiole de 75 UI costa 320 RON, deci 20 de fiole (cate am eu de injectat) costa 640 RON;
- pregnyl de 5000 - 3 fiole costa 11 RON (asa scrie pe internet, desi eu de la Gyuli luam fiola cu 21 RON, aici chiar am sa merg sa verific, ca diferenta e cam maricica si nu inteleg de unde i se trage......)

Deci, fara Gonal F am ajuns la vreo 1100-1200 RON, asta in situatia in care posed si-un amarat de card la Help Net care mai ajuta cu cativa banisori (asadar, preturile sunt cu reducere de 5% si fara nicio compensatie prin medicul de familie).

Acum, in ceea ce priveste Gonal F-ul am vazut la inceputul capitolului pretul de 72 RON, presupun ca e pretul Giulestiului, inca n-am fost sa verific (iar Help Net-ul nu are medicamentul pe site). Asadar, cu acest medicament, mai adaug suma de 720 RON si ajung la vreo 2000 RON tratamentul pentru FIV, asta fara seringile de rigoare si fara "atentiile deosebite" catre Asistenta Sefa, care imi va injecta mancarica favorita in fiecare zi a zborului meu catre Darul cel mare.

DanaP daca te ajuta sa-ti calculezi bugetul, iti dau si valorile mele de la dozarile hormonale din ziua 2, ca sa intelegi cum s-au stabilit cantitatile :
- FSH - 5,76 (valori normale 4-13)
- LH - 4,53 (valori 1-18)
- estradiol 51 (valori 39-189)

PussiCat cat costa gonal F-ul la unguri, ca poate ma injectez cu gonal unguresc sa aiba copilasi mei si ceva strainez in vene?

Eu am priceput ca in Romanica numai puregonul ar fi compensat, stie cineva si de alte compensatii?????

Monicutza da' pretu' cu pregnylu' dat de tine, de unde e mama??? Pregnylu', pregnylu', de unde ati luat pregnylu'?????
Iar stimulare de 3600 RON?????!!! Nu-i cam multa??? Se dau si asemenea doze, mama lor de hormoni!!!??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bombonique spune:

Imi cer scuze din nou ca ma tot bag. dar cu am mai zis sunt in faza de cercetare, si as vrea sa stiu cat mai multe.
In ziua punctiei, ati mers cu borcanelul de acasa cu , sau sotul individual la clinica?
La noi asta e un stres f mare.
si la IUI asta era groaznic.
Dimineata repede , fugit cu borcanelul.

Bq

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teodoran spune:

Eu nu am avut nici un simptom, primele simptome, dar asta in a doua saptaman au fost sanii tensionati. Eu nici acum nu am simptome de sarcina, nu am greturi, nimic. Dar nu au cum sa apara la tine simptomele asa repede. Mie mi s-a spus ca s-a facut implantarea mai tarziu. Daca faceti testul (ma refer la hcg) prea devreme poate sa fie si fals pozitiv , asta din cauza pregnylului. Eu dupa primul test, l-am repetat din 2 in 2 zile ca sa vad daca creste.

8+
http://bd.lilypie.com/qZ8Fp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teodoran spune:

La FIV, se si spune ca "samanta" nu trebuie sa fie rezultata in urma contactului. Trebuie sa fie mai "curat locul". Noi am mers cu borcanelul de acasa. De la recoltare trebuie predat in 30 min. si trebuie sa fie la temperatura corpului, eu am tinut borcanelul sub brat. Deci conteaza cat de aproape stai de spital.

8+
http://bd.lilypie.com/qZ8Fp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana p. spune:

Oana , multumesc ca mi-ai scris valorile tale, am sa le compar cand ajung acasa cu ale mele,sa vad cam dupa ce principiu se iau dr. cand ne dau tratamentele.
Eu, luni cand o sa merg sa ma histeroscopez, o sa-l intreb si de tratament, pentru ca eu vreau sa-mi cumpar macar dipherelinul acum cand merg, ca din Constanta nu cred ca am de unde.
A, si daca luni sunteti prin zona pe la Giuly si auziti pe una urland,sa stiti ca io sunt sau mai rau daca-l vedeti pe dr.M vanat la fata tot io am fost,i-am ars una cu piciorul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bombonique spune:

Teodoran stiam de temperatura. eu bagam borcaneul la sutien, sub haine. Stam la max 15 min de spital (cand e aglomerat facem vreo 20).
Dar am citit pe alte site-uri (in alte tari)ca trebuie masturbare.
Chiar eram la ultimul IUI in asteptare, si inaintea mea s-a facut 0 punctie. Iar sotul jenat (primise de la laborator borcanelul) se indrepta jalnic spre asa zisa "sala de recoltare". (adica "sala de baie"?) La o alta clinica parti din Cj "sala de recoltare" este wc-ul de 1/1, cu usa cu sticla. Asa ca ai o intimitate de moarte.
Oricum pt preparare material au nevoie de vreo 1-1/2 ore am inteles. (la IUI asa e). deci pana prepara , pregateste ovulele. cred.
Bq.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns galuscuta spune:

Bombonique_cand am facut pik up-ul , in timp ce ma pregateam sa sui pe cal ,sotzul a trebuit sa dea contributia intr-o camaruta din clinica .Cu dusul de acasa in borcanel nu s' ce sa zic ca trece cam prea mult timp si daca nici asa nu-s multi risti sa moara si aia , nu ?

galuscuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M Oana spune:

Al meu, fiind la fix a 10-a proba cu ocazia FIV-ului va transmite de langa mine, ca e in stare sa o dea si la "botul calului", numai sa se termine odata cu balciul asta.
Oare dezvaluirea e prea cruda???

Danutzo pe mine toti cunoscutii (mai ales cei care-l cunosc bine pe Cardinal) ma intreaba cat am pus in plic pentru a scapa de histero. Chiar si Moisica, care ma tinea de mana, a ramas muta cand a vazut ca primesc unda verde fara camere video prin intimitaturile mele si numai ale mele. Dar daca mi-a citit in suflet Cardinalul, histeroscopia deja nu-si mai avea sensu'........ (asta fu tigara de dupa, ca acu' fix o saptamana, imi spuneam toate rugaciunile stiute si nestiute numa' sa scap de vizionarea cu pricina).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris86 spune:

M Oana, din cate am auzit eu cam toate medicamentele pt.FIV se dau compensate cu 50%.


cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M Oana spune:

Peyy, in cazul asta ajung la frumoasa suma de 1000 RON medicatia pentru FIV?!

E cazul sa ma imbrac si sa ma indrept spre medicul de familie sa studiez subiectul, ca daca tot e sa dau bani, macar sa-i dau pe medicamente, dar sa ma mai si distrez de ei (Bam Boo si Sara Blu scrie pe ei in cazul asta).......

PS Iar fac ca-n povestea Shericai cu plecatul spre bunicuta.......
Eu de la medicul de familie am primit 3 fiole gratuite de sange, insa fiola pentru analizele hormonale din ziua 2 a trebuit sa o platesc, ca cica nu e din partea statului. Ma gandesc ca iar primesc vreo astfel de informatie "nedreapta" si se uita la mine stramb daca ii cer sa-mi reduca suma de 2000 RON la jumatate...... Nu-i cam multicel?????
Are cineva experienta in domeniu, ca parca as mai avea nevoie de niste argumente inainte de a pune saua pe cal?????

Mergi la inceput