FIV 101

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

bombonica, calculul pentru tine e in felul urmator.
Cj face inhibarea cu diphereline 0,1 mg timp de 14 zile. Mai ai nevoie de diphereline si in perioada stimularii caci asa controleaza mai bine productia. Cum nu se gasesc diphereline 0,1 mg decat in cutii de 7 fiole, in cazul acesta 14 fiole inhibare + 7 fiole in timpul stimularii = 21 fiole. O cutie de diphereline 0,1 cu 7 fiole are pretul maxim de vanzare (si de obicei farmaciile la pretul acesta comercializeaza) de 178,52 lei. Cum ai nevoie de 3 cutii vei ajunge cu inhibarea la 535,56 lei.
Stimularea, in cazul in care o faci cu puregon, o vei incepe cu doza de 150 ui/zi (de obicei) timp de 6 zile. Puregonul de 100 ui are pretul acum de 197,30 lei, iar cel de 50 ui 104,82 lei. Adica stimularea te costa pe zi 302,12 lei. Sa zicem ca reactionezi bine la doza aceasta si in ziua a 6-a dr. iti zice sa continui tot asa. Asta inseamna ca vei mai face inca 6 zile de stimulare (+ -) cu control din 2 in 2 zile. Deci faci in total 12 zile stimulare cu pregon 150 ui/zi. Costul total al stimularii este de 12 x 302,12 lei = 3.625,44 lei. Impreuna cu inhibarea te costa 4.161 lei. Daca le iei compensate 50% scoti din buzunar suma de 2080,50. Deci tratamentul s-a ridicat la frumoasa suma de 2.080,50 ron. Urmeaza apoi pregnylul 2 x 5000 ui la valoarea de 122,30 lei.
Vei mai face analize in timpul stimularii. La inceputul acesteia vei face LH, estradiol si prolactina. Sa zicem ca fiecare e 30 ron. Apoi dupa ziua 6 de stimulare faci estradiolul din 2 in 2 zile. Adica de inca 3 ori. Asta inseamna un total de 180 ron.

Ei, ce zice-ti de calcul?

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piccaflor spune:

Lianaaaaa FELICITARI din tot sufletul!!!...ma bucur nespus de mult!!!....iti doresc sa ai o sarcina usoara,un bebe sanatos(sau 2) si sa fii cea mai fericita mamica din lume ...hai ca incet incet,marim gasca la odisee!
Kla si Miha sint bine...ma lupt cu greturile,dar nu ma pling...va pup si ma gindesc mereu la voi ...
Melutica Bafta multa iubita! sa se lase cu okisori!

Mult succes tuturor!

Picca 7+





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bombonique spune:

Moniland iti multumesc din suflet pt rabdare.
Cred ca te-am mai intrebat. La biolog/embiolog tu dai ceva? De asemenea la Dr. pe langa (in plic adica)? Ca nu stiu cum se practica. De aceea merg si la cab privat nu la clinica pt eco, povesti, foliculometrie, etc ca sa evit momentele astea penibile. De fapt ei isi fac meseria la clinica sa nu uitam.
Multi
Bq

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Dr. cu care fac FIV-ul este fiul regretatului Prof. Am mers intotdeauna la clinica. Nu m-a costat nimic consulatiile. Am incercat sa-i dau dupa primul tratament dar m-a refuzat. Am incercat deasemenea sa-i dau asistentei de acolo dar si aceasta a refuzat spunand ca mai "vb" daca se lasa cu sarcina. La biolog nu am mai incercat pt. ca m-am gandit ca asa lucreaza echipa.
Eu stiu ca dr. RM ia. Am dat anestezistului si asistentei acestuia.

Activeaza-ti PM.

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bombonique spune:

moniland cum?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bombonique spune:

e ok.
Bq

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zouzounaki spune:

Nicole FELICITARI!!! ..sa fie intr-un ceas bun...o sarcina usoara si bebei sanatosi!!!

"Cat asculti de Dumnezeu, atat asculta si Dumnezeu de tine"
Parintele Arsenie Boca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zouzounaki spune:

CRISTINA 38 LA MULTI ANI!!!si fie ca toate visele tale cele mai dorite,sa devina curind impliniri fericite!!!

"Cat asculti de Dumnezeu, atat asculta si Dumnezeu de tine"
Parintele Arsenie Boca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stuart spune:

Nicole, FELICITARI!!! Sa ai o sarcina fara probleme!




Stu


Ai izbutit? Continua!
N-ai izbutit? Continua!
(Nansen)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina28 spune:

NICOLL felicitari!!!Sarcina usoara si bebei sanatosi si frumosi!!!
Urmeaza ADHNANA si CRIS, dupa care subsemnata pe 13.02.
In sfarsit am dormit si eu toata noaptea fara sa ma trezesc si nu am mai visat embrioni si doctori am visat-o pe Ioana Ghinghina(Ildigo),eram impreuna la cumparaturi

MADALINA

Mergi la inceput