Aspirante opimiste>20 ani (51)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Daca nu e luna asta ma las si de numaratori si de teste si de tot. Prea le-am facut pe toate si ma astept sa fie bebe. Fetelor, stie cineva daca calitatea spermei poate scadea in timp si ce anume duce la deteriorarea ei? Adica un barbat care in tinerete putea face copii se poate sa nu mai aiba gigeii buni la diferenta de 10 ani? Si ce duce la asta?


bebe?!



Ioana, cea mai optimista aspiranta

Mergi cu incredere in directia visurilor tale. Traieste viata pe care ti-ai imaginat-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cocolyso spune:

Da, acum sunt in listuta
Eu sunt in z23 din 28.
Incerc sa nu ma mai gandesc dar reusesc pt putin timp.

Ma duc ca obsedata la baie sa verific;culmea e ca luna trecuta mi-au venit uratii anuntati doar de o durere idioata de cap.
Acum nici sanii nu ma dor, parca se vad altfel venele, dar fiecare cu organismul lui.
Bine ca exista forumul sa ne impartasim temerile si parerile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivia26 spune:

Ioana, da, cu siguranta se poate deteriora.
Cauzele sunt nenumarate, printre care: alcoolul, tutunul, cofeina in exces, lenjeria intima prea stramta care creste temperatura, inhiband astfel producerea spermei, alimentatia, sedentarismul, etc.



***************
Ce nu te omoara, te face mai puternic.
Asteptam barza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Olivia...


bebe?!



Ioana, cea mai optimista aspiranta

Mergi cu incredere in directia visurilor tale. Traieste viata pe care ti-ai imaginat-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cocolyso spune:

Numeioana, referitor la intrebarea ta cu gigeii.
L-am intrebat eu pe dr meu, pt ca sotul meu acum vreo 10 ( acum are 36 ) a platit un avort..........nu stiam unul de altul pe atunci.
Mi-a spus ca un barbat poate avea gigei activi pana la 80 de ani;nu sunt afectati nici de varsta nici de nimic.
Deci raspunsul este nu.
Pupic!

P.S.Fac pipi cam des....beau si ceai si totusi.....prea des.
Si eu am zis la fel, daca nici luna asta nu iese, cand analizele erau super, ecografia transvaginala arata ca totul e perfect, nu iese, nu mai fac nici un calcul, nimic!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zozela spune:

girls!
Nu am apucat sa citesc tot ce ati scris pana acum,pt.ca m-am oprit la informatiile postate de Mav ,informatii care mi s-au parut foarte interesante!Multumesc Mav!
pt.fete!

Nunta noastra de vis



Viata fara dragoste..isi pierde sensul..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabitzu37 spune:

Ioana, evident ca se poate. Cauze: anumite boli, alimentatie nesanatoasa, anumite medicamente, fumat in exces, lucru in mediu toxic, etc. Asta in teorie. Practic, iti pot spune despre cazul sotului meu care fumeaza si bea cafea in exces de vreo 20 de ani (el are 40), mananca aiurea din acest motiv avand probleme digestive din cand in cand si cu toate astea are spermograma normala. Concluzia: depinde de organism.



Gabi

"...sunt doar un om in cautarea unui strop de frumusete nepangarita..."

http://tt.lilypie.com/VIEZp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

quote:
Originally posted by Olivia26

Ioana, da, cu siguranta se poate deteriora.
Cauzele sunt nenumarate, printre care: alcoolul, tutunul, cofeina in exces, lenjeria intima prea stramta care creste temperatura, inhiband astfel producerea spermei, alimentatia, sedentarismul, etc.



***************
Ce nu te omoara, te face mai puternic.
Asteptam barza



Sotul meu nu fumeaza, nu bea alcool sau cafea, nu-si pierde noptile, nu mananca nesanatos si pt. aia spermograma e naspa. Probabil si din cauza varicocelului.
Ceea ce ai scris tu stiam si eu, am citit pe net, intradevar influenteaza negativ gigeii, dar depinde si de organism.

Noi 2 singurei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria08 spune:

Mai fetelor, dar repede mai scrieti....greu reusesc sa ma tin de voi cu cititul.....
Mav: Nu mai fi suparici!!! Eu una consider foarte importante informatiile pe care le-ai scris! Stiu ca esti ca un ”dictionar” in domeniu!
Ancadragoman: Din experienta unei persoane care a trecut prin cateva interventii......nu e de folos HSG, mai bine faci laparo.Dar tu esti cea care hotaraste.....totusi informeaza-te asupra efectelor negative. Sa nu te superi, e doar opinia mea.
Kory: TB-ul se ia la aceeasi ora, in fiecare zi, inainte de a ne da jos din pat( e preferabil sa fie in intervalul 6-8, dupa care valoarea se modifica)
Winter: Eu stiu ca un test de ovulatie poate fi considerat pozitiv atunci cand linia de testare este egala sau mai puternica ca intensitate decat linia de control.
Adaira: Daca in ziua 12 testul a fost slab pozitiv, iar in ziua 13 a fost negativ, atunci inseamna ca ai ovulat cel tarziu in ziua 11( in conditiile in care ai folosit un test bun)
Irlandeza: Sa stii ca nu esti paranoica.....eu chiar am facut o operatie clasica doar pentru ca dr.-ul a vrut sa-mi ia banii( cica era pentru diagnostic asa se intampla cand nu esti informata...
Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Pe toate va pup si va tin pumnii, sa aveti parte cat de curand de II liniute! Ma bucur daca am reusit sa fac o fapta buna, asa cum am intentionat!

quote:
Originally posted by Olivia26

Mav, crede-ma ca am citit cu atentie fiecare cuvant scris de tine. Ai adus informatii foarte interesante si utile.
Sper sa nu te superi pe mine, dar am gasit afirmatii cu care nu pot fi de acord. De ex."Vitamina E in doza optima de 200 - 800 miligrame pe zi". Pai daca iei cate 8 capsule de 100mg pe zi te 'vindeca' de tot...
Sau ca sub 60 mil. de e oligospermie, in cazul asta majoritatea barbatilor ar suferi de oligospermie. Parametrii astia au fost candva, cand nu mancau numai E-uri si nu inhalau numai fum de la toba de esapament...Intre timp s-a coborat la 20 mil.
Eu ma tot informez de cateva luni si dar nu pot concluziona decat "Stii, si la ce-ti ajuta ca stii..."
Multumim.




Draga mea, poti sa fii sau nu de acord, dar te rog sa fii intelegatoare! Nu sunt dr, sunt doar o mamica-aspiranta la bb2. Am trecut si prin fericirea de-a da duce o sarcina la bun sfarsit, de a da nastere (sunt o mamica fericita! ca mostra, vezi poznele lui Sebi, la semnatura mea), dar si prin durerea pierderii unei sarcini dorite si asa am ajuns sa citesc cat de mult, incercand sa inteleg....si sa pot merge mai departe, ca "aspiranta optimista". Informatiile pe care vi le-am dat, din dorinta de a va ajuta!, sunt luate din carti si de pe net, nu-s inventate de mine si v-am scris si "sursele".
Si daca tot esti la curent cu noutatile, impartaseste-le si cu noi, ca asa ar fi frumos!


maria08, nu sunt nicidecum "dictionar"... mai am asa muuuuuuulte de invatat....


O zi buna tuturor!





Mami de Sebi (04.02.2004)

"Iubirea ne face sa plonjam in necunoscut si apoi ne da curajul de a rezista!" (Pam Brown)

Mergi la inceput