Din ce cauza ati nascut prematur?

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

eu am nascut bebe de 31 de sapt.am scris mai inainte.
cele 3 reactii alergice grave, care au necesitat in total 1600 de hemisuccinat,ca la dexa-s alergica,i-au maturizat plamnii.
subscriu la ce a spus adina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

voi scrie si eu aici, pt a incuraja alte mamici ce pot citi si au prb. sa nu va pierdeti speranta niciodata!
am nascut prematur la 35 de sapt, un bebe de 2700g, 48 cm, apgar 8.

am stat in spital, nemiscata, la pat, de la 28 de saptamani, cu colul sters, contractii, iminenta multiple de nastere, cu sonda cookin rinichiul stanga, montata in sarcina. contractii am avut de la 23 de sapt,dar la 28 de sapt mi s-a sters colul. la 35 de sapt a trebuit sa l scoatem pt ca am intrat in insuf renala, mi s-a blocat si celalalt rinichi.

2 luni de perfuzii non stop, cu milagin, gynipral,no spa, diazepam, scobutil. nu mai aveam nicio vena. schimbam branula la 2-3 zile.
cand am iesit din spital, nu mai stiam sa merg, aveam ameteli.m am internat primavara,am iesit vara, erau 40 de grade afara.

acum am un bebe f sanatos, la 4 luni are 6,5 kg, mancacios, rade non stop, e super ok. ii multumesc lui Dumnezeu!

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

Citat:
citat din mesajul lui Iulia7

Citat:
citat din mesajul lui adipapazi

iulia, in cate sapt de sarcina esti? ai fct dexametazona? daca nu, insista la dr tau sa ti-o faca.

Adi, mami de ana si ioachim


Acum am 29 saptamani. Cred ca este devreme pentru dexa, dar voi vorbi cu doctorul. As sta mai linistita daca as face.


nu e devreme.
eu am facut dexa la 28 de saptamani,cand m am internat in spital cu colul sters si contractii si practic nasteam.
am reusit sa mi opresc contractiile cu tot felul de perfuzii si am stat nemiscata complet la pat si asa am reusit sa pacalesc nsterea pana la 35 de sapt.

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

babyblue, ce bine ca totul s-a terminat cu asa un bebelan gras!esti o eroina!cine te-a monitorizat in sarcina?la ce spital?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_coven spune:

Buna seara!
Eu am n#259;scut prematur pt ca s-au rupt membranele. Am n#259;scut la 28s5z. In final indusa pt ca se infectase placenta. Nimeni nu mi-a explicat sau nu m-a ajutat sa îmi explic de#537;i am câteva banuieli...
Am n#259;scut normal, si feti#539;a mea Grace a venit acas#259; la 34 saptamâni (gestatie).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

e ok fetita, ioana?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmamita spune:

Comoara mea a venit pe lume exact la limita dintre prematur si la termen..ultima zi din saptamana 37 (deci 36 6/7). A avut 2,910kg si 47 cm, in stare perfecta de functionare ! Motivul? La mine cred ca a fost autosugestia - de la inceputul sarcinii sustineam ca vreau sa vina cat mai repede, ca dupa 1 Decembrie poate veni oricand ( atunci ar fi avut 37 de saptamani impinite). Si iubita mea a decis sa vina CHIAR pe 1 Decembrie, de au ramas toti socati!

Cori, mami de Bubulina 1+ si acum Dalia Maya ... in luna a 6a (25+) :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns calin_alexia spune:


Mario a venit pe lume la 28 de sapt+1 zi, dupa 5 saptamani lungi de stat in spital doar in pat, intinsa. Cauza a fost cervix foarte scurt. S-a nascut cu 1235 gr si 38 de cm. A stat 11 sapt in spital dupa nastere, a fost extrem de greu dar acum e foarte bine, e foarte activ, daca citez doctorii are ´´hiperexcitabilitate´´ si acum la 5 luni are 62 de cm si 6500 gr. Facem o data pe saptamana fizioterapie si multumim lui Dumnezeu,ca doar el ne-a ajutat sa fie totul bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca.c spune:

Sunt si eu o gravida in 30 saptamani si la fel ca Iulia am contractii f dese, cu tot cu tratament cu gynipral, doctorul meu nu prea e adeptul medicamentelor prea multe, nici el nu vrea sa imi faca dexa. Vreau sa intreb fetele care au nascut prematur si au avut contractii, dc au reusit sa duca sarcina asa mai multe saptamani? Oricum in fiecare zi ma rog la Dumnezeu sa stea ea in burtica cat mai mult.


30+ cu fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

Raluca am avut contractii si totusi am nascut la 39 saptamani fara o zi si mai statea fetita, dar am avut tensiune si era mai bine afara pt ea. Incearca sa te relaxezi, asta e cel mai important ... de 7 martie dr mea zicea ca nu crede ca trec de acea noapte fara sa nasc, intrucat aveam contractii regulate la 7 minute, intense, am stat in pat, am continuat sa iau verapamil, e pentru tensiune in special, dar are efect relaxant pt uter si desi contractii aveam si la 4 minute am nascut 23zile mai tarziu.

Mergi la inceput