Din ce cauza ati nascut prematur?

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns raluca.c spune:

Multumesc Paula de sprijin sper sa ma ajute Dumezeu sa duc sarcina pana la termen si cel mai important sa fie maimutica sanatoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lelu spune:

Buna
Am nascut prematur din cauza placentei previa centrala. Am inceput sa sangerez de la 24 saptam. iar la 29 eram internata in spital, cu gynipral perfuzie. Am rezistat pana la 32 saptamani cand am nascut minune mica de 1620 gr si 47 cm.
Am stat in spital cu bebele o luna jumate, pana la 2600 gr.
Am facut dexametazona la 26 sapt. eu zic ca ajuta mult si trebuir facuta in caz de suspect nastere prematura.
Acum avem 4 kg si 2 luni jumate de la nastere, fetita e bine sanatoasa, dar am luat vitamine, Fe, ac.folic, B complex si am facut si injectiile p hematoame la cap. (cerebrolysin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kj74 spune:

Eu am nascut la 35 saptamani si 2 zile; mi s-a rupt apa la ora 3 dimineata si am avut sentimentul ca trebuie sa ma duc la spital, ceea ce am si facut. Ajunsa la spital, am fost intrebata daca sunt sigura ca s-a rupt apa si daca nu cumva am urinat in timp ce dormeam... mda... am fost lasata singura intr-o rezerva, in asteptarea unui medic, care nu a binevoit sa-si faca aparitia. Dupa 2 ore de asteptare, am chemat asistenta, pt ca aveam dureri atroce; concluzia: dilatatie maxima! La aproximativ o ora si jumatate dupa aceea a venit pe lume puiutza mea, cantarind 2605 g si avand lungimea de 47 cm, apgar 9 din cauza culorii cianotice a tegumentului (explicatia: statuse prea mult pe canalul de nastere). Am fost intrebata ulterior de catre cadrele medicale care cred ca ar fi cauza declansarii premature a nasterii, de unde deduc faptul ca ele nu aveau nicio explicatie. Uneori singura explicatie plauzibila e: asa a fost sa fie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_ilyes spune:

eu am nascut la 34 de saptamani, fara a avea simptome ale nasterii, membrane rupte, contractii...etc. dar ca sa incep cu inceputul...povestea e cam asa...am pierdut o sarcina...la 12 saptamani, s-a oprit in evolutie, din motive neelucidate nici pana in ziua de astazi. au urmat 3 ani de chin in care ne-am chinuit sa "ramanem gravizi", cum imi placea mie sa fac haz de necaz, 3 ani de analize si doctori si iar analize. intr-un final, cand am fost aproape sa cedez, sa ma las pagubasa si incepusem sa ma obisnuiesc cu gandul ca niciodata nu voi fii mamica, am dat de un mosulica endocrinolog care, la prima consultatie mi-a spus ca am sindrom cushing, iar ca sa ma convind, mi-a dat o trimitere sa fac 3 analize. cand a venit rezultatul, a confirmat spusele mosului...cortizolul era de 10 x mai mare, testosteronul si dheas-ul marite fff mult. omul m-a intrebat: "ce vrei sa faci?" iar eu i-am raspuns..."copii."".asta a fost inceputul. mi-a dat sa iau anticonceptionale Yaz..o perioada de 1 an, apoi..in 4 luni de cand le-am oprit...am ramas insarcinata. fericirea a inceput sa se arate. la analizele acealea de sarcina...pac...am diabet. internari, spitale, insulina de 5 ori pe zi ajustari de doze...etc, toata perioada sarcinii. pe la 28 de saptamani..pac..fac pneumonie, tuse, etc. se scurteaza colul uterin la 1,5 cm. urmeaza stat in pat, medicamente gen gynipral, arefam, plus insulina, femibionul etc. toata ziua numai asta faceam...glicemii, tratamente, cantarit mancare. cu 3 zile inainte de a naste mi se face rau, vomit, ma deshidratez. merg la ginecolog care ma trimite la gasteroenterolog. cel din urma imi face un eco la stomac..surpriza..nu am nimic, vomit pe cale reflexa. imi indica sa fac o rehidratare pe cale iv, si imi recomanda sa merg la obstretica pentru a evita administrarea unor vitamine contraindicate in sarcina..gen vit a. buuuun. ajung la spitalul bega din tm, ma iau doctorii aia de garda, imi fac eco, tuseu, iar eco, iar tuseu..trec 3 ceasuri. in cele din urma imi baga sub nas o foaie de consimtamant pentru interventii chirurgicale, la care raman paf. repet..mersesem acolo pentru o perfuzare..nicidecum sa ma operez. incep sa pun intrebari..la care raspunsul este:" nasterea a inceput. sunteti dilatata 6 cm". Sun repede ginecologul...merg la maternitatea privata la care el ofera servicii...imi confirma...si...in aceeasi zi am nascut prin cezariana o fetita, de 2300, sanatoasa, frumusica si care nu a avut nevoie de ingrijiri suplimentare. acum avem 9 luni jumatate...suntem in ritmul celorlalti copii nascuti la termen, iar pentru asta ii multumesc in fiecare zi lui Dumnezeu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_ilyes spune:

am uitat sa precizez faptul ca bebita noastra a avut la nastere 2300 g, 47 cm, scor apgar 9 la 1 minut si 10 la 5 minute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dreambaby spune:

Buna fetelor! Si eu am nascut prematur, la 35 de sapt si 2 zile. In sapt 31 am simtit cum ma apasa ceva in partea de jos si ma durea atat de tare incat nu puteam nici sa merg sau sa stau in picioare. Il sun pe dr, merg la un control, imi face o eco pe burtica si imi spune ca bebe s-a intors si e pozitionat mai jos decat trebuie. Imi face si o eco transvaginala unde descopera ca bebe e pozitionat mult prea jos si ca am colul deschis. La controlul din sapt 32 observa pe langa col deschis si membrane care incep sa se fisureze. Mi-a dat No-Spa, Uscosin, Gynipral, Utrogestan si repaus total (ceea ce am si facut). Dr mi-a zis din start ca voi naste mai devreme si sa ma astept la un copil prematur. In fiecare sapt am mers la control, deja bebe era pe picior pe iesire. La controlul din sapt 34 mi-a zis dr ca se mira ca nu am nascut pana acum, iar eu zambind i-am spus ca am vorbit cu bebe si ca pana in sapt 35 nu voi naste. Si am nascut la 35 de sapt si 2 zile, mi s-a rupt apa la ora 22.10, l-am sunat pe dr si mi-a zis sa plec la spital, iar la ora 6.00 s-a nascut minunea mea, un baietel de 2450 g si 47 cm. A respirat singur, cum l-au scos cum a inceput sa tipe. L-au mutat la Terapie Intensiva dar nu a fost la nici un aparat sau la oxigen, statea in patut cuminte si ma astepta. Dupa 2 zile jumatate mi l-a adus si in camera, ne-am obisnuit unul cu celalalt. Neonatologul din spital mi-a zis ca nu are nici o problema bebe, sa stau linistita. Medicul de familie mi-a zis la fel dar ca preventiv ma va trimite sa ii fac un control oftalmologic. Nimeni nu a stiut sa imi spuna de ce am nascut prematur pt ca nu am avut probleme cu tensiunea, toate analizele la zi si ok, la control si la ecografii am fost de fiecare data si totul era ok. Acum vom trai si vom vedea cum va fi bebe, eu ii multumesc lui Dumnezeu ca nu am avut complicatii si ca suntem bine amandoi. Sanatate multa bebeilor si mamicilor!

Mamica fericita de bebe Andrei Cristian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Buna!!! Sunt mami de prematur/dismatur nascut la 36 de s si 1 zi. De ce am nascut prematur? Hipotensiva, cu o placenta mica, cu uter contractabil,infantil si nu stiu cate internari .Am stat la pat cu tratament incepand cu saptamana 23 pana in saptamana 36. Pe 15 decembrie 2012 m-am trezit dimineata si puiul meu nu a miscat. M-am gandit ca poate e mai lenes un picut. Trebuia sa merg sa discut cu dr anestezist si sa fac niste injectii pt ca coborase atat de mult incat apasa pe niste muschi si eram aproape paralizata. I-am zis anestezistei ca a miscat foarte putin in decurs de 4 ore copilul si m-a trimis la ctg. Acolo au depistat suferinta fetala, puiul meu avea tahicardie, incepuse sa miste doar in timpul monitorizarii. Dupa a 3 a monitorizare a venit dr mea gineco si m-a anuntat ca intram in operatie de cezariana pentru ca "maine s-ar putea sa fie prea tarziu" . Dupa ce a iesit, s-a umplut rezerva de asistente care ma legau la aparate si care imi cereau diverse semnaturi. Tremuram de frica pt puiul meu, ca nu e pregatit sa iasa, sa respire, sa traiasca . Mi-am sunat sotul sa ii zic ca la 8 intru in operatie . Abia ce plecase de langa mine si nimeni nu zicea nimic. La 7:30 era la spital dar eu deja eram in preoperator. la 19:59 s-a nascut Gabriel. A plans din prima. Avea 2190 g si 47 cm. Un pui mic si rosu, cu o pielicica lunga, fara grasime, chircit si speriat, cu ochii mari . Au urmat durerile cezarienei, febra laptelui si puiul meu nu putea sa suga si obosea prea repede. A suferit si o hmoragie cerebrala de gr 2 la nastere si din pacate din sapt 34 nu mai luase in greutate deloc... La externare avea 2040 g . Dupa externare, 2 saptamani baietelul meu a dormit pe pieptul meu zi si noapte.

Acum, la 7 saptamani avem 4 kg si 54 de cm. Crestem vioi si zamim mult la mami.

de perfect - Gabriel

15-12-2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonirro spune:

Am nascut la 31 saptamani o fetita de 790 gr. De la 22 de saptamani de cand am aflat ca ramasese cu 10 zile in urma, a luat foarte putin in greutate. Medicii nu se asteptau sa trecem de 28 de saptamani. Eu am trombofilie si toata sarcina am facut injectii cu anticoagulant, dar nu aceasta a fost problema. Nu stim nici acum de ce s-a intamplat asa. La 26 de saptamani am facut prima data tratamentul pentru maturarea plamanilor si l-am repetat cu 24 de ore inainte de nastere. Nasterea am programat-o in momentul in care fetita mea n-a mai primit nici putinul oxigen pe care il primea. Am avut o echipa de medici speciala, sunt convinsa ca in alte conditii fetita mea nu ar fi fost bine acum. A stat 9 saptamani la terapie intensiva si alte 3 la sectia de prematuri. A respirat singurica, problema ei fiind de ordin digestiv (nu digera laptele la concentratia normala). A avut doua hemoragii intracraniene de grad I-II ( la trei luni avea un chist de 8 mm si unul de 12 - s-au retras la 2 mm si inteleg ca nu mai pun probleme). Acum are 1 an si o luna si desi este mai micuta si mai slabuta decat alti copii, este bine.Cum a scris si Adi, tratamentul pentru maturarea plamanilor este foarte important si il poti face preventiv daca medicul suspecteaza ca sarcina s-ar putea declansa mai devreme sau in cazul sarcinilor gemelare. Sunt alaturi sufleteste de toate mamele de ingerasi si sper sa gaseasca puterea de a o lua de la capat .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonirro spune:

scuze, am scris "daca sarcina s-ar declansa mai devreme" in loc de "nasterea s-ar declansa mai devreme"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letitzias spune:

Eu am nascut la 34 saptmani.Consider ca a fost doar vina doctoritei.NU cred ca e normal sa faci tuseu vaginal brutal,eu sa-i spun ca ma doare f tare,ea sa iniste si chiar sa ma intrebe " tot te mai doare?" si sa-si invete asistenta incepatoare sa recolteze secretie din col pe mine.Desi totul era ok,colul de 3 cm inchis,fara contractii dupa acest consult am pierdut dopul imediat si dupa cateva ore am pierdut tot lichidul amniotic.Am ajuns la spital fara contractii.Am trecut prin momente grele cu copilul numai din cauza neglijentei dr mele de la polizu.Nu stiu daca e cazul sa spun numele ei,dar poate ar trebui sa o fac sa se fereasca si alte paciente de aceasta dr.

Mergi la inceput