FIV 100

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bombonique spune:

Am uitat sa zic de reusite.
Citeste pe net.
eu nu am fost prea draguta cu ei la inceput, in sensul ca i-am luat cam tare. Sa-mi spuna cum au facut calculul ,matematic vorbind,de reusite, cum le-au iesit rezultatele, pe ce criterii au ales cuplurile, daca cele fara sanse le-au trecut sau nu la socoteala, etc.
A fost cam speriat Dr de mine, dar fff calm si f dragut, am reusit sa comunicam. M-a mai temperat sotul meu...
Bq

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bombonique spune:

tot eu cu o intrebare...
De ce e necesara laparoscopia?
ce iti vede? sau rezolva??? sau e numai pt a elimina din factorii care induc infertilitatea?
Bq

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami30 spune:

bombonico, se face laparoscopie diagnostica pentru a evalua starea de sanatate si a se vedea eventualele probleme legate de ovare, trompe, aderente, endometrioza care nu pot fi diagnosticate altfel, printr-o simpla ecografie. In plus doar prin laparoscopie se poate verifica permeabilitatea tubara. Cel putin asa mi-a explicat doctorul meu care nu crede in HSG pe care o considera o procedura barbara si neconcludenta. Desigur, ca dupa evaluare se si intervine acolo unde e posibil pentru "reparatii"


cami




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

fetelor....am mult de lucru..la scarbici..nu am citit din urma, ca nu am avut timp..recuperez diseara acasa..si vreau sa va zic ca mi-am luat MACA, exact ca cea de pe site.. si fara tigaripe toate si revin..

PUSSI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bombonique spune:

multumesc cami
M-am speriat un pic de "laparo" dar la noi nu e cazul deoarece pb este.
.Bq

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami30 spune:

bombonico, daca ai un medic in care ai incredere nu trebuie sa-ti fie teama de laparo. Daca nu e nevoie de laparo, cu atat mai bine.
Apropos, dau la schimb pentru trompe bune:)


cami




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bombonique spune:

cami, nu e vorba de incredere in medic. dar mai trece timpul si cu asta.
schimbul cum: 1 la cati?
Pt FIV stiu ca nu ai nevoie de trompe.
Bq

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami30 spune:

stiu, da' eu tot mai sper... sa se intample vreo minune si macar una din trompele mele sa se trezeasca la viatza


cami




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

bombonique, sigur ca putea sa-mi prescrie doar pentru o tura. Dar nu se stia cat puregon imi trebuie pentru o tura. Iti dai seama doar la sfarsitul tratamentului cat ai folosit. Se incepe cu o doza si se ajusteaza pe parcurs. Avand in vedere ca l-am obtinut compensat (era mare lucru in 2005 fiind ca era plafonul de 3 mil, nu stiu acum cum e) am profitat si mi-a zis dr. sa calculam la doza si perioada maxima de stimulare. Daca imi ramaneau cu siguranta putem sa le vand mai ales ca erau la jumate pret. Eu am reactionat prea puternic la tratament si am facut de fiecare data cu doza minima.
Si vezi ca Micu din cate stiu eu face FIV doar daca e facuta laparo.
Si la mine problema e de cauza masculina. Si m-a obligat la laparoscopie. Cred ca niciuna dintre noi nu vrea sa treaca prin tot procesul FIV si la sfarsit sa nu se prinda embrionii caci au dat de niste aderente pe acolo, sau exista lichid in trompe care iti omoara embrionii. Cand mi s-a explicat am zis DA, voi face laparo.

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bombonique spune:

pai vezi cum e si cu speratul asta!!!
si noua ne-au zis ca sanse sunt teoretic, dar practic, vad ca nu.
Deja ma stiu monitoriza singura. asteptam ziua z di da-i!!!
Si de fara folos sunt satula.(sau nu?)
Bq

Mergi la inceput