Pisica in calduri poate fi sterilizata?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Artemis1578 spune:

Noua veterinarul ne-a zis ca e bine sa faca 1 rand de pui pt a-si regla organismul. Una a facut puisori dupa care am sterilizat-o. A doua n-a vrut sa stea si am lasat-o in pace. Insa intra des in calduri si nici motan nu dorea. Cand am fost gravida, am castrat-o pt ca stiam ca si copil mic si pisica urlatoare era prea mult.
Concluzia: cea sterilizata dupa nastere e supla si activa, cealalta grasa si bleaga.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

Androixule, dac-ar fi dupa capul meu as lasa-o sa se tavaleasca cu derbedeii , dar mai am doua matze si relocarea puilor este absolut misiune imposibila in Cipru, or, cu alti pisici nu-mi permit sa-mi largesc familia. Am observat io ca-i sunt foarte calde urechile si capul in geneerl, mi-a trecut si mie prin minte sa o racoresc oleaca, dar m-am gandit sa nu pateasca ceva. Cred ca ma razgandesc si fac baie cu apa rece .
Artemis, interesant ce spui, cum am descris mai sus nu-mi permit s-o lasa sa fete, dar recunosc ca celelalte doua matze (care au fost sterilizate fara sa aiba pui) sunt intr-adevar blege, asta daca nu pun la socoteala miscarea si agitatia ce se creeaza cand ma duc la bucatarie si ele vin dupa mine, mai ales aia mare, care-i chiar obeda daca ma uit bine la ea.
Doamne ajuta inca cateva zile.

pisici, flori si jucarele


When the heart is full of love, the world is full of beauty

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

Eu le-am sterilizat pe amandoua (motan si fetita) cand aveau 1an,fara a da fetita sa faa un rand de pui.Imi ajunsese ca dintr-o pisica(defapt motan) cu care am reusit sa ma "pricopsesc",in sensul cami-a fost adus cand era o mana de blana ,fiind gasit pe scara,iar eu am zis, lasal aici pana maine ,ii dau sa pape si maine ii dau drumu.Credeti ca mai m-a lasat sufletul?Asa a inceput povestea.Din fericire noi nici nu prea am avut pb cu caldurile, adica nu facea urat,nu-si marca teritoriul.Dupa aproape un an am zis ca se plictiseste singur,noi fiind mai mult plecati la munca,asa ca i-am adus o prietena,prietena care in ciuda precautilor luate de noi a ob ca incepe sa-i creasca burtica.Si uite asa din un motan pripasit pe la noi si o prietena adusa sa-i tina companie s-au nascut 4 "bestiute".Da uitai sa vazic ca pe motan il dusesem noi pe la domsoare da nu vru si pace sa le faca ceva.
Si uite asa am ajuns eu la concluzia ca cele 2 "bestiute" pe care le-am pastrat nu-mi vor mai face pui.Asa ca l-am intrebat pe vet daca le pot castra la varsta aia,mai ales ca matza nu facuse pui.A spus ca da si uite cum suratele mele dupa 9 ani sunt super ok.Matza a fost intotdeauna mai plinuta,iar el mai suplu.Blegi nu-s,ea e mai comoda,asa a fost intotdeauna,dar el e argintul viu( io zic ca seamana cu stapanul lui, ca nici pe asta nu-l vezi ca sta locului).
Asa ca draga scarmanus, castreaz-o imediat ce iese din calduri, ca e totul ok.

"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Cealalata pisica pe care am avut-o am castrata dupa ce a avut pui (era de rasa), dar a ramas tare bleaga. Asta pe care o voi lua e maidaneza si nu-mi permit sa o las sa fac pui.

www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank"> 6 ani si ...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

quote:
Originally posted by CristinaT

Androix, imi iau pisica +motan sau pisica+pisica, nu m-am hotarat inca. Cert e ca nu stiu dca pisicile pot fi sterilizate fara sa apuce sa faca un rand de pui.






Cristina, pot fi castrate si fara sa faca pui.Eu am gasit 2 pisicutze pe strada, si cand aveau cateva luni au intrat in calduri...imaginati-va problemele lui Scarmanus la dublu...am incercat sa le dau pastile si, din pacate, asa cum de altfel ma si avertizase cineva, una din ele a facut piometru (infectie la uter) din cauza lor, era sa moara, si am operat-o de urgentza...cand si-a mai revenit, am operat-o si pe cealalta.

S-au ingrasat, ce-i drept, insa a fost si greseala noastra, le lasam permanent sacul cu mancare la discretie.Acum le dam mai putin, de 2 ori pe zi.Nu sunt deloc blege, dimpotriva, tzopaie si se alearga prin casa de duduie podeaua...

Uitati si poze cu ele( ma rog, cu toata menajeria) http://pets.webshots.com/album/553673769FrofqE

V

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

pisicile se pot castra foarte bine si fara sa fi facut pui vreodata. asa mi-a zis doctorul meu, cel mai bun din iasi
eu am doua castrate: Martiza, batrana, a facut o groaza de pui la viata ei, dar nu la mine in casa, era a unei vecine inainte, care s-a mutat si nu a luat-o si pe ea si ne-a ramas noua. am sterilizat-o si am pastrat-o noi. in schimb, s-a ingrasat, toata ziua nu pandeste decat mancarea.
Fulgushor (pisica) nu a facut pui niciodata, am operat-o la 6 luni. nu s-a ingrasat deloc si nici nu avem probleme cu ea, e foarte cuminte.

in schimb, motanul ma dispera acuma. ii dau pastile Romprogestin. ma gandesc in fiecare zi daca sa-l castrez sau nu, parca mi-e mila de bijuteriile lui sa vedem daca ii trec caldurile cu pastile, daca nu am sa imi calc pe inima si il lasam fara ...


Ramonika si pisicile Vladutz Bubulina Maritza Fulgushor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

Auziti, da stapanilor ce li se recomanda sa ia cand le intra pisicile in calduri?
Scuzati-ma, da' cred ca n-am inteles bine, dureaza 10-14 zile URLATUL sau CALDURILE, perioada fertila in sine? Va implor spuneti-mi ca isi schimba intensitatea manifestarile astea, ca io asa ceva n-am mai vazut in viata mea ce face asta in casa.


pisici, flori si jucarele


When the heart is full of love, the world is full of beauty

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adusca spune:

puahhhhhhhh, m-am inecat cu compotu' din cauza rasului, o sa ma aveti pe constiinta.
a mea e sterilizata de la sapte luni, da' tot urla, cre'ca e stresata de can' o murit cealalta si tre' sa-i bag prozac.
(nu Ramoniko, nu Tina o murit, ci Gina...adevaru' e ca dupa cinci luni si io sunt mai traumatizata de moartea ei, da' macar nu urlu).
io avui probleme cu cateaua, i-am bagat pastile si acu' tre' sa fete.
jur c-o sterilizez dupa acest episod.

scarmanus, perioada de calduri e de 14 zile, inarmeaza-te cu rabdare.

fetele de pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Adusca, iti uram rabdare si energie sa treci si peste aceasta fatare(imi aduc aminte de cealalta), sunt curioasa cati puiutzi o sa ai tura asta.

Nu ai poze cu prima promotie? Taare mi-ar place...

V

“In curand, de cate ori am sa deschid gura in public, nici pe mine n-o sa pot sa ma mai cred.” – Gabriel Liiceanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adusca spune:

am facut un link da' vad ca nu se mai deschide, isr cd-ul habar n-am unde e.
am cateva cu telefonul facute, nu sunt de calitate.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/timidoasa/album?.dir=/928ere2

faza e ca atunci am dus-o la un caine exact ca ea, acu' mi-au violat-o javrele din sat, cine stie ce, si cati o sa iasa?

fetele de pe DC

Mergi la inceput