credeti ca soacra are datoria sa ne ajute?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Bon...eu nu cred ca are datoria sa ajute, soacra...insa cred ca daca vrea si daca tine la familia sotului, o face. Pe mine nu m-a ajutat cand a venit aici, si o adusesem pt. asta. Cu socru cu tot. Copilul avea 5-6 luni si eu trebuia sa stau in bucatarie sa gatesc cate doua feluri de mancare la fiecare masa, ca ea sta cu nepotul. Pai si eu vroiam sa stau sa profit de copilul meu, ca doar eram proaspata mamica....deh! A trecut! Insa e ceva care nu am reusit sa digerez! Si nu cred ca voi digera vreodata, insa daca acum as fii in aceeasi situatie, i-as spune frumusel sa faca ea, caci eu vreau sa stau cu copilul! M-am mai maturizat....

poze si iar poze,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saddie spune:

Lemoni, eu nu vorbeam de faptul ca soacra are obligatia sa creasca copiii, de altfel daca citesti primul post al Laurei de unde a plecat subiectul nici ea nu doreste acest lucru.

Era vorba pur si simplu de a ajuta un pic, sa puna o vorba buna pt. gradinita, sau sa stea cu fetita cand are de dat un examen. Daca si astea reprezinta "eforturi" pentru soacra, pai atunci s-o fereasca DD de vreun necaz.

Si e adevarat ca nu e obligata, ca nu scrie niciunde acest lucru, dar ma gandesc ca pana la urma e bunica si e trist sa vezi o bunica (,) careia nu-i pasa de nepoti.

Adinaq e adevarat ca in cazul celor care abuzeaza de tine sau incearca sa-si usureze ei viata, ingreunand-o pe-a ta, sanatos e sa le spui nu. Cu toate astea a spune nu, nu reprezinta chiar un semn de maturitate, hai sa ne aducem aminte de povestea cu "fetita care l-a luat pe NU in brate"


OFF-Topic
Coltofeanu multumesc de floricele, iti dau si tu tie una

Ramona ticker-ul ala stationeaza cam de multa vreme, da-l tin si eu acolo, sa zica lumea ca ma chinui

www.tickercentral.com/view/76xc/1.png" target="_blank">Slabesc,slabesc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grodear spune:

Iaca si eu pe aici...

Eu nu consider ca ar trebui sa ma ajute.
Consider ca, dupa figurile pe care mi le- a facut nu ar trebui sa o ajut eu pe ea.
Da's mai fraiera, ce sa fac, m- am trezit doar de ceva timp. Si concluzia ei a fost : "ce fata buna erai tu inainte..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxali spune:

Nu e obligata sa a(te) ajute...mici a mea nu misca un fir, noroc cu mama...nu incerca sa te impui(oricum caracterul nu se schimba), iti poti sustine punctu de vedere cu sotu(de ex ziua copilului se sarbatoreste in familie, nu la soacra)...off mai bine lady si tragi singurica decat sa te certi cu niste capsomani .Daca ai posibilitati materiale angajeaza-ti o bona macar ptr cateva ore sau o femeie ptr treburile gspodaresti.

Ali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxali spune:

Scuze am apasat fara sa termin...scoate-ti din cap ideea ca copilu se imbolnaveste la o anumita cresa, se poate imbolnavi si cu o bona acasa.
Bafta!

Ali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

quote:
Originally posted by coltofeanu

Parerea mea este ca relatia dintre bunici si nepoti ar trebui sa fie una speciala , asa cum se obisnuieste pe plaiurile mioritice . Nu am trait in SUA , si din acest punct de vedere nu pot comenta , pentru ca nu cunosc mentalitatea bunicilor de acolo , doar pot sa o banuiesc din discutiile altora.

Bunicii romani spun ca , in general, isi iubesc mai mult nepotii decat pe copiii lor, cand au fost mici . Eu am crescut alaturi de bunici si imi amintesc cu mare drag cand imi cautam un loc langa bunicul meu sa ascult povestile minunate pe care le spunea ( de multe ori mai inventa pentru ca se epuizau...) , imi amintesc plimbarile prin padurile din imprejurimi , cand mergeam tacuti , sa nu trezim vreo caprioara... si multe altele . Imi amintesc ca pentru fiecare nota 10 primeam un banut , pe care il cheltuiam cum doream ... si era catalogul plin de astfel de note( poate si datorita bunicului !). Imi amintesc ca bunica imi dadea voie sa pregatesc mancare pentru papusi si ma invata ce sa mai pun in "oala"... Cate amintiri !
Acum vremurile s-au mai schimbat , bunicii sunt mai ocupati , au alte resposabilitati ( de ex. mama mea , cand au fost copiii mei mici, avea job , si a trebuit sa iau pe cineva sa se ocupe de ei). Dar , acum este pensionara si isi petrece mai mult timp cu nepotii , dar nu din obligatie .... Au o relatie buna , fetita mea ii spune " Bunico , ai venit pe la noi !" si sare si o . Iar pe mine ma bucura relatia lor .

De aceea, m-ar durea existenta unei relatii reci intre generatiile aceleiasi familii....

Laura , cred ca, depinde de personalitatea soacrei , de mentalitatea pe care vrei-nu-vrei trebuie sa o accepti ,pentru ca , din pacate , nu poti obliga pe nimeni sa faca ceva , totul trebuie sa vina din dorinta soacrei de a te ajuta , si implicit de a se apropia de fetita ta. Sincer , nici eu nu o inteleg pe soacra ta , dar , cine stie, poate se va mai schimba ... Nu stiu...



Numai pe plaiuri mioritice isi iubesc bunicii nepotii? Asta-i tare!

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coltofeanu spune:

Bineinteles ca nu ! Dar , se pare , ca au un alt mod de a arata iubirea nepotilor , insa eu care am trait numai pe plaiurile mioritice , am putut comenta numai din acest punct de vedere .


Te rog sa recitesti mesajul meu anterior si sa-mi spui de unde ai inteles ca numai pe plaiurile mioritice bunicii isi iubesc nepotii ! Chiar nu inteleg ....am spus ca nu pot comenta decat despre modul in care bunicii romani isi arata dragostea fata de nepoti , in rest , am scris ca nu pot comenta ....Chiar mi-ar placea sa aduci alte argumente , as fi curioasa sa cunosc , prin tine , mentalitatea bunicilor de pe alte plaiuri ( nu esti bunica , dar din ce ai vazut sau ai auzit in USA). Un caz este cel descris de Laura...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

quote:
Originally posted by dianaintruder

la mine nu sunt vise, sunt realitatzi care se petrec cel putzin o data pe luna, deci sa multzumesc cerului ca am soacra care ma ajuta.

Siminaf, ai putea gasi o femeie pentru cateva ore sau macar pentru un weekend pe luna, n-ar fi rau, depinde acum si de partea materiala.

E mirific sa potzi petrece timp singura cu sotzul si e oribil sa nu ai aceasta posibilitate.

diana



Nu am cum, pentru ca nu-mi las copiii pe mina vreunei latino care nu stie nici sa vorbeasca engleza si care am vazut eu cam cum sint..... E parerea mea si nu renunt la ea. Iar romani care sa faca asta ocazional, eu personal nu stiu pe unde sa fie pe aici. Ca ma gindisem si eu.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

quote:
Originally posted by coltofeanu

Bineinteles ca nu ! Dar , se pare , ca au un alt mod de a arata iubirea nepotilor , insa eu care am trait numai pe plaiurile mioritice , am putut comenta numai din acest punct de vedere .


Te rog sa recitesti mesajul meu anterior si sa-mi spui de unde ai inteles ca numai pe plaiurile mioritice bunicii isi iubesc nepotii ! Chiar nu inteleg ....am spus ca nu pot comenta decat despre modul in care bunicii romani isi arata dragostea fata de nepoti , in rest , am scris ca nu pot comenta ....Chiar mi-ar placea sa aduci alte argumente , as fi curioasa sa cunosc , prin tine , mentalitatea bunicilor de pe alte plaiuri ( nu esti bunica , dar din ce ai vazut sau ai auzit in USA). Un caz este cel descris de Laura...



S-ar putea sa nu fi inteles eu bine, dar soacra Laurei cred ca provine tot de pe plaiuri mioritice...
Din cele spuse de tine asta reiesea, ca doar in Romania sar bunicii sa ajute. Asa am inteles eu. De aia am zis ca nu numai acolo bunicii isi iubesc nepotii.
Eu mai am pina sa fiu bunica, cine stie ce o mai fi pina atunci!

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Simina, sint si americani care fac babysitting ocazional. Daca nu ai incredere in elevi (sint multi care fac babysitting) poti gasi persoane care sint babysitter la cluburi de sport sau la YMCA. La cel la care am fost eu ofereau babysitting pentru perioada cit erai la ora de gimnastica sau ce faceai acolo. Femeia care se ocupa de asta s-a oferit sa babysit daca avem nevoie. Femeile astea sint si certified, au experienta, de obicei sint mature...
Noi am avut babysitter si ieseam 2-3 ore in fiecare vineri (de obicei). Ajuta enorm sa-ti incarci bateriile.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput