credeti ca soacra are datoria sa ne ajute?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

quote:
Originally posted by Ramona J

Simina, sint si americani care fac babysitting ocazional. Daca nu ai incredere in elevi (sint multi care fac babysitting) poti gasi persoane care sint babysitter la cluburi de sport sau la YMCA. La cel la care am fost eu ofereau babysitting pentru perioada cit erai la ora de gimnastica sau ce faceai acolo. Femeia care se ocupa de asta s-a oferit sa babysit daca avem nevoie. Femeile astea sint si certified, au experienta, de obicei sint mature...
Noi am avut babysitter si ieseam 2-3 ore in fiecare vineri (de obicei). Ajuta enorm sa-ti incarci bateriile.

The best thing you can do for your children is to love your wife.




Buna idee! Nu am stiut. Aici se intimpla sa sune telefonul si cind raspunzi sa te ia direct daca nu vrei o babysitter ieftin, adica chiar persoana care suna, cu un puternic accent spaniol. Asta fara sa cauti tu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Nu cred ca soacra e obligata sa ajute. NIMENI nu e obligat sa ajute. O faci daca simti ca vrei, ca e nevoie si ca e de ajutor ceea ce vrei tu sa oferi.

Eu iti inteleg punctul de vedere perfect. Dar e bine sa nu contrangi pe cineva sa te ajute, mai ales soacra. Incearca sa te descurci impreuna cu sotul tau, sa gasiti solutii impreuna, nu lua TU toata povara pe umerii tai. Daca el considera ca mama lui v-ar putea ajuta, el trebuie sa fie cel care vorbeste cu ea.

Ideal ar fi ca cel care poate ajuta sa se simta, dar nu traim intr-o lume ideala. Daca nu esti multumita de crese si gradinite, incearca "family care" - o mama care sta acasa si care are proprii ei copii si mai ia inca vreo 2-3 de care sa aiba grija. La noi sunt populare si parca e mai de incredere decat un colectiv de 20-30 de copii, chiar daca sunt 4-5 ingrijitoare.

Tu unde faci cursurile? Ca daca le faci la universitate, ar trebui ca univ. sa ofere ingrijire pt copiii studentilor. La fel, sunt camere speciale pt parinti, unde ai canapea, microwave si poti adormi copilul sau sa ii dai sa manace si tu sa inveti intre timp. Pe de alta parte, intereseaza-te daca nu cumva poti sa primesti cursurile si cartile acasa si sa inveti acasa.

Cauta alte familii de romani in zona ta cu perceptii de viata similare cu ale tale si poate va veti putea ajuta unii pe altii...

Cauta solutii, evalueaza-le impreuna cu sotul tau si alegeti ceeea ce vi se potriveste.

Iti urez multa bafta si, in primul rand, calm si spor la invatat.

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."


samburici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didita spune:

Nici eu nu cred ca soacrele au obligatia sa ne ajute. Nici mamele de altfel. Stiu despre ce vorbesc pt ca sunt singura cu sotul pt a creste cei trei copii si nu avem nici un fel de ajutor de la nici unii din parinti, desi toti 4 sunt in putere si ar putea sa ne dea o mana de ajutor. Am trecut si prin momente f grele carora le-am facut fata singura. Cateva ex. cand l-am nascut pe al doilea au venit socrii sa stea cu fata si sa vada copilul (ca stam la 150 km de ei). Au ramas cu sotul (deci cu fii'su) cat am fost eu in spital. Eu am nascut vineri si luni mi-am dat drumul acasa. Luni la 2 am iesit din spital cu bebe, la 5 plecasera deja spre casa lor (ca sa nu ma deranjeze, desi nu le-am spus niciodata ca m-ar deranja ceva ci chiar ca mi-ar mai usor daca ar mai sta o zi, doua). Marti eram singura acasa cu cei doi copii (3 ani si 4 zile) si nu mi-au lasat nici macar mancare pt fetita pt pranz.
Alt ex : asta vara (iulie) sotul isi rupe un muschi la un picior si e invalid (operatii, injectii zilnice, concediu medical doua luni jumate). Intre timp eu mai aveam si cei trei copii (6 ani, 3 ani si 10 luni) de ingrijit. Toata vara nu i-au luat nici macar o zi in vacanta. A trebuit sa ma descurc cum am putut, cumparaturi cu copiii dupa mine ca sotul abia se scula pana la baie, mers la spitale si controale cu copiii dupa mine, facut tot in casa 24h/24.
Cand a putut sotul m-a ajutat si el cum a putut, dar a fost f greu. Si ei ma sunau sa vada ce face copilul lor si sa-mi spuna ca vai ce ar mai lua ei copiii la ei, dar nu pot ca mergeau la arhive sa-si caute stramosii de la anul 1200 incoace. Si se laudau ca au mai gasit pe nu stiu care din falmilie care la 1524 a murit nu stiu unde si a avut 6 copii. Mi-au criticat lipsa de entuziasm fata de ultimele vesti, ca eu doar atata aveam de facut !!!

Desi nu consider ca au obligatii fata de copii, nu mi se pare normal ca bunicii sa nu se intereseze de nepoti. Imi vine sa plang cand ma gandesc ca copii mei nu au parte de bunici care sa-i rasfete si care sa-i cocoloseasca. Dar asta e si dragoste cu sila nu se face.

Ce as vrea eu ar fii sa nu mai aud plangerile de vai ce pacat ca sunteti departe si ce ne-am mai iubii si ajuta daca am fii mai pe aproape. Ca ce mor ei de dorul nepotilor si ce egoisti suntem noi ca nu-i ducem mai des pe la ei (desi de fiecare data cand au cerut copii in vacanta le-am dat cand si cat au vrut, si cand mergem la ei in vizita tot noi ne ocupam integral de copii)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Mie imi place foarte mult cum a spus Lemoni: sigur ca o sa-mi faca placere sa ajut daca o sa-mi placa de nora (se subintelege de aici ca nora cu soacra au o relatie buna).
In masura in care nora n-o sufera pe soacra mie mi se pare aiurea sa cerem soacrei sa "aiba bunul simt" sa ajute, cu atat mai mult cu cat nu are nici o obligatie. E bine spus ca o face din placere, si daca nu-i face placere sa faca asta probabil ceva argumente or fi existand.

In familia mea "mama" intotdeauna a avut un statut aparte. In permanenta am respectat acest lucru si niciodata nu mi-am permis sa fac comentarii inutile si care poate ar fi durut pe cineva (e adevarat ca nici nu a fost cazul, am avut o soacra cu mult bun simt).
Acum am parte de doua bunici care "se bat" care sa stea mai mult cu copilul. Desi noi suntem divortati, ex-soacra-mea este implicata mai mult decat mi-as fi imaginat in tot ceea ce inseamna copil si la orice ora daca pun mana pe telefon sa-i cer orice mi-ar trece prin cap, no matter what, ar sari sa ajute. Si ex-sotul la fel. Si este valabil si reciproc, de altfel.
Poate de asta parerea mea este ca lucrurile de genul asta se rezolva altfel. Nu cu obligatii, constitutia si drepturile omului in mana. Ci cu stimularea celuilalt sa faca un lucru cu placere (sigur, in masura in care iti doresti sa faca asta).



Adina + Olivia Karla 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

quote:
Originally posted by Adina Iulia

Mie imi place foarte mult cum a spus Lemoni: sigur ca o sa-mi faca placere sa ajut daca o sa-mi placa de nora (se subintelege de aici ca nora cu soacra au o relatie buna).
In masura in care nora n-o sufera pe soacra mie mi se pare aiurea sa cerem soacrei sa "aiba bunul simt" sa ajute, cu atat mai mult cu cat nu are nici o obligatie. E bine spus ca o face din placere, si daca nu-i face placere sa faca asta probabil ceva argumente or fi existand.

In familia mea "mama" intotdeauna a avut un statut aparte. In permanenta am respectat acest lucru si niciodata nu mi-am permis sa fac comentarii inutile si care poate ar fi durut pe cineva (e adevarat ca nici nu a fost cazul, am avut o soacra cu mult bun simt).
Acum am parte de doua bunici care "se bat" care sa stea mai mult cu copilul. Desi noi suntem divortati, ex-soacra-mea este implicata mai mult decat mi-as fi imaginat in tot ceea ce inseamna copil si la orice ora daca pun mana pe telefon sa-i cer orice mi-ar trece prin cap, no matter what, ar sari sa ajute. Si ex-sotul la fel. Si este valabil si reciproc, de altfel.
Poate de asta parerea mea este ca lucrurile de genul asta se rezolva altfel. Nu cu obligatii, constitutia si drepturile omului in mana. Ci cu stimularea celuilalt sa faca un lucru cu placere (sigur, in masura in care iti doresti sa faca asta).



Adina + Olivia Karla 04.03.2004




Ca sa-ti dai seama ca in unele cazuri efectiv nu ai ce face, poate citesti subiectul cu soacrele si socrii. N-o sa-ti vina sa crezi ce fel de oameni exista pe lumea asta!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Adina Iulia esti o norocoasa, dar sint sigura ca si atitudinea ta pozitiva a ajutat mult.

Simina, m-am mai gindit la o varianta de babysitting dar e vorba de adolescenti. Nu stiu daca ai copil la scoala, dar poate stii pe altcineva. La noi se publica directory cu elevii scolii si sint trecuti pe o lista babysitters (presupun ca sint frati mai mari). Ba chiar scrie daca au si atestat sau nu. E si asta o varianta. Presupun ca nici nu costa mult. De fapt si tipa de la YMCA cerea putin, sub cit plateam eu babysitter romanca la vremea aia.
O alta varianta care se mai practica pe aici este sa gasesti o alta familie care are copii de virsta asemanatoare (sau nu neaparat) si ii duceti acolo citeva ore. Alta data stati voi si cu copiii lor. Varianta asta e mai grea, dar e gratuita.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Sa stii ca n-ar fi asa de grea varianta cu tinut si alti copii "la schimb", ca noi ne plimbam mult si mergem mult prin parcuri si locuri de joaca. Dar... familii cu copii in care sa avem si incredere au copii mai mari. Deci... doar noi am profita, ei nu. Ma mai gindesc.

Despre babysitters adolescenti... hmmmm..... eu mi-s cam paranoica, nu cred ca merge varianta asta la noi. Prefer sa stau eu cu ei, chiar daca pic din picioare....

Multumesc mult, esti nemaipomenita! Ce pacat ca nu stam pe aproape unii de altii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Da, daca am fi vecine ne-am mai da copiii la schimb! Succes, se gasesc variante.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aprilie spune:


Nu cred ca soacra are datoria sa ne ajute.
Daca ea decide sa o faca,foarte bine.
Asta insa presupune o relatie decenta cu nora.
Daca ele doua nu se inteleg (sau chiar mai rau, daca se urasc) nici nu e indicat ca soacra sa "ajute".Intr-o atmosfera incarcata nu se poate colabora...cred ca ar fi mai bine ca nora sa se lipseasca de ajutorul soacrei in aceste conditii.

Laurabb, nu inteleg ce vrei de la ea ... Ajutor ?
Asta in conditiile in care tu " nu o mai suporti,nu mai vrei s-o vezi in fata ochilor cit traiesti,iti tremura picioarele de nervi cind te gindesti la ea "?
Pai crezi tu ca ea nu simte toate astea ? Eu cred ca da...

Dar nu e cazul sa te superi asa tare pt. ca s-ar putea sa vina o zi cind si ea va avea nevoie de "ajutor"... batrinetea nu vine cu cirese la urechi ci cu slabiciuni,boala,neputinta,depresie,singuratate...

Dupa cum se vede, nu te jigneste ci e doar indiferenta....sa stii ca se putea si mai rau (daca ai dubii, citeste la subiectul "Soacra" sau "stop contact soacra" sau cum s-o fi numind).
Decit sa ai o soacra cu care sa te certi si cu care sa va uriti reciproc,mai bine una care sta deoparte.E mai benefica linistea casei decit orice altceva !

Ad-o pe mama ta la tine (si mama mea a venit in USA de citeva ori sa babysiteze copilul) sa te ajute si sa stea cu copilul. Sigur ca-l va lasa pe tata singur dar daca te iubeste pe tine si pe copil nici un sacrificiu nu i se va parea prea mare.
Si mama mea l-a lasat pe tata singur...cite 6 luni iar in doua rinduri 1 an pt. ca-i facusem prelungire...N-a fost usor pt. nimeni dar a contat un singur lucru : copilul sa fie super ingrijit, de bunica lui,nu de o straina.

S-o iau de la capat,tot asa as face.
Din pacate soacra e moarta de multe decenii...daca traia,as fi adus-o si pe ea sa ne ajute cu copilul...si as fi facut totul ca sa se simta bine,sa mai vina si alta data

Ura nu e o solutie...dragostea da...sau,in lipsa ei,diplomatia...sanatatea copilului meu e prioritatea nr. 1 pt.care sint in stare sa fac muuulte sacrificii !

Eu cred ca dragostea fata de copilul tau e mai puternica decit ura pt. soacra... zic ca este loc de buna ziua...de negociat o apropiere si implicare a ei in viata fetitei.
Urmareste-ti interesul si ...compromis!
Toate o facem,fie ca e vorba de mama,fie de soacra.
Mult succes !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

dar tu ai rugat-o sa te ajute, sau tre sa vina de la sine ajutorul? crezi ca ea nu isi da seama ce sentimente ai fata de ea?


Ramonika si pisicile Vladutz Bubulina Maritza Fulgushor

Mergi la inceput