credeti ca soacra are datoria sa ne ajute?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

quote:
Originally posted by saddie

Ramona, e adevarat ca nu ai ce sa faci. Trebuie sa te adaptezi situatiei si sa-i dai inainte cum poti. Asta nu inseamna ca mi se pare normal.

Pe mine ma surprinde cata lume ia situatia drept una de normalitate iar apoi se mire de ce e atata rautate in lume. E chiar amuzant daca stai sa analizezi. Multi spun ca "mai ce rea e lumea" dar daca sunt pusi intr-o anumita situatie spun "pai ce e treaba mea? nu-s obligat..."

De fapt stii ce poti sa faci? Sa tii minte cum te-ai simtit si sa incerci sa nu devii la fel.
Din pacate conluzia multora e "lasa ca nici pe mine nu m-a ajutat nimeni"

www.tickercentral.com/view/76xc/1.png" target="_blank">Slabesc,slabesc...



pai depinde cum vede fiecare situatia... eu nu sunt de parere ca (de ex.) soacra este "rea" pentru ca nu ma ajuta. DACA ma ajuta, as zice ca e buna. Insa daca nu vrea, nu are "obligatia". Iar daca eu o ajut cu ceva pe mama mea, din obligatie, ea ar fi tare trista... O fac din dorinta mea de a ajuta. Si aici intervine punctul unde putem fi sinceri cu noi si recunoaste fata de noi insine ce vrem si ce nu.
Daca ar veni 20 de persoane pe zi sa te roage cu ceva (ti se pare ireal, dar mie de ex. mi s-a intamplat), si nu mai ai chef si timp - inseamna ca esti rea? Nu. A spune NU este un semn de maturitate si sinceritate. Prefer un nu decat sa faca cineva ceva ptr mine numai din obligatie si in mod condotionat.

Parerea mea...

Si (fosta mea) soacra a zis de la bun inceput ca ea a crescut doi copii si nu are de gand sa se implice in cresterea nepoatei ei. Ceea ce nu inseamna ca nu o iubeste. Ci pur si simplu isi traieste viatza si multe vise ale ei, si cred ca este foarte bine asa, are curajul sa devina fericita si sa-si traiasca viata...

Si cu toate ca e fosta soacra inca ne impacam foarte bine, vorbim des la telefon (de cateva ori pe saptamana), ma viziteaza... De ce nu? Accepta oamenii asa cum sant ei, fiecare are o personalitate unica si oricum nu poti schimba pe nimeni sa fie dupa dorintele tale.

Numai bine la toata lumea si sa fim cu totii fericiti!



Adina & Jasmina (24 iulie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Intr-adevar mentalitatea e diferita de-a noastra, a romanilor. Laurabb, uita de ajutorul soacrei, ea pur si simplu nu intelege ce vrei tu, si-a facut datoria, si-a crescut copiii cu sau fara ajutor, acum e randul copiilor sa se zbata. acum vrea sa-si savureze anii de pensie si cu asta basta. partea buna a situatiei e ca nici tu n-ai nici un fel de obligatie morala fata de ea in caz ca se imbolnaveste sau cand va fi atat de batrana, inca va necesita ingrijire. Nu incerca sa-i schimbi, ci i-ai asa cum sunt- alta tara, alta gandire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

quote:
Originally posted by saddie

Ramona, e adevarat ca nu ai ce sa faci. Trebuie sa te adaptezi situatiei si sa-i dai inainte cum poti. Asta nu inseamna ca mi se pare normal.

Pe mine ma surprinde cata lume ia situatia drept una de normalitate iar apoi se mire de ce e atata rautate in lume. E chiar amuzant daca stai sa analizezi. Multi spun ca "mai ce rea e lumea" dar daca sunt pusi intr-o anumita situatie spun "pai ce e treaba mea? nu-s obligat..."

De fapt stii ce poti sa faci? Sa tii minte cum te-ai simtit si sa incerci sa nu devii la fel.
Din pacate conluzia multora e "lasa ca nici pe mine nu m-a ajutat nimeni"

www.tickercentral.com/view/76xc/1.png" target="_blank">Slabesc,slabesc...



Eu o iau drept o situatie de normalitate... fara rautate. Adica nu zic ca nu e obligata si apoi ma supar. Chiar consider ca nu e obligata. Defel. Daca sare cineva in ajutor ma bucur.
Zau asa, cum e obligata? Ca nu inteleg defel!
Mai adaug cite ceva, ca am citit intre timp toate mesajele. Sint perfect de acord cu ce spunea adinag.
La noi in familie ne ajutam foarte mult. Mama ma ajuta enorm de mult cu copiii, cu multe alte cele. Fac si eu ce pot pentru ea sau pentru altii din familie. Dar nu ne simtim obligati s-o facem. Ne si refuzam citeodata si nu e nici o suparare.
Apreciez ajutorul care vine din suflet, altfel nu mi l-as dori defel. Si nici nu m-as supara.
Soacra o fi muncit toata viata, l-a crescut pe sotul tau - treaba ei. Ea are familia ei si tu pe a ta.
Am scris si la mesajul anterior - laura, tu ce ai facut pina acum pentru ea? Te-ai oferit sa o ajuti cu ceva? Raspunsul nu trebuie sa mi-l dai mie, dar pune-ti si singura intrebarea asta.
Soacra ta are multe hobby-uri: ingrijeste flori, plimba ciinele. Consideri ca e obligata sa renunte la placerile ei?
Eu am mai intilnit atitudinea asta, dar nu mi se pare deloc normal sa consideri ca e obligat cineva sa te ajute.


The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Saddie, acuma vad ca slabesti, slabesti... Spune-mi si mie, cum faci? Ca eu ma ingras, ma ingras...

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Hai ca nu am mai intrat de mult dar la subiectul asta nu pot sa ma abtin.
O sa fiu soacra candva si daca vreau sa te ajut o sa te ajut daca nu vreau, ce poti sa faci??? Tare sunt nefericita cand cineva imi impune ,eu mi-am crescut copii singura si m-am descurcat ce pretentii ai de la mine poate vreau acum sa ma distrez sunt prea tanara sa fiu bunica si e alegera mea,asa ca ce astepti de la mine!!!!! Poate sunt o soacra rea dupa parerea ta dar oare eu nu am dreptul la viatza??????
Ce datorie am la tine poti sa-mi explici????????????? Sunt tare curioasa.........................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Eu nu stiu cum e cu soacra, ca nu am avut pretentie de la ea nici de un miligram de timp niciodata. Nu ca as fi primit.... noooooo! Cu atit mai bine.

Dar cind mama ta care te-a crescut cu atita dragoste si pe care o iubesti, si care sufera ca nu-si vede nepotii crescind linga ea, vine si are ocazia sa se bucure de nepotii ei timp de 2 luni, si nu o face sub nici o forma..... ei bine, eu nu pot intelege ce este. Nu e vorba de obligatii aici. Dar cum eu stiu sa-mi pun in miscare toate rotitele in caz de nevoie (chiar si acum, de aici, de departe), si ma bucur doar ca totul a iesit bine, necerind nimic in schimb, oare nu ar fi macar un pic, asa, normal, ca si mama sa ma "ajute" stind un pic macar cu dragii ei nepoti?????

Toate intrebarile de mai sus sint retorice. Orice asemanare cu personaje reale este deloc intimplatoare. Pacat........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coltofeanu spune:

Parerea mea este ca relatia dintre bunici si nepoti ar trebui sa fie una speciala , asa cum se obisnuieste pe plaiurile mioritice . Nu am trait in SUA , si din acest punct de vedere nu pot comenta , pentru ca nu cunosc mentalitatea bunicilor de acolo , doar pot sa o banuiesc din discutiile altora.

Bunicii romani spun ca , in general, isi iubesc mai mult nepotii decat pe copiii lor, cand au fost mici . Eu am crescut alaturi de bunici si imi amintesc cu mare drag cand imi cautam un loc langa bunicul meu sa ascult povestile minunate pe care le spunea ( de multe ori mai inventa pentru ca se epuizau...) , imi amintesc plimbarile prin padurile din imprejurimi , cand mergeam tacuti , sa nu trezim vreo caprioara... si multe altele . Imi amintesc ca pentru fiecare nota 10 primeam un banut , pe care il cheltuiam cum doream ... si era catalogul plin de astfel de note( poate si datorita bunicului !). Imi amintesc ca bunica imi dadea voie sa pregatesc mancare pentru papusi si ma invata ce sa mai pun in "oala"... Cate amintiri !
Acum vremurile s-au mai schimbat , bunicii sunt mai ocupati , au alte resposabilitati ( de ex. mama mea , cand au fost copiii mei mici, avea job , si a trebuit sa iau pe cineva sa se ocupe de ei). Dar , acum este pensionara si isi petrece mai mult timp cu nepotii , dar nu din obligatie .... Au o relatie buna , fetita mea ii spune " Bunico , ai venit pe la noi !" si sare si o . Iar pe mine ma bucura relatia lor .

De aceea, m-ar durea existenta unei relatii reci intre generatiile aceleiasi familii....

Laura , cred ca, depinde de personalitatea soacrei , de mentalitatea pe care vrei-nu-vrei trebuie sa o accepti ,pentru ca , din pacate , nu poti obliga pe nimeni sa faca ceva , totul trebuie sa vina din dorinta soacrei de a te ajuta , si implicit de a se apropia de fetita ta. Sincer , nici eu nu o inteleg pe soacra ta , dar , cine stie, poate se va mai schimba ... Nu stiu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

quote:
Originally posted by dianaintruder
Nu m-a obligat soacra, sau mama in cazul meu, sa ma casatoresc si sa fac copii, plus ca nu i-am facut din cauza ca-i datoram ei ceva, i-am facut pentru mine si eventual pentru sotzul meu. Eu nu ma supar daca e fiecare cu viatza lui, dar nu strica putzin stat cu bebe sa ies eu in orash cu sotzul sau sa stau un weekend sa ma tavalesc cu el in pat pana mi se acreshte


diana






Vise, taica, vise..... Cam de vreo 7 ani incoace tot vise din astea am.......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns okusan spune:

draga mea tu te plangi ca nu te ajuta soacra ,atunci vin si eu sa ma plang ca ma enerveaza ajutorul ei,imi plateste chiria la apartament gaz curent apa parcare imi umple frigiderul la 3 saptamani ,nu zic ca e rau dar crede ma fiisu(sotul)sta cu mainele in sold si cand e ceva las ca ma ajuta mama,dar cand masa nu va mai fi ce va face?de vine panicat si fara experienta asa ca experinta de viata te intareste si poti merge mai departe in orice situatie vei fi pus...

parerea mea!
mie una nu imi place sa imi fie nimeni, dator dar nici sa fiu datoare

oficial mi -e bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

o mai fetele eu vorbesc numai,dar imi dau viatza pt fimiu! Normal ca o sa ajut cu tot ce pot daca imi place sau nu de normea, vrea sa ii fac viatza mai usoara!

Mergi la inceput