credeti ca soacra are datoria sa ne ajute?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

quote:
Originally posted by Porumbita

nu vreau sa fiu rea Siminaf, dar sunt in concediu, nu?





Nici eu nu vreau sa fiu rea dar vacantele se platesc iar Simina ma indoiesc ca cere bani pe cazare si masa. Din bun simt si daca merg intr-o casa straina spal un vas, sau ma joc cu copiii gazdei cat timp aceasta e ocupata. O cred ca e dureros...

Nici pe mine nu ma ajuta soacra dar nici nu ateptam ca sunt alte mentalitati aici, iar mama o face numai in conditiile ei (pentru ca numai ea stie cum se cresc copiii) deci m-am lipsit de ambele variante. Si desi viata e o cursa continua contra cronometru ma simt fericita de fiecare zi.


www.alina-jaime.co.uk/main.php" target="_blank">poze

Alina 10 sapt +Cosmin 30 iulie 2001

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

Eu cred ca nimeni nu ne datoreaza absolut nimic. Nici soacra nici mama nici vecinu sau prietena cea mai buna.
Laura, daca un om nu doreste sa te ajute, nu-ti mai face iluzii ca asa ar fi frumos sa se intample. Din pacate lumea nu se invarte dupa cum ar fi frumos sau s-ar cuveni.


Anda, mama Irinei
domnisoara Irina
Partir...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Eu zic ca daca ea nu are nici o obligatie fata de tine, la fel nici tu nu ai nici o obligatie fata de ea.


Portugalia 2006: http://family.webshots.com/album/557164596AdFMgt
Eu si sufletul meu pereche: http://family.webshots.com/album/557167184hBwWJt

_
Pentru a-ti cuceri libertatea nu trebuie sa ajungi in America, e suficient sa pleci din Spania.

Felicia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saddie spune:

Mai fetelor, eu cred ca aici problema nu se pune de obligatie stricto sensu, ci de obligatie morala.

Pai daca nimeni nu are obligatia (morala) sa ajute pe altcineva inseamna ca ar trebui sa uitam de frati si surori cand au probleme, de parinti si socri cand sunt batrani si bolnavi pur si simplu pentru ca nu suntem obligati

Inseamna ca nu suntem de fapt supusi decat obligatiilor legale si diferitelor cutume sociale. La restul putem sa le dam cu piciorul. Si inteleg de aici nu numai faptul ca acceptati aceasta nepasare ci si ca la fel veti face cand vi se va solicita ajutorul.

Dragele mele aceasta scuza ca cineva nu are obligatia este de fapt un paravan pentru nepasare si egoism.

www.tickercentral.com/view/76xc/1.png" target="_blank">Slabesc,slabesc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Pai saddie, daca nu te ajuta cineva ce sa faci? Sa-i scoti ochii pe chestia asta? De ce are soacra OBLIGATIA sa o ajute? Ea si-a crescut copilul, a muncit etc.
Da, ar fi foarte frumos sa o ajute. Dar nu cred ca e motiv de suparare daca nu o face.
Sora cred ca e oricum mai apropiata decit soacra. Dar nici ea nu e obligata sa ajute, desigur.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saddie spune:

Ramona, e adevarat ca nu ai ce sa faci. Trebuie sa te adaptezi situatiei si sa-i dai inainte cum poti. Asta nu inseamna ca mi se pare normal.

Pe mine ma surprinde cata lume ia situatia drept una de normalitate iar apoi se mire de ce e atata rautate in lume. E chiar amuzant daca stai sa analizezi. Multi spun ca "mai ce rea e lumea" dar daca sunt pusi intr-o anumita situatie spun "pai ce e treaba mea? nu-s obligat..."

De fapt stii ce poti sa faci? Sa tii minte cum te-ai simtit si sa incerci sa nu devii la fel.
Din pacate conluzia multora e "lasa ca nici pe mine nu m-a ajutat nimeni"

www.tickercentral.com/view/76xc/1.png" target="_blank">Slabesc,slabesc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coltofeanu spune:

Saddie ! La fel gandesc si eu si , pentru acesta primeste de la mine ! Sa fi iubita si fericita !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurabb spune:

da saddie,iti dau dreptate,si la fel gandeam si eu...dar aproape imi schimbasem opinia dupa atatea parerei care erau diferite de ale mele.
ma referam la obligatia morala.
Mie nu-mi sta in fire sa stiu ca cineva apropiat mie are nevoie de ajutor,iar eu stau la 50m de el,si ma uit la tv 12 ore pe zi,sau pun flori in glastre,ca asta face soacra-mea ,le shimba din 4 in 4 luni,si ma cheama sa-mi arate ce flori frumoase are ea .
Nu este normal.
Cand soacra mea va fi bolnava,desi nu-i doresc ,cine va avea grija de ea?
Eu spun ca asa este frumos,sa ne ajutam unii pe altii,atunci cand putem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

quote:
Originally posted by Porumbita

nu vreau sa fiu rea Siminaf, dar sunt in concediu, nu?

ref la titlul intrebarii: nu, nu cred ca soacra/socru are vreo datorie sa ne ajute; daca o fac ne putem considera norocosi; daca nu, asta e...
si aceeasi parere o am si despre parinti (asta pt ca am citit pe la psihologie de cienva care credea ca ar mama perfecta si acum s-a razgandit, nu mai e mama perfecta pt ca nu o ajuta ct ar vrea ea cu copilul





In caz ca nu s-a inteles: eu nu mai locuiesc cu parintii de la 18 ani. Apoi, de doi ani sintem in US. Tot timpul ne "scot" ochii ca ei nu-si pot vedea nepotii crescind linga ei. Desi, asa cum am mai spus, si pe primul (nascut in Ro si crescut acolo pina la 4 ani si jumatate) tot noi doi singuri l-am crescut, fara nici un ajutor din afara.

Dar ce vroiam sa spun eu era urmatoarea idee: dupa toata aceasta "suferinta", cum ca nu mai sintem linga ei si nu-si pot vedea nepotii de cite ori vor ei (ceea ce cu primul se intimpla de 2-3 ori pe an maxim), cind stau cu noi 2 luni si au ocazia sa se plimbe cu nepotii, sa se joace cu ei, sa citeasca povesti sau poezii in limba romana cu ei, ei bine, nu o fac...... pentru ca sint in concediu!!! Si atunci de ce se mai pling atita ca nu au timp de stat cu nepotii?!? Au avut la dispozitie 2 luni dintr-un an. Mult mai mult decit aveau in Romania.

Ca sa nu mai spun cit de mult ne-a costat pe noi toata tarasenia, cu drumul, cheltuielile toate, etc. Inca platim sa punem la loc banii cheltuiti atunci. Dar sincer, nu am vorbit nici macar un minut despre partea materiala. M-ar fi bucurat insa sa simta macar cel mare ca au venit bunicii lui in vizita la el. Ca nu stiu sincer cind s-o mai intimpla. Eu am fost profund marcata de situatie si mi-am revenit foarte greu.

In rest, intr-adevar, sint de acord ca nimeni nu ne este dator cu vreun ajutor. Doar ca asa este omeneste, sa ne ajutam unii pe altii. Si eu am ajutat pe multi in Ro, aici pe mai putini deocamdata. Si nu am cerut nimic in schimb. Am ajutat de placere. Se pare insa ca nu toti au aceasta placere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurabb spune:

da,este dureros intr-adevar...
parintii,rudele din partea mamei cu care am copilarit mai mult,intotdeauna m-au ajutat ,si eu am ajutat la randul meu,cat si cum am putut,mai putin ,tb sa recunosc,si asa credeam ca este normal,dar vad ca in alte familii este altfel.
Mama m-a ajutat anul trecut,are si ea conceptiile invechite despre cresterea copiilor,dar saraca isi da sufletul pt mine si sora mea,sa ne ajute cum poate ,sa stie ca noua ne e bine.
Aici,mentalitatea e diferita,fiecare cu banii lui,cu socoteala lui,cu boala lui,isi duce singur crucea.Nu generalizez,pt ca sant convinsa ca si aici sant familii unite,un exemplu este vecina mea ,care are 13 nepoti si toata ziua la ea casa e plina,cand se duce sa ajute ea,pe unde poate,tot timpul este activa,si cand ma intailnesc cu ea ,imi spune ce a mai facut,cum e unul,cum e altul,plina de viata si bucurie,desi e mai in varsta decat soacra-mea.
Nu toti oamenii sant la fel,asta e.

Mergi la inceput