credeti ca soacra are datoria sa ne ajute?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Laura, eu te inteleg ca ti-e greu, esti intr-o alta tara, alta limba, copilul e mic, insa nu, nu e de datoria soacrei sa te ajute. Ar fi minunat sa te ajute, dar daca nu se intampla mi se pare o masura extrema sa-i interzici sa vina si 30 min. pe saptamana.

Sigur ca-i mai important un copil decat un catel, dar copilul e al tau iar catelul e al ei. Fiecare e responsabila pentru fiinta care le apartine directsi pe care in mod contient au hotarat sa o aiba.

De cand esti in US?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurabb spune:

sant de 2 ani aici,...
imi pare bine ca am postat si am aflat parerea voastra care e obiectiva,asa ca acum incerc sa ma impac cu situatia ,sa nu mai am nicio pretentie de la soacra mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moko spune:

cred ca cel mai mare ajutor pe care l-as putea primi de la soacra ar fi acela de a sta la casa ei( inclusiv atunci cand noi ne petrecem concediul sau weekend-ul in deplasari) si de a ma lasa in legea mea, cu copilul si sotul meu (asta incluzand examene de licenta+copil+casa+etc). Regula se aplica si in cazul mamei mele!
edit: poti citi pe forum mesajele fetelor exasperate de soacre sau mame bagacioase si cicalitoare- poate asa o sa devii mai optimista!uite o de la mine si bafta la examene!

nimic nu esueaza in aceeasi masura precum succesul.(G.K. Chesterton)
cu pui drag..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miau-miau spune:

poate e bine sa o chemi pe mama ta in vizita si sta o perioada cu copilul pina mai creste si poate sa mearga la gradinita. Si ai si tu timp de soala ta, copilul e bine ingrijit (ceea ce te linisteste si pe tine) si ai si timp sa cauti o gradinita buna. Eu asa am facut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana1177 spune:

dar daca i-ai sugera sotului sa gasiti pe cineva pt curatenie si eventual facut mancare??? poate asa s-ar "mobiliza", ar constientiza ca nu esti robotel si ca viata si cariera ta sunt la fel de importante; daca nu-i convine sa scoata bani din buzunar, poate ar ruga-o pe mamica sa se mai ocupe...
curaj!

Oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Laura, sa-ti spun drept credeam ca esti de mult mai putin timp. Daca in 2 ani nu te-a ajutat, doar nu crezi ca o sa inceapa acum. Probabil ca in Romania mama ta te ajuta cu diverse chestii.
Stii care a fost primul lucru care l-am invatat cand am emigrat? "You are on your own". Primii trei ani sunt mai grei, pe urma ti se pare normal.

Bafta la examene!

Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Laura, sint de acord cu fetele. Soacra nu e obligata sa te ajute. Presupun ca nici tu nu sari sa faci curatenie generala la ea in casa cind mergeti in vizite. Vreau sa zic ca e cu dus si intors...
Ar fi intr-adevar frumos sa te ajute, dar daca nu o face... asta e! Decit s-o faca fara placere si sa nu se ocupe de fata asa cum trebuie, e mai bine sa te lipsesti.
In final o sa adaug ca nu numai soacra, ci NIMENI nu are obligatia sa te ajute.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

E greu, te cred, dar nici pe noi nu ne ajuta si nici nu ne-a ajutat nimeni. Doi copii crestem fara nici un ajutor din afara.

Sa vezi ce trist este cind vin parintii in vizita pentru numai 2 luni si pretind ca se afla in concediu, deci nu au cum sa plimbe bebelusul/copiii. Trist de tot.......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

nu vreau sa fiu rea Siminaf, dar sunt in concediu, nu?

ref la titlul intrebarii: nu, nu cred ca soacra/socru are vreo datorie sa ne ajute; daca o fac ne putem considera norocosi; daca nu, asta e...
si aceeasi parere o am si despre parinti (asta pt ca am citit pe la psihologie de cienva care credea ca ar mama perfecta si acum s-a razgandit, nu mai e mama perfecta pt ca nu o ajuta ct ar vrea ea cu copilul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maryion spune:

Laurabb parca ma vad pe mine in ceea ce povestesti tu.
La fel si soacra mea vine la noi de distractie si zice ca vine sa se joace cu copilul, dar cand sa ma ajute cu ceva pauza.
Nu este obligata, dar daca ne-ar iubi asa cum spune ar putea da o mana de ajutor.
Dar ea vine pe la noi sa se "joace" si atunci are pretentia sa o aduca fiu-sau cu masina. Si sta aproape de noi. Poate veni si cu autobuzul (ca ii dau si bani). Dar este foarte "ocupata".
Sotul la fel este atasat de mama-sa nevoie mare.
Sunt alaturi de tine. Nici eu nu asa vrea sa oa mai vad. Ma scoate din minti.

VARSTA DARIUS-THEODOR

POZE


Mary de Darius-Theodor (14.07.2006)

Mergi la inceput