credeti ca soacra are datoria sa ne ajute?

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eliza_p spune:

Lemoni,
Intentia mea n-a fost nicidecum de-a o supara pe Laura! Am vrut doar
sa ii sugerez sa-si schimbe atitudinea fata de soacra si sa incerce sa faca ea primul pas spre impacare acum.
Si primul pas sti care ar fi Laura? Sa incerci sa te apropii de catelusa. Indata ce catelusa te va indragi, ai sa vezi o mare schimbare si in comportamentul soacrei fata de tine. Si ca sa intelegi de ce cred asta, citeste articolul asta: http://www.slate.com/id/2158654/?GT1=9129
Al doilea pas ar fi sa-i serbati ziua fetitei si la bunica, adica sa incerci sa incurajezi bondul asta bunica-nepoata ori de cate ori se iveste ocazia.
Convingerea mea este ca relatiile tale cu soacra s-ar schimba miraculos daca tu nu ai pleca de la ideea ca iti este obligata cu ceva. Macar adu-ti aminte ca vorba dulce mult aduce...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurabb spune:

nu,nicidecum nu m-am suparat..
multumesc pentru sfaturi Eliza.

Cu catelusa ma inteleg f bine,de fapt eu sant cea care am gasit-o pe Internet si i-am aratat=o soacrei...asa ca o s tiu de cand era mica,mica.
De ziua fetitei am stabilit ca o s a fie la noi,mie asa mi se pare normal,...si bineinteles ca i-am invitat si pe socrii.
Anul trecut am facut-o la ea,si dupa aceea s-a vaietat vreo 2 sapt....de oboseala.
Ce credeti ca i-a zis sotului?ca daca nu o las eu sa-i faca tortul fetitei numai vine la ziua ei.
Si eu care caut retete de tort si imi imaginez cum sa-l ornez de vreo 2 luni,...iata ca mi-a spulberat placerea asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Si? O sa aiba doua torturi. Eu una asa as face. N-o sa-mi ia nimeni placerea de a face ceva pentru copiii mei, daca intr-adevar doresc si pot s-o fac!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alesssia spune:

cred ca soacra are datora sa ne ajute DAR in limita a ceea ce-i cerem noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiama spune:

Fetelor,

Eu sunt fericita si relatia mea merge mult mai bine decand soacra NU ma mai ajuta, "ajutorul" ei eu il plateam foarte scump!

Adica, ea ar fi vrut sa faca mancare pt noi sau cumparaturi, in schimb noi sa o vizitam zilnic, sa mearga cu noi in TOATE weekendurile si sa STIE absolut orice facem.

Cred ca daca eram mai tanara, am citit un caz aici, ar fi dormit si cu noi in pat!!!!

Prima mancare gatita trimisa a fost carne de porc cu sos, 20 de bucati!!! In conditiile in care eu nu mananc porc si sotul mananca cel mult una bucata pe zi, va dati voi seama ca-mi daduse mancare pe o luna!!!!!

Vedeti voi ce nora nerecunoscatoare!!!! Si explicatia cat de mult a muncit ea la aceasta mancare a durat 30 min, timp absolut suficient ca sa gatesc mormanul ala de carne, daca m-ar fi calcat toate rudele intr-o singura zi!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florentza spune:

Si la mine situatia este similara....soacra vine f.rar sa-l vada desi are serviciul la cateva statii de noi.Cand mergem la ei se joaca cu el.Il vede ( cred )trimestrial sau de sarbatori,cand ii vizitam noi.Maica-mea : ii place sa vina pt. cca.2 ore (1 data\sapt.)si cum vine iese cu el afara (in casa nu ma ajuta deloc),cand mi-l aduce de afara pleaca motivand ca nu mai are de ce sa stea (sa culc eu copilul....si sa-mi fac treburile).Cand m-am plans ca sunt obosita si ca alte mame isi ajuta copii mai mult decat un scos copilul afara mi-a zis ca ce tot ma plag ca pe vremea lor nu exista masini de spalat si pampersi.A fost o sapt. cand a luat copilul la ea ( 1,8 luni )si stiti ce mi-a zis ? == " Vai F. dar e obositor cu el ,nu poti face nimic,abia am facut mancare ; l-am pus pe taica-tu sa iasa cu el afara sa pot face eu treaba ".Ce sa-i faci ?! Asta e ! Si e mama mea , dar soacra-mea ?! Ce pretentii sa mai am ? Nici-una.M-am ambitionat si mi-am zis cat de greu o fi ( cate cafele voi bea )imi voi creste copilul singura.Poate sa vina fiecare cand doreste ,nu am sa cer nimanui nici un ajutor ; treaba lor,eu imi vad de viata mea (am uitat sa va spun ca sunt pensionari ai mei parinti si deci au timp libeeer....).Insa eu cu copilul meu nu voi proceda asa....Viatza bate filmul.BY-BY.

Florentza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tyaa spune:

Socra mea ne viziteaza rar de tot. Daca o chemam pt ceva nu refuza. Nu ne ajuta ca nu are cu ce, la treaba in casa nu i-am dat voie nici cand am nascut.
La ziua de nastere a Elisei a pregatit ea ceva mancare si i-a cumparat tort. A zis ca asta e cadoul ei (e bucatareasa) deci nu ii mai ia altceva.
Noi nu o vizitam prea des, cand ne intalnim e placut.
Nu ma intereseaza daca ne ajuta sau nu....e bine ca nu ne bazaie la cap toata ziua. Prefer o soacra ca a mea decat una care sa ma bata la cap.
Mama, vine zilnic (in perioada in care e in tara), o scoate la plimbare, sta cu ea daca am nevoie. In casa nu ma ajuta....ca nu vad de ce ar avea vreo datorie de felul asta.
Fetelor, eu zic sa fiti multumite daca aveti socre care nu isi baga nasul peste tot.
Mie imi place f bine asa.
Va pup


si bebe Elisa Nicola(21 sept. 2004)

http://community.webshots.com/user/2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

quote:
Originally posted by alesssia

cred ca soacra are datora sa ne ajute DAR in limita a ceea ce-i cerem noi.


Glumesti?

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

scuze ca ma bag dar m-a frapat ambitia ta...cand te-ai gandit sa faci copil ai bifat la avantaje, soacara sa-l creasca?
Parintii si socrii nostri au muncit o viata si au si ei dreptul la liniste si la viata lor. A ne creste copii e de datoria noastra si nu e chestie de ambitie sau nu. Ar trebui sa-i respectam ceva mai mult

quote:
Originally posted by florentza

.... dar soacra-mea ?! Ce pretentii sa mai am ? Nici-una.M-am ambitionat si mi-am zis cat de greu o fi ( cate cafele voi bea )imi voi creste copilul singura.Poate sa vina fiecare cand doreste ,nu am sa cer nimanui nici un ajutor ; treaba lor,eu imi vad de viata mea (am uitat sa va spun ca sunt pensionari ai mei parinti si deci au timp libeeer....).Insa eu cu copilul meu nu voi proceda asa....Viatza bate filmul.BY-BY.

Florentza



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurabb spune:

Mariana,aici nu s-a pus Problema ca soacra sa-mi creasca copilul,...nici pomeneala.
ce inseamna la tine sa-si traiasca viata?
sa nu te bage in seama?sa se faca ca nici nu te cunoaste?
sa fie ca un strain?
asta inseamna?
intre a-i citi o poveste nepotelului,a-i arata un zambet pentru 5 minute,si a-l invata ceva nou,..pana a-l creste este diferenta de la cer la pamant.

Mergi la inceput