credeti ca soacra are datoria sa ne ajute?

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Megg spune:

Dragelor, soacra-mea m-a batut la cap 2 ani de zile sa fac copil, eu ii spuneam ca o sa fac dar de-abia mi-am schimbat sv. si ca vreau sa am unde sa stau, sa am o siguranta a zilei de maine si ca nu mai e ca pe vremuri, pot s-mi fac copilu' si la 30 de nai (cum am si facut de altfel). Ma freca intr-una la cap "fa tu copil ca ti-l cresc eu" - adica imi dadea si solutii la faptul ca "abia mi-am schimbat sv, nu pot pleca 2 ani). Am ramas gravida cam dupa un an de incercari, eu eram stresata de chestia asta, ii spunema ca am facut analize si e ok dar tot "nu iese", ea, nimic, ma freca la cap. Dupa ce am nascut a disparut din peisaj, a mai venit o perioada dar se plangea pe la rude ca are deja 2 case de tinut (a ei si una pe la tara) si mi-a pus neamurile ei in cap ca vai saraca, nu poate sa vina si la voi, etc. Si i-am zis sa nu mai vina deloc . Acum vine in vizita, o vede pe nepoata-sa cam o data la 3 luni. Imi pare bine totusi ca s-a intamplat sa iasa cu conflicte pt. ca nu-mi place stilul ei si m-as fi umplut de draci. Ai mei ne ajuta enorm.... si niciodata nu mi-au zis s afac copil... acum fii-mea e in provincie la ei si ai mei vor sa vanda si sa vina in Buc. sa fie mai aproape. ami ales ca o dau la gradi si le va fi dor de ea, macar din cand in cand sa vina s-o vada
Sa va mai zic ca soacra-mea are pretentii sa investim intr-o casa paradita la ea la tara? La modul ca "ce facem, n-o sa lasam sa se darame acolo, trebuie facut ceva..."




Megg si bb Mara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Megg spune:

acum sa nu intelegeti ca am facut copil in urma insistentelor ei, ca nu sunt handicapata, asta v-am descris sa prindeti stilul.



Megg si bb Mara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

quote:
Originally posted by lorelei_19

Intr-adevar mentalitatea e diferita de-a noastra, a romanilor. Laurabb, uita de ajutorul soacrei, ea pur si simplu nu intelege ce vrei tu, si-a facut datoria, si-a crescut copiii cu sau fara ajutor, acum e randul copiilor sa se zbata. acum vrea sa-si savureze anii de pensie si cu asta basta. partea buna a situatiei e ca nici tu n-ai nici un fel de obligatie morala fata de ea in caz ca se imbolnaveste sau cand va fi atat de batrana, inca va necesita ingrijire. Nu incerca sa-i schimbi, ci i-ai asa cum sunt- alta tara, alta gandire.



nu stiu cum este in State, dar aici ai obligatii morale si chiar materiale fata de parinti. Asa ca Laura poate ca va plati intr-o zi pentru soacra pur si simplu pentru ca si soacra si-a indeplinit obligatiile (morale si materiale) fata de copilul ei, adica sotul Laurei. Pt ca asta a fost obligatia soacrei. Nu sa creasca si nepoti si stranepoti si sau sa faca pe bona.

Toulouse, la ville rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didita spune:

chatonel, ai dreptate cand spui ca copii pot fii pusi sa plateasca pt parinti. Insa si parintii sunt obligati sa intretina copiii (fara limita de varsta!!!) si in caz ca sotul moare socrii pot fii obligati de tribunal sa plateasca pt nora.

Dar cred discutia este mai mult despre obligatia morala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eliza_p spune:

Cum asa? Parintii sunt obligati sa-si intretina copiii majori daca acestia refuza sa munceasca? Cu nepoti si stranepoti cu tot?
Poate ne spui si noua mai exact la ce te referi ca nu prea inteleg cum vine treaba asta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didita spune:

Stiam ca exista aceasta posibilitate, dar chiar saptamana asta la jurnalul de seara au explicat ca anul trecut au fost 2000 si ceva de cazuri in care copiii si-au dat in judecata parintii pt a obtine o pensie alimentara.
Vazusem deja reportaje despre acest subiect si erau "copilasi" de 30 de ani care va sa zica faceau studii (in sensul case iscriau in fiecare an la facultate, dar nici macar nu se prezentau la examene) pt care parintii fusesera obligati sa le plateasca pensie de intretinere.

Āsa cum si copiii sunt obligati sa platesca parintilor in cazul in care ei nu pot plati (camin spital ...) Sa zicem ca ai un parinte care e bolnav si nu se mai poate ingrji singur. Tu nu poti sa-l iei acasa cu tine, sau nu vrea el sa stea la tine si merge la camin spital. In cazul in care asigurarile si pensia nu sunt suficiente platesti tu ca vrei sau ca nu vrei!!! te-a dat afara din casa, nu s-a uitat la tine nici cu fundul nu-i nimic e parintele tau platesti.

Parintii nu te pot nici dezmosteni, decat daca vand totul si mananca ei banii. Indiferent ce ai face parintilor si cat de urat te-ai putea purta cu ei tot nu pot lasa averea fratilor, ai dreptul la o parte (importanta) din mostenire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eliza_p spune:

Sa inteleg deci ca e riscant sa mai faci copii in Franta? Ma rog, riscant doar pentru parintii cu ceva posesii, cei care au muncit o viata, caci mai sunt si cei ce au trait din ajutor social si care se bucura sa moara si capra vecinului...
Iar batranii vad ca sunt impartiti in 3 categorii: batranii bogati, care au de unde sa-si plateasca intretinerea si spitalizarea, batranii saraci care nu au pe nimeni si carora statul le plateste tot si cei saraci cu copii, care, ce fericire!, pica in spinarea copiilor in cazul in care acestia din urma fac greseala sa munceasca. Trag concluzia ca viata cea mai frumoasa o au francezii care stau prin diferite institutii de invatamint pina pe la 40 ani si apoi refuza sa-si caute un loc de munca, traind din social.
Didita, am inteles bine? Chiar asa sta treaba in Franta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didita spune:

eliza, ieri seara m-am culcat, n-am incercat sa te tin in suspence...

Ai rezumat destul de bine divesrsele posibilitati, insa nuantele sunt mult mai delicate. In sensul ca da poti fii student pana la 40 de ani, dar ca sa-ti dai parintii in judecata nu e chiar asa de simplu si oricum chiar daca sunt obligati sa te intretina asta nu inseamna ca te poti lafaii fara nici o grija. Pentru ca in mod evident pensia se calculeaza in functie de venituri, nu trebuie sa mai ai si alte venituri personale etc... Si e adevarat ca partea sociala este mult mai dezvoltata in Franta fata de alte tari, cu toate astea daca stai acasa si vrei sa traiesti din alocatii nu este chiar atat de roz. In sensul ca din alocatii poti eventual supravietui, dar nu-ti poti permite nici un fel de fantezii (chirie, mancare stricul necesr si eventual imbracaminte, de masina nici nu poate fii vorba)
Deci nu stiu daca asta e conceptia generala despre viata dulce, dar macar nu mori de foame pe trotuar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Va tot citesc de saptamani; am mai si scris, dar putin! Acum, vreau sa va scriu ceva in legatura cu socrii, mai precis soacra la un camin-spital ptr. batrani. Personal, eu nu as lasa-o pe soacra-mea intr-o asemenea institutie, pur si simplu ptr. ca ma gandesc ca daca ar fi mama mea nu as trimite-o la un camin... atunci de ce sa o trimit pe a lui?! Oricat de greu mi-ar fi, e, oricum, mama sotului meu si merita respect macar ptr. asta! De acord ca e altfel decat soacrele voastre, ca nu se baga intre noi, noi facem ce si cand vrem, ea daca ii spun EU stie ce se intampla, daca nu, nici nu intreaba, nici nu-si trage fiul de limba sa afle; nu avem copii inca, si atunci cand vom avea (speram cat mai curand) stiu ca nu va fi de mare ajutor, ca nici cu fiica-mea vitrega nu are o relatie apropiata (am mai spus eu ca in 4 ani a fost fata o singura noapte la bunica-sa), deci nu astept ajutor de la ea, ca stiu ca nu voi primi, decat cadouri de Craciun si probabil cam atat, sau mai o vizita cand e invitata, dar mai fetelor, incercati sa ganditi dp asta de vedere: e mama lui... oare el ce simte ca o trimiteti la un camin?! Sau, voi cum v-ati simit in 30 de ani de acum sa va trimita copiii vostri la un camin?


_

Mai bine mor neinteleasa de nimeni,decat sa ma tot explic toata viata!

Mergi la inceput