prima iubire la gradi. cum sa reactionez?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ManuBubu spune:

Eu am scapat de explicatiile cu virusii pentru ca este indragostita de Spiderman...
Ei ce ziceti? Tinteste sus! I-mi spune doar mie dar foarte increzatoare: "Mami, eu il iubesc muuuuult pe Spiderman, i-am dat inima mea..." si are doar 4 ani. Pe plan pamantesc cred ca-i plac cativa baietei dar n-am "scos" inca nimic de la ea.
O sa-i treaca...

Fii-mea o intreaba pe o prietena insarcinata:"- Cum a ajuns bebelusul in burta ta? L-ai inghitit?"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kokiy spune:

Si fetita mea la 4 ani se intragostea in fiecare zi de alt baietel de la gradi". Pe unii chiar ii alerga ea sa-i pupe.Degeaba i-am explicat noi ca este rusine ca pana nu s-a saturat ea tot degeaba. Deja acum intreaba cand o sa-i creasca sanii , cand o sa aiba par la pasarica. Noi nu am certat-o niciodata cu ce a facut la gradinita sau in compania altor copii. Am incercat sa-i explicam de ce nu e bine sa faca anumite lucruri . Pe de-o parte asta a fost bine pentru ca acum ne spune tot ce face daca o intebam .
Si ca o paranteza sa va spun cam ce grozavii a facut ea la gradi'.
Era foarte curioasa mica sa intre peste sot la baie , ba ca face pipi, ba ca se spala pe maini.A intrebat de ce tati are asa? Pai fetitele au pasarica si baietei au chit(asta mi-a venit pe moment) cu toate ca tati a zis ca l-am jicnit trebuia sa zic ca baietii au elefant.Intr-o zi ne zice: hai ma mama ca au ras copii de mine la gradi"ca m-am contrazis cu ei . Ei ziceau ca baietii au puta , eu ziceam ca au chit.Alta data a venit si ne-a zis ca a chemat-o un baietel la baie si i-a aratat putulica, ce puteam sa-i zic .I-am spus alta data cand face asa sa spuna la toti copii din clasa ca sa rada de el , sau daca are asa ceva interesant sa le arate la toti.
crissandradaimportant este sa nu faca alte prostii ca de pupat si de tinut de mana ..... explicai ca nu e igenic sa se pupe pe gurita ... castiga-i increderea si o sa-ti zica tot ce face , iar daca intradevar sunt chestii care nu sunt sanatoase atunci iei masuri

Kokiy,mami de Claudia (12dec.2001)si Razvan (8 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ManuBubu spune:

Kokiy, tare haioasa fetita ta.
Tot asa intra si puiul meu pe la baie si, la explicatii am trect direct la termenii corecti, ca ei oricum discuta in jurul orelor de somn tot soiul de subiecte. A venit intr-o zi sa ne intrebe ce-i ala " pisat si cacat"( noi folosim termenii standard sau pe cei dragalasi).
Dar dupa aceea radea de tat'su: Ha, ha , pai tati este cand baiat cand fata, ca mai face pipi si ca fetele!
Si daca ma gandesc bine tot la gradi am verificat si eu un "instrument", de moliciune, de mobilitate.
Informatie sa fie , ca despre curiozitate... o au!!!!

Numai o femeie stie...s#259; plāng#259; īn extazul fericirii #351;i s#259; rād#259; cānd e furioas#259;.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ManuBubu spune:

Pardon, am fost putin cam Off Topic, dar nu m-am putut abtine

Numai o femeie stie...s#259; plāng#259; īn extazul fericirii #351;i s#259; rād#259; cānd e furioas#259;.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daliaailad spune:

M-am amuzat copios citindu-va povestioarele si mi-am adus aminte de Bianca mea pe la 3 ani. Locuiam in Polonia si ii cazuse cu tronc un pui de polonez, Mateusz. Ea ii spunea Matusu si mereu vorbea despre el. Ne spunea ca ea nu mai merge in Romania, ca ea se marita cu Matusu si ramane in Polonia.
Apoi la gradinita ii placea de Vlad, a suferit un pic atunci cand a schimbat gradinita. Mereu imi spunea ca nu-l va mai intalni pe Vlad si eu o consolam ca-l va mai intalni in parc.
N-am intervenit in nici un fel, doar am ascultat-o si am incercat sa par serioasa desi abia ma abtineam sa nu rad de ce imi spunea ea...


http://by.lilypie.com/X8XZp2.png
http://b1.lilypie.com/Ck8qp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kittygreeneyed spune:

Ce ma deranja pe mine mereu erau cuvintele: "Astea-s nimicuri de copil. O sa vezi cand o sa fii mare ce probleme si batai de cap o sa ai!" Cum adica?! Numai "problemele" adultilor sunt importante?! Si cu ale mele ce fac? le arunc la gunoi?!
Asa ca intotdeauna cand au cate o "framantare" baietii mei, incerc sa o iau in serios, sa ma pun in locul lui.
Ma enerveaza la culme cei care spun: Are un iubit/o iubita la gradinita, hi-hi-hi...
Pai, ce-i de ras in asta?! E vorba de sentimentele copilului!!!

Asa ca atunci cand Adi mi-a declarat serios ca el o sa se casatoreasca cu Diana (6 ani amandoi), i-am zis ca totusi e prea mic sa se gandeasca la casatorie si l-am intrebet la ce varsta crede el ca se casatoreste cineva. Stia si el ca trebuie sa fi "mare" pt casatorie. Nu l-am contrazis in legatura cu Diana, dar am fost amandoi de acord pana la urma ca pana la 25 de ani ai lui, mai ramane de vazut...
Eu cred ca ideea cu casatoria vine de la "desteptii" care intreaba primul lucru pe un copil: "Da' o iubita / iubit ai la gradinita? Da te casatoresti cul el / ea? " Ca saracu' copil habar n-are ca trebuie sa se casatoreasca cu saraca fata ce i-a atras atentia (si nu neaparat romantica)

Kitty, mamica de Adi si Robi
Pozne de pitici

Mergi la inceput