teme clasa a 2a

teme clasa a 2a | Autor: corinadana

Link direct la acest mesaj

Fetitei mele, 7 ani, nu i place sa faca teme asa mi a zis aseara " ea s a nascut asa: nu i place sa faca teme".
Trebuie sa va zic, ca temele ei iau cam 15 min. Aici primesc niste foi pe care tr sa scrie, nu au caiet de teme, nu trebuie sa copieze continutul problemei in caiet.Media zilnica a acestor teme e cam 3 pagini. La astea ii mai dau eu alte 3, tot pagini!Mentionez :weekend ul nu are teme!
Problema e ca: ea le face dar NUMAI daca eu ii aduc aminte de ele. Daca nu.... NU si le scoate ea din dosar, acele foi, nu are grija lor sa le faca!

Pana acum nu a mers vreodata la scoala cu temele nefacute. Daca nu i aduc eu aminte de cateva ori si o las asa fara teme?! Ce credeti?
Multumim!

corinadana mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zana spune:

Buna Corina.

Cui ii plac temele? daca ar fi sa completeze un chestionar cu activitatile de peste zi ne-ar astepta mari surprize de la copilasii nostri.
Primul lucru care i-a placut copilului meu la scoala au fost "pauzele" .
Eu cred ca asa s-a obisnuit fetita, sa fie cineva tot timpul langa ea sa verifice si atunci mai are rost sa o faca ea?
Eu chiar cred ca m-am uns singurica intr-o noua functie "cicalitor sef" .
Uite povestea noastra de saptamana trecuta:
-avea de terminat un desen din clasa si n-are chef vineri, vine weekendul (eu cu gura pe ea) "trebuie" si imi raspunde hotarat "nu mi-a zis doamna".
-OK, o las moale si... uit, vine ora de desen care este marti, ea cu plansa de desen nefacuta...

Cand am asteptat-o la scoala a venit in viteza plangand, doamna invatatoare ii luase carnetul si i-a spus ca are satisfacator in ziua aceea.
Tragedie mare,nu stiam cum sa impac copilul, e tot nota si "satisfacator" ....bla-bla si, incercand s-o calmez, nu i-am acordat importanta.

Bineinteles ca d-na doar i-a speriat(au fost mai multi din clasa in aceeasi situatie) si ceea ce vreau sa spun e ca de atunci s-a schimbat situatia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Zana iti multumesc de raspuns. Fetita ta a putut simti imediat urmarea unei teme nefacute dar aici copiii primesc doar 3 note la fiecare materie pe TOT anul. Atat! Deci Raluca nu poate simti asa rapid efectul unei teme nefacute. Si nici teacher nu i pune in vreo rusine daca nu au facut teme. Si atunci, ca si tine "cicalitoarea sefa".



corinadana mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

offffffffff cu temele astea , sa zic eu ca faceam temele impreuna in fiecare noapte si cand mergeam la scoala la sedintza mi se spunea ca nu face temele ,dulcicul meu de baiat uita sa ii dea hartia la profesoara in fiecare zi................!!!! imi parea rau de munca noastra asa ca o rog pe ea sa ii aminteasca sa ii de-a foaia dimineatza Raspunsul "Asta este responsabilitatea lui!". Oricum nu primesc nici o pedeapsa asa ca de aceea nu au nici o responsabilitate.Odata un profesor mi-a spus despre cel mare care invatza super bine.........in timp o sa vada la colegii lui ca nu isi fac temele si o sa zica eu dece ma chinui atit oricum nu am nici un avantaj si va aplica aceasi moneda.Cel mare nu a aplicat-o inca si termina liceul anul asta , dar cel mic o aplica la greu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Of of mai Lemoni! Si ieri tot eu am stat cu gura pe ea.
Si cum v am zis, nu le duce nu le duce NU simte deloc ca nu le a dus!
Si le mai fac, am vazut la multi copii, in dorul Lelii si n creion. Si tot n au chef.

corinadana mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Al meu s-a suparat intr-un an si a mers la profesoara si a intrebat-o ce e cu foiile astea care sunt pierdute si indoite in ghiozdan , la voi caiete nu exista? sa faca tema acolo si sa ceara caietul asa nu se pierde si daca a uitat sa-l dea azi poate maine isi aduce aminte si vezi ca si tema de ieri era facuta!Daca nu aveti fonduri ma ofer eu sa cumpar pt toata clasa.........a zis al meu.A doua zi sti ca a venit fimiu cu caiet pt teme de la scoala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Ca mare dreptate a avut! Lemoni. Niste ametite de foi care ba se pierd ba se gasesc. Am sa fac si eu propunerea. Dar le o fi greu sa l care?!

corinadana mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Si eu am baiat in clasa a 2 a. Dupa scoala, ei au "homework lab" in biblioteca scolii, cam 30 de min, supravegheati de profesor. Asa ca vine acasa cu temele facute in fiecare zi.
Temele la noi sant asa: - exercitii de matematica - zilnic. Pana acuma au facut adunari, vad ca de saptamana asta au inceput cu scaderea. A trebuit sa treaca un test de 100 de adunari in 5 min. Adunari de genul 8+5 7+1.
Mai au spelling - 12 cuvinte pe saptamana. Mai au de scris cate o propozitie cu fiecate cuvant de pe spelling list. O data pe saptamana sant testati la spelling.
Si in fiecare seara au de citit - 30 de min. Noi nu reusim sa acordam atata timp cititului, ca nu am destule ore serile inainte de culcare. Asa ca in week-end mai insist sa ia o carte in mana si sa citeasca, sau citim impreuna - o pagina eu, o pagina el.

Aici scrisul cursiv nu se introduce pana in clasa 3a. Eu am cumparat din Romania caiete de scris, si il mai pun sa scrie de mana. Se gasesc caiete speciale si aici, pentru scrisul cursiv, dar sant liniile enorme, si e mult mai dificil sa scrii frumos MARE.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Sanca, bine zis de ce oare nu au inceput ei sa scrie cursiv din clasa a 1a nu stiu.

Da' problema mea e ca Uca nu si ia niciodata singura temele (foile) din ghiozdan sa si le faca. Daca eu nu i zic pa si la revedere!

corinadana mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betiana spune:

Dragi mamici,chiar daca sunt mai maricei copiii,tot copii sunt, adica le e gandul la joaca.De ce nu transformati corvoada scolii intr-o joaca ? Spellingul este cam ca jocul spanzuratoarea.Nu este greu daca il inveti mai intai vocalele.Matematica...Ii dau o foaie cu cateva exercitii corect calculate si cateva gresite, iar el, copilul, ca un invatator trebuie sa le corecteze si sa va dea note.Sau hai sa scriem impreuna o poveste.Tu spui o propozitie,apoi continui eu, sa vedem ce o sa iasa...Incercati sa-i faceti pe copii sa invete cu placere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Am facut si asa Betiana dar tot nu vine de la ea! Aici e buba.

corinadana mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput