teme clasa a 2a

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

betina ,betina crezi ca noi suntem de vina,eu am doi unul care planga sa-i dau lectii sa faca de la 4 ani jumate, si altul visator,ce pot sa fac oare? este vorba de caracter nu ca mi-am schimbat tactica.
Alt exmplu cand cel mic s-a trezit intr-o dimineatza ca nu a facut lectiile cel mare (era prin clasa a 4a) a inceput sa planga ca il face de ras in scoala ,i-a luat foaia si in 5 minute i-a scris lectia printre hohote de plans .Daca vedea-i faza ti se rupea sufletul.
Cel mare o fire costincioasa(sorry numai stiu cum se scrie) cel mic un visator dar sunt ai mei si sunt mandra de ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Sorry Betiana , te-am botezat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Fiecare copil e diferit, nu te poti astepta la acelas nivel de raspundere, chiar daca sant frati... Ca sa se apuce impediat de teme, benevol, copilul, ar trebui incurajat pozitiv. Poate un sistem de puncte. De exemplu, daca saptamana asta iti faci temele imediat cum ajungi acasa, sambata mergem si vedem un film. Asa o saptamana, doua, dupa aia, se invata copilul, si nu mai are nevoie de "reward" .. . Baiatul meu din clasa 2 e mult mai responsabil decat fratele lui - clasa V.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

quote:
Originally posted by Lemoni

betina ,betina crezi ca noi suntem de vina,eu am doi unul care planga sa-i dau lectii sa faca de la 4 ani jumate, si altul visator,ce pot sa fac oare? este vorba de caracter nu ca mi-am schimbat tactica.
Alt exmplu cand cel mic s-a trezit intr-o dimineatza ca nu a facut lectiile cel mare (era prin clasa a 4a) a inceput sa planga ca il face de ras in scoala ,i-a luat foaia si in 5 minute i-a scris lectia printre hohote de plans .Daca vedea-i faza ti se rupea sufletul.
Cel mare o fire costincioasa(sorry numai stiu cum se scrie) cel mic un visator dar sunt ai mei si sunt mandra de ei.



E! si la noi s ar intampla asta daca nu as sta cu gura pe ea. Darrrrr eu as lasa o sa mearga cu ele nefacute! Oare fac bine?!

corinadana mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Nu poti sa o lasi sa nu le faca. Am facut experimentul asta pe baiatul meu cand era in clasa IV. L-am lasat, nici nu-l mai intrebam daca are teme, ca el oricum imi spunea ca nu are. . .
Anul asta, eu ma dau cu capul de pereti, ca nu este deloc responsabil, si le face pe toate de mantuiala si la mare viteza. Dar il arde la nota, si asa, ne stresam amandoi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Of! ca am zis ca i o fi rusinica si apoi o sa le poarte mai mult de grija.

corinadana mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Corina ai pus pe asta in mesajul tau si ma vedeam pe mine,
m-am spart de ras .Sa-ti spun adevarul am intrat la subiect si am raspuns ca ma vedeam in clasa a doua cu fimiu , dar acum e in a 7-a si nimic nu s-a schimbat, responsabilitate Zero.
Apoi eu stiu unde am gresit, ca mereu il puneam pe fratisu mai mare cu 4 ani sa-l ajute la orice , si daca nu putea el il ajutam noi deci ma refer la tot ce este in general nu numai la lectii si de aceea acum nici nu vrea sa incerce s-a obisnuit sa ii facem noi treaba.Normal ca incerc sa schimb cat pot greseala , dar ce imi place ca deja ca are 13 ani si e inca baby lui mama si parca vreau sa-l mai las un an sa copilareasca si apoi ii dam noi responsabilitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Lemoni deci in loc de rusinica ei sa mi vad eu de rabdarica mea?

corinadana mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Aha rabdare,multa rabdare ne trebuie, eu sunt sigura ca se vor trezi si ei la un moment.Uni copilaresc mai mult si de ce sa nu ii lasam ,ai vazut cate griji avem in viatza asta.Oricum aici e mult mai lejera scoala decat in ro si ma bucur ca nu sunt asa stresati.Acolo urma treapta apoi bacul un stres in plus si pt parinti si pt copii.Noi am scapat de asa ceva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Baiatul meu este inca la gradinita. Avea de scris pe diferite foi incepute de doamna semne grafice (liniute, puncte, zig-zaguri, etc.). El, puturos, scria exact cate randuri incepea doamna. La-m intrebat de ce nu termina foaia si mi-a raspuns ce doar atat "se cere" sa faca.
Trece o saptamana si ne ducem intr-un magazin de jucarii. Vrea o undita cu pesti magnetici.
- Este Craciunul?
- Nu.
- Este ziua ta?
- Nu.
- Avem noi astazi in plan sa cumparam jucarii?
- Nu.
- Deci daca eu iti iau o undita fac mai mult decat "se cere", nu?
- Pai da.
- Si daca eu fac mai mult decat "se cere" poti si tu sa faci la gradinita mai mult decat "se cere"?
- Da.
Si a doua zi a scris (ca ceilalti copii) toata pagina. Si in zilele urmatoare lafel.



alice

Mergi la inceput