sfatuitima cum sa merg mai departe

sfatuitima cum sa merg mai departe | Autor: cristin97

Link direct la acest mesaj

buna, desi nu am timp sa postez mai tot timpul va urmaresc.Sa va spun pt ce va cer sfatul, voua, celor care aveti mai multa experienta sau mai multa intelepciune privind din afara, cum se spune: ma cert zilnic cu sotul meu. Am un bb de 6 luni care sta cu sotul pt ca el nu a vrut sa mai mearga la sv si la mom respectiv a spus ca se descurca cu bb si ramane el acasa. Continuarea a fost ca vine soacra in fiecare zi, putin ii pasa de bb, dar il protejaza pe ~copilasul~ ei- il lasa sa doarma toata ziua sau sa plece in oras iar noaptea umbla ca nu mai are somn, ii da bani pe ascuns sau il suna si ii spune ca sunt eu acasa si nu trebuie sa se grabeasca la bb(asta cind eu ajung de la sv mai devreme si ei nu stiu). Am incercat multe variante si discutiile cu el se termina f repede pt ca il apuca urlatul din nimicuri iar eu nu mai am nervii necesari sa trec peste. Nu stiu ce sa mai fac si ma bate gindul sa dv.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simsimona spune:

Groaznic...
Nu trebiua sa accepti treaba cu soacra...
Si apoi, cum sa te duci tu la serviciu si sa-l creasca el??!! Tu nu alaptezi? Cine se trezeste noaptea sa-i dea mancare?

Eu zic sa-ti iei tu concediu pentru cresterea copilului (cred ca se mai poate face schimbarea), iar el sa-si reia serviciul. Si soacra nu mai are ce cauta, decat daca ai tu nevoie de sfaturi si te gandesti sa i le ceri ei (dar mai bine le poti afla de pe DC sau de la prietenele cu copii mici)...

Numai bine!

Simona & Bogdan & Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

quote:
Originally posted by simsimona

Groaznic...
Nu trebiua sa accepti treaba cu soacra...
Si apoi, cum sa te duci tu la serviciu si sa-l creasca el??!! Tu nu alaptezi? Cine se trezeste noaptea sa-i dea mancare?

Eu zic sa-ti iei tu concediu pentru cresterea copilului (cred ca se mai poate face schimbarea), iar el sa-si reia serviciul. Si soacra nu mai are ce cauta, decat daca ai tu nevoie de sfaturi si te gandesti sa i le ceri ei (dar mai bine le poti afla de pe DC sau de la prietenele cu copii mici)...

Numai bine!

Simona & Bogdan & Tudor



De ce e groaznic sa stea un tata cu copilul, parerea mea e ca mereu e bine sa mearga la serviciu cel care castiga mai mult, mai ales daca celalalt se descurca bine cu bebe. Sa se descurce bine, presupune sa se descurce singur bine, fara mama (lui), si cind esti tu acasa sa fiti doar voi doi cu copilul cu aceleasi libertati si responsabilitati.
Eu as avea o discutie in felul asta cu el, si l-as ruga sa renunte la mama lui, expunindu-i motivele. In plus nu as accepta ca el sa plece noptile, sau pleci si tu noaptea cu prietenele la bere?
Simsimona si eu am lucrat la primul copil dupa 5 saptamani de la nastere si la al doilea dupa 8 saptamani, nu imposibil, daca ai sprijin din partea sotului.

>>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin

Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena http://www.rhp.ro/Andreasn/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Eu i-as da toata responsabilitatea lui soacra-mea... Adica voi sa mergeti la serviciu, iar ea sa stea cu copilul pana veniti voi...
Acum ar mai fi si situatia in care la serviciu el castiga mai putin decat din cancediul pentru cresterea copilului...
Oricum, sotul tau nu mi se pare prea serios... cat sta soacra cu copilul ar putea sa faca ceva util, gen castig suplimentar pentru familie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristin97 spune:

multam fetelor
simsimona, ai perfecta dreptate, dar poate imi spune-ti cum sa mai vb cu o soacra cu care ma cert in fiecare zi, ii spun sa nu mai vina, sa ne lase singuri imi da dreptate, spune da si a doua zi vine iar de parca nici nu am vb vreodata, iar lui ii baga in cap cite si mai cite.
filofteia, ai dreptate in priv lui, dar nu a fost asa inainte sa-si bage coada socrela si pe ea nu am cum sa o las pt ca il tine nemincat si neschimbat pt ca ~sunt eu desteapta si nu o invat pe ea cum se creste un copil~
pt el eu sunt aia rea, desi ai lui l-au dat afara din casa(cu mine cu tot) si i-au spus sa se omoare ca nu e bun.... dar cred ca a uitat.....eu, in schimb nu pot sa uit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simsimona spune:

Eu raman tot la parerea mea ca mama este cel mai bine sa ingrijeasca copilul cand este mic (mai ales, repet, daca alapteaza!), iar tatal sa ajute cand vine de la serviciu (gen; plimbat copilul, data mancarica din castronel, ajutat la baia copilului)... Soacra, in nici un caz!
Singura solutie pe care o vad acum este ca atunci cand mai vine sa "ajute" la cresterea copilului, sa te gaseasca pe tine acasa, sa-i multumesti ca si-a ajutat fiul, dar nu mai este nevoie ca, din acel moment, el va merge la serviciu, iar tu te vei ocupa de copil.

Mult succes!

Simona

PS. N-as vrea sa te supar, dar, din comportamentul sotului tau reiese imaturitate si lipsa de responsabilitate. Cati ani are?
Simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Cristin97 prioritatea ta trebuie sa fie bunastarea copilului. Daca nu e bine ingrijit ia masuri, angajeaza o bona si gata. E evident ca sotul nu are grija de copil si nici soacra.
Apoi rezolva problema cu soacra-ta sa nu mai vina acolo, daca nu esti de acord cu vizitele ei si degeaba ii spui ei ca tot vine trebuie sa rezolvi asta cu sotul tau! Cat despre "bagat in cap sotului" nu mai da vina pe soacra, ce, sotul e copil mic sa creada toate prostiile?

J si Carla-saurus Rex (05.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magnolia spune:

Draga Cristin , atunci nu cred ca ai alta solutie decat sa ramai TU acasa , iar sotul sa se duca la serviciu , chiar si pt . 3 milioane de lei (vechi)-iar soacra sa stea bine- merci la casa ei , daca asa vede ea ajutorul... Copilul tau si starea ta de bine sunt mai importante decat sotul tau si pretioasele sfaturi ale soacrei tale! Eu cred ca cei 8 milioane de pe CIC + 3 milioane ale sotului , = 11 milioane , + liniste in casa si copilas fericit si bine ingrijit de mamica lui , inseamna mai mult decat 8 milioane ale sotului in CIC + 8 milioane ale tale la serviciu + soacra ce comenteaza si gaseste nod in papura la tot ce faci tu , si ridica in slavi tot ce face fiul ei!( sau ce NU FACE!)* Daca tatal este un individ RESPONSABIL , care are SINGUR grija de bebelus , - DA! - sunt de acord ( oricat de greu ar parea , pana si mie , si eu cunosc 2 astfel de cazuri!!!!_dar NUMAI DOUA!!!), DAR DACA NU , atunci sa mearga la serviciu , mama sa stea cu copilul , iar SOACRA- acasa la ea!!!!!!!!!!!!!!- daca astfel de OM este!!!!Si , ca sa nu crezi ca sunt nedreapta , am sa-ti povestesc situatia mea : Soacra mea sta la 20 km de noi , nu a venit nici macar o data in spital sa-mi aduca macar o farfurie de mancare ( desi stia ca nu are cine sa vina!) , eu am mancat mancare gatita de mine si pusa in congelator timp de 14 zile dupa ce am nascut , m-am chinuit singura cu 2 copii + sotul ( acum 2 ani , soacra a venit de 2 ori , anul trecut 1 data , si anul acesta 1 data , timp in care doar a stat la masa si ATAT!!!, iar acum , cand se apropie intoarcerea mea la serviciu , a zis ca " de ce ai tu incapatanarea sa irosesti banii pe gradinita particulara , cand ai putea aduce copchilu' la mine la tara , sa se joace in gramada de nisip . pe gratis?" * 1- Eu nu-mi duc copilu' in straini , pe gratis , ca sa mi se reproseze ulterior-gratuitatea - , prefer sa-l duc in straini pe bani si sa invete ceva! Daca esti bunica adevarata , nu astepti ca nepotul sa implineasca 3 ani , cand este deja scos din ce-i mai greu , pt. a te ocupa de el . Si , nu in ultimul rand , UNDE AI FOST TIMP DE 3 ANI? ASTA INSEMNAND 365 ZILE ORI 3!!!! mAI POTI AVEA PRETENTII?>?????? Asa ca , draga Cristin , trimite-ti sotul la munca!!!!!!!! - soacra acasa!!!!!! - iar tu , bucura-te de bebe , ca este dreptul tau!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Imi pare rau de situatia ta!
Sper ca lucrurile sa revina la normal, adica soacra acasa, barbatu la munca si tu cu bblu acasa!
Pupici si numai bine

quote:
Initial creeata de cristin97

buna, desi nu am timp sa postez mai tot timpul va urmaresc.Sa va spun pt ce va cer sfatul, voua, celor care aveti mai multa experienta sau mai multa intelepciune privind din afara, cum se spune: ma cert zilnic cu sotul meu. Am un bb de 6 luni care sta cu sotul pt ca el nu a vrut sa mai mearga la sv si la mom respectiv a spus ca se descurca cu bb si ramane el acasa. Continuarea a fost ca vine soacra in fiecare zi, putin ii pasa de bb, dar il protejaza pe ~copilasul~ ei- il lasa sa doarma toata ziua sau sa plece in oras iar noaptea umbla ca nu mai are somn, ii da bani pe ascuns sau il suna si ii spune ca sunt eu acasa si nu trebuie sa se grabeasca la bb(asta cind eu ajung de la sv mai devreme si ei nu stiu). Am incercat multe variante si discutiile cu el se termina f repede pt ca il apuca urlatul din nimicuri iar eu nu mai am nervii necesari sa trec peste. Nu stiu ce sa mai fac si ma bate gindul sa dv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Din cate spui tu, se pare ca soacra ta continua sa-si rasfete podoaba de fiu pana si acum, ca vine mai mult ca sa-l scuteasca pe el de "bataie de cap" decat ca sa ajute in mod real si eficient cu copilul.

Iar sotul tau, nu te supara ca te intreb, nu cumva a ramas acasa ca sa scape de stresul serviciului si doar in teorie pt. a avea grija de copil?? Apoi, cand a dat de greu cu copilul, a strigat-o repede pe "mamicuta" lui care a sarit imediat si a preluat totul...

Daca te bate deja gandul de divort, inseamna ca deja s-au stricat multe in familia ta. Tu esti singura in masura sa stii. Dar poate incerci intai sa repari cate ceva, cum au spus si fetele, sa ramai tu acasa (sau cu jumatate de norma) si sotul sa-si reia serviciul...

Bafta multa iti doresc!!

http://family.webshots.com/album/557164596AdFMgt


Pentru a-ti cuceri libertatea nu trebuie sa ajungi in America, e suficient sa pleci din Spania.

Felicia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariarusu spune:

draga mea cristin97 am si eu o prietena la care ii sta sotul acasa cu bb, si ea lucreaza pt ca de asa natura au fost lucrurile in momentul respectiv, dar subliniez faptul ca acel copil e f bine ingrijit si soacra nu vine in vizite. Deci se poate si asa daca nu ai incotro dar sa-ti lasi bb cu sotul si mama lui se pare ca nu a fost cea mai buna alegere pe care ai facut-o , te sfatuiesc si eu sa stai tu cu piticul pentru ca pierzi de fapt totul - primii pasi primul cuvant intreg,iti promit ca nu ai sa regreti , ai mai tarziu timp pt cariera -aceasta perioada e cea mai importanta in relatia ta cu bb . poate daca sotul tau merge la serv si vine obosit poate ii sare cheful de umblat noaptea si de certat cu tine. Pe mama lui incearca sa o tii departe dar cu tact sa nu isti un scandal , spune-i ca te descurci singura , ca-i esti recunoscatoare pt ce a facut dar acum char te descurci.......etc , spune-mi tu poti sa-ti iei concediu pt ingrijire copilului? daca da ia-ti ........
maria

Mergi la inceput