sfatuitima cum sa merg mai departe

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

poate sint eu prea traditionalista (deshi nu cred ) dar consider ca BB are nevoie de MAMA in primele luni - nu de tata, nu de soacra.
Trebuie cautati inlocuitori doar atunci cind e o situatie limita. Nu pentru ca pur si simplu taticu' n-are chef sa se mai duca la job!!!

In general, sa n-aiba chef sa munceasca e o mare problema.
Cum sa-ti spun, mie putin imi pasa citi bani aduce barbatu-meu. E important ca aduce. Sau ca se straduieste sa aduca. Ca, de bine, de rau, incearca sa isi intretina familia.

Prefer sa port fusta in relatia asta, prefer sa imi ia el un parfum de ziua mea, din munca lui, chiar daca e un parfum ieftin. Vreau unul anume, mi-l cumpar singura. Din partea lui, insa, vreau sa vad gestul in sine.
Prefer sa ma invite la o cafea si sa nu utilizeze cardul meu pt. asta.
Asta e optiunea mea.
Din acelasi film face parte si secventza in care eu il astept acasa cu bb in bratze - nu soacra ma asteapta pe mine.
Asta e.
Am intiparite in minte niste clisee la care nu vreau sa renuntz.
In locul tau il zburataceam inapoi la serviciu din prima zi!

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raresionut spune:

Elise si as mai completa ceva, Cristin, daca el se simte atat de "obosit", propune-i un schimb de ture, ca sa mearga sa se odihneasca la servici....

Alina si printul Rares
Pozele noastre

Cand un somnambul merge pe acoperis.....nu-l trezi...se poate prabusi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misulescum spune:

Cristin97, in fata ta stau mai multe alternative,pe care trebuie sa le analizezi f.bine ,pt.ca este vb. despre familia ta.Nu te pripi in a alege ca solutie divortul.
Cred ca sotul tau alegand varianta de a sta cu bb.acasa,nu a realizat exact ce presupune acest lucru ,care nu e simplu deloc.De foarte multe ori chiar mama se simte coplessita de probl.ivite.,ce sa mai zici de un barbat ?
Sa nu crezi ca-i tin parte sotului tau,dar cred ca el e inca un copil{o are pe mamica sa-l protejeze},dar care si-a asumat raspunderea de a ingriji un alt copil.
Sunt de acord ca din insiruirea :tu ,bb.,sotul tau,soacra ,va trebui ca acest personaj din urma ,respectiv soacra ,sa paraseasca macar temporar familia voastra.Acest eveniment s-ar putea petrece daca tu



















































vei vorbi cu ea numai cand vei fi calma ,si niciodata atunci cand esti furioasa.Explica-i frumos ,daca se poate ca unui{p....t}ca procedand asa in continuare va distruge viata fiului ei,ca acesta va ramine fara sotie si copil daca prezenta ei va fi permanenta .
In ceea ce priveste sotul:trebuie sa procedezi cu muuuulta rabdare daca vrei ca discutiile sa nu se mai termine cu urlete din parte lui,
eu cred ca ai incercat cum spui si tu multe variante ,dar sigur mai este loc si de altele.
Sa ne spui daca el ar fi de acord sa-si reinceapa serviciul si sa te lase pe tine acasa cu bb.?Ati discutat varianta asta?El ce spune?
Puiul vostru are nevoie de dragostea voastra .Cred ca iti vine f.f.f.greu ca dupa o zi de servici sa te lupti cu soacra ,cu sotul si apoi sa te ocupi de bb.Sunt sigura ca inima ta plange de multe ori ,dar sunt sigura ca situatia ta va fi mai buna daca vei privi cu optimism ziua de maine .Eu sunt alaturi de tine,te inteleg pt.ca viata unei mame nu-i mai apartine in intregime atunci cand a ap.un
Asteptam raspunsuri.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu_boches spune:

Ai un trintor acasa.......ar trebui sa fie mai responsabil...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aprilie spune:


Eu nu inteleg : cum adica nu-i da de mincare bebelushului ??
Ce greutate are BB ?

Un copilash neschimbat la timp se irita urit la funduletz; al tau BB are asa probleme ?

Daca asa sta treaba,trebuie sa-ti iei inima in dinti si sa faci ceva . De ex., sa te lasi de job si sa-ti cresti copilul iar pe sotz sa-l trimiti de urgenta la munca.

Inteleg ca ai un serviciu bun dar trebuie sa subliniez ca atunci cind apare un copil,e nevoie sa se faca muuuulte sacrificii iar mama este prima candidata la asta.

Pt. tine sacrificiul inseamna sa te lasi de un job bine platit,ca sa ingrijesti copilul tau .Nu te astepta ca altcineva sa-l ingrijeasca asa de bine ca tine pt. ca e imposibil!

Te asigur ca si daca l-ar ingriji mama ta,ai fi nemultumita...
Acum e cea mai importanta perioada din viata unui copil cind are nevoie maxima de mama lui.
Si nu e doar un sfat, eu asa am facut (chiar daca am pierdut o caruta de bani ); am stat acasa pina cind puiul meu a implinit 10 luni si l-am alaptat aproape 8 luni.Apoi l-a ingrijit mama 6 luni,dupa 6 luni ea a plecat iar eu mi-am dat demisia si am stat iar acasa 6 luni, iar a venit mama,care a stat 1 an de acea data.
Nu mi-a fost usor dar am facut in asa fel incit sa fie bine pt. copilul meu si abia apoi pt.situatia mea materiala..
Soacra n-am,a murit tinara,c-o aduceam si pe ea sa ma ajute cu baietelul meu...cred ca ar fi fost topita dupa el, mai ales ca si ea a avut numai baieti.

Eu asa as face : sotul inapoi la munca,, eu acasa cu BB, soacra solicitata cind ai nevoie de citeva ore libere (coafor,cumparaturi,vizite cu prieteni).As hrani si schimba copilul inainte sa plec ca sa nu am surprize dar as solicita-o pt. citeva ore numai.Asta pt. ca nu s-a dovedit a fi o bunica "buna".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristin97 spune:

cind am citit mesaj voastre am ris, am plins si poate mi-au mai trecut nervii.Fiecare aveti dreptate in felul vostru: a fugit de responsabilitatea de la sv, este adevarat dar se punea si prob disponibilizarii si atunci... La noi se gasesc locuri de munca f greu si cu f multe relatii si atunci eu, ca mama, am ales sa merg la sv pt a avea necesarul pt bb si dupa cei 2 ani(nu stiu daca am facut bine dar...)Sv meu este si lejer -ajung la 13-14 acasa, mai stau si zile intregi si atunci am considerat ca e mai bine asa.
Bb arata bine avea 9kg la 6 luni si e un dulce , are tenul creol si nu are prob de piele indiferent de situatie.
Aprilie, tu ai dreptate pt ca sunt cam pretentioasa si imi doresc tot timpul mai mult, mai ales pt bb meu.
Magnolia nu duce bb la tara, nu merita si zi merci pt ca nu a venit soacra a fost mai bine.
Ina o sa-l trimit la sv, multam esti pe sufletul meu.
Felicia cred ca asta este de fapt.
Simona, este aerian desi are 37 de ani.

Gresala a fost a mea de la inceput.Nu degeaba se spune ca dragostea este oarba - desi eu sunt cu studii peste studii(nu ma laud ci va explic situatia)el nu are decit un liceu amarit, dar am considerat ca se poate indrepta si findca a trait cum a trait( un tata betiv si iubitor de fuste care si-a batut sotia si o mama care nu la lasat sa-si ia nici macar o furculita la masa chiar si la 30 de ani) va vrea sa fie altfel (dupa cum spunea)... mare gresala .
Asa ca va trebui sa indrept ce-am facut si o voi face, ca sunt optimista, dar nu am forta necesara acum.

Va pup

Mergi la inceput