FIV 99

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cris86 spune:

Madalina28, multumesc mult dr maine am ET,la mine au crescut foliculi cu 2-4 mm pe zi, endometru nu stiu

cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antosit spune:

Kitta ai si de la mine un PM cu adresa de mail!

Anto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carry spune:

Kitta..am primit si eu cartea, o voi studia
Madalina...la o stimulare usoara la mine endometrul a crescut intr-o zi cu 1 mm(ajutat de estrofem)Succes !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris86 spune:

carry, si eu iau estrofem de 1mg si chiar eram curioasa cu cat creste endometru , si ma ung si cu un gel "estrogel" ai auzit ceva de el? ajuta si asta la cresterea endometrului?

cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carry spune:

cris...imi pare rau nu stiu nimic de estrogel,insa estrofemul pe mine nu m-a ajutat f mult, adica atunic cand am luat efectul a fost acelasi ca si atunci cand nu luam. Acum insa iau Maca care am inteles ca ar ajuta, dar cred ca pe o perioada mai lunga de tratament

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Mai fetelor ati avut activitate nu gluma

carry, pe spermograma facuta la TM apare scris la nr. bucati 50/ml, iar forme anormale undeva la 60%. Si faceam haz de necaz spunand ca pe ml are 20 bucati bune. Acolo prof. Munteanu ne-a indicat FIV+ICSI.
Am facut in schimb la Cj FIV+ICSI si la proba cea mare a gasit in primul lot (habar nu am cum impart ei proba) 1 bucata mai vioaie. A mai scormonit pe acolo pana a mai gasit inca 4 bucati sa-i cupleze cu cele 5 ovocite ale mele. Au rezultat 2 embrioni unul dezvoltat normal pentru 48 ore si unul mai putin dezvoltat. Celelalte 3 ovocite nici nu s-au fecundat. Mi s-au implantat cei 2 deci puteam sa am un copilas .
Dupa nereusita s-a dus sotul meu la un prof. urolog care dupa ce i-a dat tratament si a repetat spermograma in urma acestuia, i-a spus ca exista si varianta cu banca de sperma. Iti dai seama ca nici unul dintre noi nu am fost de acord cu asa ceva. Cand i-am spus dr. acesta ne-a aprobat spunand ca pana are cel putin 1 buc sunt sanse sa am un copilas cu sotul meu.
Pentri FIV conteaza foarte mult calitatea. Iar la ICSI nu conteaza cantitatea. Privind spermograma voastra unde A e 0 si B e 10 probabil ca dr. pe acest lucru s-a bazat cand a spus ca nu ai sanse la FIV doar cu aceea sperma. La ICSI biologul ia una bucata ovocit si una bucata si ii imperecheaza. Mai mult ei nu au ce face. Spermatozoidul trebuie sa fie cel viteaz si sa fie capabil sa fecundeze ovocitul. Pentru asta trebuie calitate. Din pacate si noi ne luptam cu aceeasi problema si se pare ca in unele cazuri tratamentele nu dau nici un rezultat indiferent ca sunt homeopate sau alopate. Sotului meu i s-a spus sa mai ia din cand in cand Tian li, o solutie chinezeasca, dar cred ca e ca Branca Ursului romanesc pentru ca are cam acelasi gust. Se zice ca rau nu are ce sa-i faca si poate ii mai revigoreaza.
Vom vedea peste ~ 1 luna daca am avut vreun succes.

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris86 spune:

Fetelor am vorbit cu dr.Cocei si am 12 embrioni fff buni .
Va pup pe toate si inca o data va multumesc pt. sfaturile si incurajarile voastre . tin pumnii la toate si sper din suflet ca si voi sa aveti cel putin aceleasi rezultate.

cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carry spune:

Moni...da, asta ar fi o explicatie, insa atunci cand prof a facut aceasta remarca in ce priveste FIV ,spermograma arata mult mai bine. Ma intreb ce ar zice in conditiile actuale...
Pai , ma gandesc, daca tot as ajunge la FIV,in nici un caz nu as accepta varianta donatorului, as merge spre FIV doar ptr a avea sansa unui copil al sotului meu !In aceste conditii trebuie sa-l conving pe al meu sot sa continue tratamentele,poate mai gasim cativa viabili, am mai spus, el este f dezamagit si f sceptic in privinta imbunatatatirii spermogramei
Iti urez mult noroc si sper sa tinem legatura !
La tine totul e in regula ? Problema e doar la sot ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carry spune:

Cris....frumoase valori, ai sanse mari, mult noroc ptr maine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Picca felicitari iubita!!! Sa ai o sarcina usoara si un bebe sanatos care sa-ti aduca multe bucurii! Ma bucur mult pentru tine. Chiar a fost o minune la tine!

lachi 9+

Mergi la inceput