FIV 99

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carry spune:

MOana...poate in timp ce dezbraci si cealalta jumatate ai timp sa studiezi si cazul meu
Da, asa este, 8 IA combinate( sot+donator)iar la indemnul moisicii , urmatoarea va fi doar IAD(ptr ca , spunea ea, valorile proaste ale sotului, adica ale spermogramei lui) nu ne ajuta la o eventuala reusita, adica, a vrut ea sa spuna, cred, chiar ne incurca. Si astfel am ajuns, din aproape in aproape, sa acceptam urmatoarea IA doar cu donator.
Banuiesti, cred, ce e in sufletul meu, dar mai ales al sotului, cum banuiesc si eu doar, ca saracul nu se mai plange, accepta ideea unui copil chiar si NUMAI al meu si al Dumnezeu stie cui...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

Onutzoo suspansu e de bineai rabdare si vei vedea...
io fug in pat..ca nu mai pot sta..fatooo tu di colo care uitasi sa mai scrii..io sunt prima auzi tu? io...io..
deci suspans...

suspans...

Vreti sa faceti ceva? 5 euro pentru o viata!!

Putin cu putin se aduna marea...




"Nimic nu-i imposibil!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyalo spune:

Oanaaaaaaaaaa -Bafta multa maine la intalneala! Sa se lase cu schema de tratament pt. inhibare mai fata mai...caci vad ca ai vant bun din tati colturile tarii! deci... va fi bine vei vedea!
carry- si eu imi permit doar sa o citez pe sherry- care mai arunca 2-3 oki si pe site-uri straineze: Buba numita terato' la speromograma nu prea se trateaza decat cu FIV+ ICSI! Parerea mea! Iar Moisica ar fi trebuit sa-ti spuna asta si sa-ti faca partie mai demult spre FIV!
Liana...astept...ce-i cu suspansul?? ai facut test in avans si e II???
Ca deja fierb!!... Astept vestea minunata!! ...nu pleccc!!

Pup fetele

dany

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carry spune:

Dany...sunt realista si stiu ca problema sotului nu se mai trateaza, asta imi repeta Moisica mereu, chiar imi spunea ca asemenea situatii merg din rau in mai rau
Greseala noastra, pe care o regret tardiv acum, a fost ca am acceptat din start ideea donatorului, si probabil ca asta a fost motivul ptr care s-a insistat pe IA
Dar repet, m-a dus in eroare remarca lui Marinesco, ca nu avem sanse nici la fiv, iar in acele vremuri nu eram membra a acestui forum si informatiile erau atat de putine....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KITTA spune:

Carrylasa daca nu te primeste Mr. M si daca te tin curelele financiare incearca si la MNL, cel putin acolo te poti alege cu FIV + ICSI _ Asissted Hatching in acceasi bani (adica vreo 3000 Eur) dar macar stii ca iti cresc sansele de la primul facandu-ti all in one. Pe langa un timp de asteptare, eventual ceva naturiste pt. sotul ar trebui sa mai dai si tu o pauza organismului tau pt. refacere hormonala, etc. ca s-o fi dat si el peste cap. Ai facut inseminarile cu stimulare de fiecare data? Daca da e cam mult si pentru varsta ta. Iti spun un sfat din proprie experienta. Chiar daca te indrepti spre FIV s-ar putea sa ai surpriza mea si a Lianei de a produce putini foliculi, nu e decat o parere. Dar mai bine mai asteapta ceva timp inainte de FIV fara sa faci nimic, ci numai sa il lucrezi pe sotul tau, daca as putea spune asa...
Iti timit cartea acum!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M Oana spune:

Ma ierti ca am insistat atat si te-as mai ruga sa ma ierti si pentru ce vei citi, dar ce scrie mai jos exact "aia" gandesc si cum ai vrut sa fiu sincera......
Desi e fffff greu sa fii sincer, mai ales cand sinceritatea doare. ....Si-n meseria mea sunt nevoita sa trimit oamenii acasa fara solutii de rezolvare si stiu cam cum e (atat pentru ei, cat si pentru mine).....
Dar eu prefer sinceritatea, cu tot ce implica ea!

In primul rand vreau sa-ti dau o veste buna: intre Marinesco si Moisica nu exista rivalitate, ei nu isi fura pacientele, din contra si le PASEAZA.
Cunosc cazuri ca al tau in care Moisica mi-a zis : "iar nu vrea Sefu' s-o insemineze pe X, ca n-are cu ce si mi-a trimis-o mie" (asta e ideea, poti s-o imbraci in ce forma lingvistica doresti)
Sefu' a pus-o pe Moisica pazitoare a borcanelelor cu si atunci, cand are cazuri ca al tau, face pasa catre ea. Ea isi face treaba o perioada, apoi paseaza cazul pentru FIV la Monsenior.
Eu am facut 6 inseminari cu ea si pot sa-ti spun ca de fiecare data a incercat un alt tratament, o alta abordare. Parerea mea e ca nu mai vrea combinate pentru ca, SINCER, n-o avea ce combina si sa nu-l mai puna pe om pe drumuri.
Avem o colega de suferinta, pe nume de scena Shery, care chiar a stat de sfaturi azi cu tine si care desi avea 2 milioane de prin spermograma, Cocei a gasit apti de FIV numai 8, pe numaratelea. Asa ca....... intelegi tu........
Psihologic vorbind, el poate veni sa dea proba de in ziua inseminarii, insa Moisica, fiind o fire mai putin poetica si mai pragmatica sigur s-a gandit sa nu-l mai puna pe drumuri. Aici putem intra in controversa pragmatism/sensibilitate, insa in medicina astfel de abordari sunt inutile, crede-ma pe cuvant.
Dupa acest IAD necombinat, nimeni nu te va mai opri de la FIV,ba din contra, Moisica iti va deschide usa catre Monsenior. Drept exemplu, maine eu sunt la acest capitol, iar inaintea mea mai sunt 2 "pile". Si personal mai stiu cateva moisici care exact pe acest drum au luat-o, asa ca fa-ti alte griji ca aici SE REZOLVA (cu FIV-ul la Monsenior, desigur).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piccaflor spune:

Salutare tuturor!

Imi permit sa dau buzna peste voi( Moana eu sint suspansul Lianei) intrucit cele mai multe dintre fetele vechi,colegele mele de suferinta s-au mutat aici...

Vreau sa va impartasesc si voua minunea pe care o traiesc...sint GRAVIDAAAA in 6 sapt.si 5 zile...
Medicii m-au trimis la ICSI spunind-mi ca sint sanse aproape 0 de a concepe natural...eu am ales sa nu ma duc si am inceput demersurile pt adoptie...

Pt cine nu stie si e interesat,povestea mea e asta: incercam sa ramin insarcinata de 2 ani si 2 luni...sotul cu astenoteratozoospermie severa,eu cu hiperprolactinemie(in tratament cu Dostinex de aproape 1 an)o trompa impermeabila si una partial permeabila...
UM 8 dec...am prestat doar in a 7 a ,in dimineata urmatoare plecind in Romania...in tara nu va zic cit efort am facut,inclusiv elctrostimulare in prima saptamina...asteptam rushii pe 31 dec -1 Ian...si am avut doar niste pete rozalii...n-am banuit nimic...nu eram niciodata mai sigura ca acum ca n-am cum sa fiu gravi...ba chiar eram bucuroasa nevoie mare ca mi s-a reglat ciclul (luam de 2 luni vitex agnus castus si credeam ca in sfirsit o sa-mi vina si mie la 28 de zile)...mi se scurtase rau in ultimul timp...intoarsa in Italia da-i inainte cu efortul...la inceputul lunii ne-am mutat in casa noastra si va dati seama ce balamuc...ajung in ziua 28 si rushii nimic desi aveam toate simptomele...sotul meu foarte nervos imi zica sa nu ma prinda ca mai iau vreo tinctura sau ceai de capul meu ca uite dom'le ca intru in menopauza precoce :)..decid sa intrerup tratamentul si mai astept 2-3 zile...imi cumpar un test de sarcina si-l fac asa fara mari sperante gindindu-ma ca iar am aruncat banii aiurea...cind am vazut ca iese si a 2 a liniuta mi s-au inmuiat picioarele....tremuram ca varga si plingeam in hohote dar si rideam in acelasi timp...

Asa ca fetelor,sa nu va pierdeti niciodata credinta pt ca Dumnezeu e mare si face minuni!!

Sper din tot sufletul sa faca o minune si pt voi si sa va vedeti visul implinit!
Multa bafta tuturor si imi cer scuze ca m-am intins...
Lachi nu cred ca am apucat sa te felicit pt gemeni ...eram in tara si m-a sunat Simonette sa-mi dea vestea si m-am bucurat tare mult...iti doresc o sarcina usoara si copii sanatosi!
Liana,Oana,Iliuta,Kla,Andicu si absolut toata fetele




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carry spune:

Kitta...mersi mult ptr carte si ptr...sfaturi
Nu am facut aceste 8 IA luna de luna, ele au fost facute intr-un interval de 2 ani si ceva. Iar in pauze mai luam si ceva naturiste, gen maca, BU, vit E, etc Chiar si acum am fost intr-o luna de pauza in urma unei dereglari. Si cat despre asteptat, asta e cea mai grea parte: am intrat intr-o panica teribila, simt ca ori fac ceva acum, anul asta, ori va fi prea tarziu. Stimulari am facut f usoare, cate 1 pastiluta de ovamit pe zi, 5 zile pe luna, si chiar cate 1/2 pastila.DD sa ne ajute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carry spune:

Moana...apreciez sinceritatea ta ptr care iti multumesc mult
Am citit cu sufletul la gura cuvintelele tale, insa le voi rumega mai bine maine, imi las aceasta placere, atunci cand voi fi odihnita si voi intelege mai bine ca acum , cand si eu sunt zomby de oboseala
Acum pot spune ca voi dormi mai linsitita si asta datorita voua si iar tardiv regret ca nu am apelat la ajutorul vostru mai devreme
Asta nu inseamna ca nu voi mai apela la sfaturile si cunostintele voastre in domeniu, ptr ca azi mi-ati luminat...seara si mintea


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M Oana spune:

Picca asta-i MINUNE DUMNEZEIASCA!!! Uite ca "endometrele" nu se muta numai la FIV, ajung si pe alte meleaguri! Sa va bucurati de minune pana la adanci batraneti...... A meritat suspansu', ca a fost cu FINAL FERICIT!!!
Carry o recunosc pe Moisica in tratamentul de stimulare. Ea merge pe stimulari extrem de usoare si nu alearga dupa foliculi, tocmai pentru a pastra rezerva ovariana pentru FIV. Eu cu stimularea ta am avut tot cate un folicul si dupa 6 inseminari neconsecutive, in loc sa mi se mareasca FSH-ul, a scazut.
Inainte de inseminari aveam 7 si dupa inseminari am avut 4. Am intinerit, asa mi-au priit procedurile cu dragoste la borcanel.....

Mergi la inceput