FIV 99

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carry spune:

Dany...mersi de incurajare
Ultima spermograma, desigur facuta la Moisa,este dezastruoasa,( spre deosebire de cea anterioara, facuta la Medsana),cam astea sunt valorile(nu reproduc decat esentialul, adica tragicul:
-concentratie-200.000/ml
-mobilitate A=0
B=10%
C=10%
D=80%
-forme tipice-aprox 10%
Diagnostic-oligoastenoteratospermie
Acum ma rog sa fie eronata, ptr ca de la ultima spermograma (3 milioane numarul)parca scaderea e cam brusca, in conditiile in care sotul a luat 3 luni nenumarate naturiste
Va multumesc tuturor


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M Oana spune:

Mirelusa si PussiKat vine fata sa va continue povestioara.......
Apai cum s-a luminat de ziua, am purces spre medicul de familie, in cautarea listei fermecate cu analizele miraculoase pentru FIV si desi am plecat la plesneala in respectiva directie, m-am trezit c-o si gasesc pe doctora si-mi si da un cearceaf gratuit de analize, ca daca tot am fost in ziua 2, apai sa curga sangele din mine in valuri.
Si cum se facea ca ma indreptam spre Med New Life cu cerceafu' dupa mine, toata clinica era in mare sarbatoare, ca cica au inaugurat azi Spitalul MNL, cu sali de nastere, cu saloane private de toata frumusetea....
Si-n toata clinica mirosea a cafea si-ti treceau prin fata niste domnisorele in fustici minuscule, toata lumea intolita de mare sarbatoare, camere de filmat in toate ungherele, parca venisera special sa filmeze momentul analizelor mele.....
Am donat 4 fiole de sange pe o muzica clasica de mare rafinament si cu aroma aceea de cafea care plutea in aer, parca se coborase raiul pe pamant si sarbatorea momentul de care va vorbi mai adineauri...
Ma tot uitam (pentru intaia-si data in viata mea) cum se umpleau fiolele si parca, de atata stare de sarbatoare, as fi fost in stare singura sa-mi bag acu' in vena, asa de fara durere si simplu parea a fi totul.
Sper sa ma tina starea de sarbatoare si maine, la intalnirea cu Marinesco, ca daca si aici se pogoara ingerii cu starea lor de bine peste scafarlia mea, atunci zau daca mai am vreo teama pentru necunoscutul de poimaine....
Cat timp am ziua de maine in fata, cu atatea verdicte posibile (histero/laparo/ mai du-te acasa si vino la mine cand oi avea probleme serioase, copile!), zau daca ma macina vreun pic ziua de poimaine, cu toate grijile de dupa verdictul Monseniorului.
Sper sa ma prezint la proba orala cu Marinesco cu niste analize de trecere, acu' vad eu maine ce surprize imi ascunde clipa ce urmeaza.

Stu, Melule vad ca se muta "endometrele" din 2005-2006 la FIV, am ajuns doctorante cu stea in frunte....
Galuscuta eu m-am regasit in toate, sunt o fivoasa convinsa, iar in loc de diploma vreau o poza cu gemenasii mei pe toti peretii, ca sa ma laud cu acest "defect" al infertilitatii acute! Sunt atat de fivoasa, incat in primul rand ma preocup sa am medicamentele necesare in casa, apoi mancarea necesara, sa ma informez despre FIV, apoi de ce-i nou in meseria mea si nici macar parfumurile si toalele de ultima moda nu le mai stiu, ca n-au loc in viata mea, printre atatea informatii in domeniul fiv-ual.
Carry eu sunt o fericta pacienta a Moisicii (pe principiul arhicunoscut "am intalnit si Moisici fericite"), dar asta pentru ca am ajuns la un nivel de comunicare extrem de dezvoltat, din priviri, fiecare parte implinindu-si dorintele: ea e cadorisita, eu obtin ceea ce doresc (am dorit 6 inseminari, am primit si n-am ce reprosa; am dorit FIV, ea mi-a deschis usa catre FIV). Sincer, nu pot sa-ti spun cum am reusit, pentru ca e vorba de chimie interumana. Am fost mereu deschisa cu ea, i-am cerut sa fie fair play, si a fost.
Daca vrei de la noi un sfat, da-ne toate datele problemei si poate reusim sa te ajutam. Ce valori ai avut la inseminari, ce valori are al tau prin spermograma???
Kora sunt restanta cu un PM, n-am uitat, dar sa stii ca acum scriu imbracata si nemancata pe ziua de azi, dar daca sunt FIV-oasa de-a Galuscutei nu prea imi ajunge timpul pentru toate cele.......

Oooo, da' ce discutii aprinse la antevorbitoarele mele cu privire la distinsa-mi doamna Moiselu. Pai, scumpele mele fivoase, hai sa va spui secretul meu: eu, cand fac un pact cu un medic, il fac din multe puncte de vedere, adica studiez muuuult omul si medicul si apoi intru in relatie. E o chestiune de profunzime, tocmai pentru a nu avea suprize. Sa formezi o relatie profunda cere timp si dedicare, dar si cand stii pe ce maini ajungi, asa frumos curge relatia. Si cand mai si muncesti asiduu la relatie, e o placere sa te bucuri apoi de ea, in toata profunzimea ei.....
Uite de aceea pot afirma cu mana pe inima ca Tutu si Moisica + alte cateva nume din domeniul ginecologic imi sunt nu doar medici, ci si prieteni, pe care ii pot suna oricand. Ii mai tradez din cand in cand, dupa cum bine stiti, dar in spatele relatiei medic-pacient ramane prietenia, care e COMOARA la casa omului.
Parerea mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carry spune:

MOana...pai dupa ajutor am intrat eu aici
Cum sa o conving sa ma AJUTE sa ma inscriu si eu la fiv ?Acum nu mi se mai pare grea partea cu convinsul, insa varsta mea nu-mi permite sa ma inscriu la coada la Marinescu si sper in ajutorul Moisei. Si al tau(ca o optimista moisica ce te afli desigur cu sfaturi)
Pot sa ma laud si eu cu o relatie superbuna cu dr M si ca sa probez, mi-a povestit cu lux de amanunte despre excursia ei din toamna, cat timp stateam pe masa dupa IA
Insa asta nu m-a ajutat deloc sa ma directioneze spre fiv

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

KITA uitai sa'ti spun ..ungurii mi'au spus asa..dupa ce fac testul sa'isun si vb atunci
cary vaz ca Oana ti'a intins o mana..ai incredere in ea..te va ajuta...pt ea M a fost altfel..


si acu..duoamnelorr..si..lipsa duomnilor
......
......
......suspans..


"Nimic nu-i imposibil!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carry spune:

La ultima IA am avut urmatoarele valori:
endometru-7.5 mm trilamenar
OD-1 folicul 20.5 mm
scor cervical-11
Trompele verificate prin HSG buna, analize hormonale de Z3 bune, spermograma am redat-o mai sus
MOana...iti urez bafta muuuulta maine la marea intalnire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M Oana spune:

Liano suspansu' suspansului sa fie, numa' sa fie de bine si de voie buna!
Carry imi permiti un sfat sincer, de la una care are relatii profunde cu medicii, ca doar in lipsa de alte preocupari a stat sa studieze caracterele din medicina romaneasca si apoi sa treaca la fapte fivoase..........
Dar mai intai spune-mi cate IAD-uri ai facut. Asta-i primul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

ete ca ma luai cu suspansurile si uitai sa'ti spun Onutzoooo baftaaaa multaaaa...tin pumnii maine..

Vreti sa faceti ceva? 5 euro pentru o viata!!

Putin cu putin se aduna marea...




"Nimic nu-i imposibil!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carry spune:

MOana... in total am facut 8 IA astfel :5 cu Marinesco si 3 cu Moisica, acestea 8 fiind combinate, iar luna aceasta am hotarat sa mai fac una doar cu donator ca ultima IA, sper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carry spune:

Moana...daca ma poti ajuta cu vreun sfat, in cunostinta de cauza fiind, te rog mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M Oana spune:

FIV-oasa draga, spune-mi clar, ca io, care mi-s artista la incalceli lingvistice nu pricepui: IA astea 8 sunt combinate, in sensul ca sunt o combinatie intre donat, de dar, de la cei mai fericiti, cu ai sotiorului tau???
Adica toate inseminarile au fost un fel de IAD-uri combinate (inseminare artificiala cu donator), iar aceasta ultima inseminare este doar cu donator, fara sa mai puna nimic de la sotiorul tau?
Hai ca am reusit sa ma si dezbrac pe jumatate si parca mi-am si saturat 2 masele cu mancarica luata de-a gata, ca de gatit, chiar nu mai apuc, la cat de putine ore sunt intr-o zi.......

Mergi la inceput