FIV 99

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns KITTA spune:

Carryia in considerare si sfatul unei mai batrane ca tine (nu cu mult....): Schimb-o pe Madam Moisica ca cred ca ii ajunge cati bani i-ai bata in buzunare si ia calea FIV-ului cu ICSi ca asta-i singura solutie cat mai poti sa ovulezi destul (ca vezi io si Liana facuram FIV numai in tentative ca nu avuram foliculi destui) asa ca macar in cazul sotului tau mai e o sansa ICSI, pe care nu o rata. Da-i bataie cu vreo 2 -3 FIV-uri cu sotul si daca nu iese va ganditi la donator. Cred ca iti trebuie si tie careta care o tot imprastii eu in toate directiile vantului ca sa citesti si sa te convingi. Cat despre Moisica, lasa ca a mai luat eu plase si de la alte fete si uite-o ca nu a murit, nici de rusine, ba as zice ca m-ai rau s-a intaratat. Am facut si eu cu ea vreo 2 IAS (ca nu era dr., mea de serviciu in WE) si mi-a lasat un gust amar de neprofi...Direct la Marinescovici cu tine!
Daca vrei cartea da-mi adresa ta de mail pe PM.
Melutzicabine te-ai reintors si sa fie cu noroc! Poate prin Germania o fi altfel! Zi-ne si noua ca acu' avem liber sa venim oricand sa ne tragem un FIV.
MOananici ca se putea un inceput asa de promitator, ca Doamne fereste sa nu fi fost asa, iar mai stateai pe bara vreun an doi! Ia, zi, veni Z1?
Sherimai da-mi si mie din titile tale tari ca ale mele se inmuiara si se micira de tot de cand nu le mai dau cu hormonii pe la sfarcuri...
Parca tu stiai un site unde comanzi broscute, ca nici nu stiu cum sa dau cautare ca mi-o da din alea adevarate....Hai ajutati-ma si pe mine sa ma vindec cu broscutele la cap, ca nu mai poci fara ele in dormitor!
Lianoin cazul neoptimist al neramanerii gravide, ce zisera ungurii tai sa faci mai departe? Cand poti sa te apuci de urmatorul?
Galuscutamultumim! Ne mai descretisi fruntile astea pe care scrie FIV de vede toata lumea de la o posta. Eu una m-am recunoscut in toate cazurile! Sa nu mai spui, ca nu mai departe de duminica seara am primit sfaturi de la cea mai buna prietena care il face pe al doilea ca pe o floare din condei sa ma relaxez si sa imi iau o pauza sa nu ma mai gandesc la copil si se va intampla (stie ea ca asta e solutia pt. o amarata ca mine care de-abia mai KK 2 foliculi amarati si aia goi pe dinauntru!). Asa ca eu una mai bine as lua o pauza de toata lumea din jurul meu carestie ca copii se numai intr-un singur fel si sa ma intalnesc numai cu gasca noastra de fIV-oase cum scrie la carte....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dariela spune:

[black]Nu am mai intrat demult, dar in seara aceasta am citit tot ceea ce s-a scris si ca si inainte m-am bucurat pentru unele si m-am intristat pentru altele.
Eu mai am un pic si sper sa incep stimularea. Am emotii cat carul pentru ca este prima data si nu stiu exact la ce sa ma astept. Oricum cand intru in cabinet parca mi se sterge memoria. Profit de ocazie sa le intreb pe cele cu mai multa experienta: Este ceva anume ce ar trebui sa intreb in mod deosebit?
Galuscuta Traducerile tale sunt superhaioase si chiar m-ai facut sa rad. In plus mi-ai furnizat niste "raspunsuri" la vesnica intrebare"Tu cand faci un bebe?" (e drept ca majoritatea colegelor au in jur de 30 de ani si au deja bebei, dar parca nu pot pune pe usa Atentie: FIV!)
Carry Nu inteleg de ce dr. tau nu accepta FIV-ul. La noi diagnosticul este tot oligoastenoteratospermie si ni s-a recomandat FIV dupa prima incercare de IA (pe care de fapt nu am facut-o intrucat nu am avut cu ce ). Mai exista si varianta donatorului dar atat timp cat exista o sansa refuz sa nu o folosesc. In plus, sotului i-a fost indicat un tratament cu vitamina E si numarul lor a crescut un pic.[/black]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelianeli spune:

buna seara
referitor la ce spunea sheri mai devreme,noua la o spermograma de 7 mil/ml,2% mobili si 3% forme normale dr pe la care am fost inclusiv dr.zadori ne-a dat sanse doar cu fiv+icsi...asta e...
dana p poti sa ma treci pe listuta?in pregatire pentru primul fiv martie-aprilie 2007 la szeged
multumesc
galuscuta incep sa ma recunosc
va pup pe toate si mult succes fetelor care sunt in focuri

"Un singur lucru face visele imposibile: frica de esec." (P.Coelho)



my ticker


POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carry spune:

Fetelor,
stiam eu ca ma pot baza pe un sfat prompt si fara ocolisuri inutile
Teodoran-eu am facut pana acum 8 IA combinate, iar luna ce urmeaza vreau sa mai fac o IA , insa de aceasta data doar cu donator (cica sansele sunt mai mari )
Madalina-asa intentionam si eu: sa-i dau un " ultimatum", desi am mai avut o tentativa esuata
Liana-problema e ca eu initial am fost pacienta la Marinescu si am virat spre Moisa , tocmai datorita faptului ca NICI EL nu a vrut sa-mi faca FIV,motivand , la fel, ca nu are rost, sa incercam si IA, 5 dintre IA sunt "comise " de el
Kitta--de asta ma tem si eu , stimularile sigur nu-mi maresc rezerva ovariana si ma voi trezi ca nu voi "raspunde" nici la fiv( cunosc problemele tale, imi pare rau ) iar la sotul meu situatia e tot mai proasta pe zi, luna ce trece. Si, da, te rog mult, as indrazni sa-ti cer si eu cartea , iti voi trimite si mailul, multumesc
Dariela-nici eu nu inteleg de ce nu ma programeaza ptr fiv, probabil ptr faptul ca am acceptat( doar noi stim cum)ideea donatorului
Cris86...mersi mult, ma voi gandi la asta, am sa va mai stresez cu intrebari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carry spune:

Inca ceva as vrea sa va spun , ceva ce ma macina de vreo 2 ani, si nu reusesc sa inteleg: eram pacienta lui Marinescu, si la vizionarea rezultatului spermogramei sotului mi-a spus "cred ca nici la FIV nu aveti sanse"
Sper ca se referea doar la fiv neluand in calcul si ICSI...????
Nu stiu dar de atunci mi-a ramas acest semn de intrebare ...(si atunci spermograma arata muuuuult mai bine )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

cu scuzoaiele de rigoare pt fetele care ii venereaza pe miss M si mister M..parerea mea..numai a mea ..in cazul tau carry sunt doi tampiti..am spus scuze la inceput..asa ca sa nu'mi sariti in cap
carry io la miss M am mers cu colegusi i'a facut spermograma..diag "oligoastenoteratospermie"iar miss ii spunea dupa IA lui colegu ca a avut valori de "taur comunal"..pana mi'au venit dracii mi'am pus mainii in sold si i'am spus,,breee femeie ia explica si lui je cum draku colegu e "taur comunal" la diag pe care i l'ai pus????ha?iar miss m'a expediat.."donsoaraaa nu stii tu,,e chestie medicala..cica o "tehnica" pai fiti'ar tehnica a drakului..a ramaiii femeiee cu tehnica ta ca io imi iau taurul si plec..si dusa am fost...apoi la mister B nu pot sa zic nimik ca nu am mai apucat sa intru ca m'a suuparat cu ceva..si am renuntat...dar sa zica el in cazul tau ca trebe sa continui cu IA??? atunci sa'i fie rusineee..pt ca eu cand i'am spus de diagnosticul lui colegu..mi'a zis clar..la Fiv plus ICSI ca alta sansa nu ai...dar ma rogg probabil ca se uita daca ii place omul din fata lui da raspunsul dupa caz..ma roggg nu vreau sa spun mai mult..
ACUMam repetat spermograma..colegu are "oligospermie"si nu aluat decat BU..si sunt sigura ca nu asta a facut toata minunea...nu am spus'o pna acum dar acum ete ca nu ma mai pot abtine..diag de miss a fost gresit..
asa ca draga mea..dute si repete spermograma..io sunt sigura ca'i gresita..specific lui miss..aviz amatoarelor..

Vreti sa faceti ceva? 5 euro pentru o viata!!

Putin cu putin se aduna marea...




"Nimic nu-i imposibil!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carry spune:

Si eu mai gandeam, nu stiu daca gresesc, dupa ce o conving pe Moisica sa-mi dea "liber" la fiv, TOT EA sa ma ajute sa ma inscriu mai repejor la Marinescu, ca nu mai am timp sa astept cateva luni pana voi primi un nr de dosar
Parca Thea povestea ca a fost ajutata astfel...F mult mi-as dori sa stiu cum
De Moisa stie cineva : participa la fiv ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carry spune:

Liana draga....ce sa fac???M-am indreptat spre Moisa dezamagita de lipsa de timp a lui mister BM , punandu-ne toate sperantele in ea, din nefericire acestea se naruie de la o luna la alta si nu stiu incotro sa o mai iau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carry spune:

Si, Liana, ...spune mai mult daca stii, te rog, cred ca nimeni nu se va supara si poate ne vei ajuta cu informatiile tale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyalo spune:

carry
Hai nu mai plange!trebuie sa credem in sansa noastra! Eu zic sa nu mai pierzi timpul cu IA si sa-ti pastrezi forte pt. FIV! Cat de rea este speromograma actuala?? O poti reproduce?? Cine a facut-o?? Cocei?? sau tot Moisica?? Pb. e ca nu ar trebui sa-ti irosesti rezerva ovariana vb. Kittei si sa te concentrezi pe FIV! Crede-ma ca am facut decat una... si-mi ajunge! Capul sus- tot inainte! Nu putem sa ne dam batute!

Lianaaa -ce frumos ai creionat-o pe Moisica! Si noua tot acelasi diag. ne-a dat acum aproape 4 ani...si uite...ca am mai crescut un pic....putem spera la Fiv--caci Maria Sa nici la asta nu ne lasa sa speram( i-a zis sotiorului: ce nu-ntelegeti?? care parte nu o pricepeti... dom-le d-ta nu poti face copii nici cu Fiv---ai inteles???!!) El saracu...vine acas' si ma-ntreaba: Dany... ce-i ala FIV???

Mergi la inceput