Copii din 1996 (9)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Alma, felicitari Dianei, tinem pumnii la olimpiada!

Fetelor eu am dureri de burta cand ma gandesc la olimpiade, si din pacate nu m-am vindecat ca nu au mers copiii mei, altfel cred ca deja eram "over it". Cand ma gandesc la olimpiada, creierul meu genereaza instantaneu o senzatie complexa, compusa din: frig, sali de clasa ne-incalzite, miros de motorina, profesori supraveghetori nervosi, dureri de burta si teama de gramezi de copii necunoscuti, un colt indoit de foaie cu numele, foame cumplita si nici nu mai stiu ce... Phew, urata treaba, ce mila mi-e de mine!

Miki, vai saracutul Luca. Sper sa-i treaca repede, fara complicatii, si sa nu se ia si pe voi.

Ana, ba chiar din contra, sistemul asta departajeaza mult mai bine decat notele din Ro. Pt ca un prof poate da unui elev echivalentul a 9.7 sau 9.1, nu trebuie sa aleaga 9 sau 10. De-asta, eu inca n-am auzit aici de elev care sa termine generala cu 10 (adica 100%). E imposibil.

Sanca, ai liber azi?

Eu sunt in lupte de clasa cu fiu-meu (iar si iar, doar motivele difera), a inceput sa-si aleaga cursurile pt la anul si trebuie sa duc politica de convingere, asa ca sunt cam lipsita de vlaga... Las' ca ma odihnesc eu peste weekend.

Sa aveti si voi un weekend frumos!



www.myspace.com/mqqm" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Sanca......io am nascut.....acum aproape 12 ani....

BRENDA

Un fulg pentru seara de Craciun

COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikimihaescu spune:

Buna ziua!

Se pare ca am scapat de febra aia mare, dupa o zi si o noapte in care a zacur cu 39. acum insa incepe partea ailalta, Luca e destul de sensibil la medicamente di la febra si imediat se deranjeaza la stomac, acum plange ca il doare burta si ca ii vine sa vomite. L-am postat la desene ca sa uite de toate, sper sa nu inceapa cu varsatul.

Andreiu e bine mersi, dupa amiaza are baschetul lui iubit si apoi trebuia sa mergem in vizita la colegul lui, dar nu stiu daca o sa avem dispozitia necesara. Ori il las pe Luca cu mama, ori stau eu mai bine cu el, ca oricum nu o sa imi arda de discutii cu parintii colegului cand stiu ca Luca e acasa bolnavior.

Eu continui cu succes lupta cu burta mea, ieri am absolvit inca o ora de gym, de data asta a scos ala untul din mine, dar tot nu am febra musculara, deci e ok.

mQQm, succes in lupta cu fi-tu si cu alegerea cursurilor! Si sa stii ca si eu am niste amintiri tare urate de la olimpiade. Pe mine ma trimitea tata la pregatire duminica. Si erau numai copii straini si eu nu intelegeam o boaca, dar tata nu pricepea asta. Asa ca nu mai vreau sa aud de chinuit copiii sa mearga la olimpiada. Daca vor ei, bine. daca nu,nu.

Brenda, ce mai faci? Pe unde te ascunzi?

Va pup si un we minunat, nu ca al nostru.

Miki, mami de Andrei (1996) si Luca(2001)
Baietii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Saluti si de la noi!
Raportam intrarea in vacanta, terminarea semestrului I cu FB pe linie, deh, asa cum zicea Alma, cam asa e in cl. I-IV.
Si Diana a participat la cangurul la engleza, a gresit un raspuns, la o problema de perspicacitate...cica erau odata 10 purcelusi. Unul dintre ei s-a imbolnavit, asa ca Mick, Nick, Pick, Quick, Rick, Tick, Vick, Xick si Zick au plecat la farmacie sa cumpere medicamente. Cum il cheama pe purcelusul bolnav?(tot textul pe care l-am scis eu era in engleza si cu talc, intrebarea de final era: Who was the ill one?)... Ei da, Diana a raspuns ca e Sick(aveau la alegere 4 raspunsuri) iar profa care ii supraveghea i-a spus ca nu acela e raspunsul corect ci altul-Quick- Diana l-a sters pe cel corect si l-a pus pe cel dictat de profa . Acasa cand i-am spus ca ea daduse raspunsul corect, a inceput sa planga...noa acuma e adevarat ca la alte 2intrebari la care Diana nu stia, a ajutat-o corect aceeasi profa, ce sa spun? N-ar fi luat un punctaj mai mare...doar ca e pacat, nu va obtine maxim si nu va putea merge la Bucuresti la finala, cica numai cei cu maxim de puncte participa.

Miki, sanatate puiutului, e groaznic sa ai copilasi bolnavi!

Ana-Maria, sa stii ca in contractul pe care l-am semnat la caminul Silviei-cum e la particular, exista asa ceva-e stipulat la un moment dat sa nu ducem copiii bolnavi la camin, in caz contrar ei fiind izolati si apoi chemati parintii sa-i duca acasa. Anul trecut in primavara chiar a fost un scandal, ca de la un copilas bolnav pentru care n-au luat educatoarele masurile cerute in contract, s-au imbolnavit majoritatea copiilor, Silvia a fost si ea bolnava, a stat vreo 10 zile acasa, cred ca a fost cea mai nasoala viroza pe care a avut-o.
Sanatate multa si voua!

Un we minunat va doresc!

Mihaela si fetele mele

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina ,calatorii,1,2,3,4

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Pfui, eu aseara am constatat ca copilu' meu e stresat, sau cum zice ea "overwhelmed". Cred ca v-am mai spus cum munceste ea ca fraieru' toata ziua pe-o chestie de o juma de ora. Ei, bine, se pare ca asa face si in clasa si ca i s-a cam adunat pe banca o gramada de treaba din urma. Si cum imi povestea ea aseara necazul ei, la un moment dat a inceput sa-i tremure vocea si sa-i apara lacrimi in ochi. Imi pare rau ca trebuie sa fiu dura cu ea, dar trebuie sa invete sa isi foloseasca timpul mai eficient. Se pare ca si profa de anul asta face la fel ca mine, adica n-o iarta. Daca facea la fel si cea de anul trecut, poate deja invata ceva, dar asa a ramas problema netratata. Explicatia ei era ca rezultatul muncii este net superior si justifica intarzierea de timp. Incerc s-o ajut sa taie din calitate si cantitate, sa vedem ce iese. Pe de alta parte ma simt chiar prost dand sfaturi ca astea, dar nu stiu ce sa fac altceva...

Miki, vezi poate gasesti sa-i dai probiotics pt burta. Nu-i exclus ca antibioticul ii produce problemele la burtica.

Cu fiu-meu ma lupt ca nu vrea sa ia anul viitor decat 2 dintre fizica, chimie, biologie. Anul viitor e primul an in care fac materiile astea 3 si mie mi se pare penibil sa termine liceul fara sa fi luat o ora de curs din una din materiile astea. Si-a ales "vorbitul in public", care oricum e mai bine decat "cresterea si aducarea copiilor proprii" or cum s-o traduce "parenting", haha, dar nu necesar... Ce-mi place totusi ca si-a ales engleza si istoria la nivel f. avansat. Vedeti, copii mai mari, probleme mai mari...

Va pup!




www.myspace.com/mqqm" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Miki,ma bucur sa citesc ca ati mai scapat de rosu din gat...Doamne ajuta sa scapati mai repede si multa sanatate!Si tie bafta cu sportul si fitnessu'...
Mqqm....ai reusit sa te relaxezi in weekend?Si mie imi dadeau si inca imi dau dureri de burta orice concurs si orice emotie...Cred ca suntem noi mai fricoase si mai prapastioase...heheheheh...Eu patesc din astea si cand merg la control la medic...Bafta!
Am citit mai jos ca pana la urma ficiorul tau si-a ales ce doreste...poate e mai bine pentru el...Iar cu fata,ce sa zic?Daca intradevar e stresata?Poate ca s-a saturat de atat scoala...???
Ei,ei,ei...Mihaela draga...de cate ori nu i-am spus lui Alex ca atunci cand merge la concurs sa nu asculte nici in stanga nici in dreapta si sa-si faca individual lucrarea...si tot nu pricepe...Uite asa se intampla,cum a patit si draga de Diana a voastra...Imi pare rau de necazul ei si,fara a vrea sa par rea...poate ca va intelege ca un concurs este bine sa il faci individual si sa nu se mai ia dupa oricine orice i-ar spune...Poate ca profa aia a facut-o intentionat...nemernica!
Ei,la gradi la Luana,fiind de stat...poate ca este toleranta mai mare fata de copiii bolnavi...ma rog,acum am scapat,pentro o vreme...dar cat e cu gradinita...tot mereu va fi asa...
Va pup si sa aveti si voi sanatate multa!

Sa aveti o saptamana excelenta si sa auzim numai de bine!


Ana-Maria,mami deAlex&Luana si
Ea e TOYO...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Fetelor, pana acuma am fost Imuna racelilor ce bantuiau - acasa, la servici, dar de vineri m-a rapus si pe mine. Asa ca de vineri sant in "slow Motion" . .. .V-am citit, dar nu am avut vlaga in mine sa incep sa scriu.

Brenda, da, am incurcat. Scuze. E bine ca te-ai distrat pe aiurelea mea...

Miki, eu nu sant asa de nasol ca tine, nu am febra... Doar ma misc ca un melc... Stii ma gandeam, ca daca nu ai febra muschiulara, nu e bine. Ar trebuii sa te frece mai mult, sa simti a doua zi ca ai muncit. Au americanii o vorba "no pain, no gain." Asa ca da mai cu sarg, si adauga o greutate, doua cand faci abdomene, sa simti ca ai fost la sala.

Mihaela, ce profesoara de engleza - o cheama Slow? ... Pacat ca a ascultat Diana. Dar ce treaba avea ea sa le "sufle" la olimpiada? Dar vorba lui Ana, poate a invatat si Diana o lectie dupa chestia asta. E mare lucru sa fi sigur pe raspunsul tau, si sa nu fi influentat de ce fac cei din stanga si dreapta, cand tu esti sigur pe materie

MqqM - Si eu ma gandesc cu groaza la anii in care-si vor alege ei clasele... Mi se pare un sitem aiurea, dar ii pregateste pentru college si e bine. Lasa pe Dedi in pace, e copil si invata. Si cu Elliot la fel, e ars la note, numa ca el nu se exteriorizeaza, dar si mie mi se rupe sufletul.

Ana, ce face baiatul tau in vacanta? Cu cel tii preocupat?

Vacanta placuta in continuare.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

De la noi nici o noutate in particular.

Ana, mersi, da, m-am relaxat de mi-au mers fulgii... Am simtit nevoia sa ma misc un pic si a fost atat de frig (-30* cau factorul de vant) ca singurul loc unde am putut iesi a fost la mall. Ce ski? Vax, ca te faci sloi. Cu abonamentul la gym, eu il tin 3-4 luni, dupa care constat ca dupa ce trece prima luna ma las pe tanjala si cand trece o luna fara sa fi mers odata macar, il intrerup. Deci acum sunt fara abonament de 3 saptamani, traiasca mall-ul.

Sanca, saracul de tine, iti sin pumnii sa te faci bine repede, repede. Bine macar ca nu faci febra. Un vin fiert te-ar baga in viteza probabil. La noi inca n-a fost nimeni racit iarna asta, sper sa ne apuce cat mai tarziu. Parca ziceai weekendul trecut ca si Elliot dadea semne. Lui i-a trecut, sper.

Un pont, nu neaparat adevarat, de la atletul familiei (adica fiu-miu), care facea inot de performanta in vremurile lui de glorie: dupa ce faci sport, daca nu te-ai incalzit sau racit (warm-up/cool-down) cum trebuie, faci febra musculara din cauza acidului lactic care se aduna in muschi si nu re resoarbe. Deci s-ar putea ca trainerul lui Miki sa fie chiar meserias daca ea n-are febra musculara .

O vacanta super, celor care o au. Restul, spor la treaba!


www.myspace.com/mqqm" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Buna fetelor!

Scurt si la obiect:sanatate tuturor bolnaviorilor si vacanta placuta celor ce au vacanta!

Si Andrei a fost bolnavior asa ca joi si vineri a stat acasa.Astazi mi-a venit de la scoala cu o mare perla al carei mister nu l-am elucidat inca:nu am facut ore cu d-na invatatoare ca a primit un copil!!!!
Deci nici acum nu stiu ce-a vrut sa spuna ca femeia nu era insarcinata,dar el asa a auzit!(tradus cuvint cu cuvint din germana,cam asta ar fi traducerea in romana)

Despre "nedreapta"impartire a copiilor -respectiv gimnaziu,realschule si hauptschule,ar fi multe de spus,dar in principiu se rezuma la asta.cei mai buni merg la gimnaziu,cei mediocri la real iar restul la cea de-a treia!
Mi se pare nedreapta pentru ca ei sunt inca mici si uneori chiar nu pot fi corect evaluati!
Asa ca exista sanse foarte mari ca un copil bun sa fie orientat nu chiar acolo unde ar trebui,iar unul care se mai desteapta pe parcurs sa nu prea aiba sansa sa reuseasca trecerea la o forma mai buna de invatamint!

Oricum eu mai am o saptamina pina vad negru pe alb,asa ca nervii mei sunt incordati la maxim!

o saptamina minunata tuturor!

dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikimihaescu spune:

Buna, buna!
Luca nu mai are febra, Luca nu mai are febra!!! Off, credeam ca nu isi mai face efectul antibioticul asta. Ziua era ok si noaptea iar facea febra. Na ca a rasarit soarele si pe strada mea (ce replica tampita).
Sper sa putem totusi pleca joi la munte, ca am gasit si cazare si am aranjat cu prietenii nostri.
andacos, misto faza cu invatatoarea, oare ce copil o fi primit? Sanatate lui Andrei!

mQQm, sa stii ca asa ceva mi-a zis si mie instructorul, sa o iau treptat, ca imi spune el cum astfel incat sa nu fac febra. Ieri am stat mai mult la aparate si imi e bine acum.

sanca, ti-ai mai revenit? Sanatate maxima!

O zi buna!

Miki, mami de Andrei (1996) si Luca(2001)
Baietii mei

Mergi la inceput