Copii din 1996 (9)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Dana, minunat. O veste nemaipomenita!!!! Felicitari, sa fii mandra de baiatul tau. Acuma linisteste si sarbatoriti cumva impreuna.

MqqM - Ti-am lasat un raspuns la subiectul cu "no frill"... Ce subiect ca eu sant mai in varsta si am uitat....

Miki, petrecere frumoasa cu cumnatica, si cu nepotica. Ce frumos ca ai un bb cu ce sa te joci toata ziua.

Editez ca in scleroza mea mi-a revenit memoria Era vorba de subiectul cu Sky Europe... Da, am gasit un super deal pana in Belgia, si de acolo, cu ce apucam mai ieftin, mancarea nu conteaza pe avion si pe zbor scurt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Buna dimineata!

Va multumim de urari si de faptul ca ati fost alaturi de noi si ne-ati tinut pumnii!
Nu va pot descrie in cuvinte prin ce am trecut ieri,dar acum a trecut!
Pina la ora "fatala" am simtit ca innebunesc pur si simplu,noroc ca l-am avut pe tata care mi-a mai tinut companie pina a venit sotul de la munca(si-a luat liber dupa prinz pentru eveniment),sot care era calm si senin!

Deci tot familionul-inclusiv tata-am purces la drum,cind m-am apropiat de gimnaziu am simtit ca mi se taie rasuflarea,efectiv nu mai puteam sa merg!Bineinteles ca n-am zis nic`la nimeni!

Cu directoarea am avut o intrevedere in jur de o ora,o femeie intr-adevar deosebita,de o calmitate si mai ales blindete deosebita-lucru cam rar intilnit pe la nemti!
Nu am fost nevoita absolut deloc sa-mi apar cauza,deoarece mediile au spus tot,nu era nici o problema de inscriere,chiar daca invatatoarea nu ne daduse recomandarea dorita!
Am fost tare mindra(m-a bufnit plinsul dar m-am abtinut sa fac circ pe acolo)cind l-a felicitat pe Andrei pentru rezultatele obtinute,tinind cont ca este de o perioada scurta aici!
A comentat putin cu Andrei o parte din caracterizarile facute de invatatoare(aici mediile sunt insotite si de o asemenea caracterizare) si chiar am ramas uimita cind l-a invatat pe Andrei ce sa-i spuna invatatoarei in momentul in care se simte...nedreptatit,ca sa spun asa!

Am fost tare mindra de raspunsurile date de copil,desi nu "repetasem" absolut nimic inainte!(nici n-as fi avut cum ca chiar nu stiam cum se va desfasura interviul).

Am spus ca in continuare voi avea o buna legatura cu scoala,dar doresc sa mi se spuna din timp daca va fi nevoie de pregatire in continuare la lb. germana,nu sa se astepte iar pina in al 12-lea ceas asa cum s-a procedat acum!Directoarea-chiar m-a uimit-a insistat pe o legatura directa cu ea-asta in conditiile in care ea nu va preda la clasa lui Andrei!

Cam asta a fost aventura noastra de ieri,a urmat inscrierea propriu zisa la secretariat,unde am aflat ca dosarul copilului va fi trimis la minister!de ce nu stiu si chiar nu ma mai intereseaza!

Am facut un pas deosebit de important,decisiv chiar as putea spune,si desi avem in fata 2 ani scolari deosebiti de grei,sunt sigura ca vom reusi!

Astea au fost cele bune!cele mai putin bune-Andrei este bolnav,am la ora 11 programare la doctor-acum il doare si urechea-sper sa-i dea un tratament bun sa-l puna pe picioare,nu paracetamol!

Deci azi si miine sta acasa,vineri nu invata,luni si marti la fel ca este carnavalul,deci pot spune ca avem o saptamina de vacanta!

V-am pupat si merg sa ne pregatim pentru doctor!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Salutare....

Dana,FELICITARI pentru reusita la gimnaziu!Pai citindu-te parca mi-ai transmis si mie o parte din emotiile pe care le-ai avut tu...Parerea mea este sa bati fierul cat e cald si prin asta vreau sa spun ca sa ti o legatura stransa cu directoarea,mai ales ca din cate citesc l-a placut pe Andrei si cred ca te-a placut si pe tine.Probabil ca este o femeie serioasa,dintr-o bucata,careia i se pare firesc sa mergi sa dicuti cu ea orice problema ai si nu sa mergi pe ocolite...Bravo baiatului tau!Si nu in ultimul rand:insanatosire grabnica!
Mqqm....bey,cam multa vacanta la voi acolo...Hai ca glumesc!A nins au ba?!Sa aveti distractie maxima!
Alma...pai ca sa ajungi sa vezi tot ce-i prin tara asta...tre' sa ai mult timp si ceva banuti la teshcherea...dar asta nu inseamna ca e si imposibil de realizat...Imi doresc din suflet sa facem si noi excursii,mai ales la munte...si poate ca vom reusi incetisor sa realizam si asta...Bafta multa Dianei!
Anca....doar sti si tu cum sunt baietii,ca de la o anumita varsta le e rusine sa mai fie vazuti in compania mamei in fata prietenilor,ca sa nu mai spun ca nici nu incape in discutie sa fie sarutati parinteste in fata acelorasi prieteni....Fii fericita ca creste,ca e sanatos...Ce-ai sa faci cand isi va lua zborul din cuib?Devin niste mici barbati...este?
Miki,petrecere frumoasa si distractie maxima cu nepotica si cumnata!

Dragelor...ceva planuri azi?Romance?Cum petreceti?
Pe mine ma tot bantuie niste ganduri XXX prin minte,am o furtuna neuronala in scafarlie....vad io ce iese pana diseara...
Va pup si sa aveti o zi cu multa dragoste!


Ana-Maria,mami deAlex&Luana si
Ea e TOYO...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Io-te-te c-a ni-n-s! Si inca mai ninge un picutz, dar nu au inchis scoala, spre dezamagirea progeniturilor.

Ana, noi nu facem nimic mai deosebit azi decat ieri sau maine. Ai mei copii n-au dus niciodata carduri la scoala de Valentine, habar n-am de ce. Ca am un vraf cumparate de 10 ani, cand am zis sa fie si ei in rand cu lumea, dar nu se baga. Chiar am intrebat-o de cateva ori pe Dedi saptamana trecuta daca vrea si a zis ca nu. Cand am intrebat de ce, a zambit cu superioritate si condescendenta in directia mea si s-a multumit sa zica pe un ton cantat "maaaamiiii!". Asa ca nici nu stiu, da' nici nu ma-ntereseaza.

Sanca, da, ala era subectu', scuze ca n-am fost mai clara. Ideea era sa-ti transmit sa-ti cumperi biletele din vreme. Cand mergi in Ro? Cat stati? Cu totii mergeti?

Dana, ce frumos! Pai sa nu-ti vina sa le zici vreo doua la invatatoarele astea, cand ele ar trebui sa stie mai bine! Dar cum se simte eroul? Ce zice?

Pup si mai vin!


www.webshots.com/user/_mQQm_" target="_blank">mm & DJ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Dana, bine a-ti trecut cu bine pasul asta. Am citit cu emotii despre intreaga zi de ieri. E bine ca la gimnaziu aveti o directoare de treaba si care te intelege.

MqqM - in August vrem sa mergem, sa fim de Sf Marie la Nicula, si pe urma Bucuresti / Delta si vreau musai o saptamana in Grecia daca tot santem la 2 pasi. Delta e cu semnul intrebarii ca sotul meu are boala cu pescuitul, dar eu ma gandesc cu groaza la tantari.
Ce bucurie mare cu zapada. Sa iesi sa te fulguiasca un picut.

Ana, planul meu cel mare e sa ma astepte sotul cu dinner cand ajung acasa de la servici. Noi nu iesim la restaurant ca e nebunia de pe lume, si cand sant asa de ocupati, si serviciul primit lasa de dorit. Asa ca de ziua mamei si de Valentine evit sa ies in oras.

Pe baieti i-am echipat azi dimineata cu niste felicitari mici facute acasa pe imprimanta, cu o inima mare pe care scria Happy Valentine. I-am pus sa o semneze si sa imparta la colegi. La profesori nu le-am luat nimik. La pranz trimit la scoala 2 platouri mari cu fructe. Clasa lui Elliot o sa aibe o fantana cu ciocolata, noi ducem fructele (capsuni, mere, banane, pere). Si un alt platou pentru clasa lui Matei, fructe minus ciocolata. . .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Buna seara dragelor!

Inreu repejor sava multumesc inca odata tuturor,Andrei a citit si el si va multumeste!

"Eroul"s-a comportat destul de bine as putea spune,se vedea ca are emotii dar si le-a tinut bine in friu!
Eu nu v-am mai spus,dar si el mititelul a fost destul de stresat dupa recomandarea primita de invatatoare,tot timpul ma intreba ca daca nu-l primeste cu mediile ce le are!

Eu am "lucrat" mult la psihicul lui ca sa zic asa,ca nu stiu de unde ii intrase lui in cap ca nu e bun pentru gimnaziu,ca acolo este foarte greu-pentru nemti,bineinteles ca nu majoritatea-gimnaziul e asa un fel de sperietoare!Asa ca incet incet l-am facut sa priceapa ce si cum stau lucrurile si sa-l fac sa-si doreasca sa ajunga la gimnaziu!Asta se intimpla prin vara,inainte de inceperea anului scolar!

Acum stateam si ma gindeam uneori,cum o dreg daca totusi nu reusim,ca la el in cap era fixata ideea gimnaziului,deci nu cocepea varianta cu real!

oricum acum toate sunt amintiri!

Andrei a primit tratament de la medic,sa speram ca se va simti bine in urmatoarele zile,ca sa fie fitt la carnaval!

Dar se pare ca m-a lovit pe mine raceala ca ma dor toate alea!
Asa ca ma retrag,nu inainte de a va dori multa,multa sanatate si succes la scoala!(ca noi suntem liberi pina miercuri)

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

M`da am revenit ca de`-batrinetile ce sa le faci!

mQQm,observ ca nu vrei sa-mi trimiti si mie un pic de ger acum ne mai pui si poze cu zapada!(am glumit)La noi ploua de duminica,precum vara,acum mai bate si vintul!

SANCA,eu nu l-am auzit pe Andrei sa faca ceva la scoala cu prilejul lui Valetin`s Day!adica felicitari si alea,alea!

ANNA,noi am sarbatorit acas-nu suntem chiar asa fani ai sarbatorii,oricum am primit trandafiri galbeni de la sot si o orchidee de la Andrei!(ca doar si el ma iubeste ,nu?)

Noi ne-am cumparat niste palarii haioase pentru carnaval-chiar si lui tati meu i-am cumparat,Andrei saracul era bolnav si nu-i prea ardea de costume,asa ca i-am luat o pelerina,sunt multumita ca o poate imbraca peste geaca!Pina acum a avut un costm de luptator Ninja si cam tremura saracul in el ca nu voia sa-l imbrace peste geaca!

Acum chiar ca ma duc la nani!

dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Dana, nah, trece una, vine alta, copiii astia nu ne lasa sa respiram un minut. A racit Andrei? Sa se faca bine cat mai repede, ii doresc.
Am trimis frigul, mai stai un pic c-apareeee.

Sanca, foarte faine planuri aveti! In Grecia iti doresc noroc mai mult decat am avut noi, totul depinde de unde alegeti sa mergeti. Si daca poti sa zbori peste Bulgaria e si mai bine.

De fapt io vroiam sa va doresc Happy Valentines celor care faceti ceva special! Da' batranetele astea, ca vad ca in 2 zile 3 din noi ne-am tot uitat vorba pe-aci.
Si sa veniti maine sa povestiti cu lux de amanunte (Ana )!


www.webshots.com/user/_mQQm_" target="_blank">mm & DJ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Salutareeee...

Mqqm....ai o drepateeeee I M E N S A.... cu batranetzele alea...si 'geaba astepti matale amanunte picante de la mandea,de aseara...'geaba mi-a luat ieri la servici creieru' foc(cred ca mai degraba am avut o furtuna hormonala,nu neuronala)....'geaba am facut io scenarii...ca n-a iesit nimic...na!Ca am ajuns acasa plina de avant muncitoresc,al meu cre' ca mancase la servici slana cu pita si ursturoi,asa ca iti dai seama ca juma de elan se duse dracului.....si cand mai tarziu i-a zis ta-su la telefon ca nu i s-a marit pensia,cum se astepta si a inceput sa bombane si sa bodogane ca ramanem fara bani,ca ce ne facem 3 saptamani ca suntem la limita si ca la ce mama dracului trebuie sa mai merg si eu in 26 la Cta la infatisare ca doar d-aia am platit avocat,sa ma reprezinte si ca plec sa f-t banii de pomana....mi s-a stins elanul incet-incet....cam cum se sting treptat-treptat ledurile unui aparat....pana n-am simtit nimic,nici macar furie,suparare sau ceva de genul asta....ma durea fix in .Iar cireasa de pe tort a fost cand,uitand-se la Luana cum zbiara de nebuna si se da cu curuletul de parchet,a decretat cu o moaca foarte serioasa si mina de academician:"Mama,fi-ta a mostenit de la tine tot ce-i mai rau si de la mine tot ce-i mai bun.D-aia e asa rea si totodata asa de desteapta"....Na,acum spune si tu:la asemenea scene si intamplari...nu ti se sting automat orice ramasite de XXX din creier?!Asa ca m-a luat un somn....de abia am mai nimerit patul si am dormit ca valiza in gara,ca m-am trezit pe aceeasi parte pe care am adormit...
Anca.....pai tare fain serbeaza copiii tai acolo...Frumos!Nici noi nu le avem cu sfantul asta....mai mult ne rasfatam sau ne prostim...Si cu toate astea,inconstient,astep macar o vorba buna...nu trebuie neaparat si gestul...atunci cand este ocazia.Dar banuiesc ca si chestia asta nu se intampla tocmai din cauza unei timiditati ascunse in spatele unor vorbe mai...reci,tocmai pentru a nu arata aceasta timiditate ca pe o slabiciune.Nu stiu!Oricum n-am pus la suflet,stiu ce am acasa si mai stiu ca atunci cand e fortat sa faca ceva...de-al naibii nu face,asa ca......
Dana....bine ca ati trecut cu bine peste tot stresul si peste toata agitatia....banuiesc ca si starea ta de agitaie i s-a transmis lui Andrei...si mai cred ca si aceste raceli ale voastre s-au dezvoltat rapid pe stresul avut...Insanatosire grabnica la amandoi si distractie frumoasa la carnaval!

Se apropie Cangurul de mate....i-am dat bani lui Alex sa plateasca,deja doamna lui a reinceput sa-i dea separat probleme de mate ca tema....Aseara a stat la o problema simpla,dar la care trebuia sa faca rezolvarea din aproape in aproape,adica sa verifice inmultirea respectiva folosind pe rand cifrele de la 0 la 9....si cum "omului cu scaun la cap" ii era si lene si plictiseala si caii verzi de pe pereti defilau in cavalcade....a decretat sus si tare ca ba problema e grea,ba ca e fara solutie,ba ca e gresita....pana m-am enervat si l-am trimis pe Marius sa lamureasca treaba....si vreau sa va spun ca,dupa ce Marius a stat langa el si a zis :"ia sa vad mah,unde ai incercat si nu-ti iese?" si s-a ratoit la Alex sa mai citeasca de 2-3 ori cu atentie problema...in 3 minute a gasit si rezolvarea si rezultatul corect si a scris si frumos...A naibii treaba!
Hai ca va pup dragelor si sa aveti o zi excelenta!La Timisoara sunt 16 grade cu plus si un soareeeee....primavara in toata regula!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana si
Ea e TOYO...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

De ieri ma roade o intrebare, da' mi-a fost jena sa mai revin inca odata sa intreb si-am asteptat pana azi: Dana: ce carnaval???????

Ana, ti-as da umarul sa te plangi pe el, da' nu poci ca rad de se scutura camesa pe mine. Scuze si mersi!

Mai viu...


www.webshots.com/user/_mQQm_" target="_blank">mm & DJ

Mergi la inceput