Paciente optimiste si gravidute dr Tutunaru (22)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aylin_tarcan spune:

mada28, sa ne spui si noua dupa ce ajungi la dr. T ce tratament de sustinere ti-a dat. eu iau pregnyl 1/4 zile, ultrogestan cum am zis in msg anterior, magne b6 4/zi si ...normal, 1 acid folic. eu cred ca asta este tratamentul pe care dansul il da pt sustinere. dar sa ne spui si noua ce iti da tie. deocamdata eu nu am avut nici o problema, pe cand la sarcina anterioara am avut decolare a trofoblastului (adica o mica sangerare data de o mica zona in care s-a dezlipit trofoblastul. trofoblastul e ceea ce va fi mai incolo placenta) inca de la sapt 8.

te felicit si eu pt sarcina (sigur asta este, nici sa nu te indoiesti)...si sa ne tii la curent

aylin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac100 spune:

quote:
Originally posted by Mada28

L-am sunat pe dr. T. Mi-a zis sa fac un test de sange si sa-l sun. El zice ca e de bine.Maine fac testul de sange si pe urma probabil vin la Bucuresti la control.
Mi-a zis sa iau Utrogestan seara. Cum sa-l iau si cat : ovule sau pastile?
Ieri am facut al doilea test Sure Check: pozitiv imediat.

ajutati-ma si pe mine cu informatii despre cum sa iau utrogestanul?

va pup




SUPER MADA!!!
TE FELICITAM...
INCERCI DE MULT??? FACI STIMULARE/MONITORIYARE DE MULTA VREME???

DANIELA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zenobia spune:

Yioana, , e bine ca nu speri nimic luna asta, ca asa poate nu te mai stresezi si o sa fie bine.

Feli, mama, ce foliculi super beton. Eu sper sa functioneze utrogestanul si sa mai creasca putin endometrul. Oricum e un semn bun, functionezi fff bine. Doar stii ca scade endometrul de la stimulare. Si iesi din butoi repede!!! Hai ca-ti spun eu ce am visat aseara ca sa te fac sa razi: am visat ca ma opera Tutu intr-o statie de tramvai, pe un refugiu din ala plasat in mijlocul drumului. Eu venisem cu masina si mi-a facut semn sa opresc masina intr-un anumit loc si apoi m-a invitat la taiat!

Mada, Felicitari din toata inima, daca s-a pozitivat Sure Check-ul, e foarte clar!

Eu azi sunt ffff bine, nu ma mai doare nimic, nici macar umerii de la anestezie, asa ca sa nu va fie frica de operatie. Cred ca o operatie mai usoara nu exista, te recuperezi fff repede.

Va pup si va doresc ovulatii beton!

Zenobia
Ne dati ori nu ne dati?
--------------------------------------------
Cununia civila
Deja casatoriti
-----------------------
...iar porcii aduceau a oameni si oamenii a porci, ca nu mai stiai care e care.-> Ferma Animalelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria08 spune:

Zenobia: cred ca te-a marcat evenimentul....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Mada e clar...eu TE FELICIT din tot sufletul!!!!!!
Iyoana scumpa te rog sa gandesti pozitiv si optimist ca altfel poate va fi luna norocoasa, sa stii ca iti tin pumnii!!!
Felicia never say never, bafta multa!

Eu z1 ,bucuroasa foc,maine un nou pas inainte: intalnire cu d-na Matei la CFR2 pe la 8.30 pt ca sa "donez" sange pt hormonale si restul analizelor de sange pe care le mai am de facut...si sunt o multime...Emotii?Am,dar va fi bine cu siguranta pana la urma !

O zi frumoasa si productiva tuturor!

Kora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iyoana spune:

Zenobia, mama, ce sa mai spun...esti totala

Kora, am inteles sa traiti! Sunt optimista, poate, poate...

Mada, tinem pumnii!!!

Daniela, ai avut ovulatie luna asta, nu? A-propos de duminica: mi-era asa mila de Tutu, a fost de garda si era varza de obosit...ai vazut?


iyoana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchis spune:


Mada28 felicitari!!! si sarcina usoara!
incearca totusi sa iei si acid folic (care e recomandat in primul trimestru) pt bb. Utogestanul, te-au lamurit fetele, numai intravaginal!
Felicia te astept cat mai repede cu vesti bune!

pupici

orchis
14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claucia spune:

Mada, multe felicitari! Asa cum ti-a spus aylin_tarcan Aylin_tarcan, ia Utrogestan intravaginal 2 dimineata si 2 seara.
O sa iti dea si restul tratamentului, asa cum perfect l-a descris Aylin_tarcan, si eu am facut acelasi tratament, e standard pentru inceput de sarcina.

Orchis, o sa iti spun cum este cu inregistrarea la Iosup, sincera sa fiu, nu cred ca se cam inregistreaza nimic, am intrebat la telefon daca trebuie sa iau ceva la mine, CD, memory stick etc si mi-a spus asistenta ca nu trebuie nimic... pupilici multi multi. O sa iti spun.

Felicicuta mea iubita, eu am avut valorile tale fix cu o luna inainte de a ramane insarcinata - facusem stimulare si aveam un endometru mic mic si care s-a transformat in vreo 6 si ceva pana la urma, nu mai mare. INSA, luna urmatoare, fara stimulare fara nimic, am avut super valori natural si pe partea pe care nu mai ovulasem de mult - adica stanga. Si tzop si bebelache.
Asa ca stii ce te asteapta. Daca nu luna asta - nu e imposibil sa-si gaseasca culcus pana se ingroasa endo si asa (la mine cred ca problema era ca ovulam numai pe dreapta nu endometrul), atunci luna viitoare sigur!

Pupilici

Clau


14+

bb mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac100 spune:

[

Daniela, ai avut ovulatie luna asta, nu? A-propos de duminica: mi-era asa mila de Tutu, a fost de garda si era varza de obosit...ai vazut?
[/green]

iyoana

Buna.
Da am fost si am vayut ca era super obosit. Nu mi-am dat seama ca afost de garda... sincer. Saracul... munceste ceva si nici nu are pretentii egoiste ca altii.
Il apreciez sincer.

Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iyoana spune:

Daniela, eu l-am intrebat direct:"Ati fost de garda?" Si el mi-a raspuns "Ihî"...saracul....
Tu in ce stadiu esti cu monitorizarile?

Ioanatugs, ce ai mai facut cu problema aia a ta? Sper ca esti bine, oricum iti doresc numai sanatate!

Feli, ai vazut ce te-a incurajat Claucia? Eu zic sa fii pe faza cand vine ovulatia peste tine ca ar fi pacat sa ratezi momentul...te asteptam cu vesti bune!


iyoana

Mergi la inceput