Paciente optimiste si gravidute dr Tutunaru (22)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inuta12 spune:

Aylin..am o intrebare..ce mobilitate avea sotul tau?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia28 spune:

quote:
Originally posted by danielac100

FETELOR!
AM SI EU O INTREBARE...
IMI PUTETI SPUNE DACA V-A RECOMANDAT DL. DR. UTROGESTAN DUPA MONITORIZARE... CUM L-ATI LUAT??? 2 PASTILE PE ZI??? UNA DIM DUNA SEARA???
SAU AMBELE LA ACEEASI ORA???
CA MIE NU MI-A ZIS NICI DR. T, NICI FARMACISTA NU PAREA PREA SIGURA.
MULTUMESC.
DANIELA



Daniela utrogestanul se adm vaginal cate 2 pastilute seara inainte de culcare, exact ca ovulele, timp de 10 zile dupa ovulatie.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iyoana spune:

Buna dimineata!

Mai, mai, cat ati mai scris si ce de vesti bune in cele 2 zile cat am lipsit!!!

Oricum, Zenobia, de tine ce sa mai spun, ce sa mai cred, esti castigatoarea premiului pentru refacere dupa operatie!! Bravo fata draga, felicitari pentru reusita! Asa cum spuneai si tu, fuse-fuse si se duse! Duca-se pe apa sambeteti urata de endometrioza, si de-acum LIBER LA BEBEI!

Iti spun si eu BINE AI VENIT printre tutunici, Aylin, iti multumim ca ne-ai impartasit din experienta ta! Sarcina usoara in continuare si numai bine va doresc la toti trei!

Daniela, mie Tutu mi-a dat duminica Utrogestan, dar mi-a si spus cum sa-l iau: 2 intravaginal, seara. Am citit si prospectul si am vazut ca pastilutele astea se iau si pe cale orala, dar dau reactii adverse NUMAI cand sunt adminitsrate pe cale orala.
Daca ti-a dat Utrogestan, inseamna ca ai avut ovulatie si deci....exista sanse!!!!

Feli, draga mea, imi pare rau ca nu prea a iesit asa bine monitorizarea...Nici eu nu am avut un E prea grozav (7,5) in ziua in care am ovulat, si mi-a dat Tutu Utrogestan. deci, in afara de medicamentul asta, nu prea stiu ce sa-ti recomand sa iei (2 pe zi / intravaginal / seara inainte de culcare). Ai terminat monitorizarea? Cuma a fost pana la final?

Kora, ai deja rezultatul la analize? Tin pumnii..

Orchis, Clau, ne bucuram ca aveti niste sarcini atat de usoare si ca bebeii sunt cuminti...Numai bine va doresc in continuare!

Sim_stoian, chiar ma gandeam la tine zilele astea...Ma bucur ca sunteti bine si iti doresc sarcina usoara in continuare!

Mada , lasa-le incolo de teste de urina! Fuga la test de sange si spune-ne cum a fost!

Eu z19, astept dar nu prea cred ca iese ceva nici luna asta...

Va pup si astept din nou vesti bune de la voi!




iyoana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

Buna dimineata !
M-am intors si eu de la Elias, unde am intalnit-o pe Nicole , si imi pare tare rau pt endometrul asta amarat (4,8), mai ales ca productia de foliculi era super... OD; 23; OS: 25,8 18,6. Pacat... Am facut pregnyl... o sa iau utrogestan dupa ovulatie, dar ma indoiesc ca mai creste prea mult... asta este...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria08 spune:

Buna dimineata!
Felicia: Nu e o valoare prea buna pentru endometru dar nu se stie niciodata......tu ai facut stimulare, nu? Eu zic ca ar fi trebuit sa-ti dea si estrofem ( nu stiu daca am scris corect) pentru endometru.
Iyoana: Paote chiar iese luna asta, de unde stii?!! Eu iti tin pumnii sa fie cum iti doresti!
Ioanatugs: Pe unde esti? Asteptam sa ne spui cum s-a rezolvat problema pana la urma. pentru tine sa nu mai ai nevoie de histero.
O zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iyoana spune:

Felicia, mamaaaa, ce foliculi babani ai...eu nu cred ca am avut niciodata valorile astea...eu zic sa nu-ti pierzi speranta pentru endometru. Din moment ce iei Utrogestan si Pregnyl eu zic ca se vor imbunatati valorile. Te-a mai chemat Tutu din nou la eco?

Nicole, tu cu ce valori ai iesit de la monitorizare?

Ysa, stiu ca esti "invadata" acum ...Am retinut bine, monitorizare pe 2 febr? BAFTA multa!


iyoana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iyoana spune:

Maria08, multumesc pentru incurajare!

iyoana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada28 spune:

L-am sunat pe dr. T. Mi-a zis sa fac un test de sange si sa-l sun. El zice ca e de bine.Maine fac testul de sange si pe urma probabil vin la Bucuresti la control.
Mi-a zis sa iau Utrogestan seara. Cum sa-l iau si cat : ovule sau pastile?
Ieri am facut al doilea test Sure Check: pozitiv imediat.

ajutati-ma si pe mine cu informatii despre cum sa iau utrogestanul?

va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aylin_tarcan spune:

mada28, eu cand l-am sunat pe dr. T sa ii spun ca a iesit testul pozitiv si ca am mai pierdut o sarcina, mi-a dat ultrogestan intravaginal 2 dimineata si 2 seara. sa iti zica fetele daca ele au primit alta doza, dar eu stiu ca asta e doza normala de sustinere. ultrogestanul se poate lua si pe cale orala, dar e mai bine intravaginal, ca nu trece prin ficat.

aylin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iyoana spune:

Mada, eu iti zic deja FELICITARI!!! Mie mi-a dat Tutu Utrogestan la ultima monitorizare, ca-mi era endometrul prea mic. Mi-a zis sa iau intravaginal 2 odata seara la culcare. Nu este acelasi lucru (cred!) ca la tine, ca la tine este vorba deja de sustinere de sarcina...Cred ca n-ar fi rau sa o asculti pe Aylin: 2 dimineata, 2 seara! Mult succes!

iyoana

Mergi la inceput