Paciente optimiste si gravidute dr Tutunaru (22)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danielac100 spune:

quote:
Originally posted by Iyoana

Buna dimineata!

Marinar, inca o data iti doresc sa-ti traiasca fetita cea frumoasa! AM vazut-o in poze si e foarte frumoasa si bucalata! Iti doresc ca odiseea ce incepe sa fie si mai frumoasa decat cea care tocmai s-a terminat!

Alexiamultumim pentru noul capitol! Sa dea Dumnezeu sa fie cu muuult noroc! Ai putea sa treci in dreptul numelui meu: monitorizare, urmeaza spermograma si ciclu stimulat in februarie. Multumesc!

Kora, fata descurcareata si luptatoare! Inca un pas inainte catre bebelusul vostru ati mai facut sambata!...Astept rezultatul analizelor...care, oricum vor iesi BETON!

Ioana, imi pare sincer rau pentru ce ti se intampla. Si eu zic ca nu trebuie sa astepti si bine faci ca mergi sa vezi un alt medic, ca sa rezolvi mai repede cu chestia aia...Te rog sa ai grija de tine, sa nu-ti fie mai rau de atat. Asteptam sa vedem ce a zis dr. Ion de la Giulesti!

Zenobia, tinem pumnii pentr laparo, cred ca pana la ora asta s-a si terminat. Doamne ajuta sa fi fost bine!

Daniela, si eu am fost duminica (ieri) la monitorizare. Am intrat prima in cabinet. A fost bine pentru tine?

Ysa, am vazut ca ti-a raspuns Zeno: da, se poate merge si duminica la monitorizare, pe mine m-a chemat ieri la 8h30 si erau mai multe fete...Cred ca important este sa fie in tara, ca daca se nimereste in week-end te cheama la spital. Si am mai inteles de la fete ca, chiar daca nu e in tara, ar face Bogdan (asistentul lui) monitorizarile, eu nu-l cunosc pentru moment.

Meteeuta , ti-am trimis sambata PM, sper ca l-ai primit, ca nu prea mi-a mers netul in week-end...

Stie cineva ceva de Ana_id (urma sa-si faca testul de sange pentru sarcina) sau de Zenobia ?

Eu am facut si runda a 2-a de monitorizare. A fost bine, am ovulat tot in z15. Mi-a dat Utrogestan sa iau din seara asta. Daca nu iese nimic nici luna asta, dr T. ne-a zis sa facem spermograma tot la IDS (dr. Matei) si sa-l sun in z1 a CM viitor si sa fac un ciclu stimulat. Mai vedem pana atunci...

Va pup pe toate si va doresc o zi frumoasa si un capitol cu muuulte "aparitii" placute



iyoana

Buna Iyoana,
Parca imi amintesc de tine. Eram acolo cand a sosit dl. Dr.
Si la mine a fost la fel ca la tine si mi-a dat utrogestan....
Noi am facut spermograma... speram ca poate de data asta va fi totul ok....
Cine stie... imi doresc asa de tare o minune....

Daniela



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aylin_tarcan spune:

Buna fetelor,

Intr-un final mi-am luat inima in dinti si m-am hotarat sa va scriu. Nu cred ca exista pe lume fete mai dragute decat voi, mai inimoase si mai saritoare la nevoie. Am tot citit, dar niciodata nu am scris. Pana acum. Mi se pare incredibila relatia pe care ati stabilit-o intre voi. SI datorita voua multe au trecut peste problema, au fost sustinute de acest forum si in plus...au si primit raspuns la intrebarie lor.

O sa va spun cateva cuvinte despre mine, pentru ca daca as scrie in acelasi mesaj toate povestea mea, nu cred ca ar citi-o cineva. Ar fi prea lunga. Urmatorul mesaj va fi cu povestea. Din care sper sa se invete cate ceva si sa fie utila cuiva. Sunt pacienta dl. dr. Tutunaru de curand. Sunt gravida in 10 sapt. Am ajuns aici, dupa niste suferinte, dupa niste obstacole. Despre care va voi povesti.

Sper ca in timp sa va invat pe toate, fiecare cu povestea ei si sa ma primiti in grupul vostru. Cred ca multa lume va multumeste ca existati, chiar daca nu se inregistreaza si nu scriu.

Va pup,
Aylin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac100 spune:

Buna Zeno...
Asteptam sa te trezesti si sa ne scrii detalii...
Si iti dorim tot binele din lume.
daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Draga Aylin bine ai venit!Te primim cu drag printre tutunici si iti dorim sarcina cat mai usoara la sfarsitul careia sa ai parte de un sanatos si care sa iti umple viata de bucurii!Felicitari si asteptam povestea ta, fii sigura ca oricat de lunga este o vom citi de la A la Z in primul rand ca sa te cunoastem mai bine, dar si ca sa mai invatam cate ceva...

Kora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aylin_tarcan spune:

multumesc tuturor, si eu va urez bebei sanatosi. cu povestea ramane pe maine, ca acum plec ..... la tutu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Bafta Aylin la intalnirea cu bebe!!!!

Kora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Buna fetelor,
Alexia, multumim pentru noul capitol.
Ioanatugs, sper sa fie totul bine. Multa sanatate.
Am lipsit cam mult pentru ca am fost si eu in concediu o saptamana. Azi am fost la Tutu si am auzit inima lui bebe. A crescut mult, acum se putea vedea si capul.
Mi-a zis ca tratamentul cu Utrogestan si Pregnyl o sa il iau pana la 12 saptamani cand scade riscul de avort spontan la 1%.
Nu am nici un chef de treaba. As dormi toata ziua. Si imi si curge nasul putin, asa ca am un de nu mai pot.


Sim 7+
Asa creste bebe
Poze bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria08 spune:

Ioanatugs: Bine ca ai un plan si nu trebuie sa mai astepti o luna......Sper ca dupa urmatorul control sa vi cu vesti mai bune......poate nu va fi nevoie de histero...
Kora: Pai se poate sa nu ma gandesc si la tine?!!!! Ce bine ca ai analizele cu rezultate bune! Planul meu.....acum fac tratamentullui A. si vom vedea ce va fi dupa......dar daca nu se intampla nimic pana in mai-iunie cred ca incepem si noi procedura pentru FIV.....m-am saturat sa astept! Sa vezi atunci cate intrebari iti pun!!!!
Aylin: Iti spun si eu ” bine ai venit!” si un bb sanatos! Asteptam povestea ta!
Zenobia: Pai ...tu ai ajuns deja acasa?! Vino repede cu vestile!!!
Va pup!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zenobia spune:

Gata! Am dormit vreo doua ore, pentru ca dupa operatie nu am reusit.

O sa incep cronologic, ca sa stie toate fetele care urmeaza sa fie laparoscopiate ce le asteapta. In afara de banii pe care i-am dat doctorilor (mai putin lui Tutu), o sa povestesc totul aici.

Am ajuns dimineata cu noaptea in cap, m-am dus sus la Maternitate si am asteptat sa vina Ioana (rezidenta dlui doctor si mana a doua). Intre timp o asistenta m-a dus la salon unde m-am schimbat in camasa si halat. Mi-am pus banii in buzunar (2 plicuri si marunt de cate o suta pt asistente) si patru pastile de Strepsils. (Nu prea are rost sa va luati camasa de noapte si chiloti, oricum ii dati jos - chiloteii eventual ii puteti tine in buzunar). Apoi m-am intors, a venit si ioana si m-a dus la chirurgie. Ne-am dus amandoua intr-o camera unde ne-am schimbat (moment propice pt stiti voi ce). Mi-a dat o camasa sterila, iar hainele le-am lasat acolo. Apoi m-a dus in blocul operator, m-am asezat pe masa (in mana stanga va pune branula, la incheietura, iar mana dreapta v-o lipeste de corp cu camasa sterila; deasemenea, va departeaza picioarele si le leaga, dar nu pe masa de control ginecologic, in sensul ca nu stati cu ele mai sus, ci la nivelul corpului). Dupa ce a venit dr. anestezista (sa-i dea DD sanatate) nu mai stiu nimic. Nu stiu cand am adormit. Deci, pe Tutu nu l-am vazut nici o secunda.

Problema la mine a fost ca nu ma puteau trezi din anestezie. Auzeam perfect tot ce imi spuneau, ce vorbeau intre ei, insa nu puteam reactiona. Am auzit-o pe doamna dr. anestezist spunand ca am deficienta de o enzima (nu mai stiu care) si de aceea sunt muschii atat de relaxati si nu ma pot coordona si imi revin greu). Mi-au dat palme la marele greu, m-au ciupit, dar nu puteam sa fac nimic-nimic. Eram deja la Terapie Internsiva de o ora si nu puteau trezi. Intr-un final am inceput sa deschid ochii si i-am facut semn doctoritei ca ma deranja ingrozitor intubarea, simteam ca ma innec si ca nu imi intra aer in plamani. Ma panicasem degeaba, insa oricum nu imi pica bine sonda aia. Dupa ce mi-a scos-o mi-au revenit puterile si dupa vreo 20 de min mi-am revenit complet. Asta era pe la 10. Pana la 11 am tot incercat sa dorm, insa nu puteam. Prin urmare pe la 11 m-am ridicat in fund si am cerut la salon. S-au asigurat ca ma simt bine si am plecat de acolo. Intre timp, mama s-a dus dupa Tutu jos, la colposcopie si a aflat ce aveam.

In curand a venit la vizita Ioana: endometrioza pe uter, vezica urinara si pe unul dintre ovare si ca s-a curatat totul; trompele sunt perfecte, deci e vremea de bebe. Tot ea mi-a spus ca urmeaza sa iau Diphereline, insa nu am de gand sa iau. Il voi intreba pe dl dr ce ar fi facut daca as fi fost sotia lui? Mi-ar fi dat Diphereline? Oricare ar fi raspunsul lui, nu voi lua, voi tine regim si atat.

Am intrebat-o pe Ioana daca pot pleca si mi-a zis ca pot pleca cand vreau eu. Prin urmare la ora 12 mi-am scos branula, m-am imbracat si dusa am fost. Am condus pana acasa fara probleme. La ora 13 il sunam pe Tutu care se mira ca ma simt atat de bine. Mi-a spus ca ne vedem luni la scos firele sa imi povesteasca mai multe. La 13.15 eram pe messenger cu fetele.

Cam asta a fost. Din punctul meu de vedere, a fost fff usor si imi pare foarte bine ca am facut-o. Stiu eu ca pot invinge si endometrioza asta nenorocita.

Intre timp, am aflat ca fosta sotie a sotului meu a pierdut o sarcina si ca era sarcina gemelara. Sotul meu are gemeni in famile!!! Hai ca asta ar fi prea de tot.

Zenobia
Ne dati ori nu ne dati?
--------------------------------------------
Cununia civila
Deja casatoriti
-----------------------
...iar porcii aduceau a oameni si oamenii a porci, ca nu mai stiai care e care.-> Ferma Animalelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac100 spune:

Zeno, ma bucur ca esti bine....
Sincer este prima relatare amamnuntita despre procedura pe care o vad. Iti multumesc din suflet ca ma tem ca si eu voi ajunge acolo...
Mai am cateva intrebari... ai multe fire??? e dureros ceva in toata aceasta procedura???
Cat e de dragutz personalul, cu exceptia lui Tutu???
Si as indrazni sa te mai inreb si de bani ca ar trebui sa fim toate pregatite si e mai bine sa stim de la inceput cum sa ne pregatim.

Multa sanatate si acum.... bebebebebeiiiiiiiiiiiiiiiiii.....

Daniela

Mergi la inceput