Paciente optimiste si gravidute dr Tutunaru (22)

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sdany spune:

buna dimineata,eu scriu cam rar , deoarece nu am f. mult timp , dar va urmaresc zilnic. azi am fost si eu la spital la 7.30 pt.monit. si mai merg si joi tot la spital. am o intrebare pt. voi. cum reusiti sa va imbracati asa de repede dupa monit.? pt. ca eu ies din cabinet neincheiata la cizme, maieul scos din pantaloni s.a.m...
mteeuta eu sunt persoana care i-a explicat fetei brunete cu parul lung, cum poate lua utrogestanul.
am vazut ca nu ma regasesc pe lista tutunaselor si m-am gandit cu nu stiti nimic despre mine. sa va povestesc cate ceva din problemele mele, s-ar putea ca luna viitoare sa fac laparo impreuna cu histerografia, deoarece in anul 2004 cand am mai facut histerografie, dr. care a efectuat interventia, pt. sinechie uterina partiala si trompe infundate, nu cred ca a stiut despre implantarea unui sterilet in uter, pt. a mentine peretii uterului desprinsi, si ca urmare exista riscul de a avea din nou sinechie. doar trompa dreapta este functionala.
sper ca nu v-am plictisit cu povestioara mea
daniela si succes tuturor fetelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madlen spune:

quote:
Originally posted by Iyoana

[brown]Buna dimineata!

Madlen, ca sa raspund la intrebare ta in ce priveste Bcgh-ului (pt testul de sange ptr depistarea sarcinii), eu am citit (de fapt "de la Tutu citire") ca la o femeie "non-gestanta" adica, care nu e graviduta, valoarea lui este mai mica de 5. De indata ce sarcina inainteaza, valoarea lui creste, deci este mai mare de 5. Pe de alta parte, nu stiu din ce zi a CM incepe sa creasca bcgh-ul, probabil de la fecundatie...Nu vreau sa te descurajez...poate ar trebui sa refaci testul peste cateva zile. Succes!




Multumesc mult, Iyoana. Voi reface maine analiza. Stii cumva cat are trebui sa creasca in 48h? Imi facusem o mica speranta intrucat, pe buletin, la valori normale aparea sub 1 pentru femeile care nu sunt gravide. Macar maine o sa stiu sigur cum stau.
Va urez o zi buna si cat mai multe teste II!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iyoana spune:

Sdany, bine ai venit printre noi si multa bafta la monitorizare! Sa vii cu super valori! In ce priveste imbracatul, cam ai dreptate, cateodata dr nostru are tendinta de a ne cam da afara din cabinet. Sa-ti spun cum fac eu : ma misc repede - repede, dar in acelasi timp ma fac ca nici nu-l vad ca se plimba pe langa usa, gata sa o deschida si sa pofteasca alta fata! Imi vad de treaba mea (e adevarat repejor, nu "dorm pe mine") cu incheiatul la cizme si cu bagatul tricoului in pantaloni...Asta e!
Nu ne-ai plictisit deloc cu povestea ta...Iti doresc multa bafta la laparo...Sunt insa uimita sa aud ca faci si laparo si histero in acelasi timp...sau poate ca am incurcat eu denumirile interventiilor medicale si, de fapt, se poate! Ca daca asa ti-a spus Tutu... Multa sanatate si vrem vesti bune de la tine!


iyoana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iyoana spune:

quote:
Originally posted by madlen


Multumesc mult, Iyoana. Voi reface maine analiza. Stii cumva cat are trebui sa creasca in 48h? Imi facusem o mica speranta intrucat, pe buletin, la valori normale aparea sub 1 pentru femeile care nu sunt gravide. Macar maine o sa stiu sigur cum stau.
Va urez o zi buna si cat mai multe teste II!



Madlen, eu parca stiu ca ar creste cu 2 (pcte?! nu mai stiu in ce se masoara) / zi...Am citit toate astea pe site-ul revistei eva (am dat o cautare pe tutunaru, si am gasit o multime de aricole scrise de el).

Tot acolo am gasit un super ghid al femeii insarcinate, e intersant: link-ul de mai jos.

http://www.eva.ro/sanatate/articol137.html
Este bun (in special) pentru gravidute, daca nu-l stiu deja!


iyoana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iyoana spune:

Am gasit exact-exact, dintr-o sursa super-sigura (Tutu):

"La femeile in afara gestatiei hCG-ul nu trebuie sa depaseasca 5 ui/l, dar la femeia insarcinata nivelele hCG depind de varsta embrionului, asa ca nu se poate spune care este nivelul normal decat raportat la varsta de amenoree (deci de la ultima data a ciclului). In sarcinile normale la fiecare 2 zile nivelele hormonului se dubleaza"

deci unitatea de masura era ui/l...ma scuzati...

pup


iyoana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

Buna dimineata!
Zeno, ti-a mai trecut supararea? Lasa-l, nu te ma amari din cauza lui....
Marinush, mai are Emmma colici?
Alexia, hai ca va fi bine pana la urma!
Iyoana, stai linistita, va anunt daca/cand vin uratii, ca test nu am de gand sa fac decat dupa cateva zile de intarziere, daca va fi cazul...
madlen, tin pumnii sa fie bine, desi mi se pare cam prea mica valoarea... vei stii dupa rezultatul de azi, eu stiam ca valoarea ar trebui sa se dubleze de la o zi la alta.
Pupici tuturor!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aylin_tarcan spune:

sdany bine ai venit!!!

si pe mine m-a mirat un pic la cabinet ca intra o alta fata inainte ca cea precedenta sa fi terminat cu imbracatul. eu inca mai plateam, cand fata care a intrat deja incepea sa se dezbrace pentru eco. dar, inteleg ca este foarte ocupat si nu isi poate permite sa piarda timpul...l-ar apuca noaptea la cabinet.

la spital nu stiu cum e. nu am fost niciodata in viata mea.

aylin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aylin_tarcan spune:

fetelor, intrebam si eu ce se intampla daca am o urgenta (Doamne fere!) in miez de noapte....ma pot duce la camera de garda de la elias si daca e nevoie te interneaza ei si T vine dimineata si te ia in primire? ca asa era la municipal....sau ce faci daca ai o urgenta?
ca la sarcina trecuta contractiile m-au apucat la 3 noaptea....ori daca mi s-ar intampla acum ceva nici nu stiu ce ar trebui sa fac.

aylin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iyoana spune:

Aylin, eu am vazut intrebarea ta mai devreme, dar nu prea stiu sa-ti raspund ca nu am fost niciodata in situatia asta. Dar ai dreptate sa-ti faci griji! Nu mai bine il intrebi direct pe dr, in caz ca nu stiu fetele?

iyoana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria08 spune:

Buna dimineata!
Nu am noutati sa va spun.....lupt cu tratamentul lui A......iar sotul vrea sa mai facem si injectii cu aloe ( i-am povestit cum a reusit o fata din Constanta atunci cand nu mai avea sperante!)
Sdany: Bine ai venit printre noi!!Iti doresc sedere scurta la capitolul ”aspirante”.
Aylin: Si eu cred ca ar fi bine sa-l intrebi pe T.....dar nu te mai gandi la situatii rele.....va fi bine!!
Zenobia: M-ai pus pe ganduri cu acest Bogdan......acum un an si nu era chiar asa.....se pare ca i s-a cam urcat la cap!!! Dar sa fii tu sanatoasa si sa vina bb mai repede!!!
Kora: Am citi pe undeva ca ai vrea sa mai reduci ....tin pumnii sa reusesti!!!! Doar esti o invingatoare, nu???
Ioanaugs: Ce mai faci? Nu mai vrei sa treci pe la noi?! Asteptam sa ne spui cand te-a programat pentru interventie.
Felicia: Stiu ca e devreme pentru galerie......dar sa stii iti tin pumnii!
O zi buna! Va pup!

Mergi la inceput