Paciente optimiste si gravidute dr Tutunaru (22)

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexia28 spune:

Pregnylul are trei mari indicatii: 1. inducerea maturarii ovocitare si a declansarii ovulatiei (in calitate de molecula surogat LH) 2. reducerea riscului de avort spontan in cazurile DE SARCINA cu sangerare in primul trimestru sau in cele cu risc de avort imunologic (prin efectul angiogenetic, imunomodulator si cel inductor al diferentierii trofoblestului) si 3. in cazurile DE SARCINA cu placentatie deficitara, cuantificabila prin rezistentele crescute pe arterele uterine (prin efectul vasodilatator datorat receptorilor LH de pe arterele uterine) - asa spune dr nostru T.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gema spune:

Fetelor multumesc mult pentru urari,
Sunteti asa de bune incat sigur o sa fiti rasplatite cu bb-iii frumosi cat de curand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aylin_tarcan spune:

am revenit. vineri nu am mai venit la birou si nici pe net de acasa nu am intrat pentru ca nu m-am simtit prea bine. si am aflat ca aveam tensiunea 8.5. si de aia ma simteam eu ca naiba. de la tensiune. am baut zeama de muraturi si mi-a crescut la 10.

felicitari fetelor noi gravidute! sa va dea DD sarcina usoara si bbi sanatosi!!!

eu ma duc lunea viit la T, sapt. 12 o sa fie. ce e cu IR-urile astea? Cred ca si mie ar tb sa mi se monitorizeze

ma intrebam....daca Doamne fereste apare vreo urgenta, la sarcina trecuta dadeam fuga la camera de garda la municipal, si ma internau. acum, avand in vedere ca T e la Elias, nu la Municpial....ce fac? ca nu pot sa il sun la 3 noaptea. ma pot duce la elias la camera de garda, zic ca sunt pacienta lui T si se ocupa de mine?

multam pt raspuns si sa stiti ca citesc tot, si incerc sa va invat....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iyoana spune:

Gema, inca ceva: mi se pare ca intrebai in week-end care este adresa IDS-ului. Daca te mai intereseaza adresa este Calea Dorobanti, nr 58; nr de tel. 021/2115862. Poti sa intri si pe site-ul lui, dai uns earch pe google si ii gasesti. Au si preturile afisate acolo...Succes!

Aylin, ai grija de tine! Sanatate multa!


iyoana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claucia spune:

Orchis multumesc pentru raspuns , si mie tot asa mi-a masurat Iosup IR-urile, acolo scrie Flux normal pentru toate, de fapt pe toata morfologica este scris cuvantul normal. Pentru ca pe stanga (uterina) parca apare 0,5 sau 0,6, Tutu a spus sa iau Magne B6 ca e la limita superioara. cealalta e 0,4.

Insa eu am facut eco morfologica acum 4 zile si maine merg la TT. La telefon insistau sa vin cu ecografia, nu stiu sincer ce legatura vor face ei, dar nu va fi prea tarziu o diferenta de 5 zile intre eco si TT? Parca am citit undeva ca trebuie sa fie o singura zi.
ec bine ca se poate primi rezultatul prim email! E super. Pt ca nu m-as duce de 2 ori pana acolo, e cam departisor sincer. Si eu trebuie sa-l sun cand primesc rezultatul.

Sunt si eu aici facand galerie pentru scumpele noastre pe care le astept cu drag si dor la mamici, nu conteaza luna, vin si eu pe unde sunteti sa va incurajez si sa ma bucur cu voi.

Mada, mii de felicitari pentru bebelutz, iti doresc multa sanatate si cat mai putine ingrijorari.
Nu stiu nici eu de ce facem Pregnyl. Adica stiu indicatiile dar nu stiu de ce am facut eu, si l-am intrerupt la 9 saptamani (sau 10) pentru ca i-am spus lui Tutu ca plec in Franta, si numai cu siringi si fiole nu m-as duce. A spus ca in general il vrea pana la 12 saptmani, dar e ok sa il intrerup. Mie mi-a fost greu, desi poate mai usor ca altora pt ca mi-am facut singura injectiile.
Eu nu am avut nici o sangerare, nici o durere ca sa stiu de e il fac. In fine, a trecut. Sper numai sa fi iesit din organism pentru ca poate da rezultate gresite la TT (desi de la 10 la 14 saptamani parca a avut timp sa iasa...)

Pupilici tuturor!

Clau


14+

bb mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kristind spune:

Buna fetele!!! Si eu si bebicu va multumim pt. urari!!
Clau imi poti spune si mie cat costa analizele astea??adica Iosup si celelalte din sapt 14?? sa stiu cat sa am la mine!!
Haideti fetele!!!![purple]mamidevladut, feli, zenobia, [/purple, si celelalte - haideti cu vestile!!!!vrem bebici!!

kristin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iyoana spune:

Fetele, am si eu o intrebare: nenea dr T. are program la CABINET si sambata si duminica? Daca da, care e programul?
Am o prietena care ar vrea sa mearga si nu poate veni in timpul saptamanii...

Multumesc!


iyoana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Nu cred Iyoana,dar ar putea sa il sune sa il intrebe,poate ca o va chema la spital daca nu poate decat in weekend.
Am intrat sa salut toata lumea si sa va doresc o zi frumoasa si calduroasa ( in sufletele si burtici ca afara e frig rau de tot) !

Kora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchis spune:

claucia e musai sa ai ecografia la tine! Poate ne vedem maine pt ca m-au sunat si pe mine (de la Genetic Lab) sa ma roage sa mai mai duc o data pt o noua recoltare. Cealalta s-a stricat (fara cuvinte!!!)
IR-urile tale sunt super! Ti-a dat sa faci Pregnyl pana in sapt. 12 pt ca d-abia atunci se considera ca placenta este total formata, iar Pregnylul ii suplineste rolul.

orchis
14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gema spune:

Multumesc Iyoana!
Am gasit site-ul pe net si m-am lamurit.
Pupici!

Mergi la inceput