Paciente optimiste si gravidute dr Tutunaru (22)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Zenobia spune:

Ioana, tare ma bucur ca ti s-a oprit sangerarea. Bravo!!! Nu are scuze Tutu pentru cum a pus problema, dar pana la urma o histero cu el pare o solutie corecta. Vede el ce vede pe acolo, si la mine a vazut chist endometriozic si nu prea credea nimeni, si pana la urma asa a fost. Important este ca esti bine acum si ca ai scapat de sangerari. Ca sa nu mai vorbim de faptul ca ai ovulat.

Daniela, multumesc mult, si eu sper la fel, atat pentru mine, cat si pentru voi. Ca sa nu mai spun de sotul meu caruia ii sclipesc ochisorii gandindu-se la urmatoarele trei luni.

Va pupacesc.

Zenobia
Ne dati ori nu ne dati?
--------------------------------------------
Cununia civila
Deja casatoriti
-----------------------
...iar porcii aduceau a oameni si oamenii a porci, ca nu mai stiai care e care.-> Ferma Animalelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia28 spune:

Buna fetele,

Mada28 felicitari, sarcina usoara si la termen Yessss, mai trec o graviduta pe lista

Felicutu eu ti-am spus parerea mea azi, ai sanse foarte mari cu trei foliculi, baga in continuare vitE si maca si DPO utrogestan chiar cate 4/zi si o sa fie bine Gandeste pozitiv, da? Spor la prestat

Ioana ma bucur ca esti bine si eu cred ca ai luat o hotarare foarte buna, are Tutu si partile lui mai proaste dar stii bine ca in ale meseriei e bun.

Zenobiafata nebunatica, ma bucur ca o sa incepi in curand monitorizarile are dreptate Ioana, inca nu te-ai trezit din anestezie



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicole31 spune:

Felicia, ma bucur tare mult ce ne-am cunoscut face to face! Ti-am spus ca am citit eu undeva pe site-ul lui Tutu despre un gel care ajuta la cresterea endometrului: este vorba de OESTROGEL (http://reclama/intrebari.php?src=OESTROGEL&Submit=Cauta&cx=search). Dar se pare ca nu prea se da in vant dupa el, preferand utrogestanul in schimb. Eu zic ca endometrul tau o sa creasca tocmai bine pentru implantare. Ii facem si galerie! Sa ne spui cum iese vineri la monitorizare. Din pacate eu voi merge vineri seara la cabinet, asa ca nu o sa ne vedem.
Mada, felicitari! Ma bucur din tot sufletul pentru tine! Asemenea vesti imi insenineaza ziua de fiecare data si imi dau energia necesara pentru a merge mai departe. Daca ai luat diphereline sa inteleg ca ai avut endometrioza?
Iyoana, esti draguta ca te intereseaza valorile mele. Din fericire sunt , adica: Z12- E- 7,4 si OD- 18,5; 17,6; 17,1.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

Fetele, merci pt incurajari!
VA mai intreb ceva, poate va pricepeti! O prietena buna a facut analizele si i-a iesit CMV (citomegalovirus, parca) pozitiv... din cate am citit, ar afecta o eventuala sarcina... stiti ceva? Tratament? Pupici ms!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia28 spune:

quote:
Originally posted by felicia_

Fetele, merci pt incurajari!
VA mai intreb ceva, poate va pricepeti! O prietena buna a facut analizele si i-a iesit CMV (citomegalovirus, parca) pozitiv... din cate am citit, ar afecta o eventuala sarcina... stiti ceva? Tratament? Pupici ms!

"De multe ori pierdem micile bucurii, asteptand marea fericire..." (Pearl S Buck)




Feli depinde ce i-a iesit pozitiv IgG sau IgM? Daca i-a iesit IgG e ok inseamna ca a avut contact cu virusul si ca are anticorpi daca are IgM inseamna ca are in prezent si nu e prea bine stiu ca trebuie facut tratament cu antibiotice..in cazul unei sarcini nu stiu ce sa zic trebuie vorbit neaparat cu medicul. Te pup



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Fetelor,

La un capitol mult mai vechi al topicului DR TUTUNARU,
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=29850&whichpage=12

zgubylory a postat mesajul de mai jos. Poate puteti sa o ajutati.

am si eu problema grava si chiar am nevoie de ajutror ,
in urma cu 2 sapt am, aflat ca sunt gravida ,insa eram un pic racita intre timp am facut un pic de febra si am luat un algocalmin ,mergand la doctor dna doctor mi-a recomandat avortul pt ca a spus ca datorita raceli poate iesi cu malformatii ,am luat la sfatul ei pt a ma face bine pt avort pastile pt raceala ,nurofen si niste pastile vaginale gyn 3 cred ca se numesc ,acum am vb cu un alt doctor care imi spune ca racela nu afecteaza asa de tare fatul si ca nu stie exact cum afecteaza nurofenul raceala si gripa si sa il sun maine sa imi spuna ,dc vreuna din voi stie exact ce presupune nurofenul in sapt a 8a de sarcina va rog sa ma ajutati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gema spune:

Multumesc Iyoana,
Nu ma gandeam sa fie asa de simplu, am inteles perfect mai ales ca eu cunosc bine Institutul Agronomic. M-am dus prea departe si am ajuns prin Giulesti.
Multumesc fff mult pentru raspuns, ai fost chiar fff explicita.
Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gema spune:


Draga Zgubylory,
Nurofenul este ibuprofen care este interzis in sarcina mai ales dupa saptamana 36.
Insa alaturi de paracetamol sunt printre medicamentele, ca sa zic asa, care se mai recomanda in raceli fiind mai putin periculoase decat celelalte. Parerea mea nu este avizata dar sper sa te linisteasca macar putin pana ajungi sa vb. cu un medic.
Eu zic sa te linistesti putin pentru ca stresul din aceasta perioada poate fi mai periculos pentru bb decat nurofenul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iyoana spune:

Buna dimineata

Gudinde, din pacate nu te pot ajuta. cel mai bine este ca prietena ta sa mearga repede la un medic...bun! Ca, sincer, sa i se spuna ca o raceala va produce malformatii fatului si sa i se recomande un avort atat de simplu....mie mi se pare inacceptabil! Nu cunosc bine contextul si este o parere pur personala...si totusi...Am incercat sa gasesc pe net prescriptia nurofenului dar nu am gasit...Tot un medic este solutia! Multa sanatate!

Nicole, pai cu valorile astea ai muuuulte sanse de reusita luna asta! eu aveam E doar 7,5 la ovulatie, tu ai in z12....e super! Asteptam vesti bune!

Gema, sper ca explicatia despre locatia cabinetului a fost indeajuns de clara si ca-l veti gasi pe Tutu fara probleme.

Ioanatugs, este deja mai bine, deci! Ma bucur pentru tine si sper sa-ti fie bine pana la capat. Nici eu nu am inteles reactia lui Tutu cand te-a pus sa astepti o luna...Multa sanatate!

Mada, ai rezultatul testului de sange?

Fetelor, iertati-ma ca insist,, dar imi spuneti si mie (daca stiti) daca Utrogestanul inhiba simptomele premenstruale? pleasee....

multumesc si...mai vorbim pe


iyoana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zenobia spune:

quote:
Originally posted by Iyoana
Fetelor, iertati-ma ca insist,, dar imi spuneti si mie (daca stiti) daca Utrogestanul inhiba simptomele premenstruale? pleasee....
iyoana



Iyoana, din cate am vazut in cazul meu, Utrogestanul nu a modificat nimic din simptomele premenstruale. Este adevarat ca au nici nu aveam dureri prea mari inainte de CM, si nici nu ma dureau sanii, dar nici diferente nu am sesizat.

Zenobia
Ne dati ori nu ne dati?
--------------------------------------------
Cununia civila
Deja casatoriti
-----------------------
...iar porcii aduceau a oameni si oamenii a porci, ca nu mai stiai care e care.-> Ferma Animalelor

Mergi la inceput