Dilema

Dilema | Autor: ana06

Link direct la acest mesaj

Suntem colegi de birou de 3 ani
Eu, divortata dar nelasand niciodata impresia ca as fi dispusa pentru vreo aventura...
El, casatorit,genul de barbat familist si... in banca lui.
Ne-am ajutat reciproc in multe situatii si am devenit mai apropiati.N-a sarit niciodata calul si practic am crezut ca s-a infiripat o relatie de prietenie(amicitie)si atat.Ma gandeam ca e normala intre colegi.
De la o vreme a inceput sa ma sune mai des fara o motivatie anume.La un moment dat m-a invitat la o pizza de ziua lui!De fapt mi-a zis ca se simte dator sa-mi faca cinste...pentru ca l-am ajutat la o lucrare de servici.
Povestind mamei de invitatie a sarit ca arsa!Sper ca n-ai de gand sa te duci!
Mama, dar e ziua lui!Cred ca va veni cu sotia! Mama a inceput sa rada!La 38 de ani cati am, imi spune ca am ramas un copil naiv:iti spun eu sigur ca nu va veni cu sotia! E posibil sa aiba dreptate? Refuz invitatia, ii spun ca nu pentru asta l-am ajutat,suntem colegi si mi se pare normal sa ne ajutam.Nu a insistat.
De curand insa ma invita in afara orasului la o cabana pe malul unei ape, pescuit, gratar,etc......(in week-end), sa ma mai deconectez si eu un pic...A precizat ca nu e cazul sa ma gandesc la...altceva.Eu nu zic nu dar ii cer timp de gandire.Timp in care incep sa ma "trezesc".Imi dau seama ca mi-as dori un pic aceata iesire,dar in acelasi timp refuz ideea unei aventuri cu un om casatorit imi dau seama ca vorbele lui"lasa fetita la mama" spun cam totul...Practic nu stiu ce sa-i raspund. Nu vreau sa se schimbe relatia de prietenie dintre noi, vreau sa ramana totul cum a fost pana acum.Nici nu vreau sa-l fac sa sufere.
El insista, pur si simplu nu-mi vine sa cred, as fi bagat mana in foc pentru el ca n-ar face asa ceva, nu mi-e indiferent dar repet nu vreau nici o aventura cu nici un coleg!!
Ce-as putea sa-i spun? Nici nu vreau sa par penibila si sa incep eu cu filozofii... atata vreme cat el a facut precizarea , sa nu ma gandesc la altceva...
Help...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Refuza-l ! Spune-i ca esti ocupata si cu asta basta. Tu fiind singura acum, simti nevoia distractiei, dar eu nu cred ca el e omul potrivit. El probabil cauta doar altceva decat ce are acasa, in schimb tu te-ai implica emotional si doar ai suferi. Nu mai vorbesc de imaginea pe care ai avea-o la servici. Nu cred ca merita !

Insa doar tu stii raspunsul.

Nasterea ariciului junior Pozele mele Poze cu noi si Vladimir

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Imi cer scuze...catia ani ai?

poze multe cu noi
Ana a implinit un an
Vara lui 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymcar spune:

Rufus, a spus, are 38.

Daca omul a si precizat ca nu e vorba de altceva eu chiar nu vad unde e problema. Probabil a zis sa lasi copilul ca sa poti sa te odihnesti mai bine...
La urma urmei ai putea sa faci altceva: intreaba-l cine mai vine. Asa o sa afli daca vine si sotia lui, poate si alti prieteni, caz in care nu are rost sa iti faci griji. Daca iti spune ca veti fi doar voi doi e cu totul altceva si atunci poti sa iti faci probleme, altfel eu zic ca nu. La urma urmei poate omul e chiar recunoscator, stie ca esti singura, vrea sa te scoata la o distractie... eu zic sa nu vedem numai scenarii adulterine in tot si in toate.


My life stinks

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana06 spune:

ymcar, si eu la fel m-am gandit dar:la cabana el merge saptamanal la pescuit si nu isi ia sotia, merge cu cate un prieten.La un moment dat m-a sunat si mi-a cerut un raspuns ca sa-si aranjeze si el treburile ...Tu ce intelegi din asta? Oricum mi-ai dat o idee buna, sa-l intreb direct cine mai merge, sa lamuresc problema.

Nu cred ca Rufus nu retinuse varsta mea, a vrut doar sa fie ironic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

quote:
Initial creeata de ana06
... Ce-as putea sa-i spun? Nici nu vreau sa par penibila si sa incep eu cu filozofii... atata vreme cat el a facut precizarea , sa nu ma gandesc la altceva...
Help...



Cu atit mai mult, ca a precizat, n-o sa se supere cind o sa-l refuzi DACA o sa inceapa sa-ti faca avansuri, in cazul in care te hotarasti sa te duci totusi.
Asta fiindca ai spus ca ti-ar placea sa mergi sa te deconectezi.

Si nici macar nu trebuie sa fii brutala cind o sa-l refuzi.
Poti sa-i reamintesti de precizarea lui in care tu ai avut incredere si sa folosesti momentul pentru a-i spune cit de mult doresti sa pastrezi prietenia asa cum este.


Pe de alta parte, ca sa iti dai seama cum sta treaba ai putea sa "minti" un pic si sa spui ca te-ai gindit sa-ti iei un prieten (mare amator de pescuit) cu tine, daca ar fi posibil, sa vezi cum reactioneaza.




Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adria_ spune:

Sunteti maturi. Nu puteti vorbi deschis, prieteneste? Spune-i ce te framanta. Spui ca e o relatie de prietenie. Ce prietenie e aia in care nu sunteti sinceri unul cu altul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymcar spune:

quote:
Originally posted by daniela_b

Pe de alta parte, ca sa iti dai seama cum sta treaba ai putea sa "minti" un pic si sa spui ca te-ai gindit sa-ti iei un prieten (mare amator de pescuit) cu tine, daca ar fi posibil, sa vezi cum reactioneaza.




Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii



Ma ofer sa fiu eu "prietenul", ca tot nu am unde sa ma duc la pescuit!

My life stinks

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana06 spune:

ymcar,daca ai vedea cu ce pesti se intoarce colegul meu de acolo...(si nu sunt povesti pescaresti, iti spun sigur!)mai ca ti-ai face bagajul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana06 spune:

Mesajul a aparut de 2 ori, nu stiu de ce!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

Bietul om poate chiar vorbeste serios.
Poate chiar n-are intentia sa sara pe tine cind ajungeti acolo.
Si eu am fost de-a lungul timpului cu prietenii pe la diverse cabane, la mare, la munte.
Ca sa nu mai vorbesc de delegatzii cu 1,2,5 colegi.
Si uite ca ne-am distrat bine merci, da' n-am avut surprize d'astea.
N-a sarit nimeni pe nimeni.

Le-o fi fost frica...oi fi eu mai scorpie... nu par vreo Scufitza Roshie... sau nu sint asa irezistibila ca restul...cine stie.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput