Dilema

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Eu prin facultate am cunoscut un tip care mai intai se dadea amic, apoi m-a invitat la el acasa sub pretextul "fac cea mai buna cafea din lume". I-am spus ca nu beau cafea. A zis ca-mi face un cacao cu frisca bun de tot. Tocmai ma pregateam sa ma las convinsa cand a adaugat: "Si stai linistita, ca nu se intampla nimic...", la care eu am comentat: "Pai atunci de ce sa mai vin?".

OK, lasand gluma la o parte, eu simt ca intentia din spatele invitatiei nu e una amicala. Dati cu pietre, dar pt. mine tocmai precizarea ca nu e vorba de altceva (cand asta ar fi trebuit sa fie subinteles intre amici/colegi) este suspecta. Se cheama "denegare": in clipa cand neg ceva am confirmat ca exact ceea ce neg este adevarat. Exemple: "nu vreau sa va contrazic, dar..." (VREI tocmai sa contrazici) sau "nu vreau sa te critic, dar..." (VREI tocmai sa critici). Oamenii se dau de gol in multe feluri.

Sa dea Dumnezeu (mai ales pentru sotia colegului tau!!) sa ma insel. Tine-ne la curent daca musti "momeala" lui. Daca ma insel, sa prinzi un crap frumos si sa-l mananci cu mujdei dar pentru sotia lui tot nu mi se pare in ordine ca sotul sa plece cu o colega/amica la cabana in weekend. Sotul meu nu s-ar simti cu nimeni mai bine decat cu mine si abia asteapta weekendul ca sa stam mai mult impreuna, deci poate de aici prejudecatile mele.



_
Ca sa descoperi America, uneori e suficient sa pleci din Spania.

Felicia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaintruder spune:

eu l-ash suna si i-ash zice ca merg fericita ca mi-ar face bineo ieshire la cabana sa prind peshte cu o conditzie! El sa vina cu sotzia si tu sa te duci insotzita, de un amic sau o amica

Asha ai ocazia sa omori din fasha orice fel de moment de intimitate cand orice se poate intampla... cabana, lac, singuri, destul de apropiatzi, poate putzin cam prea apropiatzi, sotzia sta la cratitza acasa.....ceva nu suna bine.

Eu in locul tau claaaaar ash refuza, dar tu nu esti eu!
Daca era singur, necasatrit si eu divortzata nu imi faceam probleme, dar in situatzia expusa de tine rishti sa-ti complici viatza sau sa nimereshti intr-o situatzie penibila.
Paza buna trece primejdia rea.
Refuzul tau poate sa sublinieze ca tu vrei ca lucrurile sa ramana asha,...tu hotareshti: pierzi o ieshire sau un amik?
P.S.: Daca e familist convins... inseamna ca vine cu sotzia


diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delidana spune:

Cred ca tu esti prea draguta si faptul ca nu-i spui nu in fata este interpretat de el ca "poate". Un barbat fidel, casatorit, nu invita femei (fie ele si colege) sa se destinda impreuna la o cabana pe malul lacului. Inchipuieste-ti ca sotul tau ti-ar fi zis ce bine i-a prins iesirea la pescuit si ca a fost impreuna cu o colega de la servici, divortata, doar ei doi. Cum te-ai simti?
Daca vrea sa-ti multumeasca pentru ajutor sa te ajute si el la rindul lui cu diferite lucrari pe care le ai de facut la servici. Asa ar fi cel mai corect.

www.wrongspelling.com" target="_blank">Blog * www.wrongspelling.com/album/" target="_blank">Pozele mele * www.squarethoughts.com/" target="_blank">Fotografie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Au dreptate fetele. E treaba necurata la mijloc. Cred ca el isi da seama ca ai vrea dar eziti, si incearca sa te momeasca si el cum poate. Ca inceputul e greu!
Spun asta pentru ca ai precizat deja ca sotia nu merge la cabana. Deci ati fi doar voi, poate si vreun prieten de-al lui. A spus sa nu aduci fetita. Daca era vorba de o iesire frumoasa de weekend era normal sa mergi cu fetita, el cu sotia si... are copii? Daca da, cu atit mai mult trebuia sa mergeti cu totii.
Eu tocmai m-am declarat pentru prietenia intre barbati si femei, dar ce descrii tu aici e... fishy! Ca tot sint si pestii in discutie.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

Va spun eu, se poate sa existe o relatie doar de prietenie intre un barbat si o femeie, fara ca el sa se gandeasca neaparat la "ah ce i-as trage-o". Nu stiu daca acest coleg doreste numai asta, dar daca sunteti prieteni se poate rezolva frumos. Cred ca pe de o parte Ana nici nu vrea sa-l abordeze direct, numai dupa banuieli, ptr ca se poate sa-l jigneasca daca de fapt el chiar e sincer, sau se poate sa se ascunda si sa nu recunoasca ce intentii are. Ana, poti sa accepti invitatia, si daca se ajunge la provocari nedorite poti sa-i explici ca tu nu doresti cu el o aventura, ci il doresti in continuare ca si prieten. Ca doar nu o sari pe tine. Daca intr-adevar el are alte intentii ii va fi oarecum greu sa te priveasca in continuare doar ca prietena, si de asta trebuie sa fi directa si sa stabilesti limitele, iar el sa nu se simta ranit.
E de apreciat ca desi e prietenul tau nu doresti nimic mai mult cu el, iar daca el vrea o aventura nu e de condamnat. Poate are el motivele lui. Tu trebuie sa te manifesti fata de el fara sa-l acuzi de intentia lui si poti chiar sa-i explici ca nu e cea mai buna solutie.

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana06 spune:

Alex are dreptate, cam asa stau lucrurile.
Eu tind sa cred totusi ca el se gandeste mai departe dar...eu nu l-am incurajat si din aceasta cauza ,cred, nici el n-are curajul sa ma abordeze altfel.Eu zic ca prin atitudinea mea am stabilit limitele.
Inca de la inceput cand mi-a spus sa nu mai vorbesc cu dumneavoastra cu el si n-am acceptat spunandu-i ca totusi exista o diferenta de varsta intre noi...
Despre sotie...n-as vrea sa abordez subiectul,va spun doar ca e f. geloasa si nu accepta "intrusii" nici macar la pescuit( el nu discuta despre sotie cu mine dar am aflat din alta parte mai multe lucruri) Are un baiat student.
Referitor la iesirea de saptamana aceasta l-am refuzat spunandu-i ca am musafiri si acum m-a sunat sa-mi spuna ca e pe drum si ar vrea sa-mi aduca un peste...L-am refuzat din nou.Mi-a zis ca saptamana aceasta ma iarta dar viitoarea nu mai scap!
Vineri m-a sunat sa-mi spuna ca a avut treaba in zona(el sta f. departe de mine) si trece sa ma ia si pe mine de acasa sa mergem la servici(care e cu totul in alta directie).Pe drum nici o aluzie, nimic, s-a comportat normal, am vrut sa-l intreb ce treaba a avut el la 7 dimineata in zona aceea dar n-am facut-o, tocmai ca sa nu creada ca ma intereseaza...Numai ca...acum la telefon imi spune ca maine ma asteapta din nou...la aceeasi ora, in acelasi loc..." V-ati mutat cumva in cartierul meu si eu nu stiu?" "Da,e din cauza miscarii de rotatie a pamantului" mi-a raspuns.
Nu se pune problema ca ar avea vreo obligatie fata de mine. El m-a ajutat f. mult in multe probleme in toti acesti 3 ani.
Ma gandesc sa-l abordez direct cu "am impresia ca aveti chef de o aventura", asa in gluma.El e un tip f. spiritual si marea majoritate a discutiilor noastre sunt pe tonul acesta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Eu cred ca pui paie pe foc. Uite care e treaba. Daca vrei cu adevarat ca relatia sa ramana una amicala atunci in mo direct ii comunici asta. Clar ferm, direct uitandu-te in ochii lui. Ceea ce faci tu se numeste flirt. Transmiti semnale spre el mai mult sau mai putin directe si el reactioneaza. Fiind o persoana matura dispune de abilitate dar ceea ce face sunt "efecte" sau "raspunsuri" date de modalitatea ta de adresare, comportament, accept. Daca nu ai fost interesata nu "te-ai fi interesat" despre el si anturajul lui privat. Daca ti-ai dori o relatie amicala in mod cert nu te-ai sfii sa-i cunosti sotia, nu te-ai feri, ba dimpotriva ai fi deschisa, ai fost interesata sa o cunosti, sa discuti cu ea poate chiar sa stabilesti relatii de amicitie cine poate sti dar nu.... tu te joci, tu te interesezi, clasifici, si asa mai departe. Citeste unul din raspunsurile date de mine la topicul "Partenerul te inseala.." ca deja este tipologic.
Si sper sa nu te supere raspunsul meu.
Daca el ar avea in gand acel scenariu de a te scoate din omogenitatea zilei de zi cu zi in mod cert nu s-ar feri de sotia lui, ar iesi cu tine si cu prietenii lui dar tot in mod cert nu la cabana de prima data te-ar introduce intr-un grup ai cunoaste oameni ai socializa... insa eu vad individualizare nu socializare, cabanute pesti mersul cu masina intamplator de la pana la si toate cu acceptul tau cu dorinta ta declarata sau nu....
Asa ca ... unde este dilema sau care este dilema?

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Decembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns canuta-om-sucit spune:

quote:
Originally posted by marius

Eu cred ca pui paie pe foc. Uite care e treaba. Daca vrei cu adevarat ca relatia sa ramana una amicala atunci in mo direct ii comunici asta. Clar ferm, direct uitandu-te in ochii lui. Ceea ce faci tu se numeste flirt. Transmiti semnale spre el mai mult sau mai putin directe si el reactioneaza. Fiind o persoana matura dispune de abilitate dar ceea ce face sunt "efecte" sau "raspunsuri" date de modalitatea ta de adresare, comportament, accept. Daca nu ai fost interesata nu "te-ai fi interesat" despre el si anturajul lui privat. Daca ti-ai dori o relatie amicala in mod cert nu te-ai sfii sa-i cunosti sotia, nu te-ai feri, ba dimpotriva ai fi deschisa, ai fost interesata sa o cunosti, sa discuti cu ea poate chiar sa stabilesti relatii de amicitie cine poate sti dar nu.... tu te joci, tu te interesezi, clasifici, si asa mai departe. Citeste unul din raspunsurile date de mine la topicul "Partenerul te inseala.." ca deja este tipologic.
Si sper sa nu te supere raspunsul meu.
Daca el ar avea in gand acel scenariu de a te scoate din omogenitatea zilei de zi cu zi in mod cert nu s-ar feri de sotia lui, ar iesi cu tine si cu prietenii lui dar tot in mod cert nu la cabana de prima data te-ar introduce intr-un grup ai cunoaste oameni ai socializa... insa eu vad individualizare nu socializare, cabanute pesti mersul cu masina intamplator de la pana la si toate cu acceptul tau cu dorinta ta declarata sau nu....
Asa ca ... unde este dilema sau care este dilema?

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Decembrie 2006



Just! Asta e si parerea mea.

Aura si samburelu' Dimitrietati
Don't argue with an idiot. They'll drag you down to their level and beat you with experience.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

quote:
Originally posted by Elise

Bietul om poate chiar vorbeste serios.
Poate chiar n-are intentia sa sara pe tine cind ajungeti acolo.




Da, daaa...si marmota invelea ciocolata in staniol...
Ce naiba...nu degeaba am intrebat eu de varsta...

poze multe cu noi
Ana a implinit un an
Vara lui 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana06 spune:

Marius, nu m-am suparat pentru raspunsul tau dar de unde ai tras tu concluzia ca m-am interesat despre el si despre anturajul lui privat? Am aflat fara sa ma interesez, pur si simplu o colega de-a noastra a fost cu sotul impreuna cu aceasta familie intr-un week-end si apoi ea a povestit in birou niste lucruri.Nu mi s-a parut frumos din partea ei ca a facut asa ceva, chiar daca lucrurile sunt reale.
In ceea ce o priveste pe sotia colegului nu m-am sfiit si nici nu m-am ferit s-o cunosc. Chiar o cunosc!Si mai stiu ca l-a pus sa aleaga intre a petrece week-end-ul cu ea sau cu colegele.
Si daca eu as fi categorica si ferma cand i-as spune"Stii relatia noastra vreau sa ramana una amicala" el nu mi-ar putea raspunde"Pai asa si este!"? Eu nu vreau sa ma pun intr-o situatie penibila spunandu-i asta si nici pe el nu vreau sa-l pun intr-o situatie penibila si sa ajungem sa ne evitam prin birou. De aceea v-am cerut parerea,ma gandeam ca din afara lucrurile se vad mai clar.
Eu va multumesc tuturor pentru raspunsuri, pe undeva chiar m-au ajutat.

Mergi la inceput