Durerea unei pierderi de sarcina (15)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Della spune:

Tocmai va citeam inainte de culcare, si somnul se lasa asupra mea. Dar, cand am ajuns la tine, Michelle, am simtit ca trebuie sa-ti scriu cateva randuri macar. Te rog fumos, din suflet, nu te mai invinovati. Mi se rupe inima cand citesc in ce stare esti, ce simti. Gandeste-te ca ai luat decizia pe care ti-au sfatuit-o medicii, medici in care ai avut incredere. Nu te mai framanta, din pacate nu mai oti schimba cele intamplate. Oricum, viitorul este inaintea ta, si esti responsabila si pentru modul in care o sa-l transformi in trecut. Vreau sa-ti spun sa privesti inainte, pentru ca ai sansa vietii inainte. Te rog, da-i sansa copilasului tau sa se nasca , da-ti o sansa tie! Cu siguranta copilasul pe care trebuie sa-l ai, astfe o sa il ai! Un sufletel asteapta sa vina la tine si sa-ti spuna MAMA. Stii, eu cand am pierdut ultima sarcina, am avut pe tot parcursul sarcinii sentimentul ca "nu este momentu sa vina la noi"... A fost groaznic, vroiam sa nu simt, dar simteam acest lucru. Cand am aflat ca s-a oprit in evolutie, am avut, pe undeva, confirmarea a ceea ce simteam. Am avut mustrari de constiinta... Ma gandeam ca eu l-am fortat la viata, cand nu a vrut, si de aceea s-a oprit in evolutie. E aiure. Vezi, si eu incep iar... Acuma astept sa simt sufletelul ca vrea sa vina, si sper ca acest lucru sa fie in aprilie. Sper sa nu fiu iarasi egoista... Scuze, am deviat de la subiect. Defapt am vrut sa-ti scriu sa nu iti reprosezi nimic, nu esti vinovata! Copilasul tau o sa se nasca atunci cand trebuie, dar te rog, da-i o sansa! Ai grija de tine, trebuie sa fii sanatoasa. Noi, aici, te ajutam sa iti revii psihic, si o sa iti revii pentru ca esti foarte puternica. Uite niste pe ochii tai plansi, ca sa-ti opreasca lacrimile si sa vina un somn odihnitor, cu vise frumoase, si maine sa incepi sa traiesti.
Flavia, m-ai speriat tare cu povestea accidentului. Doamne, ce bine ca nu ati patit nimic. Adica... aproape nimic. Uite un pentru Dominic si din partea mea.
Laura, sa inteleg ca sunt sanse la II? Da Doamne .
Ralu, legat de boala sotului tau vreau sa-ti zic ca si mama mea are, pe picioare, de la genunchi in jos. A fost o vreme cand se tot extindea si se scarpina cu toate ca nu era indicat. Stii ce s-a intamplat? Mama mea a fost operata de cancer la san si cand i-au facut chemoterapia (sper ca am scri pe inteles), psoriazisul a disparut complet! Noroc ca mama este bine dupa operatie (acum 5 ani!) si nu mai are nici psoriazis. Am mai auzit de un tratament pe Discovery parca, si anume, ceva pestisori "mancau" pielea celor cu aceata boala si "cica" ii vindeca. Acuma nu stiu ce sa zic... A fost interesant, pt. ca stiu ca am vazut cum stau oamenii in apa cu pestisorii respectivi, si acestia "ciugulesc" pielea bolnava, lasand pielea vindecata. Asi putea cauta, o sa si caut daca am timp, pe net, dar nu auma ca pic de somn.
Deci, precum am scri, incerc sa dor, caci e tarziu si cine are catel, trebuie sa-l scoata dimineata afara (eu ma scol pe la 5:00). Va pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle81 spune:

Della-nu pot sa imi opresc lacrimile,nu stiu ce am azi,dar azi ma doare parca la maxim...simt ca o iau razna..cum potis pune ca sunt puternica?Nu ma vezi cum sunt?Mai am putin si renunt la tot..sunt o LASA aia sunt!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns L5845 spune:

Nu esti lasa Michelle, esti doar o mami care isi plange pruncul. Lasa durerea sa plece, nu o mai tine langa tine. Lasa bucuria de a trai, sa te cuprinda. Esti puternica si trebuie sa-ti dovedesti in primul rand tie, asta. Capul sus, draga fata, ca viata e aici, frumoasa, si asteapta sa o traiesti, nu sa treci pe langa ea.

Va doresc si voua ce-mi doresc mie: sanatate si mult doritul BEBE!

Lau-Meli

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina26 spune:

Nu este poezie, este cantec. Cantecul este superb!!! In engleza suna putin mai bine decat in ro, ca are rima si ritm.
Trebuie sa apesi aici
>>>>> http://www.compassionatefriends.org/precious_child.htm <<<<<

sper sa va placa si voua cantecul.
Va pup

What we have once enjoyed we can never lose... all that we love deeply becomes a part of us" - Helen Keller
Cristina mama ingerasului Paul

Bebe Paul al meu e ingeras

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=b2d4d0366fd97a7fe09e3&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet

14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea16 spune:

Dragele mele, iar nu am reusit sa scriu cateva zile, of, imi pare asa rau cand nu am timp sa intru aici. Dar ma gandesc mereu la voi si de abia astept sa va citesc postarile.

Flavia, draga mea, din toata inima FELICITARI!!!!! Sa fie sanatos si sa se nasca cat mai usor! De abia asteptam sa citesc ce ai. Trebuie neaparat sa faci si o fata, ca esti mai singura printre barbati in noua voastra casa. M-am speriat cand am citit de ce ai patit cand conduceai, bine ca nu s-a intamplat nimic, ai un Dumnezeu deasupre capului!

Retrovers, imi pare nespus de rau pentru suferinta ta. Doamne, nu se mai termina odata cu durerea asta, cu atatea sarcini pierdute….Nu pot sa cred ca exista asemenea doctori…Trebuie sa fii puternica si sa gasesti puterea de a a merge mai departe!

Ralu, sper din tot sufletul ca sotul tau sa fie mai bine, trebuie sa incerci mai multe tratamente, eu am mare incredere in cele naturiste. Mult success!

Mirela, mai am cam o saptamna pana cand ar trebui sa imi vina CM, nu fac test decat daca intarzie, nu mai vreau sa fiu dezamagita. Sper sa te simti bine in continuare si sa nu mai ai probleme.

Oanabb, felicitari pentru baietel! eu zic ca nu ai inca de ce sa-ti faci griji, nu ai pus foarte mult pe tine, o sa le dai cu siguranta jos dupa nastere.

Ileana, multa sanatate, ai grija de tine! Si eu stiu de osciloccinum ca e foarte bun si recomandat femeilor gravide.

Michelle, asa as vrea sa pot face ceva sa iti mai iau din durere…Uneori postarile tale sunt mai optimiste, ma gandesc atunci ca esti mai bine, dupa care vad ca durerea este la fel de mare…Nu iti mai reprosa, nu te mai gandi la lucruri negative. O sa reusesti sa ai un copil sanatos! Toate avem temeri, dar trebuie sa ni le invingem cumva. Nu trebuie sa abandonam lupta!

Cristina, de abia astept san e spui si tu ce vei avea. Imi pare rau ca sotul tau e asa, sunt convinsa ca face asa doar pentru ca ii este si lui frica. Sunt de accord cu cristina26, ar trebui sa stai de vorba cu el, sa incerci sa ii explicit ce simti tu vis a vis de atitudinea lui. Barbatii sunt altfel, multi nu simt la fel ca noi in timpul sarcinii. Doar noi ne nastem cu instinctul matern, ei trebuie sa il invete.

Laura, un pentru tine.

Chiar, ce o fi cu Gabi? Nu a mai scris de mult timp.

Nana, tu esti bine? Cum stai cu greturile?

Fetelor, mie imi placea si numele nou, dat totusi, nu pot sa nu recunosc ca daca ar fi avut un alt nume, nu cred ca as fi intrat la acest subiect anul trecut, in septembrie. Eu zic sa ne mai gandim fiecare si sa venim si cu alte propuneri.

Va pup pe toate si va doresc un weekend minunat!


Andreea


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Cristina26 multumesc pentru cantec! Imi curg lacrimile pe obraz si-mi amintesc toata sarcina, cat a fost de frumoasa, cum imi tineam burtica in brate si imi mangaiam puiutul, cum o certam cand ma inghesuia cu piciorusul pe sub coaste sau imi facea burtica patrata...frumoasa perioada atunci si triste vremuri dupa...Sper sa pot retrai astfel de bucurii, de sentimente si mai mult! Vreau tot: bucuria unei sarcini si imensa fericire de a-mi tine in brate copilul

Michelle incearca sa speri si tu! Nu te invinovati, nu ai fost lasha ca nu ai vrut un copilas bolnav, ci ai fost foarte curajoasa si ai iubit-o atat de mult incat ai ales sa nu o vezi chinuinduse, sa nu o vezi suferind Fetita ta sigur isi doreste sa nu mai plangi, isi doreste sa priveti in fata, in viitor! Ea e ingerasul tau pazitor si va fi ingerasul pazitor si al urmatorului tau copilas! Da-ti o sansa

Cristina Ana multi pupici de la mine, ca sa-ti mai treaca din greata Foarte frumos te-a sfatuit Cristina26 cum sa procedezi cu sotul tau! Incearca asa! Obligatoriu sa-l iei la eco si se va indragosti de mogaldeata care-i va face cu manuta

Andreea sper sa ai sansa sa faci testul si sa fie II

Adela inca nu am de unde sti daca sunt sanse, oricum noi muncip cu drag si spor

Biby la ora cand ma intrebai ce caut pe net eram deja "rezolvata" si o ora cu fundul in sus pe o perna si tot tacamul Abia astept sa faci un test, poate-poate


Poze Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina26 spune:

Michalle stiu cum e cand trebuie sa alegi ce sa faci cu copilul tau. Eu am ales ca si tine, sa nu mai sufere. Ma rog din tot sufletul sa nu trebuieasc cineva sa auda: "Acum nu este vorba de ceea ce putem face cu copilul dar despre ceea ce putem face pentru copil. Singurul lucru pe care tu ca o mama iubitoare poti sa faci pentru copil este sa il lasi sa plece..." crede-ma ca stiu cum e. Stiu cum a fost sa imi vad copilul plangand toata noapte si sa stiu cat de mult sufera pentru ca EU am decis ceea ce este mai bine pentu el. Stiu cum a fost sa ma simt cel mai josnic criminal din lume, atunci cand ochisori lui ma cautau si parca ma implorau sa il ajut sa se simta mai bine, iar eu statea si plangeam odata cu el. Mai stiu cum a fost cand Paul m-a asteptat toata noaptea sa dorm dragul lui mama a asteptat sa il iau in brata ca sa poata muri linistit in brate la mine. Stiu cum e sa traiesti cu decizia facuta...
Totusi trebuie sa te gandesti asa, cum ma gandesc si eu cand ma simti asa ca un criminal. Daca eu eram asa bolnava ca Paul aveam nevoie de 18 medicamente pe zi si faceam edima pulmonara tot la 3 zile dupa care imi cadeau rinichi si aveam nevoie de masca sa respire pentru mine o zi din trei CE ASI FI PREFERAT SA FAC?? sincer eu asi fi preferat sa mor cat de curand decat sa mai traiesc asa inca un an (era timpul maxim in care poate ii mai rezista inima). Daca pentru mine suferinta era prea mare si nu se merita efortul de ce pentru Paul s-ar fi meritat. Ceea ce ai decis tu a fost ceea ce ori si ce mama care isi iubeste copilul ar fi decis (parerea mea).
Eu am fost si in partea cealalta de pat (dar atunci totusi mai speram ca va fi o sansa de reusita) cand copilul era atat de bolnav. Cum trebuia sa il legam de manute ca incerca sa isi scoata masca de oxigen de pe fata, cum de fiecare data cand vedea masca de respirat plangea de nu il puteam opri. Cum nu puteam sa il iau in brate sa il alint atunci cand plangea pentru ca avea prea multe perfuzii si nu puteam sa il iau din pat. Sincer eu nu regret decizia mea. Stiu ca am decis ceea ce a fost bine pentru Paul. Acum el e fericit si sanatos, eu sunt ceea care sufera acum si nu el. Dar sincer prefer sa fie asa...
Andreea abea astept sa ne spui ca ai ramas insarcinata din nou.
Cristina Ana Tu cum stai cu greata?
Laura de data asta vei avea tot, ai sa vezi.
Va pup pe toate si va doresc o zi buna!!!

What we have once enjoyed we can never lose... all that we love deeply becomes a part of us" - Helen Keller
Cristina mama ingerasului Paul

Bebe Paul al meu e ingeras

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=b2d4d0366fd97a7fe09e3&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet

14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

laura, scuze nu am mai intrat ieri eram rupta de la servici si am adormit cind l-am culcat pe pitic!uite calculul, din 2006 ianuarie pina in 2007 octombrie va fi fetita, din oct 2007 pina in ianuarie 2009 va fi baiat, iar din ian 2009 pina in octombrie 2011 va fi fetita!merci mult de gindurile bune, bine ca am scapat cu bine!nu te stresa cu teste, numarat, etc, sare iepurasul de unde nu te astepti!iti vei tine in brate copilul, la cit esti tu de hotarita.....de la inceput m-ai impresionat cu dorinta asta a ta!

michelle, iubito, mi se rupe sufletul, sentimentul vinovatiei nu-ti da pace sa reusesti sa mergi mai departe, fetelor care ati mai luat o astfel de decizie va rog din suflet sa-i scrieti lui michelle cum ati mers mai departe!trebuie sa incercam s-o ajutam, te rog eu scumpa nu te lasa coplesita, ai facut asta ca sa nu sufere fetita ta!n-ai luat decizia imediat, ai asteptat.....of, sint atitea femei care avorteaza la cerere din diferite motive, tu ai avortat pe motiv medical!te pup si te string tare in brate!

mirelush, merci de ginduri, bine ca nu mai singerezi, ai sa treci peste asta!nici o sarcina nu seamana cu alta, si daca la prima te-ai simtit mai bine, si acuma va trece, ai grija de tine!abia astept sa iti pui pozele cu bebe la eco in albumul optimistelor!si celelalte gravidute bineinteles!

L5845, merci mult draga mea de urari, si la tine la fel sa fie, si abia astept sa te trec gravi in lista!

cristina, merci si tie de ginduri, da poza este in baia de la casa ce ne-am luat-o, si da vezi bine e sapata jos ca un bazin, imi place la nebunie, e atit de mare....e mai greu cind il spal pe Dominic tre sa ma bag cu picioarele ca sa pot sa-l tin bine!am facut poza acolo ca acolo tin planta de care v-am vorbit, craciunelul, care a inflorit doar cind am fost gravi cu Dominic, si care a inflorit acuma din nou desi sotul vroia sa-l arunce ca se uscase!nu se vede f bine planta!abia astept sa vad ce ai, si sa ai poze sa le pui in album!poate sotul se auto protejeaza, sau te protejeaza pe tine, discuta cu el, spune-i ca te doare indiferenta lui, incearca sa intelegi de ce!sa stii ca nici sotul meu nu e mai altfel ca la prima sarcina.....pune mina cind ii zic eu, in schimb zilele trecute mi-a zis ca sint tare sexy cu burta de gravi, va dati seama ca m-am topit, la cite kg am numa sexi nu sint....cu greturile si acuma mai am citeodata, chiar am vomat ieri dimineata!

cristina26, am sa citesc si eu nasterea lui Paul, ff frumos cintecul!am plins....grea decizie ai avut si tu de luat draga mea!cum ii spuneam odata lui michelle, ca daca eu trebuia sa iau o decizie , sigur as fi luat-o pe aia egoista, sa tin copilul ptr mine, nu ptr el!de aceea admir enorm mamele care pun mai intii copilul pe primul loc, apoi pe ele si suferinta lor!michelle iubito tu ai luat decizia cind fetita ta nu suferea, era fericita!

ileana, merci draga mea, bine ca ti-a trecut raceala!si al meu e buzat, si Dominic e, de la tati se trage!

bibi, merci iubito,sper ca vei avea fetita ce ti-o doresti,dar important e sa fie un bebe sanatos!sper sa mai scrii aici si daca te muti la odisee!a propos de ce spui tu de reactia barbatilor, imi amintesc cind l-am nascut pe Dominic, sotul meu era topit dupa el, imi punea atuncea mina pe burta si zicea oau acolo era el?asa e ei simt mai bine dupa ce ii vad!astept rezultatul de la test!

della, merci mult de pupici si de gindurile bune!ma bucur ca mama ta a scapat de cancer!si eu am vazut un reportaj cu pestisorii care curatau pielea!

andreea, merci mult, abia astept sa vad daca esti gravi!

nana, sper ca esti bine, pe unde esti?

fetelor, sa va zic cum ma simt, parca joi am aflat ca sint insarcinata, asa ma simt, la 5 luni abia incept sa gust din sarcina asta, in primele ma fortam sa nu ma gindesc la nimic rau....acuma parca mi s-a luat o greutate de pe umeri, ma simt usurata cumva, mai relaxata!securea e ea acolo undeva deasupra, dar vointa mea, ca si in cazul placentei, o va tine sus!puterea mintii....
va pup pe toate, weekend placut!

Flavia 20+ si mama lui Dominic 17 mai 2004
albumele de familie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina26 spune:

Aici e o mama care a optat sa isi tina copilul chiar daca nu are nici o sansa sa fie ok niciodata.
>>>> http://www.caringbridge.org/cb/inputSiteName.do;jsessionid=375B7F3AB6D4F37B21BF8A29A84F8B13 <<<<

Fetita nu va manca niciodata (are gastrosomie ~ mancare ii e administrata direct in stomac) nu poate respira singura asa ca daca te uiti bine poti sa vezi ca are furtunul ala care ii este bagat in gat, ea are nevoie si de oxigen, nu va putea merge, nu va putea vorbi, are deja operatie la inima, are probleme cu plamani si cu rinichii. Am fost sa o vad pe fetita acum cateva luni, cred ca am sa merg din nou cand va implini un an. Draguta de ea statea acolo si maraia ca si cum ar fi durut-o ceva, dar mama ei era asa de obisnuita cu Baylie sa scoata sunetele alea ca mi-a zis " asa face ea tot timpul". M-am gandit "asa face ea, asa asi face si eu si ori si cine daca am fi in dureri..." nu stiu, dar eu nu vad de ce atata suferinta pentru copilasul acesta mic si nevinovat. Fetita ei a avut peste 20 de atacuri de cord, a stat fara oxigen si 20 de minute... mie mi se pare ca e foarte egoist ceea ce a decis Julie.
Din cauza ca fetita are atatea probleme statul american ii da sa aiba asistenta medicala 24 de ore pe zi. Deci este o asistenta acolo cu ei in casa tot timpul care sa aiba grija de bebe (pentru ca are prea mutle probleme). Jullie se plagea in ultimul email ca au trebuit sa stea cu fata la sfarsit de saptamana si a fost asa de greu pentru ei. Ei mai au inca doua fetite gemene de 2 ani.
Eu nu asi vrea sa ma tina cineva ca pe o planta. Am si vorbit cu sotul daca se intmpla ceva cu mine sa ma lase sa plec, sa nu ma chinue.
(O cunosc personal pe fetita si pe mama ei de la spitalul de copii.)


What we have once enjoyed we can never lose... all that we love deeply becomes a part of us" - Helen Keller
Cristina mama ingerasului Paul

Bebe Paul al meu e ingeras

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=b2d4d0366fd97a7fe09e3&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet

14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina26 spune:

vad ca nu merge adresa.
Eu cand vreau sa intru la fetita asa intru
>>>> http://www.caringbridge.org/cb/inputSiteName.do?method=search&siteName=baylie%22%3ewww.caringbridge.org/visit/baylie%3c <<<<
Iar la CARINGBRIDGE SITE:
www.caringbridge.org/visit/
baylie">www.caringbridge.org/visit/baylie<
stergi peste ce am tras linie si ai sa reusesti sa intri sa o vezi pe fata.

va pup pe toate

What we have once enjoyed we can never lose... all that we love deeply becomes a part of us" - Helen Keller
Cristina mama ingerasului Paul

Bebe Paul al meu e ingeras

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=b2d4d0366fd97a7fe09e3&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet

14+

Mergi la inceput