Durerea unei pierderi de sarcina (15)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

Flavia, doamne ce m-am speriat cind am citit, bine ca nu ati patit nimic grav (doamne fereste!). Cred ca v-ati speriat groaznic, mai ales scumpul de Dominic.
Vroiam sa te intreb ceva: am vazut in poza cu tine gravidutza la 15 saptamani ca stateai langa o cada "bagata in jos", ca un bazin. Sper ca nu mi s-a parut. Este la voi acasa? Nu am mai vazut asa ceva, dar mi se pare tare interersant.
Cristina26, am citit povestea nasterii. Foarte frumoasa si incurajatoare. Ce figura esti si tu, sa stai acasa pana in ultimul moment!!! Hi, hi, cred ca inghetase sotul tau de frica cind a vazut ca aveai dilatatie maxima.
Mirelush, mie mi-a dat sa fac 10 fiole de gravibinon, una la 4 zile. Dar eu le-am facut cum mi-a venit, la 5,6 sau chiar 7 zile, ca imi era tare greu sa ajung la o clinica sa le fac. Si cind am ajuns pe la 8 fiole m-am oprit. Nu l-am mai intrebat pe doctor daca sa mai continuu, dar deja mi se parea ca bag prea multi hormoni in mine. Si oricum singerarile se oprisera de mult. Nici utrogestan nu mai iau 6/zi, doar 4. Sper ca nu fac vrreo prostie, dar chiar imi este o frica mare de tot de reactiile secundare care pot aparea in timp.
Ralu, ii doresc din inima sotului tau sa reuseasca sa invinga boala. Nu stiu nimic despre boala asta, imi pare rau ca nu te pot ajuta. Sotul tau e norocos ca are langa el o femeie care il iubeste asa ca tine, sprijinul moral este foarte important.
Eu inca nu am scapat complet de greturi. Seara ma simt destul de rau, dar incerc sa nu ma pling prea tare.
Vinerea viitoare am si eu intilnire cu bebele la ecograf, sper sa aflu si sexul. Si sper sa se intimple o minune si sa-l fac si pe sotul meu sa constientizeze ca am un bebe in burtica. O sa mearga cu mine la ecograf, si poate daca o sa-l vada pe ecran o sa-si schimbe atitudinea fata de sarcina mea. V-am mai spus eu ca sotul meu refuza sa vorbeasca despre bebele de acum. Nu s-a schimbat deloc, are aceeasi atitudine de aparenta indiferenta fata de subiectul acesta. Mi-a zis ca o sa se bucure doar cind o sa-l tina in brate. Of, nici nu isi da seama cit de mult sufar din cauza atitudinii lui. El incearca sa se protejeze de un eventual nou esec, dar nu isi da seama ca in felul acesta ma raneste f.f.f mult. Noroc ca va am pe voi!




Cristina, 12+

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina26 spune:

Cristina trebuiea sa il vezi cat de calm parea si cand colo numai calm nu era... A fost foarte amuzant.
Ralu am sa incerc sa ma controlez sa nu iti scriu prea multe poezii cu ingerasi.
"A little flower,
Lent not given,
To bud on earth,
And bluoom in Heaven"

Acesta este unul din catecele mele preferate:
http://www.compassionatefriends.org/precious_child.htm
am sa il traduc

Pretiosul meu copil

In visele mele, tu traiesti si esti bine
Pretiosul meu copil, pretiosul meu copil
In mintea mea, te vad foarte clar
Pretiosul meu copil, pretiosul meu copil

In sufletul meu e o gaura
ce nu va fi umpluta niciodata
Dar in inima mea este speranta
ca tu esti inca cu mine

In inima mea tu traesti
totdeauna acolo, niciodata plecat
pretiosul meu copil, tu ai plecat prea repede
chiar daca e adevarat ca noi suntem despartiti
tu vei trai pentru totdeauna ... in inima mea

In planurile mele, am fost prima care pleaca
pretiosul meu copil, pretiosul meu copil,
dar in lumea asta, am fost lasata sa te plang
Pretiosul meu copil, pretiosul meu copil

In sufletul meu e o gaura
ce nu va fi umpluta niciodata
Dar in inima mea este speranta
ca tu esti inca cu mine

In inima mea tu traesti
totdeauna acolo, niciodata plecat
pretiosul meu copil, tu ai plecat prea repede
chiar daca e adevarat ca noi suntem despartiti
tu vei trai pentru totdeauna ... in inima mea

Dumnezeu stie ca vreau sa te tin in brate
sa te vad, sa te ating
si poate acolo e Raiul
si intr-o zi o sa fac asta din nou
te rog sa stii ca nu esti uitat pana atunci

In inima mea tu traesti
totdeauna acolo, niciodata plecat
pretiosul meu copil, tu ai plecat prea repede
chiar daca e adevarat ca noi suntem despartiti
tu vei trai pentru totdeauna ... in inima mea

Va pup pe toate
O zi buna




What we have once enjoyed we can never lose... all that we love deeply becomes a part of us" - Helen Keller
Cristina mama ingerasului Paul

Bebe Paul al meu e ingeras

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=b2d4d0366fd97a7fe09e3&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet

14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

Laura, pai daca esti la mijlocul CM-ului, ce cauti pe net? Tu nu ai treaba????

Cristina, 12+

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

Michelle, bineinteles ca o sa ai un copilas sanatos. Te rog, incearca sa iti revii, e prea multa suferinta in sufletul tau, si asta te distruge incetul cu incetul. Nu stiu ce as putea sa iti spun, decit ca imi doresc din tot sufletul sa te vad macar un pic mai optimista. Un bebe sigur te asteapta sa fii mamica lui, dar pentru asta trebuie sa iti revii!

Cristina, 12+

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina26 spune:

Cristina ai incercat sa vorbesti cu sotul tau. Eu zic intr-o seara sa te pui langa el si sa ii spui tot ceea ce simti. Sa ii spui cat de mult te doare ca primul bebe nu a fost sa fie. Iar acum cat de mult te doare indiferenta lui fata de sarcina ta. Incearca sa nu il critici cu nimic, sa fie discutie de genul" eu simt, .... daca este posibil asi aprecia foarte mult... " si lasa discutia asa. O sa vezi ca se va gandi la ceea ce face, probabil nici nu realizeaza cat de mult te raneste. Abea astept sa ne spui ca totul a intrat pe un fagas normal.
Michelle daca asi putea sa iau o parte din durerea ta ca durerea ta sa fie suprotabila asi face asta intr-o secunda. Sa stii ca si eu ma gandesc asa uneori, dar am ajuns la concluzia ca Dumnezeu trebuie sa ne iubeasca si pe noi. Doar si noi suntem copii Lui. "Cere si ti se va da!" asa scrie in biblie. Tot ce iti ramane de facut e sa ceri...
Ralu nici eu nu stiu mai nimic de boala sotului tau, sper sa se faca bine curnad. Sa ai grija de tine!
Va pup dulce pe toate si sper ca sunteti bine!

What we have once enjoyed we can never lose... all that we love deeply becomes a part of us" - Helen Keller
Cristina mama ingerasului Paul

Bebe Paul al meu e ingeras

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=b2d4d0366fd97a7fe09e3&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet

14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns L5845 spune:

Michelle,draga de tine,sincera sa fiu, mi-a trebuit ceva curaj ca sa incerc sa-ti scriu, chiar daca nu exista cuvinte care sa exprime ceea ce simti. Nu am trecut prin experienta ta dar imi inchipui ce simti. Incearca sa te ajuti, urmand calea vindecarii prin a te gandi la un nou BB, cum de exemplu a reusit cristina26, care a trecut printr-o experienta la fel de dureroasa ca si a ta si uite, si-a regasit speranta si e din nou . Iti doresc din tot sufletul meu, si ma la DD sa te ajute mult sa iti regasesti linistea sufleteasca. Gandeste-te ca trebuie sa mergi inainte cu speranta ca va fi soare si pentru tine. Repet, cuvintele sunt de prisos, dar incearca sa te gandesti doar la lucruri frumoase din trecut, cele dureroase sa le pui intr-o cutiutza mica acolo in suflet si sa le lasi sa devina doar simple amintiri. Poate asa , durerea se va alina si vei putea sa te gandesti cu incredere si cu ochii larg deschisi la viitorul pe care il ai in fata si care cu siguranta iti va aduce mult doritul BB. Ai incredere ca asa va fi. Sunt si eu alaturi de tine si iti doresc din toata inima , liniste sufleteasca si speranta.

Va doresc si voua ce-mi doresc mie: sanatate si mult doritul BEBE!

Lau-Meli

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana_marius spune:

Flavia felicitari pt baietel!! Ma bucur ca bb e bine. Am citit inca de ieri, dar nu am apucat sa scriu. Am vazut si pozele .
Mirela vad ca nu a fost nevoie de medicamente, raceala nu a avansat.
jojo_miha multumesc. Numai cu ceai si lamaie m-am tratat si vad ca e inca bine.
Laura cred ca de asta am racit, in ultimul timp nu am mai mancat fructe. Am perioade cand mananc intr-una si apoi deloc...
aventura nastere usoara. Ce putin mai ai...
ladymina77 ai facut testul? Tinem pumnii sa iasa II.
Cristina sotul tau o sa isi schimbe atitudinea cand il va vedea la eco cum misca sau cand o sa inceapa sa miste bb tare cu siguranta o sa vrea sa il simta.
ralu nici eu nu stiu ce sa zic de boala. Sanatate multa sotului.
Michelle asa cum spune si Laura, incearca sa te gandesti mai mult la viitor. Poate gandul ca intr-o zi vei avea un bb te va ajuta.
cristina26 ma bucur ca esti mai bine. O sa citesc si eu povestea nasterii.

Ileana 25+
my baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibyrox spune:

Flavia multumesc frumos! Eu sper sa fie fetita ca imi doresc la nebunie!!!
Imi pare nespus de rau pentru ce vi s-a intamplat! saracutzul Dominic! Doamne dar ce idiot ala!!! te cred ca erai atat de speriata incat nu-ti mai ardea sa-i zici vreo doua! Cat despre vis.. stai linistita, sotul tau are dreptate: e din cauza sperieturii! o sa treaca!
Michele offf iubita!!! stii ca noi am discutat in ziua aia pe mess si am incercat cat am putut sa te fac sa te simti mai bine putin. Sa-ti dau putin din optimismul meu! Spuneai atunci ca ti-a facut bine discutia cu mine, daca vrei ma poti contacta oricand! As vrea sa pot face ceva pentru tine... orice! Doar spune-mi! Te-as ruga sa-mi lasi pe mess sau pe PM numarul tau. Sper sa iti aduni toate fortele ramase si sa lupti din nou! Viata poate fi frumoasa si sunt sigura ca iti va acorda o noua sansa! Trebuie doar sa crezi!
Mav prevad ca ne vom muta la odisee cat de curand!
Laura mai dragutza tu nu ai treaba??? zi de zi ca asa spuneai!
Cristina26 poezia este superba!!! Mi-au dat lacrimile dar a meritat!
Cristina_ana sa stii ca nici sotul meu nu e asa entuziasmat si de multe ori trag eu de el sa prestam! Si am avut o discutie pe tema asta, crezand ca poate el nu-si doreste un copil. Raspunsul lui: "Bineinteles ca imi doresc un copil! Numai ca nu ma pot bucura asa ca tine... Voi fi cel mai fericit barbat cand il/o voi tine in brate!". Si l-am inteles! Sunt sigura ca sotul tau isi va schimba atitudinea!

Eu sunt bine.. astazi am avut unele stari de ameteala asa. Nu m-a durut nimic in schimb. probabil o fi fost o scadere de tensiune caci nu cred ca as avea simptome atat de repede daca ar fi sarcina.. Nu stiu! Cred ca zilele astea o sa stric un test!

Somn usor fetelor!



In asteptarea...fetitzei mele

Biby


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle81 spune:

Ma simt vinovata,atat de vinovata!!Nu i-am lasat dreptul la viata fetitei mele,i l-am luat pur si simplu,din egoism,din lasitate,din frica de a trai cu un copil bolnav.Merita o sansa cel putin si nu i-am dat-o...Doamne cum am putut renunta la ea...acum nu mai este iar durerea ma OMOARA,sentimentul de vinovatie ma distruge si nu mai am putere fetelor,nu mai pot!!!Atat de rau ma daore sufletul,am fost o mama rea care si-a omorat fetita...Merit toata suferinta asta!Cu ce drept am decis eu asupra vietii EI?de ce nu am lasat-o sa traisca.Acum sufar si incet incet se stinge toata pofta de viata in mine,toate visele...TOTUL.Nimik nu mai are sens

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle81 spune:

Ce-i cu mine???O Doamne da-mi puterea de a merge mai departe ca simt ca nu mai pot...nu mai pot suporta atata durere..

Mergi la inceput