Durerea unei pierderi de sarcina (15)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristina26 spune:

Doamne, nici nu stiu cum a inceput acel subiect dar ma bucur ca s-a terminat. Sincer nu vreau sa vorbesc despre asta... Mai intru sa citesc ce mai fac mamicile de acolo, sunt fete bune, dar nu ma mai lasa inima sa mai scriu nimic.
Ma bucur ca v-am gasit pe voi. Ma bucur ca am intrat aici sa putem vorbi. Poate sunt putin speriata de tot ce paote fi rau. Poate am vazut prea multe lucuri rele ce se pot intampla in spitalul de copii, cand am stat acolo cu Paul pentru 2 luni si ceva. Vorba lui Cristina, nu mai exista incocenta de la prima sarcina. Dar azi e o noua zi, o noua speranta pentru ceva mai bun ce poate viata darui.
Flavia, ai deja 20 de saptamani. Doamne ce bine! Abea astept sa zici ca 40 de saptamani apoi ca il ai pe bebe Dominic in brate.
Cred ca cel mai mult va doresc voua cat si mie sa mergem la spital si dupa 24 de ore sa ne lase acasa cu bebelusi (sau cat e minimum de stat). Asta inseamna ca si mama si bebe e sanatos.
Chantal, stiu cat de greu este sa treci prin ceea ce ai trecut tu. Dar cele 33 de saptamani in care ai fost grviduta si cele doua zile in care fetita ta a fost aici nu le poate lua nimeni de la tine. Sunt ale voastre. Incearca sa te bucuri de ele.
Eu acum cand mi-l imaginez pe Paul, il vad cu ochii inimi stand acolo in ceruri si aratand in jos prietenilor sai ingerasi "uite, uite ea e mama mea!! cu bucurie in glas".
Ma gandesc la el si la faptul ca invatase sa rada chiar inainte sa mergem la spital. Radea asa cum rad bebelusi mici fara zgomot, isi deschidea gurita mare si radea de fiecare data cand il pupam pe obraz lung. Daca imi amintesc corect asta s-a intamplat doar de doua ori. Amintirea aceasta imi aduce mereu zambetul pe buze. Imi e tare dor de el!
Ma duc sa ma culc ca s-a facut tarziu aici. Noapte buna si o zi buna maine!
Va pup





What we have once enjoyed we can never lose... all that we love deeply becomes a part of us" - Helen Keller
Cristina mama ingerasului Paul

Bebe Paul al meu e ingeras

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=b2d4d0366fd97a7fe09e3&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet

14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jojo_miha spune:

Buna dimineata,aseara am intrat si eu la fost mea odisee,acum nici nu se mai scrie,dar eu sunt trecuta in continuare cu Amalia ,la data la care trebuia sa nasc,dar eu am nascut la 37 saptamani,nu am citit nimic ca nu am putut,m-am uitat doar la mine,sper ca intr-o zi voi putea sa citesc ca unele fete erau dragute.
Cat despre titlu nostru de aici cred ca era mai bine inainte,Chantal are dreptate poate vor mai fii fete si nu vor indrazni sa intre cand vad titlu de acum si cu timpul vor vedea ca exista speranta si ca toate vom fii mame intr-o buna zii(eu asa sper,ca voi avea un bebe langa mine nu doar in cer),e bine ca tot mai avem speranta dar durerea pt ingerasii nostri nu ne-o poate ingropa nimeni,la fel si teama pt viitor...........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibyrox spune:

Cristina26 te rog mult ramai aici cu noi! Chiar nu are rost sa pui la suflet vorbe ale unor oameni care nu te cunosc, care nu au simtit pe pielea lor durerea si suferinta! Noi te intelegem, te iubim si vom fi mereu alaturi de tine! O pentru sufletul tau minunat!

Cristina esti o fata foarte sufletista! Ma bucur ca te-am cunoscut, ca existi!

Flavia eu ti-am mai spus ca imi place mai mult titlul acesta.. e mai optimist... dar daca voi hotarati sa-l schimbati pe mine nu ma deranjeaza! Eu oricum raman alaturi de voi! Abia astept sa ne spui ce vei avea: fetita sau baietel!

Andreea multumesc frumos pentru incurajari!

Jojo

Pe mine ma cam doare capul.. de aseara m-a luat si nu stiu ce naiba am ca nu-mi mai trece! Am luat un paracetamol.. poate ma mai lasa! In rest nu am noutati! Habar n-am cand trebuie sa vina ciclul acum.. banuiesc ca s-a dereglat.. Sau poate nu mai vine...



In asteptarea...fetitzei mele

Biby


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Buna fetelor! Va multumesc tuturor ca v-ati gandit la mine!
Flavia mersi mult,asa este cu toate gandurile bune indreptate spre mine nu avea cum sa fie altfel.
Abia astept sa mergi la medic pe 25,sunt tare nerabdatoare sa ne spui ce vei avea,fetita sau baietel.Ai grija de tine!
Biby mersi!Sa stii ca astazi ieri cand mergeam la medic,m-am gandit la tine,la clipele porin care ai trecut zilele trecute si vroiam sa am macar o parte din optimismul tau,sa pot trece peste tot,asta in cazul in cae ar fi fost altfel situatia.Slava Domnului,ca a fost bine!Se vede ca esti o fire optimista si poti trece peste clipele grele mai usor.Iti tin pumnii sa fie bebe luna asta,ar fi asa frumos!
Cristina sper sa fie bun tratamentul pe care mi l-a dat si sa imi treaca mai repede,vad ca si astazi sunt cateva picaturi,mai putin decat ieri,oricum.Aseara am facut injectia...woow cam doare!Iar am uitat sa iau poza,cand am auzit ca bebe este bine nu mai mi-a trebuit nimic,pluteam pur si simplu.
Foarte urat din partea fetelor care au avut ceva de comentat,de rau,la povestea Cristinei.Nu as putea sa fac asa ceva,trebuie sa respectam durerea fiecarei persoane,numeni nu vrea sa treaca prin asa ceva,dar din pacate nu putem schimba lucrurile,trebuie sa avem puterea sa le accepta.
Cu siguranta alta ar fi fost viata noastra daca nu am fi trecut prin aceasta durere!
Laura meri mult,sa stii ca si la tine m-am gandit ieri cand eram tare speriata,ma gandeam prin cate ai trecut ,cate sarcini ai pierdut si ai avut puterea sa o iei de la capat,am luat putin optimism si de la tine!Abia astept sa ne dai vestea cea mare!
Mari nu am stiut ca si tu ai sangerat!Bine ca totul a trecut si esti bine acum.Abia astept poze cu burtica!
Nana draga mea,ieri,desi imi doream din suflet sa fie bine,nu puteam sa nu ma gandesc ca este posibil sa se fi oprit in evolutie,si ma gandeam ca trebuie sa ma stergi din listuta -dutzelor si asa ma apuca plansul..off...nu vreau sa imi mai aduc aminte.
Cristina26 foarte frumos ti-l imaginezi pe ingerasul Paul,mi-au dat lacrimile,cu siguranta asa este,te priveste de sus si le-o arata celorlalti ingerasi pe mamica lui.
Andreea mersi pentru informatii,inca ma gandesc unde sa merg pentru eco,ar fi trebuit sa-l intreb ieri pe medic daca pot face la el eco pentru masurarea pliului nucal,dar am uitat!
Iti tin pumnii sa vii cu vestea cea mare,abia astept!
Si eu sunt de parere ca titlul de dinainte era mai sugestiv,chiar daca cel de acum este mai optimist,acum sa vedem cum ramane!
Chantal,Jojo,Elaa,Ileana,Chris27,Michelle va pe toate!
Fetelor sunt foarte ingrijorata pentru Gabi,oare ce o fi cu ea? Sper sa fie bine!





Mirela7+
Our little Miracle!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibyrox spune:

Mirelush Doamne fereste sa treci prin ce am trecut eu in zilele alea! Stai linistita ca la tine bebicul e bine! Creste mare si frumos ca tine! Ai dreptate: sunt optimista! Nu-mi place sa fiu trista... e deprimant! Si nu cred ca e bine pentru bebe!

Mav pe unde esti iubita??? Spune-mi si mie te rog ce ti-a spus dr-ul.. cand ar trebui sa-ti vina ciclul acum??? Doamne ce-as vrea sa stiu si eu cum sa calculez acum!

Fetelor... acum am fost la baie si am observat o secretie albicioasa! M-am patat rau pe chilotei! Ce naiba o mai fi si asta??? Ovulatia?????



In asteptarea...fetitzei mele

Biby


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

toate fetele mele dragi
Nu stiu ca sa zic, fetelor, mie imi place cum suna noul titlu, se potriveste mai bine si, vorba Flaviei, toate suntem aspirante mai devreme sau mai tarziu iar cele care trec printr-o pierdere de sarcina vor gasi acelasi sprijin si intelegere aici
Poate mai veniti cu ceva idei...sa schimbam cuvantul aspiranta in altceva...nu stiu, ziceti si voi

Cristina26 imi pare foarte bine cand vad ca esti graviduta si-mi place tare mult cum ti-l amintesti pe bebe Paul Amintirile nu ti le poate lua nimeni cu nici o rautate! Intradevar ingerasul tau vegheaza asupra ta si asupra fratiorului/surioarei sale

Mirelus sa stii ca mi-au dat lacrimile cand am citit ca te-ai gandit la mine...draga de tine, lasa ca nu ti se va mai intampla nimic rau, ai sa vezi

Biby nush ce sa-ti zic cu scurgerea aia! Poate o fi ovulatie sau o fi de implantare?

Cristina esti o fata de zahar si sufletista si tot ce vrei Iti multumesc ca ai adus-o pe Cristina26 aici si impreuna poate vom reusi sa ii mai stergem din lacrimi si s-o incurajam cat mai mult

Jojo Flavia Andreea Ileana Chantal Michelle Adela Mari Lariana Elaa Nushulica Ale


Poze Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns retrovers spune:

Buna! Nu stiu daca am intrat bine unde sunt, dar poate imi e de ajutor sa va spun si povestea mea!
In 2005 Februarie am avut o sarcina oprita in evolutie la 10 saptamani!Durere mare, mai ales ca din 2002 ne tot chinuim sa facem copii.Am trecut peste, am fost si mi-am facut toate analizele, laparoscopie, dupa care am facut si o serie de trei luni de instilatii tubare, anul trecut din aprilie.Ultima instilatie am facut-o in iunie 2006, iar in iulie surpriza a fost foarte mare cand am facut teste de sarcina si care erau pozitive.Nu am spus nimanui de teama sa nu se intample ca data trecuta.Sarcina a decurs bine , pana in Decembrie 2006, cand in data de 11, l-am sunat pe dr sa-i spun ca am o scurgere mai gelatinoasa,care mie nu mi se parea a fii leucoree, dar mi-a zis ca n-am timp acum.A doua zi m-am dus la cabinetul lui ,iam povestit , m-a consultat, dar numai cu valvele, iar cand l-am intrebat cum este colul?, el mi-a raspuns " da-l incolo de col, nu ma intereseaza!".Am plecat acasa , dar nu foarte convinsa ca-s in regula.In data de 14.12.2006, seara, l-am sunat ca aveam contractii dureroase si la interval regulat de 5-10 min., dipa ce luasem un no-spa, la care raspunsul a fost" e, contractii! du-te si tu si fa-ti un diazepam si un piafen, im!"M-am dus la spital, dar inainte sa-mi fac injectia( mentionez ca sunt as. medicala),am vorbit cu medicul de garda sa ma vada.In urma consultului dr. m-a internat pe loc avand colul deschis si contractii, iar la echo copilul era cu capul jos de tot si il impingea uterul sa iasa, deci avort incipient 25/26 de saptamani...M-au pus pe tratament, iar a doua zi cand a venit dr. meu m-a intrebat" de ce nu mi-ai zis ca vrei sa te internezi?".Am crezut ca pica cerul pe mine, am avut mare incredere in dr asta , dar se pare ca am fost cel mai tare dezamagita de el.Am fost pe tratament pana in data de 26.12.2006, a doua zi de Craciun , cand s-a rupt apa, dr mentionez ca m-a vazut doar de 3 ori in astea doua saptamani, nu mi-a zis ce diagnostic am , ce prognostic, nici macar nu era in stare sa dea ochii cu mine, sa-mi spuna sa ma duc in alta parte, macar copilul sa fie mai bine ingrijit.Asa ca in ziua cand mi s-a rupt apa,26.12, a venit doar seara la 18 sa ma vada, m-a pus la echo, iar la tuseu se simtea manuta fetitei mele in vagin.Asa ca a trebuit sa ma bage de urgenta in sala sa-mi faca cezariana,copilul fiind si transvers.S-au chinuit foarte mult pana sa scoata copilul, o fetita de 800 g, 27/28 de saptamani aveam, fetita care a trait doar cateva ore si pe care eu nici macar nu am apucat sa o ating, sa o vad, macar o secunda....A fost cel mai mare cosmar al meu, sotul meu a zis ca era sa lesine cand m-au scos din sala , parca eram moarta...Dr a zis inainte de operatie, ca nu-l intereseaza copilul, ci eu.....il consider un criminal.., un om fara pic de suflet.Nu a trecut inca o luna de la nenorocirea noastra si imi vine sa mor de durere, la gandul ca poate nu voi mai avea sansa sa mi se spuna "mama", astept sa ma vad cu burta, sa o simt, ii groaznic, nici nu mai pot scrie...Oricum am scris foarte mult, sper sa nu va suparati ca am scris atat..
Va doresc tot binele din lume si cred ca nici o femeie nu trebuie sa treaca prin asa ceva..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibyrox spune:

Retrovers bine ai venit alaturi de noi! Nici nu am cuvinte sa-ti spun cat de rau imi pare!!! poate ar trebui sa ne spui si noua numele acelui doctor (criminal si dupa parerea mea) sa ne putem feri de el! Nu-mi vine sa cred ca a putut sa se joace cu viata voastra asa de simplu si usor!
Trebuie sa iti aduni toate fortele si sa mergi mai departe! Noi iti suntem alaturi de acum incolo!
Te imbratisam cu drag!



In asteptarea...fetitzei mele

Biby


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Retrovers, draga de tine, imi pare asa rau!!!! Am plans citind povestea ta! E ingrozitor cat de multe femei nimeresc peste niste nenorociti ce-si spun doctori Durerea ta stiu ca-i foarte mare,dar in timp se va mai estompa! Sa-ti dea Dumnezeu puterea sa iti revii, sa te refaci cat mai repede fizic si psihic Intr-o zi vei avea copilasul care-ti va spune MAMA, sa nu te indoiesti de asta Ingerasul tau te vegheaza si nu te va lasa sa te prabusesti!


Poze Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jojo_miha spune:

Of Retrovers cat de rau imi pare,iti inteleg perfect durerea,aici toate suntem in situatia ta,sunt sigura ca vei fii o mamica de nota douazeciaici poti sa scrii tot ceea ce simti,noi ne sustinem una pe alta.

Mergi la inceput