care e motivul?eu sau copilul?

care e motivul?eu sau copilul? | Autor: baicualina

Link direct la acest mesaj

am spus in subiect problema mea in cateva cuvinte!

copilul pe care il am cu iubirea vietii mele cu care sant impreuna de 8 ani de 4 ne-am mutat amandoi, este singura gresala pe care am facut-o in fata lui!
in general deciziile le luam impreuna insa dupa 1 avort in primul am de prietenie am zis ca nu mai fac prostia asta si a doua oara mai ales ca am considerat ca eram un cuplu destul de matur si asta avea sa ne lege si mai mult....

insa poate m-am inselat...acum ma acuza ca m-am schimbat si ca prioritatile mele s-au schimbat...ca nu-l mai iubesc ca-nainte si tot asa....

de unde si certuri mai dese..mai mici sau mai mari...
voi ce credeti?

Alina si Alexandra 1 an si jumatate

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabitzu37 spune:

Alina, ce sa-ti spun? Regret ca ai probleme cu iubitul tau si ca rodul iubirii voastre in loc sa va apropie va indeparteaza. Asta spune un singur lucru: el nu era pregatit sa devina tata si e drept ca ai gresit luand decizia de a pastra copilul fara acceptul lui. Dar ce-a fost a fost. Acuzele lui cum ca te-ai schimbat sunt desigur fondate, pentru ca nu aveai cum sa ramai la fel din moment ce a aparut un bebe care-ti cere foarte multa atentie, grija si timp. Iar el este probabil gelos si se simte neglijat. Dar, daca te iubeste, sigur va trece peste perioada de criza care de altfel apare in multe cupluri dupa ce se naste primul copil, barbatului fiindu-i greu sa accepte ca prioritatile iubitei s-au schimbat. Ar fi bine sa incerci sa vorbesti cu el, sa-l faci sa-si schimbe si el prioritatile, pentru ca, a vrut sau nu, acum este tata si nu pot sa cred ca nu-si iubeste copilul. Iti doresc numai bine.



Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymcar spune:

probabil ca o sa mi-o iau dupa ceafa, dar... nene, nu inteleg si pace!
Cum vine asta daca te iubeste sigur va face si va drege! Adica daca te iubeste poti sa faci orice, ca o sa-i treaca. Azi ii faci un copil fara sa il intrebi si pentru care (inca) nu e pregatit, maine poate iti cumperi un inel de 10000euro, desi abia ajung banii pentru mancare, poimaine... cine stie mai ce! Ca daca te iubeste sigur o sa te inteleaga si o sa ii treaca. M-am hotarat. Maine ma duc si imi iau un BMW X5. Este pasiunea vietii mele. Si pana la urma rata la leasing este mai mica decat costa sa intretii un copil, si nici nu-mi fura din timpul alocat familiei. Asa ca daca ma iubeste nu o sa imi dea cu el in cap! Chiar daca e 45000 de euro CIP. La urma urmei e si un test, nu? Vad daca ma iubeste!

Mai oameni buni, un copil este un angajament pentru urmatorii 20 de ani sau cam pe-acolo! Nu e o hachitza de moment ale carei efecte trec in 3 zile! La naiba, oamenii sunt sfatuiti sa divorteze pe aici pentru ca celalalt a avut o aventura. Aventura care poate a durat doar 3 zile. Atat! nu 20 de ani! Dar e motiv de divort, ti-a inselat increderea etc etc etc. Dar cazul asta ce dracu e daca nu inselat increderea?! Si nu pentru o noapte sau 3 zile, pentru urmatorii 20 de ani, pentru o treime din viata unui om!!!

My life stinks

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Antoaneta1 spune:

Bai, asa e, nu trebuie sa ii faci copil fara acordul lui. Dar odata intamplat accidentul, nu e OK sa ceri avort. Daca stii sigur ca nu vrei si nu vrei copil te protejezi. Si ca femeie si ca barbat, nu doar femeia. Asa ca nu e o singura vina aici.
Prin asa ceva trec multe cupluri, probleme dupa aparitia copilului. Si noi am trecut prin asta, desi copilul a fost dorit de amandoi. Ce pot sa iti spun este sa te tii tare, sa ai rabdare, ca o sa creasca bebe si va fi mai bine si cu relatia voastra, o sa treaca greul. Incearca intre timp sa ii dai mai multa atentie, nu il critica, nu ii critica parintii, baga-l in seama cat poti si asteapta sa treaca greul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Ymcar, din pacate nu poti sa intelegi exact situatia pentru ca nu esti femeie. Si pentru cele mai multe femei, adevarata implinire este in a da viata unui copil, chiar daca uneori forteaza putin lucrurile cu partenerul. Oricum, barbatii in proportie de 80% nu sunt niciodata pregatiti pt un copil. Tot timpul gasesc un motiv de a amana. Chiar daca nu a fost pe deplin corecta fata de partener, eu o inteleg. Nu inseamna ca a facut neaparat bine, dar a facut ce a simtit legat de dorintele ei. Uneori trebuie sa te mai pui si pe tine pe primul loc, nu doar ce vor ceilalti, mai ales cand iti ticaie cesul biologic. Plus ca avand un avort la activ, risti sa devii sterila prin provocarea altuia, asta ca sa nu mai punem la socoteala aspectul moral de a-ti omori propriul copil.
Si normal ca e gelos, de aceea se manifesta asa. Ceea ce reflecta ca, pe langa faptul ca nu a fost pe deplin pregatit, este si egoist. Sotul meu, desi nici el la vremea lui nu a fost 100% 'pregatit', nu a fost nici un moment gelos pe copil. Tine de firea omului.
Alina, ca sa pui lucrurile pe fagasul normal, incearca sa ii acorzi si lui timp, cum reusesti, sa fiti si singuri, sa iesiti. Cu timpul lucrurile vvor intra in normal. Cum zicea cineva, daca te iubeste, va ierta si va accepta, pentru ca un copil e mult mai presus de un BMW, chiar si pentru un barbat

Coraly si Sergiu (3 ian 2005)

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

quote:
Initial creeata de baicualina

am spus in subiect problema mea in cateva cuvinte!

copilul pe care il am cu iubirea vietii mele cu care sant impreuna de 8 ani de 4 ne-am mutat amandoi, este singura gresala pe care am facut-o in fata lui!
in general deciziile le luam impreuna insa dupa 1 avort in primul am de prietenie am zis ca nu mai fac prostia asta si a doua oara mai ales ca am considerat ca eram un cuplu destul de matur si asta avea sa ne lege si mai mult....




Alina, tu ai considerat ca sunteti un cuplu destul de matur sau amandoi ati considerat ca sunteti un cuplu destul de matur?
Un copil- greseala....un copil nu e ceva ce sa poata fi returnat la magazin daca nu iti place sau o excursie cu care daca iubitul nu e de acord duci biletele inapoi, iti returneaza o parte de bani si iti vezi linistit de viata....Un copil e o 'promisiune' si o responsabilitate pe viata, nu e o 'greseala' care te intrebi de ce nu iti e iertata sau trecuta cu vederea.

Chiar saptamana trecuta am avut si eu in cuplu discutia despre copii. Si am inteles argumentele lui cum ca nu e pregatit (diverse motive care nu au legatura cu ce se discuta aici). Si am hotarat ca o sa mai astept(am).....Dar daca vreodata el totusi nu va fi pregatit si la mine instinctul matern va fi mai puternic decat parerea lui, atunci ar trebui sa imi asum singura rolul de mama. Iau o hotarare unilaterala, o hotarare care totusi ne implica pe amandoi, atunci suport si consecintele.....Nu pot sa sper sau sa fiu de acord cu ideea ca l-as pune in fata faptului implinit si ii voi zice 'hai sa fim o familie', iar el sa zica 'minunat, draga' dupa ce am luat hotararea de a avea acel copil singura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauditzadennis spune:

Daca nu vrei copii, te protejezi sau ti-o tii in pantaloni. Scurt si la obiect, asa cum scurt si la obiect va fi fost si replica de genul : "Nu vreau un copil acum, hai sa rezolvam problema"...Mi se pare absurd sa-i ceri femeii pe care o iubesti sa omoare copilul ei si al tau doar pentru ca nu esti tu pregatit...Teoretic, ti-ai asumat riscul de a avea un copil atunci cand ai facut sex neprotejat! Ai riscat, asta e, acum suporti consecintele...O fi usor sa iei o astfel de hotarare atunci cand nu la tine in corp se petrece toata drama...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AYLLA spune:

ymcar eu zic sa te mai gandesti!!!

dya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

quote:
Originally posted by ymcar

probabil ca o sa mi-o iau dupa ceafa, dar... nene, nu inteleg si pace!
Cum vine asta daca te iubeste sigur va face si va drege! Adica daca te iubeste poti sa faci orice, ca o sa-i treaca. Azi ii faci un copil fara sa il intrebi si pentru care (inca) nu e pregatit, maine poate iti cumperi un inel de 10000euro, desi abia ajung banii pentru mancare, poimaine... cine stie mai ce! Ca daca te iubeste sigur o sa te inteleaga si o sa ii treaca. M-am hotarat. Maine ma duc si imi iau un BMW X5. Este pasiunea vietii mele. Si pana la urma rata la leasing este mai mica decat costa sa intretii un copil, si nici nu-mi fura din timpul alocat familiei. Asa ca daca ma iubeste nu o sa imi dea cu el in cap! Chiar daca e 45000 de euro CIP. La urma urmei e si un test, nu? Vad daca ma iubeste!

Mai oameni buni, un copil este un angajament pentru urmatorii 20 de ani sau cam pe-acolo! Nu e o hachitza de moment ale carei efecte trec in 3 zile! La naiba, oamenii sunt sfatuiti sa divorteze pe aici pentru ca celalalt a avut o aventura. Aventura care poate a durat doar 3 zile. Atat! nu 20 de ani! Dar e motiv de divort, ti-a inselat increderea etc etc etc. Dar cazul asta ce dracu e daca nu inselat increderea?! Si nu pentru o noapte sau 3 zile, pentru urmatorii 20 de ani, pentru o treime din viata unui om!!!

My life stinks



Esti de belea, frate. Si daca as vrea sa intalnesc face-to-face pe cineva de pe forum, tu ai fi primul pe lista

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

quote:
Initial creeata de baicualina
copilul pe care il am cu iubirea vietii mele cu care sant impreuna de 8 ani de 4 ne-am mutat amandoi, este singura gresala pe care am facut-o in fata lui!


Uite ca nu sunt mamica, nu l-am tinut in burta si nu l-am alaptat, deci cu atat mai mult tu, care ai facut toate astea nu trebuie sa gandesti si sa spui niciodata asta!!!
Un copil nu e o greseala!
Si sa iti spun ceva care sa-ti linisteasca constiinta: daca Dumnezeu nu vroia ca acest copil sa exista, nu ramaneai insarcinata, daca acest copil nu trebuia sa existe, nu exista si pace.

quote:
am considerat ca eram un cuplu destul de matur si asta avea sa ne lege si mai mult....

Mda, asta e o greseala, ptr ca un cuplu care nu merge dom-le cum trebuie, clar nu e pregatit sa faca fata si incercarii de a creste un copil. Un copil nu e o jucarie draguta cu care te joci, si cand nu mai ai chef, timp sau energie o pui la loc in cutie. Un copil cere atentie, cere timp, cere bani, si e mai valoros decat un BMW, dincolo de valoarea materiala. Adica investesti atatea dar si satisfactiile sunt pe masura. Nu stiu de ce unii barbati nu inteleg toate astea, oi fi eu mai diliu decat altii, ca ma gandesc ca poate problema e la mine. Sau nu-si cunosc ei prioritatile. Dar un barbat care nu se simte pregatit sa fie tata si care nu are trezit, sau pur si simplu nu-l are, instinctul asta patern, cred ca incerca in zadar sa se adapteze la viata de tata, se straduieste, si e de apreciat si acest efort, dar nu va fi niciodata ceea ce mama isi doreste sa fie.
Normal ca ti-ai schimbat prioritatile, si faptul ca el insusi nu si le-a schimbat demonstreaza ca nu e gata sa fie tata, desi e cam tarziu sa se traga concluzia asta. Dar sa nu acuze pe cei care se pot adapta, pe tine de exemplu.
Cat de iubirea asta am sa spun doua aspecte. Unul haios: am o prietena buna dintotdeauna, are un baiat mai mare decat al meu cu 1 an. Cand am fost la ei la botez am intrebat cum e cu un copil in viata de cuplu, cum simte ca il iubeste pe sot, etc. Mi-a zis ca il iubeste si pe sot, dar mai mult pe cel mic, ptr ca e mai dragut si mai cuminte. Nu stiam ce inseamna sa fi tata pe atunci. Al doilea lucru ar fi ca poate ai si tu o vina ca el nu se simte iubit ca la inceput. Ca la inceput nici nu mai are cum, ptr ca totul se schimba atunci cand din doi sunteti trei, dar barbatii in general sunt niste copii mai mari si avem si noi nevoie de iubirea si de atentia "mamei". Cei care au deja 2 sau mai multi copii inteleg ce vreau sa spun, cum se manifesta copilul cel mare cand in viata de familie vine bebe cel mic pe care toti il iubesc si-i dau atentie. Cam asa e si cu noi. Da, un fel de gelozie, de ce "mami" e numai a lui bebe, de ce numai ptr el are timp, are energie, cat ne priveste pe noi e mereu obosita si ale-ale.

Certurile vor trece pana la urma, este o perioada de adaptare care, daca reusiti sa va iubiti in ciuda tuturor greutatilor, si reusiti sa va acceptati, va trece. Pe aici au trecut si altii, aproape toti.
Good luck!

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabitzu37 spune:

ymcar si alex, cand un barbat nu doreste sa aiba copii sa faca bine si sa se protejeze! Ce-i asa de complicat?! E absurd sa pleci de la premiza ca daca femeia este cea care ramane insarcinata este raspunderea ei sa se protejeze. Cand esti activ sexual, chiar daca ai o relatie stabila, nu lasa lucrurile la voia intamplarii sau la voia partenerei gandindu-te ca daca se intampla, ce mare lucru, se duce si face avort. Implica-te, vorbeste cu ea, stabileste metode de protectie, fii atent. In felul acesta vei fi sigur ca nu vei avea surprize si nu te vei trezi cu o povara pe cap pentru urmatorii 20 de ani in timp ce tu planifici sa-ti cumperi ultimul tip de BMW.

Gabi

Mergi la inceput