Naturiste si homeopate (28)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

quote:
Originally posted by galuscuta

Adimercedes - felicitari din inima

Miki- sunt sigura 100% ca e o dreglare, pot sa spun asta cu siguranta dupa 3 ani de incercari , 100 de teste negative si n analize din pacate...o sa incerc si cu ce mi-ai zis.

galuscuta



galuscuta, multumesc mult. Multa bafta si tie si tutror fetelor de aici. Tu ce tratament ai in minte? Si ce diagnostic exact ai? SI ce analize cu ce rezultate???



"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."


samburici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

quote:
Originally posted by dj_mama

adimercedes,
abia acum am citit postarea ta ... Doamne ca am de terminat o lucrare si am pus-o-n cui citind pe aici marele eveniment dar nu-mi pare rau
FELICITARI! sa fiti sanatosi si poate ca sfintiti si religios totul (scuze ca ma bag pe un tarm f. personal )

adi, dar cum mai 55 glicemia? or fi acolo alte baremuri decat in Romania? cum adica 55, si pe mancatelea ... e f. mica
Eu ti-as zice sa faci o glicemie provovcata sa nu ai un diabet gestational (asa am avut eu dar l-am controlat alimentar) si un an dupa nastere n-am mancat dulciuri (rec. medic);
de ce spun asta? pt ca se asociaza si cu informatia ca bei multa apa si asta este specific diabetului;
daca Doamne-feri este vb. de asa ceva, te-ai astepta sa ai mare ci nu mica glicemia ... dar ea oscileaza si tocmai caderile hipoglicemice nu-s bune; cumva te ia si cu transpiratii ca niste bufeuri?
nu vreau sa te sperii dar mai bine pazeste-te
sa vii cu vesti bune

si, mey, asta ne asteapta acu' cu intrarea in UE (chiar dc tu esti in alt continent dar vad ca peste tot e asa si in UE)? programari la medici dupa 3luni? pai mai ai un pic si nasti si te progrmezi direct sa nasti
mare bucurie ne-ai facut!




dj-mamitza, sa nu fiu eu de vina la teza aia de doctorat, auzi??? Si daca gasesti metode de bagat viteza sa imi zici si mie, ca eu trebuie sa termin prima ciorna pana in iunie si mai am 75% din ea ...

Multumesc de idei. Si medicul "familist" s-a gandit sa testeze glicemia cand i-am zis de apa. Dar eu beau multa apa "din oficiu" , la mine 2L/zi sunt standard. Asta in afara de suc si ceaiuri, lapte si alte lichide. Aici e musai, ca e cald al naibii si daca nu beau apa suficienta ma ia cu ameteli si dureri de cap.

Nu stiu in ce unitati a masurat - a folosit un aparat digital cu panglicuta din aia. Si acolo a aratat 55. M-a intrebat daca am mancat si i-am zis ca putin. Oricum, o sa tin situatia sub observatie.

M-ai intrebat de bufeuri. Nu am probleme de gen. Acum e cald rau la noi, sunt 38-40 de grade de vreo cateva zile si te coci incet in casa. Inclusiv mocheta e calda, sapunul lichid din baie si apa care vine pe conducta. Afara e mai ok, mai ales la umbra, ca mai adie vanticelu'. Dar in casa e prapad. Si aici nu am aer conditionat, deci singurul remediu e apa de la frigider... Oricum, nu beau cu mult mai multa. Ci poate sunt mai constienta ca am nevoie de apa si apoi, la o ora ma duc la baie si tot asa...

Am sa vad exact cata beau, am sa imi notez cate cani consum pe zi, ca sa pot sa vin la raport si sa pot zice si la medic.

Iar la faza cu nascutul, sa stii ca da. Eu am noroc ca am asigurare medicala privata si imi pot alege spitalul si medicul ginecolog. Insa asta e valabil in cazul a 40% din femeile de aici. Restul de 60% se duc la spital particular si de fiecare data poate fi alt medic la control si nasc cu cine se nimereste. Sau apeleaza la centrele de nasteri si nasc cu moase. Aici nu e mentalitatea din Ro, lor li se pare absolut normal stilul asta. Sistemul e destul de bine pus la punct, dar nu e "preventionist" asa cum eram eu obisnuita. Aici daca nu sunt probleme, nu se trateaza nimic. Cand sunt probleme se intervine . Nu ma incanta ideea, insa am sa gasesc solutii sa se intample lucrurile pe placul meu. Macar ce pot controla, sa controlez ...

Am sa va tin la curent, oricum.



"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."


samburici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

quote:
Originally posted by ancuca_b

Adimercedes-FELICITARI!Citeam postarea ta si nu-mi venea sa cred,am stat cu sufletul la gura pana la final.Dumnezeu sa fie alaturi de voi toti,sa aveti parte de multa sanatate si tu sa ai o sarcina usoara!
Pupici

ancuca



ancuca, multumesc mult. Stiu ca e greu de crezut. Si mie inca nu prea imi vine sa cred. Adica sunt confuza .



"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."


samburici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

quote:
Originally posted by violeta69

[quote]Originally posted by adimercedes

multam'!!!
ei,pai eu sunt....OPTIMISTA

am un baiat de 6 anisori si el ma tot bate la cap sa-i mai fac un fratior,2 ar fi bine ....3 ar fi perfect!!....si toti odata ,nu asa oricum

ma intreaba mereu cum stau cu BB,daca s-a prins samnta la mine in burtica.....si e tare dejamagit cand ii spun ca nu e BB!
zice"of mai mami,nu i-a dat Doamne-Doamne viata?!"

daca a vazut ca nu sunt sanse de la DD,s-a hotarat la casa de copii ca acolo stie ca nu mai pot zice ca nu exista BB!

asa ca sunt intr-o mare .....grozavie(asa zice el!)...cum scap de casa de copii?!
si nu ca eu n-as vrea,dar sotul meu nu e deacord...
eu i-as lua pe toti de acolo,dar nu am timp ....am atatea pe cap....probabil ca de asta nici nu se prinde BB in burtica!

incerc ceva din tratamentul Liviei,adaptat la mine....ceai de napraznic 3-4 cani ,omega,kamayani,acid folic,vit E,B-complex....

nu stiu daca sunt probleme,nu erau.....sunt probleme de varsta,ca deh,nu mai sunt o tinerica....de stres,de agitatie....

or sa fie probleme de col(pt ca am avut o conizatie!),probleme de tensiune,de RH(dar am facut anti-D).....insa stiu ca pot sa lupt si stiu ca va fi bine!

asa ca daca e sa fie ...o sa fie ca asa e de sus !

daca nu......mergem la casa de copii.....cum vrea feciorul meu!

e bine?! daca nu iti mai scriu.....


Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv!


*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*
---------------------------------------------------
Vio,mamica de viitor "avionar"






Violeta, multumesc de lamuriri. Stiam in mare ce si cum, dar nu mai stiam ce ati facut. Va tin pumnii sa fie totul bine. E ok tratamentul la tine? Simti efectele? Sotul tau ia si el ceva? Pt tensiune ia capsule de usturoi vreo 2-3 luni si eu cred ca o sa fie ok. Nu stiu daca ti-am mai zis de asta.

Oricum, va doresc sa gasiti raspunsuri la intrebarile voastre si sa alegeti calea cea mai potrivita pt familia voastra.


"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."


samburici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta69 spune:

adimercedes nu stiam de capsule de usturoi...o sa iau,ca nu strica!!!
nu stiu ce sa zic de efecte....probabil ca o sa fie unul si bun
si iti multumesc pt tot

si stai pe langa noi sa ne incurajezi....


sau venim noi la tine?!



Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv!


*GRUPUL FETELOR FANTASTICE*
---------------------------------------------------
Vio,mamica de viitor "avionar"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia28 spune:

Adimercedes felicitari din suflet, sarcina usoara si la termen, ma bucur tare mult ca ai reusit esti un exemplu pentru noi si te rugam sa mai treci pe aici pentru ca sfaturile tale ne sunt de mare ajutor



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

quote:
Originally posted by alexia28

Adimercedes felicitari din suflet, sarcina usoara si la termen, ma bucur tare mult ca ai reusit esti un exemplu pentru noi si te rugam sa mai treci pe aici pentru ca sfaturile tale ne sunt de mare ajutor





Alexia, multumesc mult pt urari. Asa cum am precizat in anuntul meu initial, nu am de gand sa plec de aici. Am zis ca am sa raman sa va bat la cap si sa va incurajez. Imi sunteti prea dragi ca sa ma car acuma. Am sa intru si la subiectele de , dar dupa ce am rezultatele analizelor de azi. Insa nu planuiesc sa va parasesc. Nu se poate. Sunteti ale mele si nu ma las de voi .

Asta daca nu ma dati afara

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."


samburici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelamaria spune:

Adimercedes, FELICITARI!!!!!
M-am bucurat tare mult cand am citit vestea cea mare, chiar daca nu te cunosc decat din mesajele de pe DC!! Nu stiu, e un fenomen tare ciudat pentru mine: de obicei sunt o fire mai cinica in viata reala, nu prea mai am incredere in nimeni si nimic, dar pentru fetele de pe DC ma bucur intotdeauna!
Iti doresc o sarcina usoara de care sa te te bucuri in fiecare clipa si un bebe perfect! Il meriti pe deplin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

Vai,ce m-a bucurat mesajul tau! Felicitari din toata inima!!!! Deschisessem calculatorul ca sa va citesc ,ca de obicei,in rutina mea zilnica,trista si pesimista,cind colo citesc mesajul tau,mi-a sarit toata dispozitia proasta care o aveam si un zambet mi s-a intiparit pe fata. Bravo!!!Asta da motiv ! Sa dea Dumnezeu ca toata sarcina sa fie bine ,fara probleme si sa aveti un bb sanatos!

Si eu cred ca te-a ajutat mult tot ceea ce ai luat.Iar in privinta produselor organice nici nu incape vorba,diferenta e astronomica;si eu mi-as lua constant daca as avea de unde(tocmai vorbeam cu sotul de diferenta uriasa intre produsele care ni le trimit ai mei de la tara,fara nici un fel de produs chimic si celelalte).
Inca o data,felicitari !!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

Aaaa,ca uitasem..mai mult ca sigur valoarea glicemiei tale e in milimoli/l si nu in mg% cum e la noi,de unde si interpretarea valorilor se face diferit.Daca e in mg% e valoare de hipoglicemie si trebuie repetata,investigata.Daca e in milimoli/L au alte valori.
O mie de pupici tie si samburelului,ca sa te constientizez!!!

Mergi la inceput