FIV 98

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Delia21 spune:

danap,eu facui histerosalpingograma,deci.....nu ma pricep la ce faci tu.Oricum sunt prin preajma si cu pumni stransi stransi si pt domniile voastre.Pup si de la mine si de la Rudy ca sa se lase cu ochisori!!!

Sheri,esti de comaaaaa si chiar m-ai speriat pana sa-mi dau seama de ce fel de gaurire era vorba.....Aratati-ne si noua celor care nu am putut fi cu voi la intalnire cateva pozici,pliz pliiiiiiiz!!!!
Laurabyby,alias Nicole,Felicitari!!!Si pe cand vei face testul de sange?Eu ma rog sa fie asa cum iti doresti si tu sa fie.Dar...de Laura si de comorile ei ce ne mai spui?Cere-i voie si.....poate ne arati si noua o pozica de mami fericita cu doua comori,te rog mult mult!Noroc si sa auzim de bine!!!
lianooo,motatoooo,te pup de nu te vezi si sa faci bine sa te duci rapid la mamici de sept-oct si sa ma tragi si pe mine dupe tine,auzisi fai fato????
LACHIOANEA,mea a fost la intalneala......ce mi-as fi dorit sa fiu si eu sa o vaz fericita si surazatoare.Esti in rugaciunile mele si tu si minunile mici.Cand mai mergi la doctor sa-i vezi,sa-i auzi?
Eu fusei la doctor ieri pt neste analize si...intre 10 si 15 feb se pare ca facem transferul,pe 25 ianuarie incep niste injectii.....ma iau emotiile.....rau de tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheritra spune:

Cornelia, nu mi-au cerut analize genetice si nici explicatie nu mi-au dat. Exact acu un un eram normo (la limita inferioara, of course) cu 21ml*5mililitri, 65% viteza si 80%forme normale, dupa 5 luni ologoasteno si dupa alta luna oligoterato. Tutu m-a intrebat ca ce i-am facut i timpul asta, i-am dat numai fasole? Nu, i-am cu urzici!
Acum ia dat Tribulus Terrestris, iar eu intre timp am gasit cu greu pe un site de cercetare Italiano-American, un tratament care imbunatateste spermograma insa numai pe moment, cat timp se tine, trebuie sa-i dai bataie, si sunt tare curioasa daca functioneaza, ce-o sa-i gasim la punctie.
Intre timp i-am dat sacose de naturiste lunar, era sa lesine la un moment dat (verificata informatia, am crezut ca-i abureala ca sa nu le mai ia, dar cica a fost pe bune, m-am speriat de era si eu sa lesin).
Cum iti este norocul.
Pe afara pe situ-ri stiintifice about imbunatatirea parametrilor spermogramei, se spune clar ca nu exista tratament (medicamentos) cu efecte de durata si garantate, se exprimaexact asa: tratarea infertilitatii masculine pt conceptie se face cu ICSI!
Iti dai seama cand citeam inceputul propozitiei cum imi batea inima, imi ziceam gata, l-am gasit, il comand pe net si apoi ma mut la aspirante cu termometrul bazal si mucusul dupa mine, apoi, numai ICSI si iar ICSI, statisstic in jur de 40% din barbatii care doresc sa conceapa un copil au probleme cu infertilitatea. Asa ca....
Fireste, au fost cateva exceptii, dar cat la suta inseamna asta!
La ICSI-ul trecut a alergat prin tot laboratorul dulcea de Cocei dupa opt gigei unii ciungi, altii schiopi...atat a gasit, din 2 mil/mililitru! Iar ma amarasc.
Adnana, tin pumnii sa treaca embrionasii cu bine noaptea aceasta si sa se divida toti!

Sheritra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:


Delia pe 8 februarie merg iar la eco.
Danezo hartia cu tratamentul zace pe undeva pe acasa si nu am gasit-o pana acum dar iti promit ca maine ai PM-ul. Nu intra in panica si nu-ti imagina cumva ca te las balta!

lachi 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia21 spune:

LACHI,ubire,te-ai interesat de mancarile care sunt nerecomandate cor gravidute?De exemplu se zice ca sunt de evitat ficatul caci contine prea multa vitamina A si la branza sa fi atenta,se evita cea cu mucegai,si se evita si pestele in general,ai voie anumite feluri de peste caci unii au mercur cam mult ca re e toxic.Te documentezi de astea nu.......mai viitoare mami responsabila si grijuli,nu?Si .....pregateste-ti moralul caci acus .....toti cunoscuti te vor suna la telefon sa te intrebe de cei mici si dulci......si vor uita de mami adica de tine,asta e mami trece pe locul 2.Dar sunt sigura ca abia astepti sa ajungi acolo,sa nu iti vezi capul de treburi din cauza pruncilor turbulenzi si sa imi ceri pareri si sfaturi despre bebici......Pup mare mare pentru 3 persoane intr-o persoana!

Andicule si Aniastule72,nu veniti fuguta si pe aci......sa va vaz ca mi tare dor sa va mai vad macar scriitura.pupici si voua!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutza_c spune:

dupa ceva timp!
Am citit foarte putin din urma sa vad ce s-a mai intimplat, ce mai e nou.

Avalon, foarte dulce pentru tine! Pacat ca nu mi-ai vazut mie fata cind am primit sms-ul de la Oana ieri! Si eu ma bucur ca te-am regasit, si eu te-am cautat peste tot si m-am tot intrebat ce s-a intimplat cu tine.

Sheri, bravo fata! Da-i inainte cu injectiile, si eu mi le-am facut singura, parca injectam un sac si fundu' personal. Dupa primele injectii devine ceva banal. Sper sa fie bine de data asta, iti tin pumnii! Cit pentru al tau, ai grija ce-i dai ca mai ai nevoie de el!

Lachi, ma bucur tare mult pentru tine ca ai reusit! Iti doresc sa ai bebici sanatosi si sarcina usoara!

MOana, te astept la o shueta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sisly spune:

quote:
Originally posted by galuscuta

Mai fetelor , pe mine ma tot urmareste o mega intrebare (pentru cele care au barbatii cu problemici de ): daca noi suntem OK d.p.d.v al reproducerii , nu cumva devenim si noi semi sterile dupa mai multe FIV uri? adica nu ne afecteaza sistemul reproductiv ?MIe mi-e tare frica de chestia asta .


galuscuta




Buna fetelor..N-am mai scris de mult pe forum ( de un an) dar va urmaresc constant.

Galuscuta..eu o contrazic pe Monica ( Monilad). Hormonii pe care ii iei pt. FIV ajuta la maturizarea mai multor foliculi ( deci nu produci mai multi - doar se maturizeaza cei pe care ii ai la orice ciclu natural). Cel putin eu asa am citit pe un site si asa m-a asigurat si ginecologul meu. Sper sa fie o inf reala.

Succes la toate fetele. Eu voi face urmatorul FIV in Germania in februarie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

sisly, foarte bine ca ma contrazici , dar eu vorbeam de ovocite.
Te nasti cu un anumit numar de ovocite care odata si odata se termina. Dar in urma tratamentului pentru FIV obtii mai multe ovocite. Caci de fapt asta e si interesul. Daca in mod normal la o ovulatie obtii un ovocit, la un FIV ai intre 3-10 ovocite. Iti dai seama ca intr-o luna ai "papat" cat in 10 luni?!

Daca stii altfel spune-mi te rog si mie caci eu ma gandesc ca fiind la a 3-a incercare de FIV mi se cam termina rezerva ovariana.

Mult succes cu Fiv-ul din febuarie!


Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KITTA spune:

MOanapai tu ne scrisesi azi noapte la 2 trecute si ceva si la intalneala nu mai voiai sa stai ca tie somn? Adevarul e ca incet-incet doboram recordul de stat...Parca vaz ca la vara cand o fi cald si stam pe terasa ne apuca dimineata de mergem direct la servici putin sifonate ca in reclama nu stiu care.
Si eu am vrut sa scriu aseara caci nu putea dormi. Lachi mai bine vorbeam la tel. daca stiam ca si tu nu dormi....
MOanaeram sigura ca o sa scrii ceva.....
Monilandtu nu iti fa probleme inca, zi merci ca ai cu ce...Eu una nu am cu ce ca cu 2 amarati nici nu vru sa inceapa....Da' las ca data viitoare fac io si cu 1....Ce daca dau 3000 sunt banii mei si fac ce vreau cu ei!
Fetelor, ca sa va fac geloase, intalneala noastra fu super; eu una daca pot nu o sa mai lipsesc niciodata! Si gasca se mareste, nu ca asta ar trebui sa ne bucure, da' macar ieri s-a marit si cu o graviduta cu 2 in burtic, deci care face cat 2 gravidute Lachi
Feteloraseara uitai sa va intreb, am vaut pe un site unde puteai comanda broscutele, dar l-am uitat ca mi-am luat una si am crezut ca e de ajuns. Cine stie site-ul?
A nu se confunda ca si broscutele trebuie consumate ca si ananasul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurabyby spune:

buna fetelor sant laura mamica cu gemeni.va doresc la toate sa fiti foarte optimiste ca totul o sa fie bine.eu va tin pumni la toate ca eu stiu ce inseamna,am trecut prin multe incercari dar sfarsitul a fost frumos asa ca toate o sa reusiti pana la urma nu renuntati.DELIA eu vreu sa bag o poza cu comorile mele dar nu reusesc nu stiu poate.noi santem bine am facut pe 18 un anisor nu vrem sa mergem in picioare umblam deabuselea,si cam atat.
NICOL e nerabdatoare i am spus sa stea linistita la pat si daca vrea test din ziu 12 sau 13 ca asa am facut eu.

VA PUP SI MULTA BAFTA LAURA CU PUISORII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KITTA spune:

Nicolstiu ca tu ai facut la MNL! Ti-au spus cat ai avut Estradiolul la ultimele analize? Sunt curioasa fiindac au fost mai multe fete cu estradiolul mic dar cu 4-5 foliculi si totusi au mers mai departe. Acum nu stiu ce este mai imp. nr. lor sau Estradiolul. Tu ai mai auzit ceva prin culise pe acolo?

Mergi la inceput