FIV 98

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns M Oana spune:

Kittysoare pai la mine tre' sa stati cu tromboanele pe mine intre miezul noptii si primele 2 ore din ziua urmatoare. Daca depasesc momentele astea cruciale si mai apuc sa ma mai si inviorez putin la volanul masinii, nu mai adorm cu tot corul patriarhal alaturea-mi.....
Pai la ce energii am desfasurat in cele 7 ore de petrecareala, somnul s-a si speriat de pofta noastra de viata, ceea ce vad ca au resimtit mai toate mesenele de aseara.
Astazi pe la ora 17, desi eram lesinata de somn, parca imi venea s-o sun pe Sherica sa scoata cornu' de vanatoare si sa faca un repetir, dar avem toata viata in fata.....

Iouu, acum, ca m-am hotarat, imi tot fac planul cum sa scap de histeroscopie, ca stiu ca are Marinescu damblaua cu procedura asta. Am hotarat pe ce carare s-o apuc, acu sa vrea si cararea, ca daca cararea ma pune sa mai fac niste ture vreo ceva luni pana la momentul FIV, atunci iar iau pozitia Arcului de Triumf..........
Dar mai intai trag un pui de somn, las saptamana asta sa treaca in liniste si relaxare, iar de saptamana viitoare plec pe cararusa FIV-ului, ca stau bagajele de mai bine de 6 luni in fata usii.............

Carmenico ma las total in voia suprizelor dumitale........
PS Asta fu valabila si pentru distinsa Avalon, ca doar am invatat acu' ca e treaba de ecou, cand vorbesc in respectiva directie, se stie dansa care......

In rest, Ramica, Dany, Andrada P, sper ca sunteti vesele si implinite si ca stati in umbra si faceti planul de bataie pentru urmatoarea intalneala.

Iar voi, CITITOARELOR cum veniti prin capitala, tre' doar sa dati de veste, ca se ocupa Sherica de restul, e mare maestra de ceremonii.......

Bafta multa, fetelor si cu TOATE FORTELE TOT INAINTE, pana scapam si de capitolul asta si ajungem la treburi de copii mari.......

Kitta, cica la Titan au facut azi primul FIV si le-a fost teama sa puna embrionii la 72 de ore, ca poate nu mai apuca, asa ca i-au bagat repede la 48 de ore, poate si iese.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

Adhnanacum a fost azi la punctie??? eu am stat cu pumnii stransi

Crissper din suflet sa se termine petele rosii, sa fie ok, puntia sa se fecundeze si divizize bine si sa poti face ET

Madalina28tu cum esti iubito??

Moniland, sisly, galuscuta eu stiu asa: la pubertate femeia are cam 400.000 de foliculi, din care unul creste in fiecare luna (CM) in ziua 6-7 de CM si devine folicul dominant si se sparge in Z14, eliberand ovocitul. Cu stimularea nu mai creste doar unul, ci mai multi, se maturizeaza daca vreti si normal ca rezerva de ovocite se reduce - exact ce a explicat Moniland. Dar eu am o intrebare de 100 de puncte: pe perioada cat iei AC, nu se elibereaza nici un ovocit ???? Ma poate si pe mine cineva lamuri??



PUSSI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stuart spune:

Lachione, sarcina usoara si bb sanatosi si nazdravani!

Sheritra, se mai intampla...hormonii sunt de vina!

M Oana, abia acu pricepui eu ce era cu Columbenii...macar au dat-o pe TVRi s-o vada intreg mapamondul?

Danutza_c, ce mai faci?

Succes tuturor fetelor care zilele acestea fac punctie sau ET!



Stu


Ai izbutit? Continua!
N-ai izbutit? Continua!
(Nansen)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauravoinicu spune:

Chiar daca nu sunt fivoasa ca si voi...inca , va citesc cu mare drag .
Ma bucur ca v-ati intalnit si cred ca stiu si unde , f. buna mancarea acolo....am fost si eu la vreo 2 intalniri pe acolo dar cu fetele mele ..... Ce n-as da sa va cunosc si pe voi , dar la urmatoarea intalnire sper sa pot veni si eu (daca ma primiti) ca tare cred ca mi-ar place.......
Pussi , in legatura cu intrebarea ta de 100 de puncte..... ceva de genul asta l-am intrebat si eu pe medicul meu , la mine nu era vorba de AC ci de faptul ca eu aveam amenoree primara si in momentul cand am inceput sa fac stimulari si sa produc multe ovocite m-am gandit ca nu cumva sa raman fara rezerva ovariana si mi-a zis ceva de genul : " stai linistita tu abia esti la inceput , abia acum incep sa iti functioneze ovarele , ai de unde pierde...." . Ma gandesc ca si cu AC este cam la fel fiindca ovarele sunt in repaus atata timp cat iei AC.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iliuta spune:

Laurabyby nu mai stiam nimic de tine pentru tine si puisori.

"Prietenia este mana care-ti sterge lacrima atunci cand viata te doare......"

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris86 spune:

Moniland, ai dreptate (La nastere, fetele au în cele 2 ovare circa 400.000 foliculi ovarieni, din care vor ajunge la maturitate aproximativ 250-300 în timpul perioadei de activitate ovariana.)

www.romedic.ro/medicina/contraceptie/anatomia_reproducerii.htm - 32k -

cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris86 spune:

Deci in concluzie noi o sa ajungem la menopauza mai devreme

cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina28 spune:

PUSSI ca te gandesti si la mine.Eu sunt bine au inceput sa apara in sfarsit simptomele stimularii,sunt in ziua a6-a de stimulare deocamdata nu stiu cati foliculi am pt ca nu am facut ecografie inca.Voi merge marti la dr.BM la eco si atunci o sa va dau noutati.
ADHNANA, NICOL ceva noutai dupa punctie fetelor?Va doresc sa aveti multi multi embrionasi de calitate super buna si sa se prinda si acolo ceva.Va astept cu noutai.
CRIS86 tu cand faci punctia?

MADALINA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Buna fetelor!
Ce v-ati mai distrat voi la intalnealaaa!!Eu am tot fost chemata si imi pare rau ca inca nu am onorat invitatia,dar promit ca intr-o buna zi am sa va fac o surpriza...sa mai scap un pic de cate am pe cap...ca am o multime!!!
Am pus si eu in paginile anterioare intrebarea referitor la perioada cand se iau anticonceptionale, din pacate uituca de mine nu i-am intrebat pe T si nici pe Matei...logic gandind, cand iei anticonceptionale,ovarele sunt in repaus, nu elibereaza foliculi ( respectiv ovocite) si ar trebui ca rezerva ovariana sa stagneze, acu' in viata asta nu tot ce e logic se si intampla de aceea astept si un raspuns avizat.Eu am luat vreo 6-7 ani AC ( pana la finele lui 2004),mai am un pic si am sa vad si eu cum stau cu "depozitul" de oute.
Azi dimineata am mai facut un pas, impreuna cu sotiorul am "donat" nitel sange pt o parte dintre analize ( cele cu trimitere de la medicul de familie si pt al meu si restul care ii sunt impuse...cu ocazia asta va afla si el ce grupa sanguina are + rh ca n-a fost curios pana acu' )
Pupici si o zi frumoasa la toata lumea!

Kora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Kitta, din experienta mea pot sa-ti zic ca cel mai import sunt nr. foliculilor maturi. Mie mi s-au selectat ~ 40 foliculi in primul tur (dec2005) si undeva peste 20 foliculi la celalalt tratament (iun2006). Estradiolul iti arata cati foliculi maturi ai. Deci in concluzie este important numarul foliculilor si valoarea estradiolului. Dar neaparat impreuna. Sau pentru dr. ce nu urmaresc estradiolul (cu toate ca, dupa stiinta mea ,valoarea acestuia mult prea ridicata duce la hiperstimulare indiferent ca ai 40 foliculi sau 10) foliculii de peste 18 mm sunt cei mai importanti.

Monica

Mergi la inceput