Credeti in prietenia dintre un barbat si o femeie?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Maiotra spune:

Eu nu cred intr-o altfel de prietenie.....
Mi s-a demonstrat ca nu exista...mereu s-a ajuns la mai mult...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Antoaneta1 spune:

Nu, nu cred.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nume spune:

Elise, daca finalizarea relatiei nu ar avea nici o perspectiva(nu neaparat intentionata) si n-ar exista interese comune(ex. parteneriat intr-o firma), relatia s-ar dilua si n-ar mai fi prieten ci cunostinta.
Dar situatiile sunt nuantate.

Asta nu inseamna ca orice relatie intre un barbat si o femeie are la baza intentia de a ajunge mai departe dar o prietenie presupune intimitate, aceleasi gusturi si simt al umorului etc. Daca astea au la baza o apreciere reciproca si in principiu nu-ti poti ignora identitatea sexuala...se ajunge la un gen de flirt nevinovat...care poate fi numit oricum dar asta e.

Si relatiile de camaraderie(de exemplu femeile care se inteleg mai bine cu barbatii) pastreaza aceeasi coloratura.

nume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Prietenia dintre doua persoane are la baza in primul rand empatia, apoi preocupari si interese comune si bineinteles, o simpatie reciproca. Suficiente argumente, intr-o prietenie dintre o femeie si un barbat, pentru ca, intr-o situatie de criza sau intr-un moment de slabiciune sa vezi in celalalt mai mult. Poate involuntar, poate inconstient.

Elle_seb

May you always have Love to Share, Health to Spare and Friends that Care!
http://pg.photos.yahoo.com/ph/laura_bucharestlife/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguta12 spune:

Da. Cred. Mai degraba cred intr-o prietenie adevarata si trainica intr-o femeie si un barbat decat intre doua femei. De mica am avut prieteni baieti- unde erau 7 eu eram nr-ul 8, si niciunul n-a "atentat" la onoarea mea. Si acum, la "batranetze" avem un grup de prieteni- sint 7 la numar- inclusiv sotul meu- si cu toate ca sint toti casatoriti sau au prietene, cu ei mergem mai peste tot. Porecla mea este Alba Ca Zapada- asta probabil mi se trage de la pletele pe care le am. Totul depinde de ce ton dai relatiei, daca preferi sa cochetezi sau sa iti tratezi aproapele ca pe un frate. Eu una mereu am pretzuit prietenia(in adevaratul sens al cuvantului) si amicitia mai mult decat orice. Si cred ca si "inculpatii" au apreciat asta. Si sa nu uitam...nu tot ce zboara se mananca....

olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."

www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE

POVESTEA DREI PISHCOT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

Sunt intru totul de acord cu Nume.

Dar...spusele tale nu exclud o prietenie, poate nu cea pura in sensul antic dat de greci dar totusi o prietenie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nume spune:

Salut Miramar :), ai dreptate tu; nu exclud o prietenie dar nici nu creaza un sens asexuat. Adica daca spun ``numai prietenie``inteleg intentia de a crea o relatie care sa satisfaca nevoi total inocente(nu stiu de ce ma gandesc asa); ori asta nu poate fi posibil.

nume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

nu, niciodata

Omul fara dusmani e ca punga fara bani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina2000 spune:

Daca AMANDOI sunt constienti si de coumn acord ca se pot depasi anumite limite in aceasta relatie de prietenie dar suficienti de determinati si rationali in orice moment la prietenie lor, sa nu le depaseasca, atunci SIGUR exista relatii de prietenie de acest gen! Daca nu este o joca cu aceeasi finalitate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elenalove27 spune:

quote:
Originally posted by Cristina_C

Da, dar nu cred in prietenia dintre 2 fosti iubiti.

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...



Subscriu


POZE

"Happiness is not having what you want.It is wanting what you have."Anonymous

Mergi la inceput