Credeti in prietenia dintre un barbat si o femeie?

Credeti in prietenia dintre un barbat si o femeie? | Autor: coltofeanu

Link direct la acest mesaj

Am intilnit persoane care nu cred ca poate exista prietenie ( numai prietenie) intre un barbat si o femeie , ca aceasta relatie este , pur si simplu de ochii lumii , deoarece barbatii cand privesc o femeie nu se pot abtine sa nu o vada si.... altfel ! Daca vad un barbat si o femeie care discuta ,servesc o cafea ,zambesc , se privesc ( e normal cand discuti cu cineva ) s.a , mintea omeneasca imediat ii cupleaza , iar gura lumii incepe sa vorbeasca.

Stiu ca veti spune ca este vorba de o mentalitate invechita ,dar aceasta , din pacate , inca exista in societatea noastra . ( Daca aveti si sotii gelosi , e si mai rau !!!)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

subiectul s-a mai discutat de n ori pe DC si parerile sunt impartite...

personal eu cred ca exista.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisabia spune:

Putin posibil ca in relatia intre noi oameni de sex diferit sa nu fi avut macar un gand ,care sa depaseasca limita de prietenie.Cand esti apropiat de el , poti sa ajungi din prietenie in iubire.Se intampla des.Iti dai seama ca cel care-ti plange pe umarul tau , ar putea fi un posibil partener de cursa lunga , nu ca te-ar privi si...altfel.Lumea vorbeste ,ca sa nu taca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Dar poti sa ajungi si din iubire(sau trecand oricum de faza 'sexuala') la prietenie, si atunci cred ca are ceva mai multe sanse sa tina strict ca relatie de prietenie, dat fiind ca celalalt nu te mai poate interesa si 'altfel' atata timp cat deja ati depasit faza asta ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

quote:
Originally posted by tzitziri

Dar poti sa ajungi si din iubire(sau trecand oricum de faza 'sexuala') la prietenie, si atunci cred ca are ceva mai multe sanse sa tina strict ca relatie de prietenie, dat fiind ca celalalt nu te mai poate interesa si 'altfel' atata timp cat deja ati depasit faza asta ...



Uite cu chestia asta nu sunt deloc de acord, desi e de dorit sa ai dreptate...
din pacate ca sa ma fac inteleasa ar trebui sa intru in detalii, pe care le consider prea intime(nu dpdv sexual)sa le pot detalia aici...
insa pantru mine TRECUT e trecut si ingropat definitiv!
mi se pare tare inselatoare si cu du-te-vino, relatia de prietenie dupa o relatie/casatorie esuata.
Al meu insa ti-ar da dreptate 100% daca ar intelege mesajul tau, eu insa ...stii tu vorba cu patitul!

bebika 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisabia spune:

tzitziri in cazul meu nu a mers.Sfarsitul unei iubiri sa o transformi intr-o iubire ce frumos ar fi.Mai ales ca omul acela iti cunoaste sufletul.E ceva bolnavicios ,mrereu revii la ce a fost , ai tendinta sa mai dai o sansa si cred ca uneori ranile sunt prea mari sa mai poti vedea in acea persoana un prieten.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Nu vreau sa intru in foarte multe detalii....eu am patit asta cu un fost (desi nu pot spune ca l-am iubit, dar am tinut la el ca altfel nu am fi fost impreuna)...iar vreo 2-3 ani dupa am putut ramane prieteni....si poate parea ciudat, dar am primi sfaturi bune din partea lui si mi-a fost alaturi sufleteste cand am avut nevoie.
Nu ne-am mai vazut, am pastrat legatura doar pe mail si pe messenger, dar asa puteam sa ne spunem in continuare unul altuia ce aveam pe suflet si sa ne ajutam reciproc......

Insa aveti si voi dreptate....acum depinde si de relatie.Cand e o relatie in care te implici total si in care iti faci planuri de viitor cu respectivul, nu cred ca are cum sa mearga...eu mai sus am vorbit de experienta mea de la vreo 23 de ani cand poate vedeam altfel lucrurile...acum, cu actualul cu care lucrurile au evoluat pana la a sta impreuna si la a ne face planuri de viitor, nu cred ca as mai putea sa il vad prieten si confident daca s-ar intampla ceva...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Da, dar nu cred in prietenia dintre 2 fosti iubiti.

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Eu personal nu am nici un prieten barbat. Am avut pe la 20 de ani vreo 2-3 pe care eu ii credeam prieteni, dar ei sperau altceva asa ca...

Si nici eu nu cred intr-o prietenie intre un barbat si o femeie care au impartit patul, e o iluzie. Si inca una nociva.


Ca sa descoperi America, uneori e suficient sa pleci din Spania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

Bineinteles ca exista prietenia dintre un barbat si o femeie.
Eu am mai multi prieteni decit prietene.
Pe cei mai multi ii cunosc dinainte sa ma casatoresc si au fost "asimilatzi" ulterior de catre barbatu-meu, asa cum si eu am acceptat prietenii si prietenele lui.

Ar fi trebuit sa rup relatiile brusc cu toata lumea dupa ce m-am maritat?! Pentru ca e scandalos sa mai iesi cu gashka sa bei o bere daca esti femeie la casa ta?

Oricum, chiar daca PRIN ABSURD s-ar intimpla sa mi se puna pata pe vreunul dintre prietenii nostri, n-as prefera sa pierd un prieten ca sa castig o aventura.
Barbati "dispusi" sint pe toate drumurile. Un prieten adevarat nu gasesti asa usor.

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sileriki spune:

eu cred si stiu ca nu toti barbatii gandesc la fel , si eu am prieteni barbati , si ne intelegem super bine fara minuni in creier , plus 80 %din colegii mei sunt barbati ,lucrez de peste 3 ani la aceeasi firma ,mai iesim cu totii impreuna fiecare cu partenerii lor, si e bine , cine stie poate gandesc eu mai masculin ,dar m-am inteles cu un barbat mult mai bine decat cu o femeie ,
si in casa am trei barbati tata, sotul si baiatul mai mereu sunt inconjurata de ei, si poate ma influenteaza
bine va las ,ma simt o femeie fericita din toate punctele de vedere

evi , Eric 14.06.2000

Mergi la inceput