ENDOMETRIOZA nu ne va impiedica sa avem un bebe(4)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ariana1 spune:

Ioana cu cine faci histeroscopie?
Si eu trebuie sa fac, dar peste cateva luni dupa ce imi vine cm-ul si imi este asa de frica......

Ariana1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GEO30 spune:


GABITU iti multumesc ca mi-ai raspuns atit de repede.Si eu am luat inainte de operatie 8 luni Marvelon si m-am simtit bine cu el dar m-am gindit ca acum ,dupa ce termin trat. as lua ceva AC de generatie mai noua ,dar care sa stiu ca nu influenteaza negativ endometrioza.Ma mai gindesc pina atunci ,ma mai interesez si de la alte fete si vad ce imi indica si medicul,desi sunt convinsa ca imi v-a indica tot Marvelon ,am observat ca prefera acest medicament.
Ce ai vrut sa spui prin faptul ca ti-a recomandat "la fix 3 luni de DIpherelin"? Nu prea am inteles.
GEO

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Ariana1 pai o sa fac cu dr. Tutunaru, ca el e medicul meu acum. Sa nu-ti fie frica, se face cu anestezie usoara, daca vrei si in aceeasi zi vei fi acasa, nu te tine internata acolo. Cel putin asa e la Elias si la Giulesti la fel. Multa bafta! Eu vreu s-o fac chiar luna februarie dupa ce-mi vin rushii, dar acum depinde de dr. cand gaseste o programare, ca e cam ocupat.
Lucialu multumesc pentru gandurile tale frumoase!
GEO30 multumesc frumos pentru urari!
Adelamaria ce mai faci?? Te pregatesti de laparo??? Multa bafta i-ti doresc!!
Gabitu multumesc!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Buna fetele.Azi am fost la homeopat, primit tratament.Incep sa mi se innece corabiile din nou. A fost vazut un nodul fibromatos la eco de 3 cm Amintesc: eu operata laparo acum un an, urmat tratament diphereline 4 luni. Nu vreau sa fiu prapastioasa, voi merge la 2 ginecologi sa vad exact ce naiba(iertati-ma) mai e si asta si daca ei vad ceva in sensul asta.Dupa dereglari si sangerari, mici cantitativ, iar apoi lipsa CM, cu revenire la 5zeci si hat de zile in cantitate mica- chiar nu mai inteleg nimik.Banuiam ca cel mult iar am facut vreun chist pe ovar.Sper ca nici eu si nici voi sa nu avem surprize de janul asta ca innebunesc de tot. Totusi: exista pe aici vreo patita?Adik: endometrioza+nodul fibromatos in uter?.Si eu nu am hemoragii, din contra...Cheaguri da, negre de dif. marimi, dar nu foarte.
Va multumesc pentru intelegere si rabdare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelamaria spune:

Neata, dragelor!

Adifle, hai, nu ne tine in suspans! Ne gandim la tine...esti bine? Da un semn! Sper ca durerile s-au potolit si ca ai scapat cu bine de chist!

Lucia, nu-ti dau voie sa pici iar in suparare, ma auzi??? Nu-ti dau voie si gata! Erai atat de linistita cand ne povesteai despre tratament si dieta...Hai, incearca sa inchizi ochii, tragi aer in piept si inicearca sa-ti aduci aminte senzatia aia de siguranta, de speranta...Reusesti? Serios vorbesc, calmeaza-te, retrage-te intr-o camera, intinde-te si fa exercitiul asta! Ce-am vorbit noi? Starea psihica INFLUENTEAZA! TRebuie sa fii puternica, sa lupti cu boala, sa invingi! Panica si angoasele si deznadejdea nu au voie sa ne acapareze! Sunt foarte serioasa! Trebuie sa iti pastrezi echilibrul, curaj!
Eu nu stiu nimic despre noduli/fibroame...A, ba da, am o colega care s-a operat laparoscopic si e foarte bine acum, e gravidutza
Ioana, da, maine pe vremea asta voi fi deja internata sau asteptand internarea...la cum stiu eu ca e in Giulesti. Nu-mi place ideea, urasc ca trebuie s-o fac, dar o voi face!
Apropo, are cineva o pila buna in Giulesti? Ce sanse am sa obtin "cazare" intr-un salon cu baie proprie (ca la rezerva nici n-am tupeu sa visez!)
Va rog, platesc bine, vreau doar conditii cat de cat decente !
A, si inca ceva: pot sa iau oare un spray de gandaci cu mine? ca eu am fobie si cred ca fac criza daca vad vreunul pe acolo ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitu spune:

Geo 30 sunt unii medici care dupa tratamentul cu dipherilin lasa organismul sa inceapa sa lucreze, adica ovarele, in ritmul lui. Eu am luat, in ziua in care trebuia sa fac a 4-a injectie prima pastila de Marvelon. Astfel ovarele au fost obligate sa inceapa sa lucreze si mie mi-au venit rusii dupa 24-25 de zile. Sper ca am reusit sa te lamuresc.
lucialu eu nu am patit asa ceva, nu stiu ce sa-ti raspund dar sigur fetele te pot ajuta. Cert este ca pentru ca tratamentele pe care le faci, de orice fel, sa reuseasca gandirea trebuie sa fie optimista. Gandeste pozitiv, totul se rezolva.
Va si va urez multa sanatate.

Gabita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitu spune:

Geo 30, am uitat sa-ti spun ca eu am luat si ceva de noua generatie dar nu m-am simtit bine dupa ele. M-am umplut de bube pe fata, frunte si gat . Am preferat din acest motiv Marvelon-ul.


Gabita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelamaria spune:

Ioana, voiam sa-ti multumesc pentru reteta de salata de spanac! O incerc si eu curand . Trebuie sa fac mea culpa si sa recunosc ca in ultimele zile am cam deviat de la dieta Am zis ca daca tot ma taie, macar sa ma mai bucur putin... Da' imi revin, promit solemn! Uite, aku ma duc si arunc cafeaua diluata cu muuuuulta apa de azi dimineata si bag un ceai verde Sunt iertata?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adifle spune:

fetelor va multumesc pt. gandurile bune!
am lasat laptopul la lucru in weekend si nu m-am putut conecta!
dureri am avut si sambata dar un lucru bun m-i sa intamplat,de cand iau excluton nu mai curge asa tare si incepe sa isi schimbe culoarea in crem!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adifle spune:

Adelamaria iti tin pumnii sa ramai cat mai repede
insarcinata dupa operatie!
Ioanatugs ma rog si pt. tine sa fii bine si sa treci usor
peste operatie si sa ai bebele mult dorit!
pup toate fetele!

Mergi la inceput