ENDOMETRIOZA nu ne va impiedica sa avem un bebe(4)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Dragele mele va multumesc inca o data pentru ca ati raspuns :prezent!
si pentru vorbele inimoase si pline de intelegere. Maine merg la un nenea dr. sa vedem care-i hiba si daca e, la ora 16. Si in zilele urmatoare incerc sa ma programez si in alta parte.Vreau sa aud 2 pareri.Am facut aseara prima injenctie homeopata in burtica si cred ca de la ea a inceput sa lucre ceva acolo, ca zici ca mai mai vine CM. Si iese sheva ca nishte firisoare, venisoare maronii.
Maine va spun ce am facut la dr.
Adelamariaiti doresc mult succes, fara durere, si te asteptam cu nerabdare sa ne spui cum fusi cum esti.
Gabitulemercic mult pentru tot.
Am citit din nou toate paginile de aici si nu stiu de unde aveti atata putere, curaj si dragoste in voi! Sunteti toate, fara exceptie, EXTRAORDINARE
Eu mi-s cam...si agitata, acum rad acum, dar bine macar ca m-am putut programa la dr. asa repede.Va si va. Pe maine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitu spune:

Lucialu imi place noua ta atitudine. Foarte bine ca mergi la alti medici sa auzi si alte pareri. Iti tin pumnii.
AdelaMaria sa scapi de operatie cu bine si poate si cu dupa.
Adifle este bine ca iti este bine. Nu prea stiam ce sa cred cand am vazut ca nu mai scrii nimic. Multa sanatate!
Va pe toate si va doresc tot binele din lume. Hai sa uzim de bine.

Gabita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GEO30 spune:

GABITU iti multumesc mult pentru raspuns,acuma m-ai lamurit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Buna fetelor!
Adelamaria multa bafta la laparo maine, sa treaca repede ca un vis si sa primesti vesti bune dupa. Pile la Giulesti nu am, dar sa stii ca in saloane nu e mizerie ca pe holuri, e cat de cat decent. Si eu am facut laparo la Giulesti acum 9 luni si nu am stat decat o zi. Cat despre mancare, azi sa mananci cat mai putin si usor, ca sa-ti fie bine maine dupa anestezie. Asteptam vesti de la tine!!!
Lucialu bine ai facut ca te-ai mai programat si la un alt medic, ca sa fii sigura de diagnostic. Si eu fac la fel deobicei, nu cad in butoi dupa primul diagnostic primit. Si orice ar fi, sa nu cazi in depresie, pentru ca exista rezolvare pentru toate problemele!!
Uite eu, de ex. am primit de curand un diagnostic de polip uterin, f. mic si nu l-am crezut pe medicul meu. Am mai cerut parera unui alt medic, care nu a vazut nimic in uter si care nu mi-a explicat sangerarile mele prelungite, decat ca pe un avort spontan(parerea lui). Acum nu stiu exact pe cine sa cred, dar vreau sa clarific, sa vad cine a avut dreptate, poate ca cel de-al doilea medic nu avea un ecograf atat de performant si deaceea nu mi-a vazut asa zisul polip. Oricum eu vreau sa fac histeroscopia in primul rand pentru diagnostic si daca e ceva acolo sa trateze. Deci concluzia e sa nu te dai batuta inorice situatie ai fi!!!
Adifle multa sanatate i-ti doresc!
GEO30, Gabitu va multumesc
Fetelor voi ce anticonceptionale credeti ca sunt mai bune, avand in vedere ca ele contin si estrogeni, care ar fi cele mai putin periculoase??? Pentru ca intentionez sa iau AC luna asta, inainte de histeroscopie. Se iau parca din prima zi??? Nu mai stiu, de cand nu am mai folosit....muuult timp a trecut! Sunt prin z23, asa ca mai am vreo saptamana de asteptari, dupa care AC.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariana1 spune:

Ioana mie mi-a zis T. ca imi face histeroscopie pe viu, la cabinetul lui, pentru ca ii vine nu stiu ce aparat mai performant si cu un tub mai subtire si ca nu mai este nevoie de anestezie dar daca o sa ma doara si nu suport se opreste si imi va face la Elias cu anestezie. Tie nu ti-a zis asa?

Ariana1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitu spune:

Ioanatugs . Iti doresc multa sanatate. Legat de anticonceptionale. Nu stiu care sunt mai "safe". Eu am auzit ca cele din ultima generatie dar... La mine nu au mers. M-am umplut de bubuite . Eu cred ca fiecare organism raspunde altfel la aceste tratamente. Conteaza daca esti o persoana sedentara sau activa, fumatoare sau nefumatoare...
Acum m-am gandit. Nu stiu prea multe despre histeroscopie dar poti sa o faci daca esti cu tratament de anticonceptionale?
Va pe toate.

Gabita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

Fetelor, va pe toate ! Va citesc mesajele in fiecare zi chiar daca nu am mai scris in ultimile zile.
Ioanatugs sper sa fie ok histeroscopia si sa scapi o data de toate problemele astea care parca nu se mai termina. Iti trimit o .
Ariana1 tu cum te mai simti ? Mai ai bufeuri ? Pe mine ma omoara inca ... Si pentru tine o de la mine.

Vroiam sa va intreb, ca sincer nu ma pricep deloc, la ce foloseste histeroscopia asta ? Ioana, inteleg ca la tine poate identifica polipul daca exista sau nu, nu ?
Eu o sa ma duc saptamana viitoare la un prim control dupa ultima injectie cu Diphereline. Sa vedem ce surprize o sa am si eu .. sincer mi-e un pic cam frica. Oare trebuie sa mai fac si eu alte analize din astea cu denumiri ciudate? Eu nu am facut nici una niciodata.

In rest, despre mine, incerc sa tin un regim alimentar cat de cat sanatos. Cu ocazia asta tin si o cura de slabire care vad ca nu da nici un rezultat . Am renuntat la fainoase, cartofi, dulciuri. Mananc fructe si multe salate cu diverse seminte. Beau apa multa. Sport am facut mereu si fac in continuare. Merg de vreo 3-4 ori la sala in fiecare saptamana . Dar parca nu se vede nimic . Cateodata ma apuca depresia. M-am umplut de celulita. Nici nu stiu ce sa mai fac ... m-am apucat si de masaj ! Ma intrebam oare daca o cauza ca nu pot sa slabesc deloc ar putea sa fie si tratamentul asta cu D pe care l-am facut si ca nu am mai avut CM din noiembrie ?? Voi ce credeti ? Ma dispera ca ma chinui atat si nu se vede absolut deloc Si nici macar nu vreau sa slabesc atat de mult .. doar 5 kg. Dar sa scap de celulita asta oribila !!!!!!!!!


Va pupacesc pe toate !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitu spune:

Boo o . In perioada in care am facut tratament hormonal, desi am tinut o dieta drastica, nu am slabit un gram . Adevarat este ca nici nu m-am ingrasat. Nu vreau sa ma gandesc ce se intampla daca nu tineam dieta. De regula aceste tratamente te .
Bufeuriele m-au tinut pana am inceput anticonceptionalele, in faza dura, dupa aceea s-au estompat.
Multa sanatate iti doresc.

Gabita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ariana1 spune:

Boo nici eu nu m-am ingrasat pana acum, a trecut o luna si cateva zile de la ultima injectie; si eu am facut sport, de fapt de vreo 3 ani fac aerobic, dar si mie mi se pare ca m-am umplut de celulita; ori este in capul nostru, de la depresie, ori chiar asa este.
Bufeuri mai am chiar daca nu mai sunt asa de intense ziua; noaptea inca ma mai uit pe pereti cate o ora doua. Asta este. Mie histeroscopia mi-o face pentru trompa infundata pe care nu a putut sa o rezolve la laparoscopie.


Ariana1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Buna fetele! Am venit de la dr. si nu mi-a gasit nici un nodul!!!!!!!!Totul pare ok, ovarele, tot.Mi-a spus ca uterul ar fi mai alungit, asta nu sh ce este, da o zis ca nu-i bai.Mi-a luat si lama ca i-am cerut si nu s-a pronuntat cu referire la dereglari si dureri.Mi-a spus sa merg cand vine CM la el si ma programeaza sa-mi faca HSG. Eu n-am mai facut asta pana acum si a ramas uimit ca nu mi s-a facut inainte de laparo. O zis ca acolo se vede daka am rani de endometrioza in uter.Si vede cum stau cu trompele. Si mai face nu sh ce analize. Si ca prob. mele le rezolva numa o sarcina!!!!!!!!!Asa ca acum tre sa stau cuminte sa astept sa vina CM.
Cam atat.Macar is linistita ca n-am noduli sau chisturi.
Va dulce si raman si eu pe aici sa tinem legatura.

Mergi la inceput