ENDOMETRIOZA nu ne va impiedica sa avem un bebe(4)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adelamaria spune:

Adifle, ma bucur....nici nu stii cat ma bucur pentru tine! Dar asa cum spunea si Gabiu, toti doctorii spun ca un chist peste 5-6 cm se opereaza...Poate ca medicul tau a vazut la ecograf ceva care l-a facut sa creada ca acel chist e de o anume natura...un chist care sa dea inapoi! Dar sa se sparga la doar 2 zile de tratament???...Adica de la 8 cm sa dispara....Poate ca medicul a banuit ca se va sparge si ti-a dat preventiv antibiotic...zic si eu...Desi tare bine mi-ar parea sa aflu ca exista un tratament medicamentos!...
Chistul meu are 7.5 cm si pe eco scrie clar: chist endometriozic, iar dr. mi-a zis ca la 90% din pacientele la care a vazut asa ceva, a gasit endometrioza la laparo

Gabiu, eu sunt la dr. Bucur si ma operez la Giulesti.
Incerc de doi ani sa raman insarcinata, analizele sunt ok, HSG ok, am ovulatie...dar bebe nu vrea sa vina
Cam asta e povestea. Nimic spectaculos. Doar ca nu stiu ce as mai putea face in afara de laparo...Eu nu am dureri decat la CM si e adevarat ca ma tine cam mult, dar atat. Am fost socata cand mi-a zis dr. ca am asa o "surpriza" pe ovar.
Daca aveti ceva idei, sugestii, pareri...eu astept. In fiecare zi invat ceva nou de la voi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adifle spune:

antibioticul cred ca m-i la dat si fiindca a zis
ca toata sunt inflamata si infectata?!
nu stiu ce sa zic fetele fiindca de cand am fost ieri la dr. ma doare
incontinu burta. voi ce ziceti sunt normale durerile?
daca nu mai am chist de ce ma doare asa rau??
va rog dati-va cu parerea!nu mai pot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitu spune:

Adifle teoretic nu ar trebui sa te doara, zic si eu ca pe mine nu ma durea decat cand veneau rusii. Dar daca zici ca te doare continuu eu cred ca ar trebui sa iti consulti medicul. Da-i un telefon . Tratament mai faci?
AdelaMaria . Am auzit numai lucruri bune despre doctorita ta. Cred ce in mare proportie ceea ce spunea ea este adevarat. Exista si ederente. Depinde cat de avansata este boala. La mine toata zona pelviana era acoperita de endometru . Doctorul meu spunea ca a fost un arheolog cautand ovare, trompe.... Eu cred ca in situatia ta daca se putea altfel d-na doctor iti spunea. Nu-ti face griji referitor la operatie. Sunt fete care s-au simtit bine dupa doar 2-3 zile.
Pupici

Gabita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelamaria spune:

Adifle, ce faci??? Una calda, una rece???...Pai nu e bine deloc....Offffff...Nu stiu cat de normal e sa te doara, zau ca nu stiu! As vrea atat de mult sa te pot ajuta! Pot insa sa-ti spun ca din ce am mai citit chisturile endometriozice nu se sparg...in general. Chiar se spunea ca un site ca unele femei aleg sa-l urmareasca un timp la eco si asta e posibil tocmai pentru ca nu exista teoretic riscul de a se sparge...Se poate torsiona si nu e deloc placut pentru ca poate trage ovarul dupa el (nu ma intrebati cum!) dar nu se sparg. Repet, eu doar spun ce am citit, nu sunt medic si e posibil sa ma insel!
Durerea ta nu cedeaza la antiinflamatoare de genul nurofen? Incearca...si suna medicul, nu sta asa! pune o sticla cu apa calda pe burtica, gaseste o pozitie cat de cat comoda...nu stiu ce altceva sa zic. Tine-ne la curent, te rog!

Gabita, scuza-ma te-am botezat in mesajul anterior
Multumesc de incurajare! Am ales sa am incredere in dr. mea. Nici macar n-am mai cerut o a 2-a parere....Nu stiu cat de bine e, dar asa am simtit...uneori e bine sa ne mai ascultam si instinctul, nu?


PS. Lucia, tu esti putin mai bine azi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelamaria spune:

Ah, Adi, uitam: am cautat medicamentele tale pe net. Orgametrilul e progesteron sintetic si intr-adevar se pare ca se recomanda in tratamentul endometriozei, probabil pentru a compensa cantitatea mare de estrogeni din organism...zic si eu...Celelalte doua sunt antibiotice (si metronidazolul e antibiotic, nu?). Nu stiu cum anume ar fi putut determina spargerea chistului...chiar nu stiu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Inima mea va saluta!.Va multmesc ca sunteti alaturi de mine si pentru mesajelele pline de bunatate si intelegere!
Nu v-am mai scris ca ieri mi-am facut de lucru si asta m-a ajutat mult de tot.Am inceput sa ma simt mai bine, am dureri la intervale mai mari de timp si de intensitate mai mica,ca la CM.Am cumparat niste panza alba cu intentia sa dau la cusut pentru a face niste saculeti de tinut ceaiurile in ei. E mai usor sa-mi prepar cocktailurile cum place sa le zic, decat daca alerg prin atatea cutii cu ceaiuri.Si m-am pus sa cos eu. Eu am doua maini stangiasa ca nu va spun cum au iesit pe dos unde se vede maiestria mea.Chestia asta m-a linistit mult si m-a facut sa ma incord la sot, cat mi-s de mandra!Asa ca gata cu depresia!
Acum eu ce vreau sa va zic este ca voi continua cu fitoterapia, corpul meu reactioneaza bine la ceaiuri: am scapat de infectiile urinare si nici nu mai racesc urat sau des.Sa vedem cu endometrioza.
Am cumparat zilele astea ceaiuri si mi-am reinnoit provizia dupa ce am studiat mai bine cartea Mariei Treben. Si sotul s-a invatat sa bea ceaiuri si nu mai are prob. cu rinichii si sinusurile.Avem ritualul nostru. Din cauza lor nu mai bem sucuri ca se simt chimicalele din ele dupa curele de ceai.Bem fresh-ri ca au vitamine.Si eu nu le inducesc, lui ii pun miere.Dimineata pe stomacul gol beau un pahar de apa cu cateva feliute de lamaie detoxifica si tonifica.Ceaiurile au efect antioxidant.
Pot sa spun ca am renuntat la unele, cum ar fi semintele de marar, tinctura, ca maresc estrogenul in corp.Si am renuntat la multe extracte hidroalcoolice si le-am cumparat ca ceaiuri ca sa nu ingerez alcoolica prea mult, ca si asta face rau.In plus iau toate complexele de vitamine ce se recomanda, cartilaj de rechin, ulei de seminte de in, evening primrose,coenzima Q10 in ulei de catina, gheara matei, extract de muguri de zmeur si coacaz negru, bitter suedez picaturi diluate, ca are mult alcool.A si fucus sau alga bruna- contine iod.Luni imi reinnoiesc tratamentul homeopat ca merg la clinica.
Ma bate gandul sa ma apuc de innot sau sa merg la sala.Vad eu.
Si sper ca zilele astea pot sa redevin femeie si sa imi reiau activiatea intrerupta de dureri.
Tot asa voi reveni la dieta de fructe, legume, cereale, peste si pasare.Restul doar daca nu mai pot de pofta.
Cand o sa vina dl. CM o sa-mi masor zilnic temperatura bazala sa vad daca nu de la ovulatie ma doare pe mine ovarul drept, ca nici pana in ziua de azi nu a fost elucidata aceasta problema.
Cat despre chisturi tot asa stiu si eu.Mie mi-au dat orgametril si antibiotice si AC si nu au avut efect.Isi ascuteau cutitele doctorii daca nu faceam tratament homeopat- 6 cm.
Adelamaria, prietena mea a luat acid folic, eu spun ca si complexul de B-ri face fffff bine, si acum este. Oricum astea trebuie sa le luam in cocktailurile de vitamine zilnic.Daca operezi chistul si oricine face asta recomand numai laparoscopia! Am vazut fete operate clasic de profesori batrani si nu era deloc placuta imaginea.Eu am mers la op. dupa ele, am stat 2 zile in spital, ele au ramas, le raman si cicatrice, eu am avut voie sa mananc orice ele trebuiau sa astepte vanturile.
Gabitule nu ai cu ce sa ma deranjezi si iti multumesc pentru tot! Sper din tot sufletul sa te faci bine
In speranta ca n-am facut pe desteapta si v-am dat ceva idei si nici ca v-am plictisit sau incurcat, va si va si tinem legatura!Bafta multa celor care se opereaza acum si sa ajungem toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Adelamaria multa bafta la operatie, sa scapi de chistul buclucas si sa ramai repede graviduta dupa aceea.
Lucialu multa bafta cu regimul naturist ales si multumim pentru aerul tau optimist!
Adifle felicitari pentru reusita ta! Sa scapi de un asa chist doar cu tratament e mare lucru! cat despre durerile tale cred ca sunt normale, doar ce ai scapat de un chist mare, si organismul tau revine la normal. Daca dureaza mai multe zile la rand, atunci e cazul sa mai faci o eco, ca sa vezi cum stai. Multa sanatate!

Eu fetelor ma indrept spre o histeroscopie, luna viitoare, daca i-mi gaseste un loc medicul meu, daca nu in martie cel mai tarziu. Si la fel ca voi incerc sa mananc cat mai sanatos, legume si fructe multe. Am gasit zilele trecute in Kauffland spanac proaspat si mi-am facut o salata mare de spanac crud, cu varza pai, praz si multaaaa lamaie,...mmmm....delicioasa!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Ioana, in primul rand iti doresc MULTA MULTA MULTA SANATATE si tot ce ti se-ntampla sa se duca pe Apa Sambetei ca un vis urat! Sa ti se indeplineasca cele mai fierbinti dorinte cat mai repede cu putinta!
In al doilea rand it multumesc pentru subiectul deschis.Mie tare bine mi-o facut!
Si in al treilea rand multumesc pentru mes. si vei fi si in gandurile mele, poti fi sigura, atunci cand vei face histeroscopia, sper ca am scris bine.
Te si vasi ne mai auzim sper!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GEO30 spune:

BUNA fetelor,
Incep prin a ura bun venit si sedere cit mai scurta fetelor noi intrate. Ma bucur ca ati hotarit sa ne impartasiti experientele voastre ,poate asa mai invatam unele lucruri noi si astfel vom reusi sa invingem aceasta boala nenorocita.
IOANA iti doresc mult succes la histeroscopie , sa scapi cit mai usor ,fara durere si cu un rezultat bun si clar.
CAMEA si MADA 28 felicitari pentru ca ati reusit sa ramineti gravidute si sarcina usoara in continuare .
GABITU te rog sa-mi spui ce anticonceptionale ai luat dupa tratamentul cu Diphereline ,ma intereseaza pentru ca ,dupa ce termin trat. cu Diphereline, trebuie sa iau si eu si as vrea sa stiu alti medici ce AC indica.


Despre mine ,fetelor, nu am prea multe sa va scriu ,v-am urmarit tot timpul dar pentru ca nu am avut noutati nu am intervenit.
Vineri am facut a cincea injectie cu Diphereline ,cu bufeurile m-am obisnuit de parca ar face parte din totdeauna din viata mea ,am noroc ca nu-i vara sa fie si mai groaznic.Oricum le accept ,astfel luptind pentru un scop nobil.Cu moralul nu stau prea bine ,am cind zile mai bune ,cind mai rele ,acestea din urma fiind cele mai multe dar incerc sa-mi gasesc cit mai multe preocupari pentru a nu ma gindi tot timpul la aceasta problema .
VA pup.GEO

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitu spune:

Geo 30 . Suntem de suferinta. Sper sa scapi cat mai repede. Mie mi s-a recomandat la fix 3 luni de dipherilin sa incep anticonceptionalele. Am luat 1 an de zile Marvelon (medicul meu nu mi-a recomandat ceva anume. M-a intrebat ce am mai luat si cu ce m-am simtit bine).
Ioanatug iti urez succes la histeroscopie. Ma ca rezultatul sa fie cel pe care ti-l doresti.
Adifle nu ne mai spui nimic? Cum iti mai este?
Lucialu multa succes cu dieta aleasa. Este mult mai bine ca esti optimista. Toate se rezolva pe lumea asta. Intr-un fel sau altul. Totul este sa credem in asta.
Va .

Gabita

Mergi la inceput