ENDOMETRIOZA nu ne va impiedica sa avem un bebe(4)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Gabitzule, eu nu sh acum in ce stadiu sunt. n-am mai fost la doctor de cand m-am operat.Poate spui ca mi-s nebuna,pt. ca a trecut mai bine de un an. In 2004 cand endometrioza a inceput sa urle in mine, iar apoi aproape tot 2005, am cautat in disperare un diagnostic corect. Am fost la multi doctori.Asa ca intelegi de ce nu ma grabesc sa-mi arat partile intime.Sincer nu sunt pregatita.Sa merg la dr. inseamna pe langa sa am incredere sa fac inca o laparo. Ca ecograful nu ajuta.So, i'm just not ready for it. Chiar daca acum cunosc numele dr-lui, singurului pe mainile caruia m-as da si as fi dispusa sa merg la Bucuresti.Sunt sigura ca nu sunt bine pentru ca am dureri aproape 24 din 24, de mai mult timp. Ele sunt de diferite feluri si doar cand nu mai pot ma recompensez cu calmante.CM este complet dereglat.Saptaman viitoare merg din nou la doctora mea hemato.Acum voi incerca dieta drastica, cu alte cuvinte imi voi schimba felul de a trai.Tu spuneai ca ai invatat sa traiesti cu ea.Eu vreau sa devin cel mai mare dusman al ei. Pentru ca sincer, m-am saturat sa-mi dicteze ce sa fac si cand sa fac.Nu vreau sa fiu patetica, dar acum sunt sus - acum sunt jos.Si mi-e dor de persoana care eram inainte, care dormea linistita si zambea la toata lumea.Cea de care s-a indragostit sotul meu.El nu m-a dezamagit niciodata, dar eu pe mine da.Si nenorocita asta de boala m-a facut sa nu ma mai iubesc si sa nu ma mai apreciez nici un pic.Inainte imi placea sa ma uit in oglinda acum o fac doar sa ma piaptan repede..Asta-i situatia mea per general.Am intrat aici din admiratie pentru fetele care scriu.Sunt unite si tari.
Vreau si eu sa fac parte din randurile lor. Si mai invat una alta. De-asta, chiar dc nu m-a bucurat ce ai spus-vezi dieta, din contra pe moment am cam ametit(iertati-mi patetismul, dar am o curba in declin zilele astea), spuneam ca nu m-a bucurat dar apreciez.Ca nu vreau sa visez ci sa stiu exact cat mai mult, pe ce fel de teren calc.
Unul din visele noastre este sa avem copii.Dar din pacate asta nu rezolva toata problema.Si sincer la ora actuala nu o mama ca mine ii doresc copilului meu.
Am fost cat se poate de sincera si sper sa nu fiu judecata pentru ce gandesc si simt. La vremea cand am fost operata eram rezolvata laparoscopic.Avusesem pe ovar st. vezica ligamentele utero nu mai stiu cum. Dar eu spun ca s-a scurs prea putin timp intre revenirea CM si dereglarea lui dupa 4 injectii.Nu l-am ascultat pe dr. si am facut 1 in plus deoarece nu am fost sigura ca una a fost facuta bine. Am invatat sa-mi fac singura injectii recomandate de tratamentul alternativ, in burta.Homeopatia incepusem dinainte de operatie cand m-am incapatanat sa nu operez un chist de 6 cm.Si am avut dreptate.
Eu am nevoie sa aud vesti bune, inima mea are nevoie de asta.Nu mai suport atata amar.
Stii ce cred eu? Chiar daca nu te cunosc?Ca esti o fata grozava asa cum nu putine sunt aici. Si in fiecare zi dau fuga la calculator sa vad ce au mai scris fetele dragi? Sa fur si eu un pic de curaj de la voi. Si fiecare raspuns care il primesc imi umple inima.Pentru ca voi stiti prin ce trec si eu.
Iti doresc din tot sufletul un bebe atat de galagios incat sa uiti de endometrioza si ea de tine. Sa se sperie si sa fuga.Sa vina soarele pentru totdeauna pe strada ta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Kiki, nu cunosc ratiunile pentru care vrei bb un pic mai incolo si nu ma privesc.Ideea este ca multe fete dupa laparo si diphereline au ramas imediat gravide. La unele nu a mai apucat sa vina CM dupa injectii ca deja se instalase BB-le. Cam atunci e cea mai buna si sigura perioada de a ramane insarcinata.Dr. T. nu mi-a recomandat anticonceptionale, iar in privinta lor nu este foarte incantat, mai ales daca nu sunt recomandate cu cap-adik in urma unor analize specifice ca sa stie ce ti se potriveste, doza exacta de hormoni.Deoarece pot duce la complicate dereglari hormonale, lucru pe care ma gandesc ca nu-l mai doresti, dupa endometrioza. Eu sunt exemplul clar;am luat AC dupa urechile unor maestri macelari si nu in urma unor analize asa cum ar fi fost normal.Acum ma aflu aici cu voi... Eu zic sa mai vezi si alti doctori, cu toate ca putini recomanda anlize cand prescriu AC.Tesi mult succes in ce-ti propui si SANATATE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelamaria spune:

Lucia, sunt convinsa ca primul pas in lupta cu boala asta deja l-ai facut: ne-ai scris despre tine, despre ce simti, despre ce vrei si despre ce nu mai vrei - nu mai vrei ca boala sa te controleze, asta e cel mai important!
Imi pare rau sa aud ca ai dureri mereu! Trebuie sa fie groaznic si intr-adevar lucrul asta te oboseste, te sleieste de puteri...iti pierzi increderea in tine, in corpul tau care simti ca te-a tradat!
Eu am avut mereu grija de corpul meu. Mereu am mancat corect (pe cat posibil), n-am fumat, n-am baut, m-am ingrijit cand am fost bolnava...iar el...imi face surpriza ditamai chistul endometriozic! Ah, si refuza sa ma ajute sa raman si eu gravida!!!...Am fost in soc, am fost furioasa...eu pe mine...eu pe corpul meu...
Insa am inteles ca are nevoie de ajutor, ca avem nevoie unul de altul, ca sa zic asa ...Deci, am hotarat sa-l ajut cat si cum pot, sa-si revina...
Ieri am descoperit cu surprindere ca depresia este o manifestare secundara a acestei boli. Am fost socata! Eu de 2 ani sunt ca intr-un carusel: acum sus, acum jos...da' jos de tot, nici nu-ti imaginezi! Pesimista am fost intotdeauna, dar parca in ultima vreme era din ce in ce mai rau!...Nu am nicio dovada ca depresia si gandurile negre sunt cauzate de endometrioza, insa acum am un motiv in plus sa lupt cu ea! Nu vreau sa-mi distruga viata si familia!
Si tot ieri am citit ca dezechilibrele hormonale si caderea sistemului imunitar se pot produce si pe fond psihic! Unele femei fac psihoterapie ca parte a tratamentului pentru endometrioza...sau ma rog, ca sa le ajute sa accepte situatia...
Eu ajunsesem sa spun ca D-zeu nu-mi da copii pentru ca stie ca nu sunt fericita si n-as fi o mama buna in starea asta...Intr-un fel aveam dreptate...
Vreau doar sa spun ca starea psihica e foarte importanta ca sa-ti poti remonta sistemul imunitar!! Foarte importanta!
Intra si tu pe w endo-resolved com (pui tu punctele si ce mai trebuie) si citeste acolo. E foarte interesant!...O sa incerc sa vad daca pot pune linkul chiar de la articolul despre care iti vorbesc...
http://www.endo-resolved.com/heal.html
asta e, sper sa mearga!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitu spune:

Draga LuciaLu o . Meriti fata draga pentru ca ti-ai spus pasurile. Eu consider ca pentru asta exista aceste forumuri. In strainatate existe grupuri de suport pentru persoane ca noi, suferinde de endometrioza.
Legat de durere, te inteleg, durerile sunt cumplite. Eu ajunsesem sa iau piafen si alte calmante puternice. Ce era mai grav era ca nimeni nu credea cat de tare ma doare . Am ramas si eu cu o problema de atunci. Nu mai suport sa ma doara nimic. Oriunde merg intreb: o sa ma doara? Asa ca te inteleg foarte bine. Cand am aflat ca este cauza de infertilitate am crezut ca se surpa pamantul sub mine si la fel ca tine ma intrebam ce vina are sotul meu in toate astea. Dar el m-a sustinut in tot acest timp iar faptul ca am scapat sanatoasa si ca pot sa-mi vad de viata mai departe a fot super (mie mi s-a pus la inceput diagnosticul de cancer ovarian din cauza valorii extrem de mari a CA 125).
Psihicul conteaza enorm, si pentru asta eu m-am ajutat singura facand qigong. Speram sa se rezolve si endometrioza dar faptul ca acum pot zambi, desi am aflat relativ recent ca a reaparut, eu cred ca este super.
Asa am invatat sa traiesc cu ea. Crede-ma cand totul se va aseza noi cai ti se vor deschide in fata, fi sigura de asta.
Te si sper ca nu am deranjat prea tare.

Gabita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki24 spune:

Buna fetelor,



Va multumesc mult pentru sfaturi. Sunt constienta ca trebuie sa raman insarcinata, ca amandoi ne dorim acest lucru insa cele 5-6 luni de asteptare sunt obligatorii deoarece sotul meu nu este in tara. Deci daca trebuie sa fac un copil acum nu prea am cu cine.
La acest capitol voi fetelor sincer nu cred ca ma puteti ajuta.
Drept urmare voi incerca exact ce mi-a sugerat doctorul (anticonceptionale 3 luni si apoi vedem) si sper sa ma pot apuca de treaba (peste 5 luni) si sa dea rezultatele dorite. Oricum de la medic am inteles ca nu am avut decat 2 chisturi si nu foarte mari. Teoretic exista speranta.
Vrea puna atunci sa incerc si ceva naturist si poate homeopatic. Va rog daca aveti sugestii pentru ca aceste subiecte imi sunt necunoscute sa ma ajutati cu sfaturi.
Si inca o data va multumesc pentru ajutor si sper ca toate odata si-odata sa strigam ca DA se poate si ca ne bucuram de niste mici ingerasi!

Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adifle spune:

dragile mele,acum o saptamana am fost la dr. ,diagnostic chist 8 cm,imi spunea ca trebuie sa ma operez neaparat.eu totusi am zis sa incerce ceva tratament pt. ca nu vreau sa ma operez!mi-a dat antibiotic si progesteron in doza f. mare si surpriza ieri cand m-am dus iar la control,nu mai aveam chistul!il eliminasem!
a zis sa iau 3 luni de anticonceptionale(excluton),si dupa aia facem
bebe.voi ce ziceti fetele?
multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelamaria spune:

WOW, Adifle ! Nu pot sa cred! Eu pe unde am citit si cu cine am vorbit, toti mi-au spus ca la 8 cm nu mai dispare!!! Nu pot sa cred! La ce dr. esti? Si mai exact care au fost cantitatile de antibiotic si progesteron? Care a fost schema de tratament?? Nu ne poti lasa asa, trebuie sa ne spui si noua, please!

WOW, nu-mi revin!....Ar fi putut fi un chist functional care sa dispara la CM, dar astea nu sunt atat de mari...de obicei...Te rog mult, mai da-ne informatii! Eu sunt in aceeasi situatie si saptamana viitoare ma operez...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adifle spune:

si eu sunt f. bucuroasa,parca nu imi vine sa cred.oricum mai am
sangerare si dureri dar nu asa mari!
tratamentul care mi la dat a fost;-ORGAMETRIL(4 PE ZI);AMPICLINA(4 PE ZI);METRONIDAZOL(3 PE ZI)
Tratamentul l-am luat fix o saptamana,dar efectul l-a avut a doua zi
cand s-a rupt am avut niste dureri de am crezut ca mor!!
adelamaria iti tin pumnii sapt. viitoare,dar chistul tau cat are?
trebuie operat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adifle spune:

am uitat sa-ti zic sunt la dr. muresan in oradea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitu spune:

Buna fetele. Super veste Adifle . Ma bucur ca iti este bine acum.
Si eu stiam la fel ca AdelaMaria. Peste 5-6 cm se opereaza. Poate asta este o noua tehnica de a trata chisturile de acest fel. Eu am avut unul de 11 cm si doctorul meu mi-a spus ca pana la operatie sa nu fac efort fizic de nici un fel ca sa nu se sparga. Daca stiam poate scapam fara acea operatie .
Poate poti afla mai multe detalii despre ce si cum s-a intamplat ar ajuta multe fete aflate in aceeasi situatie.
Ai grija de tine si inca o este o veste super.
AdelaMaria, nu te supara ca te intreb ce va urma, dat nu stiu povestea ta. Unde te operezi si cat de mare este chistul tau.
Va .

Gabita

Mergi la inceput