ENDOMETRIOZA nu ne va impiedica sa avem un bebe(4)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinaalex spune:

Ioanatugs, multa sanatate! ai grija de tine si bafta la histeroscopie daca te hotarasti sa o faci!
Adifle, cu placere! iti urez succes! ce zice colega ta de Rotaru? e multumita?

Alina si bb Marc Alexandru (28.03.2006)

PRIMUL CRACIUN

poze

varsta Marc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Alinaalex multumesc frumos de urari! Iar histeroscopia sunt hotarata s-o fac, orice ar fi!
Lorelai_lorelai din cate stiu eu, dupa orice histeroscopie sau laparoscopie pot aparea sangerari si sunt absolut normale, nu trebuie sa te sperii.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelamaria spune:

Ioana, ce bine ca ai aparut! Imi pare tare rau de problemele tale, eu citisem la un alt subiect si mi-am inchipuit ca n-ai timp de forum...dar tot mi-ai lipsit
Sa stii ca si eu am avut probleme cu sangerari prelungite carora nu le-a dat niciun dr. de cap! Mai ales cand luam AC. Stiu ca nu e acelasi lucru, dar ajunsesem la un moment dat sa sangerez vreo 20 zile din 28!!! Bine, nu era cantitate mare, dar era vorba de f. multe zile...Ma dispera treaba asta. Dupa ce-am renuntat la AC a fost ok o vreme, acum se intampla iar sa am probleme...La mine media e de 7-8 zile, dar au fost si 10...Hormonalele sunt bune, deci n-am nicio explicatie. Poate aflu mai multe acum, la laparo
Da, va anunt oficial ca saptamana viitoare ma operez
Abia astept sa scap!! As vrea sa adorm si sa ma trezesc dupa ce s-a terminat totul, sa mi se para un vis urat!...
Am insa o intrebare: la noi se semneaza ceva inainte de operatie? Ceva de genul ca nu vreau sa-mi scoata nimic de pe acolo?...In afara e obligatoriu...la noi... Daca stiti, spuneti-mi si mie, please!

Camea, multumesc frumos pentru link E super!
Lorelai, nu stiu nimic despre endometrita, stiu ca nu e endometrioza...Cred ca tot ce se termina in "-metrita" indica o inflamatie posibil de un anumit tip...cred...parca asa citisem undeva. O sa caut si daca mai gasesc, iti dau un semn.
Pup toate fetele! Ah, si dau un ceai verde la toata gasca...ca noi cafea nu avem voie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitu spune:


'Neata fetelor. Eu v-am urmarit fara sa va scriu desi.. In anul 2003 am fost operata de endometrioza iar diagnosticul la iesirea din spital a fost endometrioza severa, grad IV . Dupa operatie am luat dipherilin de 3,75 3 luni si apoi un an anticonceptionale.
Anul trecut s-au descoperit pe fundul de sac polipi endometriali pentru care am fost la d-na Dr. Badea si care mi-a spus ca nu ii poate opara deoarece pot aparea complicatii. Concluzia, dupa 3 ani de la operatie a reaparut endometrioza .
Pentru a avea un bebe trebuie sa apelez la FIV . Cu toate astea sunt optimista, merg la un medic chinez care mi-a promis ca la urmatoarea vizita in China va intreba de problema mea.
In legatura cu dieta, functioneaza poate pentru cazurile usoare, eu am tinut un an jumatate si tot a reaparut. Asta este.
Ma bucur pentru felete care au reusit , sa aiba grija de comorile lor.
O pentru voi toate.

Va .

Gabita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Ioana si adelamaria va doresc multa sanatate si sa fie o reusita!
Gabi, te rog nu ma descuraja... si asa ieri am stat in pat fara pofta de nik si am plans o ora de m-am umflat ca stiu ca nu sunt bine.
Acum nu stiu decat ca TREBUIE sa incerc orice si poate mai avanseaza si medicina asta nenorocita...Ca prea putini doctori se pricep la asta si mai putini stiu prin ce trecem. Ca ma simt ca o handicapata care face umbra pamantului degeaba si sta agatata ca o piatra de moara la gatul dragului meu sot. Doamne daca nu l-as avea pe el si doar pe el il am nu stiu ce...
Va doresc la toate multa multa sanatate si bebei cati vreti si cand vreti...
Ma bucur ca mai pot sa-mi spun si eu of-ul asta meu, ca in fata lui al meu mai fac si pe curajoasa de cele mai multe ori...sa nu-l amarasc si mai tare.Sincer nu vreau decat sa aud vesti bune, asa ca faceti bine sa va vindecati si apoi sa-mi spuneti si mie. Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitu spune:

Lucialu speranta moare ultima. Eu stiu de fete care s-au vindecat. Nu stiu daca definitiv . Eu am incercat sa vad daca terapiile complementare ma pot ajuta. Am citit aici ca homeoterapia te poate ajuta. In afara, cu dieta, homeoterapie si psihoterapie multe femei s-au vindecat. Cred ca depinde si de cat de avansata era boala. La mine nu am mers .
Nu stiu de tine nimic. In ce stadiu al bolii esti?
Eu caut din 2003 orice legat de aceasta afectiune. Dar daca nici medicii nu stiu cauza care duce la endometrioza...? Nu prea sti ce sa tratezi, sistemul imunitar, sistemul hormonal...
Chiar vreau sa aflu ca se poate vindeca, m-as bucura si as face orice, as tine chiar un regim dur, orice...
Asa ca nu mi-o lua in nume de rau dar eu am invatat sa traiesc cu aceasta boala si chiar sa sper ca voi avea un .
Te .

Gabita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki24 spune:

Buna fetelor,



As vrea sa ma ajutati cu sfaturile voastre!
Am fost operata la paroscop de endometrioza (2 chisturi la ambele ovare). Operatia a fost foarte usoara! si (doctorul a spus ca se astepta la mai rau dar NOROC). As vrea sa am un bebe insa acum este mult prea repede. Sarcina as vrea sa inceapa peste 6-9 luni.
Doctorul mi-a sugerat sa iau anticonceptionale o perioada (nu am inteles exact cat timp) si apoi sa renunt la ele si sa-l fac pe Dl. Bebe.
Eu nu am mai luat anticonceptionale de 3 ani si sincer nu-mi doresc sa le iau dar de sfatul medicului.
Intrebarea mea este: cum ar trebui sa procedez cel mai bine ca sa raman insarcinata peste 6-9 luni, fara tratament hormonal si evident fara a recapata endometrioza?

Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myrelutza spune:

Buna fetelor
Si eu ma numar printre "ghinionistele" diagnosticate cu endometrioza.
Am descoperit-o laparoscopic acum un an, am facut diphereline, tratament homeopat in curs.Cu toate astea nu renunt sa sper ca intr-o apropiata zi o sa am un bebe. Nu renuntati fetelor, aceasta boala poate fi invinsa, marturie sunt atatea cazuri incununate cu succes- adica bebe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitu spune:

Kiki24 . Am citit undeva, pe un site strain cred, ca dupa o operatie de indepartare a endometriozei ar trebui sa incerci timp de 6 luni sa ai un si in caz de nereusita sa mergi la doctor pentru investigatii suplimentare. Probabil ei considerau ca aceasta este durata minima dupa care fara un tratament, de orice fel, sau dieta poate reaparea endometrioza.
In cazul tau, nu mai stiu exact ce pauza trebuie facuta intre administrarea de anticonceptionale si conceperea unui bebe. Poate fetele te pot ajuta cu mai multe informatii.
Succes

Gabita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myrelutza spune:

Kiki24, eu cred ca avand endometrioza ( ca si mine de altfel)- dovada clara de infertilitate, nu poti planifica o sarcina chiar si in conditiile in care ai facut laparoscopie. Am facut laparoscopie acum un an upa care am continuat cu monitorizari si stimulari si inca nu am reusit. Probabil ca undeva este mana Domnului.
Succes oricum si nu renunta sa speri!!!

Mergi la inceput