ENDOMETRIOZA nu ne va impiedica sa avem un bebe(4)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ariana1 spune:

Zenobia ai facut laparo astazi si esti deja pe net?
Eu cateva zile am fost intr-o staere f. proasta, si fizic si psihic.
Maine fac o luna de la ultima injectie cu diphereline, am imceput sa numar zilele, ca nu mai suport.
Nervi parca nu mai am asa rau dar bufeurile ma omoara.


Ariana1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zenobia spune:

Da, Ariana, din fericire ma simt foarte bine. Slava Domnului.

Zenobia
Ne dati ori nu ne dati?
--------------------------------------------
Cununia civila
Deja casatoriti
-----------------------
...iar porcii aduceau a oameni si oamenii a porci, ca nu mai stiai care e care.-> Ferma Animalelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada28 spune:

Buna dimineata
Fetelor am nevoie de ajutor. Stiti cumva daca tratamentul cu diphereline pozitiveaza un test de sarcina? Adica daca la 12 saptamani dupa ultima injectie cu diphereline poti avea un test pozitiv? Ati auzit de cazuri care dupa tratamentul cu diphereline sa nu le mai fi venit ciclu si sa fi ramas insarcinate?
Am mare nevoie de aceste raspunsuri cat mai repede?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelamaria spune:

Buna, Mada!

Eu una n-am auzit ca diphereline sa pozitiveze teste de sarcina! Stiam doar de pregnil, dar si el se elimina in cam 12-14 zile, parca si nu mai da teste fals pozitive. Nu sunt farmacist si nu ma pricep la medicamente foarte bine, dar de diphereline n-am auzit niciodata sa dea un rezultat pozitiv pe un test de sarcina...Poate mai raspund si alte fete, dar daca ar fi dupa mine...ti-as spune sa pregatesti o sampanie ...fara alcool pentru tine
Oricum, 12 saptamani mi se pare foarte mult ca sa mai aiba vreo influenta medicamentul...zic si eu...
Insa la medic trebuie mers urgent! Pentru ca trebuie sa afli daca esti intr-adevar cu bebe in burtica si mai ales, de cat timp si daca tratamentul l-ar putea influenta...Eu zic ca nu, dar eu nu sunt medic.
Haide, capul sus si da-ne o veste buna curand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daciovi spune:

Mada28, si eu am facut tratamentul si nu m-i s-a pozitivat nici un test de sarcina. Asa ca te felicit pentru bebic. Du-te la dr neaparat, sa nu intervina, Doamne fereste vre-o problema.
Ariana, doamne, a trecut o luna de la ultima injectie? Ma bucur ca ai scapat, dar inca mai trebuie sa ai rabdare sa reapara menstruatia. Sti ca la mine au trecut aproape 15 saptamini.
Eu sunt bine, sper ca din aceasta luna m-i sa reglat CM- ul ( am ovulat in z 14 a CM-ului, 21.01.2007). Acum trebuie sa gandim pozitiv si poate vom culege roadele anul acesta.
Va pup si va doresc numai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada28 spune:

Am avut un test clar pozitiv, care s-a inrosit instantaneu. Insa nu este din acelea bune si foarte sigure. E un test mai ieftin. In plus mi-e tare teama sa nu fie fals pozitiv de la tratamentul cu diphereline, cu toate ca l-am terminat acum 12 saptamani. Ciclu nu am avut de atunci, dar cred ca mi-a revenit ovulatia dupa simtomele si secretiile pe care le-am avut acum cateva saptamani.
Din acest motiv caut raspunsuri si incurajari de la voi.
Voi mai face un test si daca e necesar cat mai repede unul de sange.
va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adifle spune:

alinaalex,scuze pt. aseara,dar am plecat de la servici
la ora 5 si nu am vazut mesajul!
dr. meu este lacziko szidonia,dar am fost si la muresan!
nu stiu ce sa zic despre ei !
tu ce zici?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camea spune:

Buna fetelor, va scriu in speranta ca va pot impartasi din experienta mea.
Urmaresc acest forum de aproate 2 ani, care m-a ajutat foarte mult sa inteleg, sa descopar, si chiar pana la urma sa reusesc.
Cel mai importat lucru este sa nu iti pierzi speranta si la lupti.In anul 2004, spre sfarsit m-am hotarat ca mai imi doresc un copil, totul devenise o obsesie, desi nu ma mai feream incepand cu anul 2000. Am inceput investigatiile mai amanuntite, concluzie trompe infundate(hsg), nu m-am last si in 2004 in decembrei m-am operat laparoscopic- Dr. Tutunaru. Concluzie sindrom aderential pelvian partea stanga, trompa, ovar si sigmoid lipte, tropme permeabile bune, dupa ce a dezlipit ceea ce era acolo. Problema majora focare de endometrioza. De fapt asta era cauza principala pentru care nu ramaneam insarcinata. Dupa 1 an de zile de incercari, sperante tratamente fitoterapeute, mi-a aprut pe ovalul stang un chist endometriozic de 4 mm. Dl doctor mi-a spus ca singura sansa este sa ma opereze din nou si sa fac tratament cu Diferelin... Binenteles ca am refuzat, nu mai puteam sa mai fac inca o operatie si sa fac si tratament cu acest produs pe care nu-l agreez, si care nu in toate cazurile da rezultate. Asa ca ma hotarsem sa fac tratament homeopat. Am facut tratament cam 3 luni de zile cu o doctorita de care nu eram asa de incantat. Am schimbat doctorul, este foarte important doctorul homeopat, daca isi face meseria cu pasiune, cu daruire, cat este de atent la toate detaliile, cat este de bun psiholog, si ceea ce este mai important cata experienta are. Din pacate in homeopatie aceasta experienta se castiga in timp.Este important si regimul alimentar in endometrioza dupa cum stiti.Deci cu regim alimentar si cu homeopatie facuta de un doctor care nu face acest lucru pentru bani ca scop principal, ci din profesionalism aceasta boala se poate invinge. Astazi sunt insarcinata in 8 saptamani, si cu ajutorul lui D-zeu sper ca totul sa fie OK. Deci se poate...Nu disperati este foarete important psihicul, stresul si detasarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelamaria spune:

Camea, ce bine ca ne-ai scris! E asa de placut sa auzi povesti cu final fericit ...Poti sa ne spui cam ce regim alimentar ai tinut?...daca ai timp si nu te deranjeaza...

Si, as avea si eu o nedumerire, poate stie cineva dintre voi sa raspunda: am mai citit ca printre naturistele pe care le poti lua se afla si Maca. Dar Maca ajuta la cresterea endometrului, nu? Pai si boala noastra e strans legata de proliferarea endometrului. Adica daca iei Maca nu ajuti boala sa avanseze???

Sper sa nu spun vreo tampenie, dar tare as vrea sa aflu chestia asta...Stiu ca regimul care se tine e extrem de sarac in estrogeni pe de o parte tocmai ca sa nu stimuleze cresterea endometrului, dar pe de alta parte se ia Maca pentru endometru?...Am inteles eu ceva gresit?

Va rog, daca stiti, spuneti-mi si mie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Buna fetele! Cred ca chiar pe aici pe undeva am vazut mamici care au ramas gravidute dupa diphereline, inainte sa apuce sa mai vina CM.Asa ca bafta! s-ar putea sa fi.
In alta ordine de idei, cred ca nu este tare bine sa luam naturiste care ajuta endometrul in treaba cu boala noastra.Eu am de gand sa incerc sa-mi fac neshte analize corecte, sper, endocrine si imunologice sa vad cam care ar putea fi cauza si apoi sa vad cum sa combat pe cale naturista. Pana acum ce am urmat homeopat a fost bine, sub supraveghere specializata. Cred ca de cand am inceput sa iau si naturiste unele nu mi-au facut bine ca iar m-am dereglat.
Oricum va citesc in fiecare zi de cateva zile incoace in speranta ca mai invat ceva. Am macar consolarea ca nu sunt E. T., cu toate ca mi se rupe sufletul ca stiu prin ce treceti. Eu am facut laparo si diphereline.
Azi am gasit pe net o reteta naturista pentru endometrioza:- infuzie de cretisoara+turita mare+coada soricelului+urzica alba moarta+sunatoare:3 cani/zi din ziua 7 CM pana la venirea CM; Imunogrip medicament, Complex vitamine B, c-ul, e, ca si magneziu; tarate grau inmuiate in apa 1 lingura dimi si 1 seara; 1 data/sapta 4 linguri ulei masline+zeama de la o lamaie inainte de masa cu 1/2ora si 2 cani/zi ceai de papadie din ziua 1 CM pana in ziua 6CM adica exact pauza de la prima tura de infuzii de mai sus completezi cu asta.Maria Treban recomanda si ea cam aceleasi plante in diferite afectiuni ginecologice si cred ca nu sunt necunoscute pentru voi.Am mai gasit niste medicamente naturiste pe anticancer.ro tot la endometrioza si cred ca voi incerca si cateva din ele.
Pentru bufeuri eu am primit homeopat: lachesis D8, dar pot sa zic ca si mastodynonul mi-a fost si este un prieten apropiat. Poate a auzit careva de: Reservatrol Synergy; Menstracalm;Jarro-dophilus+ FOS sau Vitex fruit=astea ar fi cele de pe net.
Zeno nu am avut inca placerea dar eu te-am mai vazut pe aici. Iti doresc recuperare grabnica si cat mai completa! Si sa stii ca avem un vis comun.Noi, eu cu jumatatea mea, de anul trecut tot conspiram sa ne luam zborul spre cuiburi mai calde.
Va pupacesc fetele si ne mai auzim!

Mergi la inceput