ENDOMETRIOZA nu ne va impiedica sa avem un bebe(4)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adifle spune:

fetelor,va rog ajutati-ma!
din 24 decembrie sunt pe ciclu,in 08.01 am fost la dr. care descopera chist dr. 4 cm ,in 15.01 mers iara chist 6.4 cm,dureri groaznice.in 17.01 schimb dr. care imi spune 8 cm plus endometrioza,si trebuie sa ma operez la cluj cu laparoscop.
voi ce ziceti?va rog ajutati-ma!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelamaria spune:

Buna!

Eu inca sunt prin zona, dar nu pot sa va spun prea multe pentru ca eu nu fac tratament. Urmeaza sa ma programez pentru laparo si ma enerveaza de mor CM-ul meu care taman aku imi joaca feste! Ar trebui sa vina pe 24 ian, dar am inceput sa sangerez din 19 ian...Si habar n-am ce sa fac!...Nu e mult, doar o picatura pe zi, dar e rosu...Si totusi cantitatea ramane aceeasi. Poate fi de la ovulele cu antibiotic pe care le iau de 10 zile????? Stiti cumva?...

Anka-maria, bine ai venit la noi la subiect! Ma rog, ar fi fost ideal sa nu fim aici niciuna dintre noi...dar asta e viata!...
Eu nu stiam ca un chist endometriozic poate da inapoi! Chiar scad daca faci tratament hormonal? Hmmm....e prima data cand aud...Stiu ca tratamentul hormonal se da ca sa inhibe ciclul si sa nu se refaca endometrioza, dar nu stiam ca un chist poate sa scada....O sa ma mai documentez...
Cam atat. Sper sa revin cu vesti in cateva zile. Sa va spun cand ma operez...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelamaria spune:

Adifle, si eu am aflat de curand ca am un chist endometriozic de 7.5 cm ...Deci, suntem cam in aceeasi oala...Si eu am vrut sa ma mai duc la doi medici sa-mi confirme/infirme, dar am renuntat. Am vb cu un prieten medic si mi-a spus ca probabil dimensiunile si parerile vor diferi si atunci ce-o sa fac? O sa zic "hai, 2 din 3 sau 5 din 7 pareri"?...Nu e o solutie.
Ar fi ideal sa gasesti un medic in care sa simti ca ai incredere (stiu ca e greu, crede-ma) si sa mergi pe mana lui/ei. Eu asta voi face. Mi s-a recomandat laparo si probabil o sa o fac in curand...Am auzit ca in Cluj exista o clinica privata unde o poti face. Asta e grozav! In Bucuresti se face in spitale sau la Euroclinic, insa la Euroclinic te poate costa intre 500-1500 euro!!!! Iar conditiile din spitale....nici nu vreau sa ma gandesc, ca mi-e sila!
Oricum, bafta multa si nu intra in panica! Solutii exista, dar sunt diferite in functie de dorinta ta de a avea un copil acum sau mai tarziu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adifle spune:

multumesc,ADELAMARIA!
copil imi doresc de 2 ani dar pana acum nimic
acum in loc sa fac bebe fac chist

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelamaria spune:

Adifle, stiu, cunosc...din pacate...
Eu am fost foarte nedumerita cand am aflat de chistul meu pentru ca mai facusem monitorizari si nu se vazuse niciodata nimic! Dar dr. mi-a confirmat ca cica e posibil sa apara si in 9 luni, si intr-un an...sau sa fi fost mai mic si abia aku sa poata fi recunoscut ca si chist...
Si noi incercam de 2 ani pentru un bebe si nu vine! Ma batea pe mine gandul ca s-ar putea sa am endometrioza, dar cand am auzit confirmarea medicului...tot socata am fost!
Asa...in legatura cu tratamentul eu iti spun ce stiu si sper sa nu ma insel. Chistul e destul de mare si apasa pe ovar ceea ce inseamna ca e posibil sa intervina in ovulatie, adica sa ovulezi, dar sa nu se sparga foliculul sau sa nu fie bun calitativ...La dimensiunile astea chistul se poate scoate fara sa afecteze ovarul, daca mai creste...nu stiu...Buuuun...Endometrioza nu e o sentinta de infertilitate, dar poate sa creeze probleme in a avea copii.
Exista si tratament hormonal cu Diphereline sau un alt medicament care te baga la menopauza cateva luni, dar eu stiam ca tratamentul asta se da eventual dupa laparo, daca e boala avansata. Daca nu, se recomanda sa incerci sa ramai gravida cat mai repede Mie imi place mai mult tratamentul asta ...
Teoretic, poti urmari ecografic chistul cateva luni sa vezi cum evolueaza si apoi sa iei o decizie. Dar eu nu mai vreau sa pierd cateva luni! O sa fac laparo, o sa-l scoata si o sa ma rog sa raman cat mai repede.
Cam asta ar fi. Tratamente naturiste exista pentru endometrioza, citeste si celelalte capitole ale subiectului si o sa gasesti...In principiu se evita carnea, lactatele, produsele cu e-uri, dulciurile...se pot lua vitamine, ulei de primula capsule, omega 3, orz verde....pentru a creste imunitatea organismului.
Bafta multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adifle spune:

pana acum o luna nu aveam nici o problema,
doar prolactina marita,acum parca au venit
toate cu dureri cu tot.eu am 25 de ani si sunt casatorita de 5
ani,dar de cand ma stiu imi doresc bebe,parca acum nu mai am
rabdare!si nici macar nu stiu ce am. aici in oradea parca nu mai gasesti un dr. bun!nu le pasa de tine.
multumesc de sfaturi adelamaria!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

adifle eu una ti-as recomanda sa te operezi. si eu am avut chist endometriozic si l-am monitorizat vreo 2 ani si ceva. Mergeam regulat la ecografie si el tot acolo era. Nici mai mic .. nici mai mare. Dar nu m-am operat pentru ca am tot sperat ca o sa treaca. Nu era o urgenta pentru mine pentru ca nici bebe nu vroiam atunci. Dar de cateva luni m-am hotarat ca vreau bebe si primul pas a fost operatia laparo, pentru ca intre timp mai apause un chist hematic. Problema e ca a trebuit sa fac tratamentul cu Diphereline care m-a bagat in menopauza si cine stie cand mi-o veni CM-ul acum. Daca as fi stiut ca dureaza atat pana pot sa am bebe m-as fi operat din prima. Macar sa stiu ca atunci cand ma hotarasc sa-l fac nu trebuie sa mai astept atat. Dar asta e.. acum nu pot decat sa astept.

Iti doresc sa gasesti un doctor bun si sa scapi o data de chisturi !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adifle spune:

BOO,multumesc,sper sa gasesc un dr.
care sa-mi spuna ,sa ma indrume!
joi am programare,pana atunci iau antibioticele
cuminte,cu parere de rau pt.ca azi e ziua sotiorului
meu si nu pot ciocni un pahar de sampanie cu el!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaalex spune:

Adifle, io-s din Oradea si m-am operat laparoscopic la Timisoara! la care dr.mergi? intr-adevar in Oradea nu gasesti medici buni, asta mi-a zis-o chiar medicul meu ginecolog, care a preferat sa ma trimita in alta parte decat aici la noi. si eu am fost la mai multi dr. in Oradea vreo doi ani degeaba.
Viana, tu dupa cat timp de la trat. ai ramas? vad ca si tu esti din Oradea! unde te-ai operat?


Alina si bb Marc Alexandru (28.03.2006)

PRIMUL CRACIUN

poze

varsta Marc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zenobia spune:

Buna seara, fetelor.

Ma alaturi si eu voua; desi am mai intrat pana acum, nu eram sigura ca am endometrioza, mi se depistase doar un chist endometriozic. Astazi am facut laparo cu dl dr. Tutunaru si a descoperit ca era intr-adevar endometrioza (pe uter si pe vezica urinara, un pic si pe unul dintre ovare). A curatat totul, trompele sunt bune. Sa vedem ce se va mai intampla. Am inteles ca imi va recomanda Diphereline, insa nu am de gand sa iau. Voi incerca sa tin regim si sa scap de acest medicament.

Haideti ca mai citesc si eu din urma si revin .

Va pup pe toate.

Zenobia
Ne dati ori nu ne dati?
--------------------------------------------
Cununia civila
Deja casatoriti
-----------------------
...iar porcii aduceau a oameni si oamenii a porci, ca nu mai stiai care e care.-> Ferma Animalelor

Mergi la inceput